Čtverec

Švédsko / Německo / Francie / Dánsko, 2017, 142 min

Ruben Östlund

Ruben Östlund

Fredrik Wenzel

Hviezda dole za zbytočné naťahovanie filmu scénami, ktoré šli do stratena. Ku koncu som tak strácala chuť aj pozornosť, čo je škoda, lebo film je to vlastne dobrý. Ale neobišli ho ním samotným kritizované umelecké maniere, ktoré ho vzďaľujú od diváka. V tomto prípade by bolo menej viac. (Be2Can 2017)(11.10.2017)

• Zdenek.D

Hyperkorektní Švédsko hledá volnou formu umění? Jedinou hvězdičku si film zaslouží za vynikající song Genesis - Justice, který zazní během jízdy Teslou pro ukradený Iphone. U zbytku už divák váhá, zdali se film bere vážně či sebeparoduje aktuální situaci. A to si myslím nezaslouží žádný divák! Už nikdy více.(31.3.2018)

Konečně film,který mi mluví z duše.Všechno ostatní je už zde vyjádřeno a tak necítím potřebu to opakovat.(8.4.2018)

Asi to opět nebude snímek pro každého, ale jde o opravdu m i m o ř á d n ý film, který ve vnímavém divákovi zanechá spoustu znepokojujících otázek, týkajících se osobní volby, předsudů, pokrytectví, zbabělosti či naopak odvahy. Mimochodem: vynikající a téměř nepostřehnutelná práce s filmovými efekty by si zasloužila samostatné ocenění.(8.4.2018)

• Shitonit

To mě poser, zas mám kliku na melodramatický píčoviny?? Určitě pro někoho děsně zajímavej film plnej rozkvetlých frází a probarvenýho děje, mě to od začátku tak sralo, nebo ani ne že by vyloženě sralo... spíš tak nějak nijak nudilo až jsem to nevydržel, vzal jsem bouchačku, narval jsem si ji do pusy.. a pak jsem ji raději vyndal, a narval jsem si ji do prdele... no a pak jsem to ještě přemyslel, a narval jsem si ji znova do pusy,... no a pak to naštěstí skončilo, a já to nějakým zázrakem přežil, ale vo čem ta famózní sračka vlastně měla bejt, to netušim. Z celýho mi zbyl jen takovej ten divnej pocit, taková divná chuť, snad pachuť,.. v ústech..(11.5.2018)

Po Vyšší moci, další Rubenův film, kde se režisér s lidmi vůbec nesere. Kecy o nastaveném zrcadle jsou sice notně provařený, tady na sebe ovšem koukáte z nějakých deseti centimetrů a ten dojem ve vás dokáže vyvolat pouze dávivý efekt. Po projekci máte touhu dát sám sobě pěkně po tlamě pouze za to, že jste jeden z nich. Kvantum zásadních otázek, myšlenek, které se Vám během filmů honí hlavou je důkazem toho, že se Švédovi opět podařilo zatnout sekeru do těch nejcitlivějších míst vašeho mozku. No.... snad to kurva s námi není až tak špatný. A pokud jo, patří nám to.(19.7.2018)

Film, který zdánlivě nedrží klasický postup vyprávění. Nesledujeme žádnou dramatickou zápletku, která by přes krizi vedla k rozuzlení a závěrečnému poučení. Až po skončení si člověk uvědomí, že tam všechny ty složky vlastně byly, ale vznikají v několika linkách nenápadně a jakoby mimoděk. Film se táhne jako ten nejvšednější lidský den, směřuje jakoby odnikud nikam. Během dlouhé stopáže se divák nenudí, ale ani nebaví. Čtverec je přehlídkou lidských vlastností, předsudků a ze všeho nejvíc asertivity a ignorace vůči dění v našem okolí. K tomu režisér využívá celé řady působivých i prachobyčejných scén i způsobů jejich pojetí. Velmi zvláštní, typicky festivalový, film. Pro mě na pomezí tří a čtyř hvězd. Nakonec zaokrouhluji dolů především kvůli velkolepé scéně u slavnostního banketu. Některé scény mi přišly prvoplánové a čistě na efekt. A tato je úplným vrcholem. Točila se čtyři dny, opičí muž předvedl úchvatný výkon, ale ta prvoplánovost z toho ve výsledku prostě čišela. Naopak třeba postelová scéna s následným dialogem patřila k jedněm z nejlepších.(15.9.2018)

1 2 3 4 5 následující >>