Bratři Bluesovi

The Blues Brothers

Bratia Bluesovci

Akční / Komedie / Muzikál / Road movie

USA, 1980, 133 min

stylová akční komedie se spoustou bluesových a swingových legend v malých roličkách + dva cool týpci, kteří se nenechají ničím rozházet, sází jednu hlášku za druhou a k tomu všemu parádně hrajou rock'n'roll + banda nasraných nácků + asi tak 1000 vzteklých policajtů ochotných rozmlátit svá auta na cucky při pronásledování Blues Brothers + princezna Leia ozbrojená bazukou a M16 snažící se zabít oba hrdiny = mazec ze staré školy, jaké se dneska už nevidí!(21.10.2008)

Trvalo to dlouho, ale nakonec si mě "Bratři Bluesovi" získali. Z hudebního hlediska mi to teda nic moc neříká, ani vystoupení Arethy Franklinové, ani Raye Charlese, ani Jamese Browna, kterého jsem dokonce viděl na dvou koncertech naživo, ale mám rád ten absurdní humor, který je zde vytvářen především postavou Carrie Fisherové. Dan Aykroyd zde působí neskutečně mladě a stejně tak svěží je i jeho humor. Seznam skladeb ve filmu - http://www.bluesbrotherscentral.com/movies/the-blues-brothers/music/(1.10.2010)

No jasně, Bratři Bluesovi. Vždyť já se nahrál těch videoher s nimi v hlavní roli. Vždyť kolikrát já slyšel ty typické tóny, u kterých se Vám právě Bratři Bluesovi vybaví. Když jsem ale shlédl film, netušil jsem, kolik lidí se na tom projektu vlastně podílelo. Legendy jako James Brown nebo Ray Charles z hudebního světa a neméně zajímavé legendy jako Frank Oz, Steven Spielberg nebo John Candy z filmového světa. A to říkám jenom to, co mě momentálně napadá. Nemluvím o té hromadě policejních aut, které tady režisér John Landis nechal roztřískat. Tak krásné a poctivé americké záběry jsem ve filmu totiž hodně dlouho neviděl. Je vidět, že film je osmdesátkový. Kdyby měl lepší příběh, možná bych dal i lepší hodnocení. Tady prostě jenom za tu poctivost a za geniálního ducha, kterým prochází celý tenhle nápad bratrů Bluesových.(5.1.2014)

Jde tady především o písničky, ale spíše než ve "videoklipovém balení" je většina skladeb prezentována v koncertní podobě. A v tom je trochu problém. Být u toho na živo, budu nadšený, protože Akroyd a Belushi předvádějí skvělou show. Pár výtečných fórků (např. nacisti), hodně povedených cameo roliček (kdo si všimne Stevena Spielberga?!), zběsilá destrukce aut, jaká je k vidění snad jenom v Kobře 11 a celkový svéráz a bodrost filmu jsou sice velikými pozitivy, ale na tak dlouhou stopáž jich pro mě nakonec není dost. 7/10.(27.9.2010)

Film Blues Brothers je ako dievca do ktoreho sa hned na prvy krat nezamilujete ale cim viac ju spoznavate, tym viac vas prekvapuje niecim novym. Osobne som tento film videl minimalne 25 raz za posledne dva roky a musim povedat ze priblizne stredna pozicia medzi 500 najlepsimi filmami vsetkych dob je naozaj zasluzena. Landisovi s Aykroydom sa podarilo natocit film ktory sa nezunuje a ktory po kazdom zhliadnuti odhali dalsi a dalsi inotaj ktory v sebe skryva. Aykroydov povodny scenar mal materialu z ktoreho by sa dalo natocit nie jeden, ale desat filmov, mlady Dan totiz pisal scenar prvy krat a nevedel ako sa vlastne pise. Preto ho Landis okresal a nechal len to najlepsie. Kazda jedna scena ma svoj presny vyznam a inotaj ktory sa mnohokrat rozlusti az dalsim vzhliadnutim. Hudba je absolutne dokonala, vyber tych najlepsich reprezentatov zanru nemohol byt lepsi. Kapela ktora si to vo filme nielen original odobhra ale aj zahra (herecky aj muzikantsky) slape jednoducho na jednicku. A konecne John Belushi a Dan Aykroyd su neskutocne stylovi a ich ciernookuliarovosakovemu sarmu podlahne takmer kazdy. Ked sa vasa domaca party blizi uz k svojmu koncu a niektorym sa este nechce odist., vytiahnite posledne plechovky s pivom z ladnicky, usadte ich aj seba pohodlne do kresla, do DVD prehravaca vsunte Blues Brothers a nechajte sa vtiahnut do bluesoveho sveta bratov Bluesovcov, uspech bude zaruceny. Pivo a blues sa jednoducho k sebe hodia...(18.10.2008)

• - V roce premiéry sequelu nazvaného Blues Brothers 2000 (1998) byla vydána sběratelská DVD edice, s filmem prodlouženým na 148 minut. (Matty)

• - Povídá se, že John Belushi se během natáčení opil a, netuše jak, octnul v domě zcela cizího člověka, kterého požádal o sklenici mléka a sendvič, aby si následně dopřál několikahodinového šlofíka v cizincově gauči. (Matty)

• - Jeden nejmenovaný herec si to během natáčení filmu svištěl v Bluesmobilu rychlostí přibližně 160 kilometrů v hodině, pročež vzbudil nežádoucí pozornosti policistů a byl zadržen s neplatnou poznávací značkou (šlo o napodobeninu) a neplatným řidičským průkazem. (Matty)