Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Micka

Úhvátné strhující atmosférické nápadité inteligentní...perfektní. I když mám Stanleyho tvorbu rád jako celek, tak pro mě osobně je Clockwork Orange asi nejlepší jeho film. U tohoto filmu mi něak nepřišlo na mysl, co bych mu měl vytknout. Herecké výkony perfektní (obzvláště Malcom McDovell předvádí hercký koncert ) , hudba perfektně vyvážená a výborně použitá. Kamera a střih skvělý. Navíc, u spousty filmů s kvalitní knižní předlohou je to často kříž ,kdy film nedokáže vystihnout knihu právě dobře,či kompletně. Ale Stanleymu se to povedlo skvěle. Knihu jsem četl a musím říct , že film nezůstává o nic pozadu. Skvělé dílo které osobně stavím mezi vrcholy filmového průmyslu. 100% ()

vince

Dosť drsný ale zatracene dobrý scenár, ktorý ma k filmu pripútal od začiatku až dokonca, Malcolm McDowell absolútne žiari a čo sa týka Kubricka ten fakt vedel z hercov dostať to najlepšie a spolu s Full Metal Jacket je to pre mňa jeho najlepší režijny počin. ()

winstonik

Že čo je na tomto filme hlboké? Kotol od guláša nahádzaných, ale nedovarených téz. Tie sústa by sa mali dávkovať po jednom a pomaly, lenže prv, než stihnete ochutnať jedno, autor vám ho vyrve z jazyka a predloží iné. Škoda toho scenáristického nepodarku, celé je to nerozvedené a nedotiahnuté. Skvelé spracovanie filmu by si zaslúžilo lepší scenár. ()

Agipov odpad!

Neviem čo je na tomto filme dobré a už vôbec neviem čo kultové. Na tak ospevovaný film po pozretí prišlo obrovské sklamania. Vrchol nevkusu. 0.1/10 aj to len za McDowellov výkon no ani to na * nestačilo. ()

marlon

"Byl jsem tam já a mí tři druzja ... ždímali jsme si razsudok co udělat s načatým večeřem. Mlíčny bar Korova čepuje obohacený moloko ... a to jsme tam popíjeli. To vám našponuje nervy a připraví vás na kapánek pořádnýho ultranásilí"!!! A vlna zhýralého násilia a nezmyselnej zloby sa môže začať! Jeden z najrozporuplnejších a vo svojej dobe aj naškandalóznejších podôb zobrazenia brutality (i keď dnes pôsobí až príliš mierne) dodnes desí a uchvacuje svojou mrazivou aktuálnosťou i zarážajúcim riešením vysporiadania sa s ňou! Jeden extrém (znásobený bizarnosťou a paradoxom) strieda iný (ešte absurdnejší), v dôsledku čoho je divák vmanévrovaný do pozície, v ktorej ani on sám nevie, čo je tragickejšie! Experimentálna terapia, ktorá má potlačiť násilnické sklony a vzbudiť odpor k násiliu, totiž robí zo zločinca obeť v podobe poslušného, bezduchého a bezmocného jedinca vystaveného svojvôli spoločnosti! Film dokonalý po všetkých stránkach nič nezakrýva a krehkosť individuality Kubrick podrobuje skúške v najúnosnejšej možnej miere. Možno v prevýchove osobnosti zájsť až tak ďaleko, aby bola zničená jej prirodzenosť a podstata? A ak sa do tohto hlbokého deprimujúceho odkazu zamontuje tak metafyzická hudba, ako sa s ňou pohral Wendy Carlos, tak nečudo, že máme do činenia s kultovým umeleckým klenotom. Kubrick je proste len jeden! ()

Akitenshi

Příběh se mi v hlavě motá i teď, po třech letech, co jsem ten film viděl. Kubrick byl vážně úchyl, ale to prostě správný filmař být musí, alespoň trochu... a on byl hodně velký... ()

stiewe

Z počátku jsem byl natolik zmaten, že jsem nedokázal popsat ani hlavního hrdinu. Stanley Kubrick opět exeluje na všech frontách a jeho cit pro vygradování situací je nenapodobytelný. Drastická převýchova věznů měla zajímavý efekt a detailní záběry na rozáhnutá oční víčka chvílemi šokovaly. Kombinace rychlých a pomalých záběrů byly hnacím motorem a táhly film rychlýmy kroky do poněkud slabšího závěru. M. McDowell předvádí extra herectví. ()

Voyer

Na tento film rád vzpomínám jako na svůj první. Ne, že bych ho viděl dřív než krtka a kalhotky, nebo že by to byl můj první kvalitní film- tak se to říct také nedá. Je ovšem první v tom smyslu, že vzbudil můj zájem o (klubové) filmy-do té doby jsem film jako takový považoval za jasného proherce v souboji s knihou- a spustil lavinu dalších zajímavých filmů...která se stále valí. ()

Shredder

Jeden z najviac psycho a deprimujucich filmovych zazitkov. Malcolm McDowell je v roli Alexa genialny, ale napriklad grimasy Patricka Mageeho boli na nevydrzanie. Sposob spracovania problematiky bol viac ako zaujimavy, ale napriek tomu vo mne Clockwork orange nezanechal niake hlbsie pocity snad len scena ked droogs na cele s Alexom kracaju popri rieke. ()

PanPaniscus

Zlý člověk je taky člověk. Když nemá volbu, jakým bude, je mechanickým pomerančem. Výkon McDowella bych zařadil do skupiny "the best of my bestest" :). ()

freyinec

Hodně zvláštní věc. Trochu jako když se zhasne. Na začátku tápete, nechápete co se děje, chcete co nejdříve rozsvítit a ukončit to, ale postupně té tmě přivykáte, až si natolik zvyknete, že už nechcete nic jiného...:) ()

Bounded

Nejsem si jist, jestli Kubrick chtěl, aby se u Mechanického pomeranče publikum i smálo, ale McDowell hraje Alexe jako natolik přesvědčivého bohorovného sráče, že to u mě na vážno neprošlo. Stylizace je kouzelně zvrácená a myšlenka mě neminula, ale na to, jaký humbuk doprovází ve společnosti tento film, jsem čekal asi zase příliš. Ani děj mi nepřišel tak kontroverzní, ale pravda, v sedmdesátých letech jsem nevyrůstal. Velmi dobré, ovšem za pět ne. ()

yerdua

uzasny film, i prestoze jsem par scen cekala, a taky se tak v deji stalo... bylo to uzasny psycho... uzasny!!! klepu se jeste ted, nevim zda tim nadseni nebo jak mi chvilemi bilo srdce prsote supr. ()

strixa

Popravdě řečeno nerozumim tomu, proč zrovna tenhle film byl zakázanej. Zatímco v současnosti běžej v českejch kinech takový otřesnosti typu Kameňák, tohle unikátní dílo upozorňující na sebedestrukci civilizace, nebezpečí lidskejch vynálezů a pozvolnou ztrátu hodnot bylo z kin naopak vyhnávaný. Že bylo ve filmu příliš přítomný násilí všeho druhu? Že to vyvolávalo silný emoce? Jak jinak má ale člověk upozornit na podobně závažný témata - než takhle úderně? Další úchvatnou a velmi propracovanou stránkou je jazyk, kterym hlavní postavy mluvěj - na čemž má samozřejmě hlavní zásluhu Burgess, ale McDowell ho myslim svojí realizací nemohl zklamat. Veskrze je Mechanický pomeranč na první pohled možná příliš divnej a složitej, nutí člověka podívat se na to znova (pokud teda člověk netrpí slabym žaludkem) - a to teprve stojí za to. ()

Sharinka

Když jsem tento film zhlédla, měla jsem pocit, že je to ten nejhroznější film, jaký jsem kdy viděla. Ale ne proto, že by byl špatný, ale protože ve mně zanechal příšerný, těžko definovatelný pocit jakéhosi strachu. Už nikdy nenajdu odvahu se na něj podívat znovu. ()

markyzgero

Tolčok do gulivera, pak ještě polechtat yarble a vzhůru do Korova moloko baru. Serte na to, jestli to je Kubrick nebo ne.Nejgeniálnější film. Synergie funguje dokonale, Burgessova hříčka se stala jednou z nejcitovanějších popkulturních záležitostí všech dob přesto, že sama cituje ostošest ()

vetsinezobri

Ohromně zajímavé. Ze začátku jsem vůbec nevěděl, co si o tom myslet, ale jak film plynul, pěkně jsem se do něj zakousl. Veškerá stylizace je záměrně přestřelená a divák jen hádá, co Kubrick myslel tímhle a tímhle anebo tímhle. Všechno jsem určitě nepobral, ale i to, co se mi podařilo zachytit, stačilo k dobrému zážitku. ()

jos_sep

Naprosto totální kult. Podobný film neexistuje a ani pravděpodobně nikdy existovat nebude. Ultimátní Alex v podání mladého McDowella, Beethoven, mluva, postavy a samozřejmě sám příběh, s jistým posláním. To všechno je fantastický. Brilantní román Anthonyho Burgesse převedl Kubrick neméně brilantně na plátno. Jeden ze zásadních děl filmařské historie. Alespoň pro mě.. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse