Útěk v řetězech

• slovenský

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

„Nigger! You call me that again, and I´ll kill you!“ Legendární drama o tom, že pouta nemusejí být jen z okovů a řetězu si mě moc nezískalo. Chápu jeho opodstatnění pro dobu, v níž bylo natočeno, ale s odstupem času působí místy docela naivně a v otázce rasové snášenlivosti až příliš didakticky. Kramerův film by musel sníst ještě hodně vajec natvrdo, aby se co do působivosti vyrovnal zde několikrát zmiňovanému Cool Hand Luke. Zajímalo by mě, jak by byl film přijímán, kdyby si postavy Poitiera a Curtise vyměnili charaktery..(8.2.2010)

Filmy o útěku jsou pro mě vždy lákadlem a když jsem našel tento snímek, s chutí jsem se do něj pustil! Sidney Poitier je můj oblíbený herec a staré snímky s ním se vyznačují perfektní atmosférou a odrazem tehdejší doby, kdy barva pleti znamená víc než opravdové nitro člověka. Útěk v řetězech je film, který rychle utíká, nenudí, je napínavý a měnící se vztah dvou na řetězu uvázaných vězňů je patřičným kořením příběhu. Opravdové přátelství nehledí na barvu pleti a poměry, z nichž člověk vzešel.(29.11.2012)

O rasismu z bílého úhlu pohledu, ale mírně jinak. Ale řešení velkých témat je rozhodně lepší nečekat.(24.4.2010)

HUDBA: Ernest Gold, O tom, že Stanley Kramer umí točit dobré filmy není pochyb. I Útěk v řetězech je kvalitní film se vším všudy, ale není nezapomenutelný či něčím extra vyjjímečný.(19.4.2006)

Klasický útěkářský film Stanley Kramera, se dvěma navzájem spoutanými prchajícími trestanci, Curtisem a Poitierem. Na toto schéma později navazovaly další úpěšné filmy jako např. Bratříčku, kde jsi? nebo Uprchlík. (SPOILER:) Scéna za scénou se mi vryla do paměti, namátkou chytání žab, skok do hluboké bahnité jámy a lezení s ní, téměř oběšení u poctivých občanů, bezskrupolózní poslání čenocha do močálu opuštěnou paničkou, nebo podaná ruka při stíhání vlaku. Trailer zde: http://www.kinoteka.cz/online-shlednuti/utek-v-retezech/(7.11.2009)

• - Technický poradce filmu nebyl uveden v titulcích. Šlo totiž o skutečného, z řetězů uprchlého a stále hledaného vězně. (džanik)

• - Scénáristé Nedrick Young a Harold Jacob Smith si zahráli řidiče vězeňského náklaďáku (džanik)

• - O roli Jokera Jacksona měl zájem Elvis Presley. Doufal totiž, že si zahraje se Sammy Davisem Juniorem (který měl být původně obsazen do role Noaha Cullena). Jeho manažer ho však přesvědčil, aby se do filmu nepouštěl. (džanik)