Útěk v řetězech

• slovenský

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

Tohle pro mě byl opravdu zážitek, na kterém zub času i přes rok jeho vydání nenechal ani škrábanec. Síla tohoto snímku z mého pohledu dřímá hlavně v kráse dlouhých konverzací. Z obou hlavních postav je cítit obrovské charisma a z jejich rozhovorů zase velká otevřenost. Byla radost sledovat jejich chytlavé dialogy o rasismu, o jejih snech, a dívat se na vývoj jejich vztahu a náhledu na věc. Každá věta působí, že má ve filmu své místo a že tam není zbytečně. K tomu naráží během útěku na další pěkně napsané postavy. No jde zkrátka o film, co neztrácí ani na minutu grády a sleduje se na jedno nadechnutí.(4.5.2010)

Ani po letech to neztrácí na zábavnosti a působivosti. Utíkací filmy mě vždycky bavily a tento není výjimkou. Zde ještě obohacený o rasovou otázku. Ta v dnešní době už přece jen není asi tak ošemetná, ale to přátelství je univerzální. Líbily se mi i ty vložky s policajtama, jako pomocník co furt poslouchá hudbu, nebo šerf přemítající o hypotéce atd. Herecky fakt bomba. A konec výbornej.(18.4.2011)

Útěk v řetězech je jedním z těch filmů, který v době svého vzniku tnul do živého, přičemž s odstupem několika desítek let tomu už tak díky bohu není. Někteří by možná nesouhlasili, ale pevně věřím, že situace opravdu není taková, jako v době vzniku Kramerova slavného díla. Curtis a Poitier úspěšně táhnou celý film, který sice chvílemi trochu drhne (především mě mrzí to, že v detailech se scéna přesouvá klasicky do aťasu, namísto toho, aby dala přednost kompaktnosti celkové atmosféry před absolutní kontrolou ateliérové scény), ale Kramerův očekávaný morální apel má stále svoji sílu a úspěšně vede diváka až k samotnému závěru. 7/10(4.5.2017)

Klasický útěkářský film Stanley Kramera, se dvěma navzájem spoutanými prchajícími trestanci, Curtisem a Poitierem. Na toto schéma později navazovaly další úpěšné filmy jako např. Bratříčku, kde jsi? nebo Uprchlík. (SPOILER:) Scéna za scénou se mi vryla do paměti, namátkou chytání žab, skok do hluboké bahnité jámy a lezení s ní, téměř oběšení u poctivých občanů, bezskrupolózní poslání čenocha do močálu opuštěnou paničkou, nebo podaná ruka při stíhání vlaku. Trailer zde: http://www.kinoteka.cz/online-shlednuti/utek-v-retezech/(7.11.2009)

{333/1001} Celý film je asi tak hloupý a naivní jako scéna, kdy se žena během pěti minut zamiluje do trestance, který k ní s brokovnicí v ruce přijde pro jídlo a "majzlík s dlátem". Kramer měl asi velkou potřebu něco hodně důležitého říct, ale v tomhle filmu mě těžce zklamal. Nelogičností víc než v Plánu 9 z vesmíru. 55 %(22.2.2010)

• - Původně si měl roli bílého vězně Tonyho Curtise zahrát Robert Mitchum, ale ten údajně odmítl s odůvodněním, že je nevěrohodné, aby k sobě byli připoutání dva vězni jiné rasy. (Epistemolog)

• - Tony Curtis trval na tom, aby se jméno Sidneyho Poitiera objevilo na filmových plakátech hned vedle jeho. (džanik)

• - Tony Curtis měl z obsazení velkou radost. Bylo pro něj příležitostí k prolomení herecké škatulky “bezduchého krasavce“. (džanik)