Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

mysicka

viděla jsem.. nechci o tom dlouze mluvit.. a slibuju, že se podle toho zkusim zařídit.. páč sny se mají nejenom snít.. a teď s dovolením odcházím.. mám o čem přemýšlet..:) ()

Ainy

Každý jsme něčím ujetí, ale to co bylo tady, nutně vyžadovalo zásah profesora Chocholouška. Já neznám jiné práce pana režiséra. Tento jeho film, je mým prvním, ale s americkým snem jsme se patrně trochu minuli. Chápu, že to všechno mělo mnohem hlubší, psychologičtější význam, ty ryby, ty sny, ta přehnaná praštěnost úplně všech postav. Mě to ale opravdu víc niterněji neoslovilo. Na jednu stranu jsem vnímala tu určitou artovost snímku a zčásti fantaskní výpravu, jenomže polovina filmu se mě snažila mermomocí uspat. V každém případě smekám před hereckými výkony. Faye zde byla doslova nepřekonatelná. A skvělá, skvělá!!! hudba. Jdu si najít soundtrack. Chci ji znovu dostat do uší. ()

NinadeL

To je v pořádku, Emir jen žije mimo můj vesmír. Přínos Gorana Bregoviće považuju za neakceptovatelný, stejně jako imaginární ryby a výkon Deppa, který se potácel tehdy, ostatně stejně jako dnes, mezi artovkami a komerčními hity, a člověk si s ním mohl vytapetovat pokojík stejně jako ho nechat jít vlastní cestou. ()

Lavran

Savoir vivre! Symbolická polemika o životě a snech (jeho přímé vazbě na jejich předivo a vice versa) obohacená o Kosturicův křiklavý nevkus a balkánský temperament, projektovaný > po jarmuschovsku < do americké krajiny s kulturně globalizovaným mustrem. Albert Lamorisse by měl ze všech těch balónků a aviatického dovádění radost. Já ji měl hlavně z postavy bratrance Paula, která vtipnýni imitátorskými výstupy rozvíjí tezi o tom, že jsou to právě filmy, které od dob svého vzniku uzavírají okruh mezi sny a jejich věcným naplněním, neboť jsou zrcadlením nesplnitelného, které se při konzumpci (narozdíl od četby literatury, kde vypravěče, a tudíž fiktivnost, vnímáme s vrozenou samozřejmostí) stává pro nepoučeného diváka realitou číslo 2. Tím film dosahuje svého nebezpečného manipulativního účinku, tím nám umožňuje svěřit se mu s obrazem našeho já s bezmeznou důvěrou, podobající se vztahu penitenta a jeho zpovědníka. ()

Radko

Súhlasím s názorom, že film po dvoch tretinách stráca rytmus a začína trošíčku nudiť. Mne sa zdala navyše aj záverečná scéna. O splnení amerických snov optikou balkánskeho režiséra. O dospievaní a konfrontácii matky s dcérou. Pobavili vystúpenia začínajúceho herca parafrázujúce scénky zo slávnych filmov Zúriaci býk a Na sever severozápadnou linkou. Zaujala Bregovičova hudba, najmä ústredný motív bol veľmi silný a hodiaci sa k práve prebiehajúcemu deju. Množstvo symbolov nevadilo, veď celý film bol o snoch, túžbach – takže tie podobenstvá tam akosi prirodzene patrili. Prekážalo mi len spomenuté naťahovanie dĺžky poslednej tretiny filmu a záverečná scéna. 70% ()

ripo

Ako zabaviť inuitské dieťa, keď si chce Inuita s Inuitkou intímne pohrkútať v ľadovom iglú? Nafúknuť mu z čreva balón a poslať ho do studenej Arktídy so slovami : "Utekaj sa hrať vonku!" .... Kusturicova uletená snímka s mladým Deppom v prostredí so švihnutými priateľmi, známymi a ženami. Prvé skúsenosti so živočíšnymi devami a pošahaným priateľom. Ešteže tam v diaľave bolo počuť sem a tam Bregovićove plechové nástroje ... 3*** ()

Hild

Na tomto filmu mě zaujala více jeho forma, než jeho obsah, na jednu stranu jsem filmem fascinovaná, ale na druhou jsem se stále nemohla do filmu úplně položit. Hodně se zde střídají nálady, chvíli se divák směje a vzápětí utírá slzy. I několik dnů po zhlédnutí nemůžu film úplně vyhnat z hlavy, rozhodně na tom něco je a každý si z filmu může něco odnést. Velká poklona především za scénu v bouřce, při které mi stály všechny chlupy na těle. Už jen díky této scény si budu muset vyhledat další filmy režiséra Kusturica. ()

Amarcord_1

90% - Kusturicovy pohyblivé obrázky podbarvené Bregovičovým jukeboxem... Překrásný filmový zážitek: Závažný, ale zároveň pozitivní. Výživný, ale zároveň lehký do žaludku. Jestli je něco, co mě na tomto filmu rušilo, tak skutečnost, že se děj odehrává v Americe. Patrně proto, že kromě filmových ukázek je ve filmu zastupována především neamerická kultura, což se ale jako zápor rozhodně brát nedá. Arizona Dream je film, co vám bude rýpat do podvědomí, a když už vám to nebude příjemné, v tichosti se rozloučí, a odletí. ()

Xmilden

Film jsem vyhledal abych si doplňoval filmografii Johnnyho Deppa. S režisérem Emirem Kusturicou jsem neměl tu čest se blíže seznámit. Popravdě mi jeho filmová tvorba zůstává lhostejná. Po shlédnutí Arizona Dream musím konstatovat že tomu asi tak i nadále zůstane. Film se pro mě jeví trošku složitě. V mém měřítku trpí nedostatkem napínavějších scén. Vizuální zpracování je vskutku umělecké. Poletující rybu jsem nedával:) ()

Arbiter

Potkal jsem labilní ansámbl snílků. Každý létal po svém a vlastně sám. ___ Jednou nestačilo. Rozklíčovat tuhle potrhlou složitost se mi na poprvé opravdu nepodařilo. Možná také díky tomu, že se film tváří jako jednoduchá želva. Směje se, ale bůh ví, co si doopravdy myslí. Zatím 4*. ()

kinej

Filmy E. Kusturicy nejsou zrovna z kategorie normálních. Točí filmy, nespíš proto, že ho to baví. Mě baví taky. Arizona Dream je plný ulítlých nápadů. Různé kamerové šílenosti jsou doplňeny až absurdními hereckými výstřelky a mezi tím se plíží, občas zamaskován děj. Člověk musí mít na něco takového náladu, protože to není úplně snadné ztrávit. Johnny Depp je skvěl a ještě lepší jen Vincent Gallo a jeho citace kultovních italských filmů. K pěti hvězdičkaám chybělo možná jen trochu té normálnosti. ()

cheyene

Po stránce hudební nemám co vytknout. Herecké výkony skvělé, nemám námitek. Zpracování není vůbec špatné. Námět na základě zdejší synopse také zaujme. Ale film jako takový? Inu, nudil jsem se. Až na pár moudrých vět, které by se daly citovat a v hospodě bych s nimi každého dostal, to bylo dosti slabé a proto dávám pouhé 2* za výše uvedené klady. ()

nunka

Uletený a súčasne veľmi poetický Kusturica s divotvornými postavami a výborným ešte mladučkým Johnym Deepom. Plné snov, iracionálnych presvedčení a túžob... u mňa za štyri:) ()

lamps

Arizona je nádherný kus Země, Faye Dunaway je nestárnoucí dračice, Johnny Depp je pan herec, který už takhle mladý dokázal zahrát absolutně všechno, a Emir Kusturica je režisér, který definuje pojem " na volné noze" lépe než Jim Jarmusch a bratři Coenové dohromady. Dojemný, zábavný a za každých okolností originální zážitek o tom, že sny mají být naplňovány a že vůbec nezáleží na tom, jak bizarně jejich naplňování vypadá. :-) 85% ()

Pepinec

Začalo to tak pěkně, originálně a humorně, až jsem nevěřil tomu, že pantátou tohoto filmu je Kusturica. Bohužel ke konci už neztrácela výšku pouze podomácku vyrobená letadla, nýbrž i nastavená laťka tempa vyprávění příběhu, a tak mě arizonský sen nakonec přeci jen málem ukolébal... ()

Big Bear

,,Think Cadillac! '' --- Americký sen Emira Kusturicy v devadesátkovém outfitu s arizonským temně modrým nebem nad hlavou. K tomu zvučná jména herců v hlavních rolích... Tohle DVD překládám v poličce už dlouho. Deppa mám rád, ale ne všechny jeho prvotiny mi úplně sedly. Ok dnes je ten den řekl jsem si poté co zajelo dývko do mašiny, kterou by moje žena i s tisíci DVD v knihovně nejraději vyhodila. Už jen pro to, že se jí na gauči válí další ovladač. Přiznávám, že eskymo začátek byl takovým dost studeným skokem na Aljašku. Ale to bych rozdýchal. Horší byla úvodní píseň In the Death Car, která mi fakt nesedla ba se mi dokonce nelíbila. Taková ta osmdesátko-devadesátková syntetyzátorová pop divnost. Ty umělé zvuky mi vadí i na starších albech Cohena.  No nesedly ani k Iggimu a ta melodie byla prostě balkánská a nezapadal mi tam... Ale to je subjektivní. Film byl ze začátku trochu zmatený než na scénu do autosalonu strýčka přišly obě dámy. Pak začala opravdu snová jízda! :-) Arizona dream není jednoduchý film. Netvrdím, že vše jsem v něm pochopil, ale líbil se mi. Byla z něj cítit ta svoboda devadesátek. Možnost obdivně mlasknout stejně jako Johnny nad nádherným pozadím a linií ženských křivek, když Faye Dunaway v sakra obepínavých šatech nakoukla pod kapotu Cadillacu. Mohl by toto dnes někdo napsat do scénáře nebo natočit aniž by nebyl nervózní co by z toho sexistického a pro ženu ponižujícího záběru mohl případně vzniknout? Řekl bych, že ta doba přála nezavislým filmům a umělcům všeobecně. My jsme se těšili z nádechů čistého vzduchu bez projevů soudruhů z tlampačů rozhlasů po drátě a všudypřítomných omezení, která leckdo už nevnímal a považoval za běžný život. A západ si snil svůj sen o tom, že úspěšný může být každý, jde o to jen mít dobrý nápad a snažit se. Arizona dream rozhodně stojí za vidění. Dávám za 4 platýze. * * * * ()

Boogeyman

Skvělé! Nádherné! Uplně film jak z jinýho světa! Lili Taylor a Johny Depp jsou uplně dokonalí! Citace z filmů, které předvádí Vincent Gallo mě naprosto odbourávaly, Eskymáci taky neměli chybu! Prostě uplně jinej film!Kouzelnej! ()

Deimos

DVD/// Obsazení 5/10 Děj 3/10 Hudba 8/10 Efekty 5/10/// +úvodní scéna, základní myšlenka, hudba, některé herecké výkony -děj od ničeho k ničemu, snaha film zlehčovat, zbytečně dlouhá stopáž/// Od filmu jsem čekal zajímavý, okouzlující příběh a přiznám se, že úvodní scéna mě velmi navnadila, následný vnitřní hlas hlavního hrdiny je příjemný a příběh přináší zajímavou myšlenku, ale tady to končí. Forma je již o mnoho slabší, prostředí nezajímavé (město), dialogy nudné, komediální prvky nevhodné a děj se v podstatě nikam neposunuje. Ehm koukám na stopáž a přesto že je ráno, asi u filmu usnu...Následuje několik zajímavých scén, které vás mohou zaujmout (let letadlem, ruská ruleta, smrt strýčka...) Nakonec přijde ještě výborný závěr, který je stejně jako úvod doplněn fascinující hudbou. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že film je pro mě zklamáním a čekal jsem od něj, hlavně od děje něco zajímavějšího./// Celkem 45%/// Pozn. 2x jsem ještě zhlédl úvod, smrt strýčka a závěr filmu a je jen škoda, že zbytek filmu není tak dobrý jako tyto tři části, byl by to výborný film. ()

Aky

Kdysi jsem měl možnost mluvit s lidmi, se kterými E. Kusturica natáčel. Byli zděšení z toho, jak nerespektoval scénář, přímo na place do filmu vkládal své momentální nápady, jejichž smysl sám neuměl vysvětlit jinak, než že se mu prostě zalíbily, přičemž jejich hlavní kvalitou bylo to, že byly v tu chvíli nové. Mnozí odmítli být uvedeni v titulcích. Přesně tak na mne Arizonský sen působí. Několik moc hezkých nápadů, pár mimořádně povedených sekvencí... a jinak zmatek postrádající jednotící vůli a myšlenku. Snad tam na počátku byla, dá se ještě pořád vytušit, jenže zvětrala v okolním chaosu. ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)