Thelma

Scénografie:

Roger Rosenberg

Masky:

Louise Kjær

Škandinávsky ponurá, vnútorne krehká dráma o osamelosti a skľučujúcej uväznenosti dospievajúceho človeka v náboženských myšlienkových mantineloch. Perfektne skĺbená s nadprirodzeným thrillerom hororových rozmerov, a s boľavým srdcom tlčúcim túžbou po naplnení prvej, “zakázanej” lásky. Úžasný, brilantne zrežírovaný zážitok a pravdepodobne európsky film roku. [Sitges FF](11.10.2017)

• CheGuevara

Je to stejně tak banální, na první dobrou a na efekt, tak jako katalog IKEA. A zase tu defilují samí hezcí lidi z modelingové agentury Oslo. Oškliví lidi nemaj problémy, natož sexualitu. Bohajeho.(12.12.2017)

Nevím, po všech těch Raw a Neon Demonech je pro mě téma probouzející se ženské sexuality za společnosti nadpřirozených prvků už trochu vyvanuté. Tohle navíc není moc formálně zajímavý, aby šlo přimhouřit oči nad haprující vnitřní logikou. Navíc to není ani tak jistě zrežírované jako třeba Zabití posvátného jelena - potenciálně znepokojující pasáže s mizením lidí/hořením lidí/topením lidí jsem dost prozýval. 60%(5.11.2017)

Mňo... Když přistoupíte na metaforičnost příběhu, jak to očividně učinila má žena, tak vám Thelma může připadat svou filosofičností (až) zajímavá - tedy něco ve smyslu "be careful what you wish for". Pokud Thelmu uchopíte jako primitiv jako já, tedy bez "Hmm, tohle je zřejmá paralela na támhleto, tato scéna s největší pravděpodobností odkazuje na tuhlecto", tak vás Thelma zdrtí svou banálností. A ano, každý z nás si někdy hluboko uvnitř přeje, aby se ta která osoba propadla do země; nepotřebujeme však Thelmu k tomu, aby nám sdělila, že to ve finále nemyslíme vážně a že kdyby se něco takového nakonec stalo, že bychom toho litovali... 60%(15.12.2017)

Metafyzická šupa, ktorá mi rozsekala emocie jak drevo na podkur do pece! Krásne bobulky v hlavnej úlohe, podmanivá muzička, jemne prchavé halucinácie, dusivé mysteriozno s výborným strihom a bombasticky detailnou kamerou... Ty koňo, z tohoto filmu sa budem ešte pekne dlho spamätávať! Subjektívnych 99%. P.S. Eili Harboe s vínom v ruke to neuveriteľne seklo.(8.12.2017)

Výtečná věc, která mě hodně bavila - a od jistého momentu, kdy mi došlo, o co tam jde - nakonec i nadchla. Ten film je skvělý v tom, jak si dává na čas s tím, než vyloží svoje karty - a ke konci jsem už napětím skoro nedýchal. Eili Harboe v titulní roli je naprosto fantastická, a výsledný dojem z filmu ještě vylepšila možnost vidět po projekci režiséra a poslechnout si ho, jak o svém filmu mluví - Joachim Trier je obrovský sympaťák a potvrdil mi, že ten film je mimořádně promyšlený, postavený na skvělých inspiračních zdrojích, a určený chytrým divákům, kteří dokáží docenit jeho delikátní kvality. Ten nejlepší způsob, jak si ho užít, je nic o něm dopředu nevědět, a prostě na něj jít do kina a dívat se s očima otevřenýma - těch 116 minut uteče jako nic. Aerofilms opět nezklamali a potvrdili v mých očích, že jsou dlouhodobě nejlepším českým distributorem, který kupuje samé zajímavé a divácky obohacující filmy, a za to jim patří můj nekončící dík.(6.12.2017)

Je to přesně takové, jaké jsem čekal. Temné, ponuré a křehké zároveň. Brilantní thriller, kterému vévodí Eli Harbor, ze které, jsem nějak nemohl spustit oči. Předu nadšením a jméno Joachima Triera postupuji k bližšímu, filmovému přezkumu.(15.12.2017)

Norská lesbická variace na Carrie, kompletně neakční a středně ujetá (tento víkend jsem viděl Suburbicon a Zabití posvátného jelena, takže je pravděpodobné, že v jakémkoli jiném kontextu je Thelma ale sakra ujetá) s dost vypracovaným důrazem na psychologii, atmosféru a kameru. Jen je to přeci jen ve svém jádru ne úplně objevné a celá ta křesťanská linka mi přišla neuspokojivě prozkoumaná a na konci i nedotažená. Eili Harboe si to ale docela dává. Nevyrazí vám dech, ale něco na té holce je. PS: Po jisté lehce nechutné scéně od jezera téměř na samotném konci filmu by se to celé dalo interpretovat i tak, že hlavní hrdinka prostě jen potřebovala pořádnýho ptáka. Tímto se omlouvám všem lidem se vkusem a jdu se někam zahrabat.(13.11.2017)

Křehká Thelma v drsném Norském světě. Křehká Thelma v retroOldSchool biografu Světozoru. Křehká Thelma, která zahazuje shame po prvním prásku. Křehká Thelma, kterou když nasereš, tak s tebou mrskne do jiné dimenze. Křehká Thelma, která se řídí svými pravidly - svého otce na prach spálíš, svého bratra na led zmrazíš, svou holku o vlasy okradeš. Thelma je ThrilleroPsycho nebo PsychoThriller - občas je problém vyzjistit, jakým směrem se zrovna film vyvíjí. Thelma je kontrastem mezi náboženstvím, fanatismem a moderním stylem života mladé dívky. Thelma je jako batole - objevuje něco nového a příjemného (to, když zjistí, že její pohlavní orgán neslouží pouze jen k vykonání Ordinary každodenní činnosti na WéCé), ale jak jí nasereš, tak jí nasereš a už není cesty zpět. Skandinávie opět potvrzuje, že filmy dělat umí!(14.12.2017)

Buď mi něco hodně uniklo, nebo má ten film implicitně hodně zvrácený poselství. Škoda, asi hoďku a půl za plnou palbu. 60%(13.12.2017)

Takto si predstavujem spracovaný film. "Thelma" je podľa mňa absolútne fantastický film. V prvom rade za to môže vynikajúca voľba herečky do hlavnej úlohy, skvelá hudba a nádherne artové zábery, ktoré tomu dodávajú tú skvelú atmosféru. Je pravda, že niektoré sú už v traileri, no keď ich človek uvidí v kontexte, vypália ešte lepšie a dodajú tomu tú správnu iskru. Máme tu vynikajúcu hlavnú hrdinku so schopnosťou, ktorá je podľa mňa dosť originálna a veľmi dobre sa s ňou vedeli tvorcovia pohrať. Je to kreatívne a skvele spracované. Vizuálne ako som povedal, je podľa mňa film strhujúci a pozerá sa na neho skvele. Možno v prvej polhodinke by som chcel vidieť viac momentiek, ktoré by ma dostali do príbehu, no viac sa sústredíme na rozkvitajúcu love story, ktorá celkom funguje, no nie je podľa mňa hlavným ťahúňom filmu a trošku ho môže v tých častiach spomaľovať. Ellen Dorrit Petersen je vynikajúca ako matka Thelmy a neustále som premýšľal čo sa odohráva v jej hlave, lebo som mal pocit, že mama voči dcére pociťovala skutočnú potláčanú nenávisť, ktorá v nej bublala niekoľko rokov. Jej otec v podaní Henrika Rafaelsena je dobrý, no nemám pocit, že by sme sa o ňom dozvedeli dosť na to, aby sme vedeli porozumieť jeho motiváciám. Niečo sa nám vysvetlí, no osobne by som išiel v jeho postave viac do detailu. A potom je tu Kaya Wilkins ako Anje. A je vynikajúca. Všetky časti, ktoré majú Thelma a Anje spolu sú prirodzené, sexy a naozaj sa na ne dobre pozerá. Okrem toho musím povedať, že cigaretová scénka je skutočne sexy a creepy súčasne. Treba vidieť. Mohol by som aj viaceré scénky rozoberať a dokonca si myslím, že aj príbeh a záver filmu, by mohol byť témou na dlhšiu diskusiu. Ale do toho tu nepôjdem. Jediné čo ešte dodám je, že ak máte možnosť vidieť tento film v kine, využite túto príležitosť a pozrite si ho. Neoľutujete. Hodnotenie: A-(15.12.2017)

Norwegian Carrie.(11.12.2017)

• stitch7

Ooo, můj oblíbený subžánr: tváří se inteligentně, ale je o ničem. Dvě hodiny si dovolím stručně popsat: Okolo dívky, která se zabouchne do jiné dívky, ale vlastně o tom neví, a která má nadpřirozené schopnosti, o nichž také neví, se začnou dít podivné věci (tedy začnou blikat zářivky, protože na něco víc asi nebyl rozpočet). Během skvěle napsaných dialogů se dozvídáme Thelmy zajímavou minulost. Například, zda si spíše vaří, či kupuje hotová jídla, dokonce zjistíme i šokující detaily o tom, co konkrétně zrovna snědla (zeleninovou polévku! to jí tak budu věřit!). Škoda, že stejně ochotně mi snímek nesdělil, jak rodiče vysvětlili zmizení Thelmy mladšího brášky. Ne, ale vážně. Je to tak prázdné a roztahané, že jsem chtěl dát jednu hvězdu, přihodím ale ještě druhou, protože než se ukázalo, že jde o úplné nic, bylo mi to celkem sympatické a aspoň ty plamenné efekty byly slušné. Jinak bych pro příště doporučil, až bude tvůrce chtít lepit na sklo vlasy, ať dá pozor, aby mu to ty lidi neupatlali, vypadá to trapně.(13.12.2017)

• ShimonHoly

Naprosto zcestná a neurežírovaná slátanina. Neodůvodněné záběrování, které je navíc, co se týče kompozic výrazně nesoudržné. Nohy tomu krom předvídatelnosti podráží i zcela nesoudná stopáž s ochotnickými výkony některých herců. Tam, kde Personal Shopper mírně klopítal, se Thelma slepě plazí po zemi a nenachází (abych tak parafrázoval scénář tohohle filmu) "spásu". Pro festival otrlého diváka úplně ideální volba na příští rok.(6.11.2017)

Můj první Joachin Trier a rozhodně zaujal. Doufám, že šance na nominaci na Oscara (Thelma je letošní reprezentant Norska na Oscary) jsou alespoň trochu reálné, jelikož by si tento film opravdu zasloužil větší hype. Soundratck nadupaný, scénář napínavý k prasknutí, kamera nádherná a hlavní herečka naprosto skvělá. Ale pozor, jedná se o art. A o takový ten "pomalý art film". Takže nic komerčního. Doporučuji si toho o Thelmě zjistit co nejméně a nechat se pozřít hutnou atmosférou rodinného křesťanského dramatu s hororovýma prvkama. A samozřejmě, viděl jsem to v předpremiéře na festivalu Mezipatra, takže ano, je tam lesbická pod-zápletka. Pro děj relativně podstatná, stopáže je jí ovšem věnováno překvapivě málo. Thelma je skvělý severský melancholický art, a jestli vám tahle poslední věta zněla lákavě, tak jí určitě můžu doporučit.(5.11.2017)

Velice originální skandinávská podívaná s příjemným obsazením. Příběh zakázané lásky a naboženských extrémů je podán bravurně leč místy nepřehledně. 65%(13.12.2017)

Tohle byl docela zvláštní film. Podle popisu Aerofilms to sice vypadá, že jde o teenagerovskou lovestory, ale nemůže to být dál od pravdy. Vztah mezi spolužačkami je sice základní dějovou linkou, film ale ve skutečnosti klade důraz na úplně jiná témata. A film záměrně klame i jinde. Například skončí, vy si chvíli myslíte, že koukáte na happyend, ale po chvíli si uvědomíte "ale vždyť ona vlastně..." (nebudu nic prozrazovat). Pro mě byl film rozhodně příjemným překvapením.(16.12.2017)

• ArthurTheDog

[Mezipatra - Světozor, 4. 11. 2017, 20:30](14.11.2017)

No asi bych to potřeboval vidět ještě jednou :-)(16.12.2017)

Výtečné navození atmosféry spolu s famózním výkonem Eili Harboe. Vcelku jednoduchá záležitost s ne sice plně domyšlenou logikou událostí, nicméně nejednoznačný konec filmu dodal potřebnou rezonanci v odstupu.(6.11.2017)

<< předchozí 1 2