Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

Zagros

Porevoluční zmrtvých vstání Básníků mi moc nesedlo. Především atmosféra původních tří dílů zmizela a nahradila ji právě ta porevoluční. Možná to vcelku dobře vystihlo danou dobu, ale k Básníkům se mi to prostě nehodilo. Stejně jako se nehodila poezie do začátků devadesátých let. Postavy mi téměř všechny tentokrát přišly nesympatické a pár povedených scén a dialogů čtvrtý díl jako celek nezachránilo. K opakování se nechystám a doporučení je spíš - vyhněte se tomu. ()

cold

Básníci měli skončit třetím pokračováním. Předtím to byla zábava, teď zbyl jen průměrný dojem. Nastavovaná kaše se mi vždy příčila. ()

Ripley

Tento díl nemá na předchozí tři,ale i tak ujde a bavil mě mnohem víc než Jak básníci neztrácejí naději. ()

wosho

Sice celé kouzlo básníku je v tomto filmu mrtvé. Ale svým způsobem je tento díl akceptovatelný jako sonda do naší těsně porevoluční doby a filmu samotného. Celé ty, pro dnes nepochopitelné, mechanismy své doby jsou zde nádherně ukázány. Film byl ve své době kritizován, že totalně selhává a je jen karikaturou. A to je pravda, je karkaturou doby, kde vše bylo karikaturou. ()

Paity

Unavené, utrápené, nevtipné a ne příliš ze života, i když se to tak tváří. To všechno je Konec básníků v Čechách. Kříž už se nedostal do role, která ho zdobila v předešlých třech dílech. A je to hodně znát. Ale pořád to není nic proti brutální nudě v podání dílu pátého. ()

F.W.Colqhoun

Pro mě je kapitalismu škoda. Konec básníku v Čechách je některými považovaný za film, který neměl vzniknout. Skrytá hrozba Kleinova Chlapectví. Vstup poety Štěpána Šafránka do divokého kapitalismu devadesátých let byl šok. Hrdina a s ním celá série sice nezapomněla rýmovat ani směřovat verše k pointě, jen jakoby se vytratilo to podstatné. S odstupem času lze příkré hodnocení považovat za trochu nespravedlivé - měřeno propastí dílu pátého dílu to šlo z kopce vlastně mírně. Nálada Konce navíc přesně, byť nezáměrně, ilustruje smutek toho, když poezie zmizí a básník zůstává. Světlými body ubývání jsou hudba Zdeňka Rytíře, evakuující melancholické kvality zvonivé kytarové hudby devadesátých let a Popelka Terezy Brodské - protože love is thought. ()

mirkaaa

Podle mého názoru je tento díl nejslabší z celé pentalogie, ale i tak si mi celkem líbil a úplně bych ho nezatracovala. Film zkrátka vystihuje porevoluční dobu, takže je vlastně jen poplatný době. ()

TAMEHEMP

Beru zpátky. Tak nakonec je všechno o penězích prej i pro toho Štěpána, či jak mu říkaj. Chvilkama možná ne, ale o to huř. Nikdo neví, co vlastně chce. Jenom hlavně, ať je to co nejpodobnější předchozím dílům, aby se svezl na úspěchu, že. ()

spiritus

Je to hloupý a naivní film, který nemá nic společného s realitou tehdejší doby. Pan Táborský co-by milionářský čistič bot, to už byl fakt vrchol trapnosti. Bohužel takových postaviček je ve filmu mhoho až je to k smíchu. Takže toto skutečne NE ! ()

mira007

To je poslední díl básníků, který se mi líbí. Nemůžu si pomoc, ale mně přišel vtipnější než ty předchozí, ačkoliv už ztrácel jejich poetiku. ()

ArthasKarfa

Tenhle díl básníků je vlastně docela pěkný, obsahuje značné množství odkazů a předešlé díly. A Tereze Brodská dodává filmu jakýsi přívlastek tajemna, který je obestřen její dlouho nepoznanou postavou. Jen ten fenomén začínajících devadesátek je tam prostě strašně invazivní. Celé to ty devadesátky pokazily. ()

Oxymoron

Nejslabší díl celé (aspoň prozatím) pentalogie. Spíš než osudy a lásky Štěpána a Kendyho ukazuje porevoluční přerod rodného města a jeho obyvatel. Všichni se stávají velkými podnikateli, všem jde najednou jen o peníze,... to už tu bylo mockrát. Není to prostě ono. A ani ta Tereza Brodská zrovna nezapadá do Štěpánova dosavadního vkusu... ()

Emzet

Na jednu stranu musím ocenit alespoň trochu dobré vyobrazení bizarní raně porevoluční české společnosti, na tu druhou ale musím říct, že nevím jak to souvisí s básnickou sérií či čímkoliv jiným. Pavel Kříž dotahuje "mrtvolnost" svého Štěpánka ještě dále než dříve a humor se vytrácí. Ale snést se to dá... ()

Haniczka

Všechny básníky hodnotím kladně a najednou s odstupem a skutečně nechápu, co proti těm posledním dílům lidi mají. Naopak mě stále více oslovují svoji nostalgičností a skrytou poezií hlavního představitele, která musela být nevyhnutelná, vzhledem k jeho charakteru už od počátku. ()

Hepy13

S růstajícími díly stoupala krásá Štěpánových holek, stejně tak jako počet vtipů a hlášek. Až tento čtvrtý díl vyhořel úplně ve všem!!! ()

Jaroslaf

Pro boomery jsou předchozí díly možná lepší, ale já si tento užil po všech předchozích v uplynulých dnech zdaleka nejvíc. Možná i díky lepší hudbě. Hudba v předchozích dílech je totiž naprosto o t ř e s n á, což pozná každé amatérské ucho. To, že v předchozích dílech je na čsfd nejčastěji hudba hodnocena kladně, leccos o nás, jako o národu bohužel vypovídá. Jinak vůbec mi nevadí budování kapitalismu v atmosféře básníků a už vůbec mi nevadí přehlídka dosavadních Šafránkových lásek včetně krásné Vejmělkové. Jen mi prosím řekněte proč se Šafránek po všechny díly tak urputně brání obdařené Báře štěpánové, a proč působí jak na heroinu? V předchozích dílech to není tak znát, ale Kříž tu artikuluje už výrazně špatně a výraz má jak po deseti gramech venkáče. Některá fakta se zkrátka nikdy nedozvíme! ()

Lukoye

Tereza Brodská je tady naprosto fantastická. Ještě dlouho jsem do ní byl zamilovaný. Podává podle mě svůj nejlepší výkon, velikou měrou k tomu přispěla také dobře napsaná role, která Tereze naprosto sedla a zahrála jí s nenucenou elegancí. Jinak určitě jedna z vtipnějších komedií. ()