Útěk v řetězech

The Defiant Ones

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

Častokrát jsem se u starých amerických filmů setkal s jistou formou nevážnosti, se kterou se řada filmů prezentuje. O to více mě těší, když zažiju příjemné filmové překvapení, v tomto případě, z padesátých let, které v tehdejší době zaručeně muselo pobuřovat celý americký kontinent už samotným námětem. Postavit do hlavních rolí bělocha a černocha, kteří jsou spolu ještě přivázaní k řetězu, chtělo opravdu velkou kuráž. A musím říct, že kdyby se ve druhé půlce filmu neobjevila ta ženská s tím dítětem, tak jdu na pět hvězd. Jenže ta mi přesně připomněla, proč jsem u staré americké kinematografie opatrnej. To co tam předváděla, to bylo na pěstí mezi čelo a divím se, že v tak nekorektním filmu na tehdejší dobu, jí to pěstí Tony Curtis nevpálil. Zamilovat se do kriminálníka a za hodinu s ním plánovat rodinu a stavbu baráku na kraji Detrotu by mohla fakt jenom kráva. Jinak kromě Tonyho i Sidney výbornej.(15.8.2017)

• danecek24

16. Zlatý Glóbus za rok 1958 - cena (1) - *Nejlepší film (drama) + nominace (5) - Nejlepší herec (drama) - Tony Curtis, Nejlepší herec (drama) - Sidney Poitier, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Cara Williams, Nejlepší režie - Stanley Kramer, Nejlepší film (podporující porozumění) - Stanley Kramer(18.1.2009)

Skvělá agitka, která přesně zapadá do nálady konce padesátých let. Škoda slabšího finále, které mi nepřineslo tolik kýženou konfrontaci se zákonem a vedlo dva trestance/utečence trochu jiným směrem než jsem doufal. Každopádně chemie mezi Tony Curtisem a Sidney Poitierem je hlavním tahounem legendárního snímku a těžko se hledá nástupce Útěku v řetězech. 75 %(18.8.2012)

• dobytek

Tahle vysoce hodnocená filmová klasika mě dost zklamala. Tony Curtis a Sidney Poitier se spolu pořád broděj přes nějaký močály a snažej se nám sdělit poselství, že "Rasismus je špatný, áno?. Zhruba po hodině jsem myslel, že je konec filmu, protože jsem si fakt nedokázal představit, jak z týhle situace hlavní dvojka vybruslí. Scénárista si s tim hlavu moc nelámal, takže sestoupí doslova "deus ex machina" a můžeme tak sledovat ještě podivnou epizodu se ženskou, která se na první pohled zamiluje do uprchlýho trestance, o kterym neví vůbec nic, ale chce s nim za každou cenu utéct. Pak už jen naivní závěr a THE END. A to ani nepočítám, že jsou ve filmu hodně debilní chyby (sice jsem promočenej na kost, ale vytáhnu z kapsy suchý cigáro a suchý sirky, spadnu do bláta a v dalšim záběru mam čistý oblečení).(4.7.2010)

Klasický útěkářský film Stanley Kramera, se dvěma navzájem spoutanými prchajícími trestanci, Curtisem a Poitierem. Na toto schéma později navazovaly další úpěšné filmy jako např. Bratříčku, kde jsi? nebo Uprchlík. (SPOILER:) Scéna za scénou se mi vryla do paměti, namátkou chytání žab, skok do hluboké bahnité jámy a lezení s ní, téměř oběšení u poctivých občanů, bezskrupolózní poslání čenocha do močálu opuštěnou paničkou, nebo podaná ruka při stíhání vlaku. Trailer zde: http://www.kinoteka.cz/online-shlednuti/utek-v-retezech/(7.11.2009)

• - Technický poradce filmu nebyl uveden v titulcích. Šlo totiž o skutečného, z řetězů uprchlého a stále hledaného vězně. (džanik)

• - Tony Curtis měl z obsazení velkou radost. Bylo pro něj příležitostí k prolomení herecké škatulky “bezduchého krasavce“. (džanik)

• - O roli Jokera Jacksona měl zájem Elvis Presley. Doufal totiž, že si zahraje se Sammy Davisem Juniorem (který měl být původně obsazen do role Noaha Cullena). Jeho manažer ho však přesvědčil, aby se do filmu nepouštěl. (džanik)