Jízda s ďáblem

Ride with the Devil

Jazda s diablom

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1999, 138 min

To se takhle potká Kristus, Spiderman, mentalista a Jindra Tudor a ještě spolu s dalšími trempy jedou kempovat do lesů.. :-). Večer klohní v kotlících mňamku a brnkají si na bendžínko nejnovější jižanský umcáky... po lese ale běhá i další tlupa, která se pozná podle modrejch kabátů a ta tyhle kotlíkáře prostě nemusí... :-) Ba ne, tak zlé to zase nebylo. Dnes jsem měl chuť po delším čase ne western a tak jsem sáhl zkusmo pro toto DVD. To, co jsem čekal se mi tedy po pravdě nedostalo. On to není v pravdě klasický western, stejně jako za Občanské války už nebyl divoký západ tím klasickým divokým západem... Ke všemu já vždy nadržoval Severu už jen pro principy za které modrokabátníci bojovali a tak se mi hůř fandí hrdinům z té druhé otrokářské strany... Na stranu drohou film nabízí zajímavý pohled na občany státu, který se chtě nechtě ocitl na demarkační linii mezi severem a jihem... Mohli jste bojovat za tu či ionu stranu což bylo nebezpečné, horší však bylo zůstat na své farmě a věřit, že vichr války se rychle přežene, nebo zrovna do toho mého údolí vůbec nezafouká... Jako moderněji pojatý western film určitě doporučuji a dle mého názoru je to nadprůměrná záležitost. Herecké výkony všech byly vynikající, ovšem nejlepší byl mrtvý pohled Rhys Meyerse v závěru filmu... Škoda jen té přepálené stopáže, já mám čundry rád a americká příroda je věru krásná, ale být film o půl hodiny kratší, určitě by mu to neuškodilo... 3 šálky cikorky. * * * *(29.1.2015)

Viděl jsem asi nějakou prodlouženou verzi, protože ten film byl nekonečnej a popravdě taky dost nudnej. Celkem překvapivě tu byla navozená atmosfára občanské války, ale měl jsem pocit, že všechny postavy byly buď strašný magoři, anebo to tehdy vážně nebylo lehký. Film je v zásadě o tom, jak se partyzáni pokoušej bojovat proti unionistům, bydlí v zemljance (i při nejnáročnějších pracích jsou pořád dokonale ustrojený, s vestičkama a kapesníma hodinkama apod.) a skrz to smutně zpovzdálí sledují, jak vojácí pomstychtivě vraždí jejich rodiny; v každý druhý scéně čerstvá vdova lamentuje nad svým mrtvým manželem, zatímco v pozadí jim hoří barák. Strašně mě tam sral Tobey Meguire, se kterým jsem měl velkej problém už ve Spidermanovi, ale to je asi jen moje osobní antipatie; celou dobu byl hrozně vycmrndlej, pořád někde postával a čuměl, hlavně ho celou dobu šikanoval nějakej psychopat a když si to na závěr filmu měli příležitost vyřešit bouchačkama, tak si jen tak dojemně popovídali a každej odjel svou cestou... pche. Poměrně dobrý jsou bojový scény, akorát jsem se nemohl zbavit dojmu, že bitvy tenkrát neprobíhaly tak, že se dvě armády na koních rozjely proti sobě a pálily pistolema... ale třeba to bylo proto, že to byli partyzáni, nevím. V zásadě to nemůžu doporučit kvůli strašný rozvleklosti a užvaněnosti o hovně.(23.1.2012)

Velice netradiční a realistický western. Zobrazuje nepříliš známou kapitolu Americké občanské války, kdy mezi sebou válčili na území Missouri Bushwhakeři (přívrženci konfederace) pod vedenením bandity Johna Quantrilla a Jayhawkeři (přívrženci unie). Velmi věrně ukazuje poraženou stranu, na níž hrdinové filmu bojují. No, ke konci spíše ustupují a utíkají. Velmi nabitou atmosféru sráží konečných dvacet minut, kdy děj přerůstá k romanci. Avšak závěr filmu je tak nádherný, že kdyby byl takový celý film, dal bych mu plné hodnocení.(26.7.2006)

Trošičku kratší stopáž by snímku podle mě prospěla, ale jde určitě o zajímavý snímek, který se (jak zmiňuje cityman) věnuje jen a pouze té poražené straně z občanské války Severu proti Jihu. Film disponuje solidními hereckými výkony, zejména Tobey Maguire v hlavní roli opravdu září (až na ten pekelně pubertální dabing), Jeffreye Wrighta jsem poznal až podle závěrečných titulků, ale byl taky hodně dobrý, stejně jako Skeeter Ulrich a rovněž citymanem zmíněná (nááááádhernááááá) Jewel. Ang Lee tímhle snímkem vpodstatě jen potvrdil svou vysokou třídu.(30.7.2003)

Aj medzi "partizánmi" bojujúcimi "za své přátele a svou vlast" v štáte Missouri sa našlo pár charakterných mužov, inak to bola "samozvaná armáda" lumpov a vyvrheľov. Pekne vykreslené južanské prostredie, a atmosféra medzi civilistami v časoch občianskej vojny v Amerike. Trocha dlhá stopáž, ale asi by to bez toho nebolo ono.(15.8.2018)

• - Pôvodne sa mal v hlavnej úlohe objaviť buď Leonardo DiCaprio, alebo Matt Damon. Rolu nakoniec získal DiCapriov najlepší priateľ, herec Tobey Maguire. (MikaelSVK)

• - Natáčení probíhalo v okolí Kansas City. (Terva)

• - Postava Daniela Holta (Jeffrey Wright), černocha bojujícího společně s konfederačními vzbouřenci, měla předobraz ve skutečné osobě. Tento muž se jmenoval John Noland (1844 - 1908) a účastnil se Quantrillova přepadení města Lawrence v Kansasu. (p.a.douch)