Útěk v řetězech

The Defiant Ones

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

Docela zajímavý černobílý film. Vypráví o útěku dvou vězňů, mezi kterými se během jejich cesty navzdory odlišné barvě pleti vytvoří neuvěřitelně silné pouto. Docela drsně to ukazuje tehdejší předsudky a chování k lidem tmavé pleti v Americe. Policie jim je samozřejmě v patách a proto se nemohou zastavit. Konci film trochu zvolní. Tehdy se skutečně projeví síla jejich přátelství. Samotný konec je trochu zvláštní. "Kde je ta černá huba?"(7.6.2019)

Tak dlouho na něco čekáte, až vám to pak přijde tak vzácné, že to musí být dokonalé. A přesně tohle můžu napsat o "Útěku" a jeho českém dabingu. Sliboval jsem si napínavé drama plné chrabrých skutků, hrdinství a propracovaně vykreslené změny v chování člověka (Curtise), ale film je kupodivu prostší, plošší, kratší. However, legenda zůstává legendou, howgh.(20.3.2016)

Amerika dávných časů, Amerika plná netolerance vůči černé rase. Do této doby je zasazen příběh dvou uprchlých vězňů. Na jednom řetězu - z jedné strany černoch, z druhé strany bílý. Nesnáší se navzájem, ale ve společném zájmu musí "táhnout za jeden provaz". Aby přežili, musí oba pochopit , že ....... víc neprozradím, máte-li možnost, koukněte sami. Jde o opravdu vyjímečné drama s hvězdným obsazením. Velmi zajímavý scénář, velmi zajímavé drama.(12.6.2007)

Ve své době velice důležitý film věnující se dosti ožehavé otázce rasismu a lidského vykořisťování. Dva uprchlí trestanci - běloch a černoch - v osudovém střetnutí jejich života naplněného velkými myšlenkami, nezkrotnou americkou krajinou a naprosto precizní psychologií, pro virtuóza Stanleyho Kramera tak typickou a zároveň jedinečnou. Oba štvanci - impulzivní, avšak sympatický Tony Curtis a jako tradičně racionálnější Sidney Poitier - svým výkonem rozhodně dostávají statusu tehdejších hereckých hvězd, zatímco šerif Theodore Bikel, stále urputnější a bezohlednější při jejich stíhání, dokonale prohlubuje zvyšující se úzkost ohledně neodvratného konce téhle nedobrovolné výpravy. Vše korunuje silné melodramatické zakončení, které ani po letech neztrácí nic ze své působivosti a výpovědní hodnoty. Pro mě jasných 5*. :)(23.3.2014)

Výborný film o tom, že na předsudcích prostě vůbec nezáleží, protože lidé mají společné mnohem víc, než mají rozdílného. Rasismus je prostě hloupost, ale očividně to některé lidi drží nad vodou. Tony Curtis a Sidney Poitier nehrají úplně krásné postavy, jsou to zločinci a oba se tak představují, ale stejně se hodně rychle přidáte na jejich stranu.(28.1.2015)

• - Stanley Kramer chtěl do hlavních rolí původně obsadit Sidneyho Poitiera a Marlona Brandu, ale Brando zrovna točil Vzpouru na Bounty (1962), jehož dokončení se tehdy kvůli různým potížím zdálo v nedohlednu. (džanik)

• - O roli Jokera Jacksona měl zájem Elvis Presley. Doufal totiž, že si zahraje se Sammy Davisem Juniorem (který měl být původně obsazen do role Noaha Cullena). Jeho manažer ho však přesvědčil, aby se do filmu nepouštěl. (džanik)

• - Původně si měl roli bílého vězně Tonyho Curtise zahrát Robert Mitchum, ale ten údajně odmítl s odůvodněním, že je nevěrohodné, aby k sobě byli připoutání dva vězni jiné rasy. (Epistemolog)