Tiché místo

• USA A Quiet Place (více)

AlexUnited

Profesionálne natočené, zápletka inovatívna a zaujímavá, rozumná stopáž, plynule odsýpajúci dej, ktorý som ale príliš neprežíval v napätí. Hororová strašidelná atmosféra sa nepodarila dostatočne vybudovať, logika a uvažovanie postáv mierne hapruje. Na jedno pozretie vcelku fajn oddychovka, rozhodne som sa nenudil, ale pravdupovediac čakal som viac. ()

JosefTomas

Asi budu jeden z mála, komu Tiché místo nepřijde tak boží, jak se o něm mluví. A přestože nezapřu nadšení, které ve mně stále přetrvává, neubráním se i mírnému zklamání. Krasinski sice prezentuje velice hutnou atmosféru a to co předvádí s plejádou herců, je nad míru překvapivé. Jenže co se scénáře týče, tak tam Krasinskiho tým zůstal jaksi pozadu. A ona ani ta charakteristika postav není kdo ví jak světoborná. Za naprosto fatální nedostatek však považuji nejhůře napsanou postavu dcery, která nadělá tolik chyb, že by jí z fleku někdo jednu vlepil. Na druhou stranu, její představitelka je výborná, ale to nemění nic na tom, že tam dělá nehorázné ptákoviny. Ono ostatně i většina zvratů působí spíše komicky a nepravděpodobně, což je u hororu sakra škoda. Celkově filmu nepřidává, že jeho jediný pořádný triumf vidíme ihned vzápětí a nemáme být moc jak šokováni. A poslední věcí jsou mírné, a při dobrém naladění ani nepostřehnutelné, nedostatky v detailech, jako třeba celá situace, použití svíček, když je elektrika, nebo jedna sypká věc :). I přes tyto výtky jsem se nehorázně bavil (i když to tak nemusí vypadat) a v Krasinskiho mám důvěru, není to blbý režisér, jen by to chtělo příště vyladit scénář a možná si odpustit ten finální (pro mě kýčovitý) záběr. ()

mchlumak

Jedna za Emily Blunt, druhá za poslední záběr. Ale jinak to byl děs a hrůza. Postavy se chovají jako nesvéprávní dementi, děti si jako nejlepší místo pro hádku vyberou střechu sila a posléze se topí v kukuřici uvnitř, ale za chvíli šlapou vodu, jako by se nic nedělo. V postapo světě je elektriky tolik, že lze osvítit celou zahradu klasickejma žárovkama s vláknem a lidi, co už víc jak rok musí žít tak tiše, aby se schovali do hluku pozadí (lepší nerozvádět), si staví své "ticho místo" teprve v očekávání x-tého dítěte. Chtěl jsem to rozvést více, ale nervy mám jen jedny. ()

johnsnow

Bohovský masaker. Slušná atmosféra, minimum dialógov a predsa podarené, zaujímavé zvraty. Veľmi dobré. Teším sa na dvojku. Jo a Krasinski a Blunt sú super pár, veď bodaj by nie keď ním sú aj v realite. ()

riza-do

Výborný nápad, skvělá atmosféra i obraz, herci co si své role očividně užívají a celkově šikovně natočený film, který bych měla milovat, ale.. Ale proč to vlastně vůbec nedává smysl? Už od první chvíle přemýšlím, proč se rozhodne ústřední dvojice pořídit na takovém tichem nebezpečném místě uřvané dítě? Proč to nejmenší z dětí jde bez dozoru poslední v řadě a divák tak přichází o napětí z nečekaného? Nakonec tam vlepit pokleslý závěr, jako kdyby autoři chtěli nerozhodnuté diváky přinutit doslova snížit hodnocení z jinak skvěle zvládnuté žánrovky, které ale chybí špetka selského rozumu. ()

curfew77

Mnoho povyku naprosto pro nic. Premisu, kterou znáte z traileru i médií, film rozvádí půl hodiny, postavy se chovají nelogicky a jejich sledování je stejně útrpné, jako život ve světě bez zvuků. Trefné je srovnání s Shyamalanovými filmy - naprosto stejně mě iritoval ŠESTÝ SMYSL, utahaný a skrz naskrz otravný film na jeden průhledný nápad. TICHÉ MÍSTO je totéž v bledě modrém. 30 %. ()

HEED

Nikdo neví odkud se vzali, jak vlastně přežívají. Jde o to, co se děje právě teď a tady. Napětí bych očekával trochu hutnější. Tak němý film jsem vážně ještě neviděl. Vskutku originální ale jednou to stačilo. Už vím, proč jsem s projekcí tak dlouho otálel. ()

Pitryx

Já jsem se domníval, že němému filmu odzvonilo. No nic, to byl vtípek. Holčičího spratka bych řezal nebo ji nastrčil těm potvorám. Mimochodem, jak sežrala ta obluda hned na začátku toho malého smrada, tak jsem si řekl, že si udělají další, a proto mne potěšilo, že jsem se nemýlil. V dalších záběrech byla baba těhotná. K filmu celkově. Pro mne šlo o nechutnou opakovanou kravinu, jen s jednou novinkou, a to že šlo v podstatě o němý film. A to až do zhruba čtyřicáté minuty. To jsem měl nachystáno deset procent za obludu. Jenže pak se to celé otočilo a byl z toho velmi solidní nervák. Proč tak nemohl být celý film? Potenciál na to měl, ale to nééé, to se musí polovina filmu zbytečně prodrbat filosofickými žvásty a nudou. Velká, opravdu velká škoda. Takže u mne je to dvacítka za netvory, a dvacítka za ten nervák. Když k tomu připočtu dobrou hudební kulisu, je z toho lehce nadprůměrná šedesátka. Aha, tak jsem si neuvědomil, že pokud je dobrá jen polovina filmu, nemohu dát šedesát ze sta. Takže u tohoto filmu to bude první výjimka s tím, že když na film koukat podruhé, tak až od asi čtyřicáté minuty. ()

mrclTV

Upozornenie, v príspevku sa nachádzajú čiastkové spoilery (ale snažil som sa moje poznatky napísať tak, aby neprezradili kľúčové časti zápletky). Pamätám sa, keď som tento film videl prvýkrát. Bol som kamarátmi na byte na jednom z našich filmových večerov. Väčšinou pozeráme klasické sci-fi filmy, retro akčňáky alebo primitívne tínedžerské komédie, na ktorých sa zabávame s pivkom v ruke. Ale vtedy, asi pred rokom a pol, sme sa rozhodli si pozrieť si niečo iné - A Quiet Place. Veľa som o filme nevedel, len to, že je to horor, vyhral asi nejaké ocenenia a veľa ľudí ho vo všeobecnosti chváli a doporučuje. Viete aká je naša skúsenosť s týmto filmom? Hodinu a pol sme sa na tomto dielku zabávali. Čo z toho vyplýva? Ja a moji kamoši sme asi hovädá, ale máme rovnaký vkus, ktorý sa bohužiaľ nezhoduje so všeobecným presvedčením. Teraz som si film pozrel ešte raz. Chcel som vedieť, či sa môj názor nezmenil. Nie, stále je tento film veľký trapas. Ukážkový príklad toho, ako si režisér s prepáčením nakaká do úst. Na začiatku filmu si nastaví pravidlá, ktoré vyzerajú striktne a dôležito, avšak režisér ich následne sám ohýba a ignoruje. Votrelci vraj počujú každý zvuk, no aj tak im pravidelne ujdú väčšie či menšie šramoty, poštuchnutia alebo vzdychy (ráta sa tu aj zvuk, ktorý sa vytvorí pri pohybe? napríklad šuchotanie trávy, kukurice a kríkov či posúvanie nábytku? A čo tie rozpohybované hojdačky? Zaujímavé, že auto robí sakra veľa hluku, ale nikomu sa nič nestane), rodinka ma elektrinu a vysvietenú farmu ako Manhattan aj rok po apokalypse (majú jadrový reaktor za domom?), čakajú dieťa - výborný nápad! Veď kým sa narodí, tak určite niečo vymyslime. A aj keď sa im podarí úspešne ho porodiť, ako ho udržia potichu? Echtovná zápletka, to je jasné! No a ten povestný klinec na schodoch - studnica čierneho humoru a ironických narážok. A okrem toho všetkého je to asi najnudnejší "horor", čo som videl. Môžete ho pozerať pokojne trojnásobnou rýchlosťou a aj tak vám nič neujde. Z úcty k celkom slušnému obsadeniu dávam jednu hviezdičku (áno, Emily Blunt je moja obľúbenkyňa, ale ani ostatní neboli na zahodenie) A aj hudba Marca Beltramiho sa celkom podarila. Len škoda, že zaznie de facto iba na konci a v titulkoch. PS: Zaujímavé, že nikto z celej rodiny si za tých 400, či koľko dní nikdy nekýchol alebo podobne (o prdení snáď ani hovoriť nemusím :D). ()

Kimkong

Když nebudete potichu, zhynete. Není zde otázka jestli, ale kdy se něco posere. A malá porce hluku oproti okolí znamená smrt. Je divné, že lidé nemají postaveny zvukotěsné místnosti, nebo nežijí v přirozeně hlučném prostřelí a raději volí samotu někde u lesa. Skrývání se před predátory a snaha být zticha provází ústřední ústřední pětičlennou rodinku. ()

adamix

Nápad to perfektný, nevídaný. Ale úžas sa tu často škre s logikou. Kľúčové momenty ako úvodná nehoda, zapríčinená zanedbaným rodičovstvom, alebo tehotenstvo, zapríčinené z príbehového hľadiska sprostosťou páru a z hľadiska scenáru nedostatkom racionálnych nápadov, sú smiešne, vzhľadom na situáciu, v akej sa svet ocitol. Hillcoatova CESTA tento problém vyriešila pred katastrofou, ale načo si, dočerta robiť decko, keď musíte byť ticho, aby ste prežili? Ignorujúc tieto fakty a ich absenciu logiky, A QUIET PLACE by bol jedným z uznávaných hororových kultov za pár desaťročí (čo možno aj bude, ale z pohľadov divákov, ktorí pri filme nechcú rozmýšľať).Vďaka zajatiu v napätí, v ktorom sa ocitne divák, je tento kúsok jedným z mála. Niečím podobne intenzívnym som si prešiel aj v Nolanovom Dunkirku, a to vďaka Zimmerovej nezastaviteľnej hudbe. Tu je to však dobrá práca s atmosférou, ktorá sa vidí málokde. Skrz môj rozporuplný komentár to má ale viac plusov, ako mínusov. Krasinski to aj napriek svojej komediálno-otravnej kariére zvládol. Po druhom pozretí znižujem na 4*. ()

subic

Horory prostě nejsou můj šálek čaje, teda pokud to vyloženě není nějaký ten texaský masakr. Docela dost nuda a ani to zajímavá hudba to moc nenarovná. ()

helrohir

"A Quiet Place" je pomerne originálnym filmovým zjavom, kde už od úvodných minút funguje atmosféra na sto percent. Hoci atmosféra nie je vyslovene hororová, skôr tak jemne thrillerová, dokáže v niektorých chvíľach spoľahlivo navodiť zimomriavky. Oceniť treba výbornú prácu so zvukom, ktorý je po väčšinu stopáže tlmený, a pri vyhrotených scénach naopak zvýraznený čo vytvára zaujímavý protiklad a významne prispieva k celkovej atmosfére filmu. Na scéne vidíme celý film len pár hercov, pričom vyzdvihnúť určite treba výkon Emily Blunt. Záver je už typická adrenalínová smršť s očakávanými aj neočakávanými vyústeniami. Občas sa pritrafí aj nejaká nelogická či nezmyselná situácia, najmä v konaní jednotlivých postáv, ale celkovo hodnotím film kladne. 75%. ()

DarweyD

Film bych velmi těžko nazýval hororem, to mi ovšem vůbec nevadí, nerad se bojím, a tenhle film funguje čistě skrz atmosféru. ()

AndyMars

Dosť odvážne natočiť film s takýmto motívom. Práve kvôli zvukom, na ktorých to celé stojí. Potom hneď začne krívať logika, keď sa pravidlá porušia. Na druhej strane vidno, že to nebol priamočiary horor, kde si ide divák iba po krv a napätie. V tomto smere bol film úplný - príbeh, prežívanie postáv, atmosféra. Asi každý má veľa dotazov a otáznikov ohľadom deja, ale celkovo ide o veľmi solídny film, jednoduchý a efektný, skvele odsýpa a je dobre technicky spracovaný. Som zvedavá na druhú časť, vari to nebude sklamanie a nedostaneme film plný súčasnej propagandy :D Tých 70 % je podľa mňa akurát. Zaujímavý komentár: Matty ()

LAZARUS111

Napätie sa v tomto filme dá krájať. Je vidno že Emily Blunt a John Krasinski sú manželia, krásne sa doplňujú. Horor to síce nieje ale zato kvalitné scifi zo silným príbehom. ()

PlysovyMacko

Preco si robia dieta v takomto nebezpecnom svete? Decká sú na facku a emzaci síce zaujímaví, ale slabo vykresleni. Scéna keď rodí je drsná. ()

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

24.10.2023

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Spin-off Tichého místa nabral hlavní hvězdu