Svobodný život Montyho Brogana (Edward Norton) se rychle chýlí ke konci - za 24 hodin si začne odpykávat sedmiletý trest ve vězení. Někdejší král Manhattanu dá brzy sbohem způsobu života, na který si zvykl - životnímu stylu, který mu otevřel dveře nejluxusnějších newyorských klubů, ale také jej odcizil od jeho nejbližších. Během posledního dne na svobodě se Marty pokusí znovu spojit se svým otcem (Brian Cox), který na něj nikdy nezanevřel, a sejde se se dvěma nejlepšími přáteli ze starých časů, Jacobem (Philip Seymour Hoffman) a Slaughterym (Barry Pepper). Ve hře je také jeho přítelkyně Naturelle (Rosario Dawson), která mohla (ale nemusela) být člověkem, díky jehož informaci se o Montyho začala zajímat policie. Monty si není ničím příliš jistý, ale s rychle ubývajícím časem je třeba učinit několik důležitých rozhodnutí. (Česká televize)

Ruut

Spike Lee je výborný vypravěč a ví jak má točit filmy aby dosáhl svého cíle a zanechal v divákovy takové pocity jaké si přeje zanechat. S odstupem času zjištuju že 25. hodina mi zas tak moc nenabídla, ale na jedno zhlédnutí určitě velmi dobré. Jen idealizovat zrovna kriminálníka? ()

misterz

Postava Montyho Brogana už nemohla byť stvárnená lepším hercom, táto rola padla E. Nortonovi ako uliata. Nič nie je tak jednoznačné, ako sa na prvý pohľad možno javí, všetci by mali Montyho za to čo robil neznášať, ale vypáli to inak a obyčajne mu každý fandí. Film, aj keď je svojim spôsobom jednoduchý, má veľký spoločenský presah s mnohými problémami v pozadí, pričom veľa otázok vrátane samotného konca filmu, ostáva otvorených a je na divákovi ako ich nakoniec posúdi. To všetko je zabalené do príjemnej, divácky atraktívnej formy a perfektnej réžie. Veľká spokojnosť. 80/100 ()

HAL

Melodrama které nejde o moc dál než co napovídá zápletka. Zápletka, která je i díky fantastickým hercům natolik nosná, že to vlastně bohatě stačí. 8/10 ()

2-Xtreme

Ludia si myslia, že mi išlo o prachy. Tak trochu mi o ne išlo. Ved je to jasné. Za peniaze si kúpite pekné veci. Aj ja mám rád talianske topánky a rýchle autá. Ale nepotrebujem ich. Nejde o to, že som z chudobných pomerov. Nehladal som prachy, ale istý pocit. Túžil som potom byt frajer. Frajer sa pozrie v metre polišovi do očí. Viete, kdo to je. A on, vie kdo ste vy. Mrknete na neho, pretože on ma starú kraksnu a vy fáro. Nemá na vás. A to je, priatelia, frajerina. ()

kingik

Nádherný film s bezchybnými hereckými výkony, hudbou a režií. Je to snímek, který se zaryje divákovi pod kůži a hned ho tak nepustí, protože režisér Spike Lee je starý lišák, který umí klamat tělem, a když chce, natočí i výjimečný film o muži, který našel sám sebe a podává ho tak silně přesvědčivě, že mu nelze odolat. ()

Legas

Jak člověk může litovat drogového dealera? Viz. 25. hodina. Skvělé herecké obsazení – těžko někoho vyzdvihnout, ale jsem pro Barryho Pappera. A ten závěrečný monolog Briana Coxe mě dohnal k slzám. Po shlédnutí jsem měl o čem přemýšlet. Spike Lee – toho chlapíka budu muset víc sledovat. Je to talent. ()

InJo

Líbí se mi většina filmů Spikea Leeho, tenhle ale obzvlášť. Učaroval mi herecký výkon tradičně dokonalého Eda Nortona, který budí výrazné sympatie i v roli drogového dealera. Mile mě překvapila i sebejistá kreace jindy spíše standardního Barryho Peppera. Hudba Terence Blancharda skvěle podtrhuje atmosféru celého filmu, výtečný scénář plný skvělých dialogů se výživně dotýká ožehavých a palčivých témat a Spikeova přesná a sebejistá režie to všechno drží pěkně pohromadě. 25. hodina také nikdy nesklouzne k hloupému moralizování, přestože právě téma morálky, potažmo zločinu a trestu, je zde klíčovým. Takhle má podle mě vypadat parádní drama ze současnosti. P. S. Scéna Montyho fuckování všech a všeho patří mezi vrcholné okamžiky nejen tohoto snímku... 90 % ()

Šakal

90% snímků podobného ražení se snaží být (za každou cenu) stylové (cool), ale jsou to pouze blyštivá pozlátka hrající si na něco, čím by chtěli hrozně být, ale nikdy toho (zcela po právu) nedosáhnou. 25th Hour patří mezi těch zbylých 10%, tj. naprosto přirozených, jdoucí pod povrch až na samou dřeň, na nic si nehrajících, testujících vaši nervovou soustavu, zavrtávajících se stále hlouběji do vaší mysli. Navíc s přesahem, jdoucí nad rámec žánru. Divák tak nepřemýšlí nad tím, co vše mu překáží si snímek plně užít a nechává se jím (rád) pohltit. 25th Hour se může opřít o VELMI kvalitní scénář D. Benioffa, vynikající herecké výkony (v čele s E. Nortonem) a velmi jistou, nápaditou a nezaměnitelnou režii S. Lee(ho). K tomu návdavkem (jako divákův bonus) nakouknuvší hluboko do myslí jednotlivých aktérů a obohacující tak snímek (zcela po zásluze) o přízvisko psychologický. Tomuhle se říká precizní filmařina s myšlenkou a pokud máte navíc v oblibě otevřené? (resp. ponechávající divákovi určitou volnost) konce, je to snímek přesně pro vás. P.s. nebo (pokud je vám libo stručně a výztižně): silný, malý velký film (viz uživ. Renton a POMO). 91% a Teď mě pls omluvte, neboť se jdu poohlédnout po knižní předloze.... ()

Sobis87

Co byste dělali vy, kdyby vám zbýval poslední den života na svobodě a pak byste museli na sedm dlouhých let do vězení? 25. hodina vám ukáže, co v této situaci udělá jeden drogový dealer Monty Brogan a ještě stačí rozvinout příběhy vedlejších postav a zkritizivat nynější společnost. 25. hodina je film, který stojí hlavně na výkonech herců. Edward Norton v roli Montyho je excelentní. Scénář mu poskytuje množství scén, kdy se může naplno projevit jeho hercké nadání. Objevuje se zde mnoho vypjatých scén, ale Norton ani jednou nepřehrává. Nejvíce mě dostala "fuck" scéna, kdy Monty kritizuje a nadává na úplně všechny. Začíná u různých menšin a dokonce se pustí i do svých přátel a rodiny, aby nakonec nejvíc ze všech nadával na sebe. Philip Seymour Hoffman a Brian Cox jsou skvělí, jako obvykle. Ale překvapil mě výkon Barryho Peppera, který podal tak kvalitní výkon snad jen v Zelené míli. Rosario Dawson je celkem nevýrazná, ale nic nekazí. Zato Anna Paquin mi byla přímo otravná. Film je hodně pomalý, ale nikoliv nudný, má toho spoustu co říct a nutí vás po celou dobu přemýšlet, přemýšlet nad spoustou věcí. Režisérovi Spikeovi Lee sa asi líbil film X-men 2, protože se zde objevuje pár narážek na tento film a hrají zde tři stejní herci (Paquin, Cox a ten kluk co hrál Pyra). Dále zde režisér připomíná události z 11. září. 25.hodina je filmem o životě, o strachu a nejistotě, o důvěře, o přátelství a rodině a o spoustě dalších věcí. Je to film, ze kterého si každý něco odnese. Původně jsem chtěl dát 25.hodině jen čtyři hvězdičky, ale film se mi tak moc dostal pod kůži a musel jsem o něm stále přemýšlet, takže mu nakonec s čistým svědomím dávám pět hvězdiček. ()

IQ Tiqe

Zbytečný film. Není špatně natočený, ale je o ničem. Dvě hodiny o loučení Nortona před nástupem do basy za dealování. Herci bez chyby, na pozadí krásná hudba, ALE přílišná konverzačka totálně BEZ POINTY. Takže za pár let si vzpomenu leda na odvázanou Annu Paquin. # příběh 6 | hudba 8 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4 ()

Jordan

výborne nahnevaný a politicky nekorektný spike lee, scéna, ako sa Pepper s Hoffmanom bavia o Nortonovi pri okne s výhľadom na zborenisko po "Dvojičkách" (geniálne), skvelo napísané a zahrané postavy, brilantne vycibrené dialógy, hneď prvá scéna s bull pittom, ktorá ma chytila a povedala mi "toto bude dobrý film, oplatí sa ti ho pozerať ďalej!" a nádherné Dawsonová s Paquinovou; ()

Anderton

Leeho filmy nie sú presne môj šálok čaja, ale ich kvalitu musím objektívne oceniť. Proste ma problémy černochov v USA príliš nezaujímajú. Tu sa sústredí na drogového dealera, nie na jeho vzostup a pád, ale prekvapivo na jeho posledné hodiny pred odchodom do väzenia, čím mu dáva priestor na absolútnu duševnú očistu. Viac ma ale zaujali skvelo napísané vedlajšie postavy, na ktorých vidno relatívnosť viny a morálky. Len nechápem, prečo mám držať palce drogovému dealerovi a prečo sem Lee umelo zakomponoval dvojičky. VIDENÉ ZNOVA 4/21: Často píšem, že na druhýkrát príliš názor nemením, tentokrát ale konštatujem, že medzičasom sú Leeho filmy môj šálok čaja a že chápem, prečo sú vo filme zakomponované dvojičky. Hodnotenie ostáva rovnaké, ale ťahá sa na najvyšší level. ()

Frajer42

Velmi prazvláštní snímeček s prvotřídním Nortonem a neskutečně vtahujícím dějem. Nebohý Monty byl okolnostmi dotlačen k prodávání drog a jako většině účastníků tohoto luxusního byznysu i Montymu zahrála hraná. Sledujeme tak jeho poslední den před odebráním se za mříže. Je zcela evidentní, že se tam Monty vyloženě netěší, takže divák, který si před zhlédnutím nepřečetl štos spoilerů je v neustálém napětí, jak to nakonec celé dopadne. Krůček po krůčku se poodhaluje tajemství, copak strašného Monty spáchal, a dokonce se divák dozví, která krysa nakonec zazpívala. K vidění je spousta přemítání nad promarněným životem. Silnou stránkou filmu jsou luxusní dialogy, za které by se určitě nemusel stydět ani mistr v tomto oboru a můj dlouholetý kámoš Quentin. Top scénkou je poté dialog se zrcadlem na téma "Do hajzlu s...". Dále si dovolím lehkou odbočku. Utkvělo mi v paměti několik záběrů shora na staveniště, respektive jeho zmenšený model. To teda páni tvůrci lehoulince odflákli. Samotný závěr na téma, jak se vyhnout spravedlnosti, je kapitolou samou pro sebe. Bacha na malinký spoiler →. Naštěstí náš hrdina se rozhodl vydat se do rukou zákona, dovoluji si prozradit pro ty pomalejší. ← Konec malinkého spoileru. Musím říct, že mě to prostě bavilo. Podařilo se mi vplout do děje a nudil jsem se pouze v některých pasážích. Celkově ošklivější 4 kousky. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

teutates

Sonda do života človeka, ktorý mal všetko a behom pár hodín o to prišiel. Ide o zaujímavý snímok, v ktorom by sa strach dal doslova "krájať". Skvelé herecké výkony na čele s Edwardom Nortonom, milo prekvapil Barry Pepper. Zaujímavý štýl niektorých kamerových snímkov, dobrá hudba zasadená do dramatického príbehu. Zobrazenie New Yorku po 11 septembri 2001, psychologické úvahy hlavného hrdinu, napätie, emócie... snaha Spika Leeho, ktorá sa podarila. 7/10 ()

swamp

Čekáte-li od 25th hour nějakou promyšlenou akční dějovou zápletku, budete zklamáni. Spike Lee nám tady totiž servíruje dialogy naplněné emocemi. Edward Norton naprosto exceluje (do dějin se asi zapíše jeho "fuck you" monolog před zrcadlem) a ostatní herci rozhodně taky nedělají ostudu. Jen trochu lituju, že postava Philipa Seymoura Hoffmana nedostala větší prostor či jiný vývoj ve vztahu se svou studentkou, mohlo to být zajímavé. Takže máte-li chuť na konverzační drama, tenhle snímek je správná volba. ()

predators

Asi mě 98% zdejších ukamenuje, ale mně se tato hodina nelíbila. Jestli to bylo tím, že byla 25.? Nevím... :-) Monty si to pěkně zavařil, když si do sedačky schoval "zásobu na horší časy" a on to ně něj někdo "vyklopil". No a my se dostáváme do fáze, kdy Montymu zbývá pár hodin do pobytu v chládku. :-) Nijak zvlášť zajímavé pasáže místy zachraňuje líbivá kamera a občas dobrá hudba, ale ty nedokážou zázraky a tak jsem se po většinu času nudil. Předzávěrečná "fackovaná" tak byla mým jediným emotivním zážitkem... :-( 40% ()

nascendi

Monty sa lúči sa s luxusným životom, luxusnou priateľkou a desí sa siedmich nasledujúcich rokov vo väzení, kde ho dostal udavač a odporní policajti. A to všetko tesne pred tým, ako chcel začať nový život. Sympatický Monty pôsobí ako ten najkladnejší hrdina, ktorý zachráni ešte aj zúboženého pitbula. No nespravodlivosť obrovská! Vo virvare posledných hodín sa v pozadí stráca fakt, že Monty dopomohol stovkám, možno tisícom ľudí k osudom, proti ktorým je sedem rokov v base zanedbateľnou epizódou. Ešte aj záver vyvolá u nepozorných divákov nádej na americký end. To sú zhruba dôvody, pre ktoré napriek výborným hereckých výkonom a dobrej hudbe nemôžem dať viac, než tri hviezdičky. Aj tie sú pre množstvo zbytočnej vaty vo filme poriadne malé. ()

Pedestrian

Těch posledních 5 minut bych sice nejradši úplně vymazal, ale fuck that. Asi nejlepší film o přátelství, co jsem kdy viděl. Masterpiece. ()

Slarque

Poslední den a noc před nástupem do vězení aneb rozlučka se svobodou trochu jinak. Výborný scénář dostalo k dispozici parádní herecké obsazení, jemuž sice kraluje Edward Norton, ale Barry Pepper a Philip Seymour Hoffman mají také srovnatelně důležitý prostor. Možná bych se takhle po skoro dvaceti letech obešel bez Ground Zero, ale chápu, proč to tehdy mohlo být pro Spikea Leeho důležité (90%). ()