Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

jane1106

Pro mě zatím nejpříjemnější Kurosawa, kterého jsem si, mohu konečně upřímně říci, opravdu užila. Ač jsem se přirozeně obávala zabijácké stopáže, která dána do kopy se stylem tohoto tvůrce vyhlížela opravdu děsivě, nakonec se mi nuda překvapivě vyhnula. Síla snímku rozhodně nespočívá v nějakých velkolepých bitevních scénách, jak by divák možná mohl čekat. Efektních soubojů s promakanou choreografií se zde nedočkáte, důraz je kladen především na figury samurajů a poměry ve vesnici pod tlakem. Lahůdkou je ovšem herectví Toshirô Mifuneho, který naprosto exceluje a podává ještě živočišnější a spontánnější výkon než v Rašomonu, ač si je charakter obou postav docela podobný. S rolemi takových potrhlých jedinců mám dost často problém, jelikož jejich ztvárnění často vede k přehrávání a trapným exhibicím. To ale není případ tohoto mistra, který Kikuchiya snad ani nezahrál, on ho prostě naplno prožil - se vším všudy. Mifune úspěšně obstarává veškeré komické noty snímku a příjemně ho odlehčuje (plus jeho "bederní rouška" je mnohdy kratší než příliš krátká a v závěru už vpravdě neponechává žádný prostor pro fantazii.;)) Takashi Shimura konečně zase jednou nepofňukává a nešpulí pysky a působivě ztvárňuje charismatického vůdce. Velmi mne také zaujal Seiji Miyaguchi v roli Kyuza, neboť jeho fyzicky uměřená a zároveň psychologicky intenzivní kreace mi přišla neskutečně "současná", moderní, zkrátka myslím, že by s touto pózou s přehledem obstál v roli samuraje i dnes. Obávaná klasika, co zase jednou překvapila. ()

Jeremiah

Z mého hlediska, pokud bych tomuto filmu nedal 5 *, začal bych si o sobě myslet, že mě opustil veškerý smysl pro akci, dějovou hloubku a půvab filmových děl. Pokud totiž člověk pronikne a trochu se ztotožní s mentalitou asiatů, potom nemůže tento film nemilovat. ()

fisus

Všechna čest Sedmi statečným,ale jejich japonský originál je zkrátka dokonalost sama.Jsem rád,že se mi naskytla příležitost vidět delší,3,5 hodinovou verzi.´Kurosawova režie a Mifuneho herectví (samozřejmě nejen jeho,ale pro tohohle herce mám prostě slabost) udělala ze Sedmi samurajů legendární a kultovní majstrštyk!!! ()

sebo9629

Tak vo svojej dobe to bol určite jeden z najlepších filmov a bolo by to jasných 5*, ale vzhľadom k tomu, že som ho videl teraz, tak tých 5* nepripadá ani do úvahy. Film je naozaj skvelo natočený, ale väčšina hercov nie je dobrá, film je príliš dlhý, akčné scény nie sú nič extra, technická stránka sa samozrejme nemôže ani rovnať tej v súčasnosti a tie ich umelé plešiny ma v kuse vytrhávali z deja... Celkovo mám z filmu veľmi pozitívne dojmy, len nechápem prečo je stále považovaný za jeden z najlepších filmov, ak by išlo napríklad o rebríček najväčších filmov histórie, tak tam si ho viem predstaviť, predsa len má tento film obrovský význam pre svetovú kinematografiu... Hodnotenie: 7.9/10 ()

Pidzey

Ano, je to hooodně dlouhý. Ano, je to starý. Ano, je to černobílí. Jenže to neznamená, že je to špatný, nebo nudný. Žádné hluché místo, všechno co se tu děje má svůj smysl. Každá scéna i pohled kamery. Měl bych k tomu asi jenom jednu výtku. Podle mě to postrádá nějakého ústředního padoucha. Někoho, koho bychom mohli nenávidět. V tomhle směru možná Sedm statečných funguje lépe. Je tam nějaká interakce mezi padouchem a hrdiny. Ale i tak, jsou samurajové lepším filmem než stateční. ()

HH

Klasika! Víc není co dodat. A kdo zná Sedm statečných, měl by se podívat i na tenhle jejich předobraz. Podle mě je totiž mnohem lepší... ()

tragos

Sedm samurajů nebo Sem statečných? U mě vyhrál US remake, ale v podstatě jen z jediného důvodu: vyrostl jsem na něm a zřejmě na mě měl i jakýsi vliv :) Tudíž čistě osobní důvody. Jinak je pravdou, že Sedm statečných má lepší hudbu, lepší vykreslení hlavních postav a plynulejší děj bez hluchých míst, ovšem po všech ostatních stránkách vede Kurosawa. A nejlepší je samozřejmě Toshiro Mifune - na toho do smrti nezapomenu. ()

Rannveig

Citlivý Příběh O Těch, Kteří Své City Musejí Skrývat Sami Před Sebou. Nebojují Za Čest A Slávu, Tu Hledají V Blátě A Dešti, Kde Nalézají Přátelství A Ztrácejí Život - Strhujcí Tři Hodiny V Nadčasovém Zpracování. ()

FrancisB.

Jestliže jsem dal filmu Sedm statečných pět hvězdiček,což si tento vynikajice natočený film bezesporu zaslouží,musel bych dát samurajům šest,neboť v mých očích v mnohém Sedm statečných předčili.Podle mého názoru v jediné kategorii western předčil tento film a to v hudbě! ()

jesus666

Priznávam, že pôvodne som dal tomuto filmu 5 hviezdičiek. Priznám tiež, že som ich dal presne z dôvodov, ktoré vo svojom komentári napísal 3 AM Code. Tento film ma väčšinu času naozaj nudil a musel som ho pozerať na dva krát - jednoducho som to fyzicky nezvládol na jeden šup. Je to proste dlhé, dlhé, dlhé a ešte raz dlhéééééééé (hovorím o verzii, ktorá má cez 200 minút). Keby ho nenatočil Kurosawa, asi ho ani nikdy nedopozerám. Ale v spoločnosti predsa tak dobre znie keď poviete, že ste videli Kurosawov film, no nie? ()

solid

Díky Akirovi máme hvězdné války, sedm statečných a určitě inspiroval spoustu dalších filmových tvůrců. Ale to stejně nemění nic na tom, že samotné jeho filmy jsou mistrovskými díly na dobu vzniku až neuvěřitelnými. ()

Plesna

Mimořádný zážitek. Potvrzeno tím, že 207 minut uplyne velice rychle. Znám 80 minutové filmy, jež jsou pro mne 3x delší než tento. Pokud se člověk zamyslí do důsledků tak jeden z nejsmutnějších filmů který byl kdy natočen. + Excelující Toširo Mifune. ()

Krchy

na tenhle film jsem slýchával neustále jenom chválu, tak jsem si řekl, že bych tedy měl napravit mezery v kulturním přehledu a kouknout na něj. Za tohle rozhodnutí jsem se docela proklínal. Nevím, jestli se vám to OPRAVDU všem tak líbí, nebo jestli tu zapracovaly předsudky v kladném slova smyslu, ale hodnocení nechápu. Dvě hvězdičky proto, že jsem to sáhodlouhé pobíhání zmatených postaviček dokázal přežít. Přitom námět fungovat může, jak dokázalo Sedm statečných. Holt daň za kulturní rozdíly, japonské (a celkově asijské) herectví mi prostě nevyhovuje. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)