Bratři Bluesovi

Bratia Bluesovci

• Austrálie

The Blues Brothers

Akční / Komedie / Muzikál / Road movie

USA, 1980, 133 min (SE: 148 min)

Cakal som nieco velmi kultove, a - ono to mozno skutocne bolo v 80tych rokoch. Takto s odstupom casu to bol len taky "fajn" film. Dej nijak prepracovany, hlasky/humor - tiez by som cakal cosi viac (od tak legendarneho filmu) ale - vsetko to napravai vyborna hudba, a vela zamych tvari takto pokope - uz len kvoli tomu sa oplati. V podstate teda - moze byt.(31.5.2014)

Skvělé překvapení. Opravdu jsem nečekal takovou srandu. Je pravda, že je film na komedii poměrně dost dlouhý ale nedá se říct, že bych se nudil. Skvělá hlavní dvojice, perfektní dobové písně a skvělá hudební čísla zaručují, že se nebudete nudit. K tomu si ještě připočtěte hudební hvězdy ve vedlejších rolích, (např. Ray Charles jako prodavač hudebních nástrojů nebo Aretha Franklin) které potěší každého fanouška. Avšak úplně nejlepší část filmu přichází cca v posledních 15 minutách filmu kdy následuje zběsilá honička při, které jdou po hlavních hrdinech jak policajti a armáda k tomu naštvaní muzikanti a hodně naštvaní nacisti:)) navíc je zde zničeno asi 40 policejních aut což se opravdu jen tak nevidí. Fakt sranda.(2.1.2007)

Tak taký nářez jsem rozhodně nečekal. Blues Brothers je naprosto skvělá absurdní komedie, jakých je skutečně málo. Zatímco začátek mě moc nenadchl, postupem času jsem se čím dál tím víc bavil a pochopitelně se mi to i čím dál tím víc líbilo. Trochu mě děsila ta délka, ale nakonec jsem se nemusel ničeho obávat, snad jen to finále je zbytečně vleklé, ale jinak nemám co vyčítat, bavil jsem se skvěle a tak, jak už dlouho u filmu ne. Má to mnoho skvělých nápadů (nacisti), geniálních scén (country klub, vystoupení v Illinois), úžasnou hudbu, zábavné postavy, dobře se na to dívá... I po filmařské stránce je to slušně odvedená práce, takže fakt nemám moc co vyčítat. A rozhodně bych netvrdil, že je to dějově o ničem, protože o něčem to je a posouvá se to z bodu A do bodu B - a to některé filmy vůbec nemají. Blues Brothers jsem si fakt užil tolik, jako už dlouho žádný film. Btw, trochu mi to připomnělo Leningradské Kovboje, ale v takovém hodně americkém a extrovertním podání. 5*(13.11.2020)

Vo sne by mi nenapadlo, že v hudobnom filme z roku 1980 uvidím výbuchy, naháňačky áut, či zase ďalšie výbuchy. Ale jedna moja kamarátka má na chladničke napísané, že Everything is possible a zjavne má tá jej chladnička pravdu. Lebo tento film bola ťažká crossover recesia. A niektoré scény mi prišli síce zbytočne dlhé a film mohol byť teda o niečo kratší, no výsledok bol, aj vďaka mnohým celebritám vo vedľajších úlohách, celkom veľkolepý. A scéna v nóbl reštaurácii neskutočne vtipná...(8.12.2014)

Po filmařské stránce lepší průměr, ale na druhou stranu je film přímo nabitý skvělou atmosférou a a hurikánem energie, která nikoho nenechá pochybovat proč se tento film stal kultem. Hlavním tahounem filmu jsou samozřejmě J. Belushi a Dan Aykroyd jejichž Blues Brothers se můžou směle zařadit vedle velikánů typu P. Newmana a R. Redforda (Jen škoda Johna Candyho, kterýžto jako souputník hlavních protagonistů v SCTV mohl mít více prostoru, i přestože co za tu chviličku dokázal se nepodaří většine rádoby-komiků za celý film). Další nosnou ingrediencí je především hudba, která je opravdu skvělá a osvěžující je i účast mnoha protagonistů daného stylu, které bych se nebál označit za legendární. Takhle úžasný koktejl se povede namíchat jednou za generaci, a proto dávám 5 * .(3.9.2010)

• - Těsně předtím, než Bluesmobil projede během „orby“ nákupního centra hračkářstvím, se nakupující muž v něm ptá, jestli mají „Miss Piggy“, což je jakýsi dodatek ke cameu Franka Oze, který slečně Piggy propůjčil svůj hlas. (Matty)

• - Když dva policisté sledují „historii“ Elwoodových dopravních přestupků, můžete si všimnout 116-ti pokut za nepovolené parkování a 56-ti za rychlou jízdu. (Matty)

• - Filmový štáb měl rozpočet i pro kokain. (Zdroj: Chi.cz)