Útěk v řetězech

• slovenský

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

„Nigger! You call me that again, and I´ll kill you!“ Legendární drama o tom, že pouta nemusejí být jen z okovů a řetězu si mě moc nezískalo. Chápu jeho opodstatnění pro dobu, v níž bylo natočeno, ale s odstupem času působí místy docela naivně a v otázce rasové snášenlivosti až příliš didakticky. Kramerův film by musel sníst ještě hodně vajec natvrdo, aby se co do působivosti vyrovnal zde několikrát zmiňovanému Cool Hand Luke. Zajímalo by mě, jak by byl film přijímán, kdyby si postavy Poitiera a Curtise vyměnili charaktery..(8.2.2010)

Překrásný film o rasových předsudcích, lidských vlastnostech a charakterech v daných situací. Zpočátku mezi bílým "fešákem" Johnym a černochem Cullenem byla nenávist a jediné co je spojovalo byl řetěz a útěk z havarovaného vězeňského vozu. S odstupem času se z nich stanou přátelé na život a na smrt. A v tom je příběh hluboce lidský, nevtíravě jemný a uklidňující a právě v tom je jeho síla. Tony Curtis a Sidney Poitier podali zde snad své nejlepší herecké výkony a Stanley Kramer natočil svůj možná nejlepší film. I když je film kriminálním dramatem, nespatříme v něm akční scény ani brutalitu (ve filmu nezemře jediný člověk). Lidskost a přátelství, které boří rasový mantinel. O tom to je.(16.4.2006)

Dva vynikající herci,jeden zručný režisér,vděčná zápletka,jejíž myšlenky a podtext nestárnou.A bohužel i časté zjednodušování jak problémů tehdejší společnosti,tak samotných postav a těžce nebavící pasáž u ženy a jejího synka v závěru.Útěk v řetězech není žádná nezapomenutelná pecka,ale velmi dobře fungující film,nad jehož stářím nemusí člověk zavírat oko a který bez problémů obstojí nejen v rámci žánru. 80 %(8.2.2012)

Útek v reťaziach má ľahko zapamätateľný dej. Jeho protirasistickú myšlienku dokázali pochopiť aj socialistickí cenzori takže bol jedným z mála amerických filmov ktoré boli v tej dobe u nás premietané. Aj ja som ho mal v spomienkach zafixovaný ako napínavý útek dvoch väzňov a už som si nespomínal, ako to vlastne skončilo. Vidieť ho po pol storočí bol úplne iný zážitok. Vychvaľované herecké výkony hlavných predstaviteľov (brodenie, bitka), nelogickosti scenára a figúrkovitosť prenasledovateľov mi často dvíhali obočie. Celkovo ma film nechal ľahostajným. Preto aj to znížené pôvodné hodnotenie.(3.12.2008)

820. hodnocený film: Pořád jsem nevěděl, co ten Compadre na tomhle snímku viděl a v čem byl pro něj tak výjimečným. Nyní, po shlédnutí, jsem pochopil. Dokonalý příběh toho, že i takový problém, jakým je rasová nesnášenlivost, může pomoci k úspěšnému unikání před rudkou zákona. Film má dokonale jednoduchou zápletku, ale herci jsou takovými mistry, že je z toho trhák. Dokonalé zápletky a skvělé postavy dodaly filmu šmrnc a já jsem se vážně královsky bavil a sledoval až do poslední chvíle osudy bělocha s černochem. Bohužel, neunilki... 5* je jasnejch a nelitoval jsem. Naopak bych klidně uvítal nějakou tu minutu navíc. 5*(22.1.2010)

• - O roli Jokera Jacksona měl zájem Elvis Presley. Doufal totiž, že si zahraje se Sammy Davisem Juniorem (který měl být původně obsazen do role Noaha Cullena). Jeho manažer ho však přesvědčil, aby se do filmu nepouštěl. (džanik)

• - Tony Curtis trval na tom, aby se jméno Sidneyho Poitiera objevilo na filmových plakátech hned vedle jeho. (džanik)

• - Scénáristé Nedrick Young a Harold Jacob Smith si zahráli řidiče vězeňského náklaďáku (džanik)