Kursk

• Francie Kursk (více)

Film inspirovaný skutečnou katastrofickou událostí, ke které došlo v roce 2000 na palubě Kursku, sleduje poslední hodiny "nepotopitelné" ruské jaderné ponorky klesající na dno arktických vod Barentsova moře. Několik členů posádky přežije počáteční výbuch, včetně velitele Michaila Kalekova (Matthias Schoenaerts), na něhož doma čeká těhotná manželka (Lea Seydouxová) s dítětem. Začíná zoufalý boj s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikuje zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva David Russell (Colin Firth) pokouší přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. (HBO GO)

Kimkong

Film chytne za srdce díky scénám s dětmi. Ukázka ruské povahy, kde lidské životy nemají žádnou hodnotu. Kde politická moc a image ruské supervelmoci je vším. ()

PlysovyMacko

Od momentu kedy to prvý krát buchlo začal napínavý boj o život. Tragédia nespočívala iba v samotnej nehode, ale aj zastaralej ruskej technike, odmietaní medzinárodnej pomoci a zastieraní faktov. Páčilo sa mi ako na začiatku Kursk pôsobil majestátne. ()

Stejšn

Ano, mám hodnotit film, nikoliv událost, kterou popisuje. Rozhodně je to mnohem lepší film o ruské ponorce, než Clancyho blábol o Rudém říjnu. Ale i tak... událost si dobře pamatuju, přestože je to už čtvrt století. Tenkrát mi těch námořníků bylo velmi líto, sledovat denně ve zprávách tu typickou nabubřelost, bohorovnost a neschopnost vrchního ruského velení bylo drásající. A říkal jsem si, jak jsou ti chlapi oběť toho otřesného bordelu, co zbyl po sajuzu a po Jelcinovi. Film to popisuje celkem zdařile, i když dramaturgicky by asi mohl být lepší a taky se tu vynechává Putin, asi aby ho zbytečně nenasrali (2018 se to ještě nehodilo, to byl ještě "ten hodný" ruský prezident). No a pak přišly události posledních let a na celou tu událost mám zpětně jiný pohled. V Rusku se nic nezměnilo a nikdy se tam nic nezmění. Takže dneska, kdy nám opět hrozí atomovkama, už mi těch mrtvých z Kursku líto není, protože ať chci nebo ne, byli to chlapi vycvičení k tomu, aby zabíjeli. Nás. Paradoxně čím víc takovýchto kursků bude, tím bude svět bezpečnější. ()

heavy66

Že jsou Rusové nebezpečím jak pro sebe tak pro celý svět víme už od jejich černobylských pokusů. Když se Kursk v roce 2000 potopil, dost jsem prožíval hrozný osud námořníků umírajících ve tmě a ledovém chladu. Žánrový patos chlapského přátelství, posledních myšlenek na rodinu, umírání za zpěvu hrdinské písně (O Tannenbaum ) se ve filmu objevuje, naštěstí v přiměřeném množství. Režisér musel skutečný příběh divácky zatraktivnit, protože co se v ponorce doopravdy dělo, se nikdo nikdy nedoví, a snad je to i dobře. Max von Sydow mě svojí rolí potěšil, v jeho věku, klobouk dolů! ()

pafka

Asi nemuzeme cekat od Rusaku, ze by natocili film a nahlidli do sve historie a v ni si jeste nalili cisteho vina. Tak to museli udelat jini. A nutne je podotknout, ze zadna velka kritika se nekona, Jen trosku a sikovne. Chtel bych vedet, co na to muzici z vychodu. Asi si ohlodavaji nehty az na krev. A to nemluvim o Cernobylu. Skoda, oni toci jen druhovalkove film o geroich, jinou svoji historii neznaji, nebo aspon o ni moc netoci. Bohuzel, oni jini asi jen tak nebudou. A to nam chtel film rict predevsim. ()

solisoli

Pútavý príbeh, na veľké prekvapenie slušne napodobnených Rusov a hlavne mentalitu komunistického postoja voči ľudskej bytosti. Na jednej strane veľké predstieranie ľútosti a ohľaduplnosti, ale iba navonok, opačne žiadny charakter, cit pre ľudskú hodnotu, len svoje záujmy a udržať sa za každú cenu pri moci. Nie je pravdepodobné, že v tomto duchu by podali takéto svedectvo samotní Rusi. ()

DonBraso

Matthiasa můžu a další ponorka se vesměs konala.Samozřejmě opět malinko nadmuté téma,která i zde stopáží bojuje kontraprodukcí viděného.Možná malinko chtělo více ukázat posádku ve větším světle,aby divák měl o ně doopravdy strach a né to prohodit komplexně na všechny,takže malinko i mně bylo jedno kdo to přežije či nikoliv.Samozřejmě Schoenaerts byl skvělý a nejvíc protknutý s rodinou,kde konec zasmrděl pěkně pro Ruské námořnictvo.Jinak doopravdy skvěle natočené a na rozdíl od Wolfgang Petersena s jeho ponorkou,jsem neusnul za tu dobu ani jednou.Film sice neutkví v paměti,na to nemá velké scény,ale možná proto bavil obsahem.75% ()

Mikecat

Celkom slušne spracovaná katastrofa ruskej ponorky Kursk. Pravdu sa uz nikto nedozvie, ako prebiehali záchranné práce, ale prežívanie námorníkov dosť verne zobrazené, chlad, zima, voda, chybajuci kyslík, škoda, že nebolo viac priestoru pri plavbe, chýbal mi tu zvuk sonaru a aspon trochu manevrovania. Smutný Film, ktorý zacina svadbou a končí pohrebom, ako aj vykresluje biedu ruských námorníkov a hrdosť vedenia, nepriznať si bezmocnosť a požiadať o pomoc americanov a zahubiť tak kolegov z vlastných radov. Krásna scéna placucej manželky: ani pusu som mu nedala, len som po ňom kričala a uz ho nikdy neuvidím. Tak som ho ľúbila...ws ()

blondboss

Kursk je v podstate verným zobrazením udalostí odohrávajúcich sa počas výbuchu rovnomennej ponorky a veľmi zaujímavým a nenúteným spôsobom zobrazuje pocity námorníkov počas boja o svoje prežitie. Čo bolo tiež zaujímavé sledovať, bol presah studenej vojny ešte aj pri vyjednávaniach o zahraničnej pomoci a v zásade aj istú zvrátenosť politiky ako takej. Do tohto všetkého zapadla skvelo hrajúca plejáda kvalitných hercov a ja osobne tento snímok môžem len vrelo doporučiť. Určite sa nebudete nudiť. 75 % ()

wowylgu313

Tyhle katastrofický filmy jsou v mém zraku prostě ihned automaticky 1+ hvězda. Protože True Story tu představu že to někdo opravdu prožil nebo aspoň nějak podobně je "uspokojující" pro diváka. I tak se ale jedná o takový lepší průměr oproti jiným na toto téma. Já tu dávám čistých 60% ... :) Obsazení bylo vyhovující. Někteří si myslím zasloužili i víc prostoru ale nestalo se bohužel. Hodně by se tady dalo spekulovat o tom jak to bylo a co z toho je pravda a co je naopak jen vymyšlený blud. Často se všude předhazuje koukám že Rusko je zaostalé, zastaralé a "nefunkční" ... Tomu věřím méně než tomu že Rusko má své ego a nepustí jen tak někoho ke své pomoci i v té největší nouzi. Jak se říká co se stane v Las Vegas, zůstane v Las Vegas , jen tady je to v Rusku. ()

Gregor_Samsa

Těžké téma, ale Thomas Vinterberg je až příliš dobrý na to, aby to dopadlo hrůzostrašně. No ale popořádku. Takhle: ruští borci sice mají ruské kukuče i hairdos, ale ty jejich anglické písničky na melodii O Tannenbaum, to je fakt peklo, rve to uši, člověk se cítí trapně, nepatří to tam, je to fakt úplně mimo. Jasně že chápu důvody angličtiny... ale prostě jsem to nedával. Jinak je to vyrovnané vyprávění, které posouvá dějové linky v klidném tempu, bez přehnaných zvratů i emocí, prostě popisuje to, co se před lety stalo a co jsem tenkrát sledoval... jako byl to pro kluky fakt pech. Asi i kdyby se povedlo dostat k ponorce dřív, bylo by pozdě... těžko říct. Dobrej biják, ne nutně na multikino, kde borci s popcornem a těmi mexickými cornflaky s čedárem tomu moc nepřidaj‘. [70%; 2019-01-20 CinemaCity Chodov] ()

Paserak

Mně se to líbilo. Prožíval jsem katastrofu Kursku nalepený na televizní obrazovce a vystřihoval si z novin, věřte. I jsem četl Moorovu předlohu. Co mě ale u těchto "mezinárodních" filmů vadí je původní znění. Sakra, když už si s tím dá člověk práci, proč Rus nemluví rusky a Angličan anglicky. Stejně tam ty titulky musí být a debžově co nezvládnou číst titulky na tenhle film stejně nepůjdou. Celý film by pak vyzněl mnohem autentičtěji. Za další nelze opomenout jisté scénáristické "udělávky" jako byla plavba pro kapsle na vzduch. Ale dělá to film atraktivnější, rozumím. Co bych jen fakticky vytknul jsou záběry na Kursk na mořském dně. Záběr vyvolává dojem, že Kursk ležel ve velké hloubce. Opak je pravdou. A je to tím největším paradoxem celé tragedie. Kdybyste potopený Kursk postavili na čumák tak ho dobrá 1/4, možní i více, koukalo nad hladinu. ()

BarVo

Nebola to úplná katastrofa /ten film/, ale od Vinterberga som čakala viac. Až na pár pôsobivých scén je to taký ničím výnimočný priemer. Pritom predloha mala silný emočný záber, ktorý zostal uväznený v najbanálnejších filmárskych stereotypoch. Ťažké srdce mám na záver, to bol holyvúd jak vyšitý. ()