Bratři Bluesovi

Bratia Bluesovci

Akční / Komedie / Muzikál / Road movie

USA, 1980, 133 min

• KasparekZabijak

Bezbreha, temer dvouapulhodinova nuda s asi tak dvema trochu zabavnejma scenama. Mozna jsem uplne mimo misu, ale tohle ze je ten 80’s kult, kterej me dlouhou dobu mijel ? Sceny s nackama a hlavne s Carrie Fisher jsou vylozene trapny a do filmu nasilne nasroubovany, odpad nedavam jen z ucty vuci spouste hudebnich hvezd, ktery se ve snimku objevi. 20%(4.11.2018)

Trvalo to dlouho, ale nakonec si mě "Bratři Bluesovi" získali. Z hudebního hlediska mi to teda nic moc neříká, ani vystoupení Arethy Franklinové, ani Raye Charlese, ani Jamese Browna, kterého jsem dokonce viděl na dvou koncertech naživo, ale mám rád ten absurdní humor, který je zde vytvářen především postavou Carrie Fisherové. Dan Aykroyd zde působí neskutečně mladě a stejně tak svěží je i jeho humor. Seznam skladeb ve filmu - http://www.bluesbrotherscentral.com/movies/the-blues-brothers/music/(1.10.2010)

Včera jsem poprvé viděl Blues Brothers. Film o bratrech Bluesových, kteří mají boží poslání - sehnat pět tácu na zaplacení daně ze sirotčince, ve kterým vyrůstali. A jelikož je to boží poslání, nemají v plánu žádnou špínu. Chce to sehnat staré přátele a znovu složit Blues Brothers Band. Nijak originální příběh, ale tahleta “kultovka” není o příběhu. A o čem teda je? Hudba - už podle názvu je jasné že nejde o disko typu horečku sobotní noci. Ve filmu si střihli vedlejší role hvězdy jako James Brown, John Lee Hooker, Ray Charles, Aretha Franklin a jiní. A nezůstanou jen u hraní. Budou i zpívat. A jak! Humor - bratry Bluesovi hrají John Belushi a Dan Aykroyd. Pokud Vám tohle nestačí jako záruka dobré kvality, věřte, že John Landis namíchat dobrou komedii umí. Je tam všechno - rychlé honičky, naštvaní nacisti, country kapela i bejvalka. Je to jeden z těch filmů, kdy jsem měl hned po skončení chuť pustit si některé scény znovu. A taky že pustil.(9.1.2013)

Spoustu písniček, automobilové honičky, výbuchy a fašisty, moc jsem toho na základě recenzí od filmu nečekal. Ke svému údivu jsem dostal něco víc: Vtipnou a vůbec ne hloupou zábavu, příběh který má hlavu a patu, pohodičku i energii. Doporučuju, neodejít mi kazeta do věčných lovišť i s videem, hned bych se na řádění bratrů Bluesových - těch s božím posláním - podíval znovu. Snad se zase někdy objeví v televizi.(22.4.2005)

Jde tady především o písničky, ale spíše než ve "videoklipovém balení" je většina skladeb prezentována v koncertní podobě. A v tom je trochu problém. Být u toho na živo, budu nadšený, protože Akroyd a Belushi předvádějí skvělou show. Pár výtečných fórků (např. nacisti), hodně povedených cameo roliček (kdo si všimne Stevena Spielberga?!), zběsilá destrukce aut, jaká je k vidění snad jenom v Kobře 11 a celkový svéráz a bodrost filmu jsou sice velikými pozitivy, ale na tak dlouhou stopáž jich pro mě nakonec není dost. 7/10.(27.9.2010)

• - Paul Shaffer měl být členem filmové kapely (klávesy), ale televizní producent Saturday Night Live Lorne Michael nechtěl kromě Belushiho a Aykroyda přijít po dobu natáčení ještě o jednu hvězdu svého pořadu. (Matty)

• - Když dva policisté sledují „historii“ Elwoodových dopravních přestupků, můžete si všimnout 116-ti pokut za nepovolené parkování a 56-ti za rychlou jízdu. (Matty)

• - Johna Landis si střihnul roličku jednoho z policistů, kteří pronásledují bratry nákupním centrem. (Matty)