Frankensteinův hrad

• USA House of Frankenstein (více)

Pokračovanie filmu FRANKENSTEIN MEETS THE WOLF MAN (1943), následované filmom HOUSE OF DRACULA (1945). Dr. Niemann so svojím hrbatým sluhom utekajú z väzenia a mieria do zrúcaniny niekdajšieho sídla dr. Frankensteina, aby mohol Niemann pokračovať v jeho výskumoch. Po ceste stretávajú po 1. grófa Draculu, po 2. roztomilé dievča Ilonku, do ktorého sa hrbáč neštastne zamiluje a po 3. rozmrazujú z ľadu Frankensteinove monštrum i Vlkodlaka, do ktorého sa čoby do zakliateho mužného elegána Lawrenca Talbota nešťastne zamiluje Ilonka. (POMO)

hans500

Velmi dobré. První část s Draculou je trochu slabší, ale zbytek filmu to vynahrazuje. Opět skvělé obsazení v čele s Chaneyem, Karloffem (v jiné roli než obvykle) a Carrolem Naishem. Jen škoda že Frankensteinovo monstrum tu bylo tak málo. ()

LeoH

Poslední inovace, kterou frankensteinovská série zůstavila lidstvu, spočívá v nápadu narvat do jednoho filmu Drákulu, Vlkodlaka i Frankensteina (a to ještě absentuje původně slibovaná Mumie), čili vytvořit dnes tolik populární vícenásobný „crossover“ (zdravíme marvelovské univerzum). Jinak už se sice jen opakují osvědčené fígle, do hry se ovšem po zoufale těžkopádném Frankensteinově duchovi vrací humor i šmrnc, v obraze se potkávají povinné vzdálené dozvuky expresionismu s občasnými „moderními výstřelky“ (ejzenštejnovská sekvence úklidu v laboratoři) a herectví odtopornělo (nasadit Karloffa místo monstra do role šíleného vědce byla hodně šťastná volba, i když hraje na půl plynu), na výsledek se tudíž zase dá kouknout s potěšením. ()

filmmovier

Další díl nekonečné ságy o šílených vědcích, kteří nejvíce touží po tom, aby mohli strčit něčí mozek do někoho jiného, pokračuje. A musím říct, že tento film, ve kterém se poprvé představí všechna Universalovská monstra (kromě Mumie) v jednom filmu (ale vzájemně se nepotkají) byl více než fajn. Má samozřejmě směšné momenty (bouře zničí budovu vězení ze kterého chce Boris Karloff utéct, Dracula zajde za roh, kde vychází slunce a nerozpadne se v prach, nýbrž promění se v kostru), ale bavil jsem se skvěle a atmosféra taky není špatná. Film navíc pokračuje ve vyprávění osudu vlkodlaka Lawrence Talbota (životní role Lona Chaneyho jr., který opět exceluje), love story mezi cikánkou a hrbáčem (a ke konci i v trojúhelníku s Talbotem také nebyl špatný) a Boris Karloff, tentokrát v roli ústředního šíleného vědce, naprosto exceluje. Zato mně mrzí neúčast Bely Lugosiho, protože je zde přítomný i takzvaný Dracula. Ale v podání Johna Carradina není ničím jiným, než směšným panákem, který nemá ani charisma, ani není strašidelný. Za to má kníra a působí jako naprosto obyčejný blázen v plášti. Ale jinak to bylo fajn a finále s Monstrem se taky vydařilo, i když je to zas více než otevřené. 70%. ()

Dreadd

Paradoxně nejlepší film s Universalovskými monstry (obsazení chyběl z nejslavnějších pouze Karloff v roli Frankensteinova monstra a slušné byly i střety monster) vznikl až když jejich největší sláva dávno odezněla, když jim zkřížil cestu Abbott & Costello a k hororu přimíchali i svou grotesku. House of Frankenstein je sice přehlídkou všech nejslavnějších monster, o žádné konfrontaci ale nemůže být řeč. Dracula s knírkem (který má nesmrtelné tělo i ošacení) je spálen sluncem téměř okamžitě, Frankensteinovo monstrum je téměř celou dobu v bezvědomí, alespoň Wolf man dostává nějaký prostor. Až příliš mnoho času bylo zbytečně vyplněno dlouhým cestováním. ()

fiLLthe3DD

Absence krve a teatrální herecké výkony by se daly odpustit. Stejně tak i různá klišé a neoriginální zpracování (snímek spoléhá na již zavedené standardy v podobě šíleného vědce, rozzuřeného davu s pochodňemi a samozřejmě nikterak výrazně se projevující monstra) - avšak to, že naplno nedokáže využít potenciálu crossoveru nejslavnějších monster z produkce Universal studios, to se opravdu odpustit nedá... Dracula se objeví jen na pár minut, Frankenstein má jen jakési cameo (a dle mého je tento štěk ještě míň výrazný než měla "Nevěsta") a Vlkodlak rovněž nemá šanci nikterak zazářit (ačkoliv jeho charakter byl zpracován asi nejlépe a dějová linka s ním byla o dost záživnější než zbytek filmu)... Hlavními protagonisty jsou zde šílený vědec a jeho pomocník a není to úplně ok... Mě to zkrátka nesedlo - pochválit mohu snad jen ucházející technické zpracování, Vlkodlaka a jeho lovestory s Ilonkou (která by mohla fungovat i líp, ale vzhledem k 70. minutové délce nelze čekat žádné zázraky) a fakt, že ještě dávno před Marvelem, Conjuringem a DC mělo svůj vlastní provázaný vesmír i pár monster z černobílých hororů... Rozhodně by prospěl nějaký krvavější, avšak při zemi se držící remake (s rozpočtem pod 100 mega, komorní, žádný blockbuster), jelikož tato "Universal Monsters" rozhodně skrývají svůj potenciál... Netřeba však dalších přešlapů ve stylu Kurtzmanovy Mumie. 50% ()

vitekpe

Upovidana legrace, kde se sesli tak nejak vsichni a nakonec z toho nic moc nebylo. Mel jsem trosku problem to dokoukat, ale z nostalgie jsem vydrzel. Pro priznivce v pohode, pro bezneho divaka zbytecne. Jestli chcete Frankensteina, dejte si prvni dva filmy. Zbytek je nastavovana kase. ()

Han22

Tenhle díl překročil definitivně všechny hranice vaření z vody. Frankenstein pošesté rezignuje na jakýkoliv příběh - sledujeme pouť šíleného vědce Niemana a jeho hrbatého sluhy Daniela, kteří cestou potkají Draculu a později na hradě osvobodí Frankensteina i Vlkodlaka, přičemž Nieman chce opět provádět nějaké přesuny mozků. Tyhle monstra se vůbec nesetkají, Dracula je opět vyžilý senilní děda a jeho pobyt v příběhu nemá žádný smysl, monstrum se objeví na pár minut a vlkodlak opět touží zemřít. Karloff v roli vědce je překvapivě nijaký, takže celý film zachraňuje příběh hrbáče, zamilovaného do cigánky, který navzdory monstrům si krade film pro sebe. Stále je to celkem zábava, ale už velice na hraně. Horor roku 1944. ()

TERRORDROME

Tento film je definitívne vyčpelý ako stará zoschnutá a tvrdá žuvačka. Začiatok ešte dokáže nejako navnadiť, lebo sa vracia Karloff tentoraz ako šialený doktor pátrajúci po Frankensteinovom tajomstve života. Pridá sa k nemu emo hrbáč a v prestrojení za majiteľa obludária nechtiac oživí putovnú kostru Draculu keď z nej vytiahne kolík. Noa ten Dracula to je teda kauf!!! Vyzerá ako kretén, chová sa ako kretén a skončí ako kretén. Absolútny lúzer ktorého prínos tomuto filmu je úplné hovno krát dva, lebo jeho linka nikam nevedie a z ničoho nič náhodne skape snáď ešte niekde pred polovicou tradične skromnej stopáže. Ak vynecháme túto dementnú epizódku, tak Karloff objaví pod Frankensteinovým zámkom ( ktorý bol v predošlých dieloch niekoľkokrát úplne zničený, ale tie ruiny proste opäť vyzerajú rovnako ) zamrznuté monštrum aj vlkolaka, pretože keď vás strhne obrovská vlna z pretrhnutej priehrady spolu s miliónom ton sutín, tak proste komfortne zamrznete v jaskyni to je vedecky overené. Každopádne Lon Chaney tomu spolu so štýlovým Karloffom dodáva nejakú iskru, aj keď je všetko dianie iba x-tý recyklát toho istého. Zase ďalšie oživovanie nesmrteľného monštra ( človek ho už musí ľutovať ako sa každých pár rokov preberie a hneď zasa "umrie" ), nájdenie  ďalších Frankensteinových denníkov,  ( ktorých musel urobiť tak miliardu kópií a poukrývať ich všade možne ) a ďalší náhly koniec kde na posledných 5 minút dostane monštrák náhodný záchvat zúrivosti, lebo len čo sa opäť preberie k životu, už sa všetko neodvratne serie. Strašná splácanina! ()

Heavyman

Dracula za dvacet minut vyřízenej :-D vlčák pořád smutně kouká a mele o smrti, Monstrum furt spí a probere se na poslední tři minuty....Absulutní blbost a zbytečnost, ale příjemně zábavná. ()

beso74

Poriadne bradatý crossover štúdia Universal, ktoré sa v ňom rozhodlo predstaviť svoju najvyššiu ligu. Čo môže divákovi ponuknúť? V prvom rade dusivú atmosféru, niekoľko (presne 5) príšer, tomu zodpovedajúci počet hororových ikon ( Boris Karloff, Lon Chaney Jr., J. Carrol Naish, John Carradine, Glenn Strange), veľmi milosrdnú stopáž a nostalgiu za čierno bielym svetom. A v čom diváka ako mňa dokáže sklamať? Tak aby sme začali od začiatku, Drakula je tu totálne do počtu, s ústredným dejom súvisí asi ako zlatá žila so zlatou horúčkou, po 10 minutách strávených na plátne odchádza do ríše tieňov. Frankenstein? tak tomu sa zas ušlo posledných 10 minút a aj to nebola žiadna sláva. Kto teda zachránil tento film? Nuž hrbáč v podaní Chaneya juniora a Elena Verdugo ako krásna cigánka Ilonka. Zatiaľ to neviem porovnať s inými klasickými kúskami od Universalu, ale vyzerá to tak, že by tu mali byť aj ešte oveľa zaujímavejšie kúsky, hoci ani toto tu nebola žiadna strata času. ()

Pitryx

Monstrum pošesté. A s ním další. Nu, alespoň jsem se chvílemi bavil, když už nic jiného. Bohužel nemohu hodnotit výše pro nedostatek nápadů a opakováním již viděného. Snad se to někomu líbí, ale neustále opakované věci pro mne nejsou a nemám je rád. Zde se dá do plusu hodnotit jakž takž svěží děj, jinak pro mne nic. ()