Zabijáci rozkvetlého měsíce

• USA Killers of the Flower Moon (více)

Indiánský kmen Osedžů patřil ve dvacátých letech minulého století k celosvětově nejbohatším komunitám. Měli to štěstí, že na jejich půdě byla objevena ropa a že se jim podařilo zajistit profit z každého vytěženého barelu. Osedžové vlastnili obrovské domy, krásná auta a bělošské sloužící. Měli však zároveň obrovskou smůlu, protože je, víc než kteroukoliv jinou populaci, pronásledovala záhadná a „nešťastná“ úmrtí. I když byli pohádkově bohatí, pořád to byli „jen“ indiáni, takže jejich podezřelé konce nikdo nevyšetřoval a práva na zisky z těžby ropy se tiše přesouvaly do cizích rukou. Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se i tehdy čerstvě ustavená FBI probere. Hrdinka příběhu, Mollie Burkartová (Lily Gladstone), patří k těm šťastným majitelkám indiánské půdy nasycené ropou. Díky vrozené vysoké inteligenci se ji daří vyhýbat okolnostem a situacím, které by ji připravily o život a udělaly z ní „statistiku“. Pak však potká Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio), válečného veterána, jehož strýc (Robert De Niro) patří k nejváženějším mužům celého kraje. Mezi Ernestem a Mollie přeskočí jiskra. Je upřímná, nebo ji rozdmýchala Ernestova touha po pohádkovém bohatství? Jak dlouho dokáže Mollie přežít? (Cinemart)

Geon

Zabijáci rozkvetlého měsíce zabili skoro tři a půl hodiny našeho času. Bylo to oprávněné, uteklo to jako voda, nebo se jednalo o nudou nastavovanou kaši ? Bohužel ani to první, ale bohudík ani to druhé. Poctivé tři hodiny sálá z plátna hutná atmosféra, DiCaprio se může umračit k smrti a De Niro splétat ty nejmrazivější intriky ve svůj prospěch, ale přesto přese všechno je film prostě dlouhý. Některé černobílé a scénické pasáže by však mohly být s klidem vystřiženy a bylo by to jen ku prospěchu. Netroufám si poučovat filmového mistra jako je Scorsese, nicméně není právě součástí režisérského umu zachytit jen to nejlepší, aby byl divák přikován ke své sedačce až do závěrečných titulků a tomu ostatní ve filmu přizpůsobit...? Protože ústřední trojice (DiCaprio, De Niro, Lily Gladstone) jede od začátku do konce na 100 % a sledovat je potěšení (nebo u nejmenovaných spíše hnus) a jsou to právě oni kdo film táhne a jeden z důvodů, proč se na tento film jdeme do kina podívat. ()

ArMvdD

Nekončící táhlá nuda plná dlouhých zbytečných dialogů. Tahle historka by se dala zvládnout za hodinu namísto tří hodin zdajících se jako věčnost. ()

FawayitanaXX

Film byl opravdu pěkně natočený, herci za mě taky skvělí, ale měl jsem na jednom místě problém s dějem. Asi po 2 hodinách nastává takové slepé misto, kdy se děj na půlhodiny nikam neposune a přešlapuje na jednom místě. Jistě chápu, proč to tam je, má to vyzobrazovat tu delší časovou dobu, ale na mě to prostě nefunguje. Di Caprio za mne hodně v pořádku, myslím, že si nezaslouží ty hejty, které dostává. Zahrál to dobře a na tu roli toho časem a vyčerpáním zuboženého člověka se hodil. Příběh a námět jako takový je fakt originální a jsem rád, že e točí nové filmy z americké krvavé historie. Opravdu zajímavý výběh. A film vám opravdu po zhlédnutí nechá takový znechucený pocit. Takze Hrozně moc silné 4 hvězdy! ()

Kelinej

Velký námět pro velké plátno. U něj zapomenete i na dlouhou stopáž. Já bych ten příběh natočil jinak, ale neumím to, tak jsem musel přijmout Scorseseho přístup - a nelitoval jsem. DiCaprio se celý film tváří jako kakabus, a když se usměje, je to škleb. Role mu sedla stejně jako De Nirovi, který zde vykouzlil jednoho z nejodpornějších záporáků, jaké jsem kdy viděl. Nadchla mě ale hlavně Lily Gladstone, milá a půvabná. Výborně jsou obsazené i vedlejší role. Navrch špicová hudba. Prostě starej dobrej biják, který už člověk hned tak nikde nevidí. ()

Tadeusz

Všechny dvě hvězdičky co jsem nedal, jdou na vrub tomu alpinskemu vrásnění co má LdC mezi a nad obočím...  ...a taky jeho neherectví... ()

David.Smrcek

Film, ve kterém hraje mimořádnou roli herecké umění Leonarda DiCapria. To mu naštěstí nechybí, takže celé dílo stojí na poměrně silných nohou. Hvězdu dolů dávám za to, že film podle mě mohl být výrazně kratší bez větších ztrátách na ději či atmosféře, a za natives, kteří byli dle mého vykresleni coby příliš velké ovce, které si celou hrůzu tak nějak nechají líbit, zatímco vše nakonec řeší až státní úřady. ()

koduro

Moc dlouhé, ale přesto musím dát 5*. Vynikající DiCaprio a De Niro a hlavně pro mě úplně neznámá Lily Gladstone. Martin Scorsese prostě umí. ()

honzikhash

Martin Scorsese opět nezklamal, vytvořil výborně zpracované dílo o drsné americké historii. Herci zde zvládají svojí roli na jedničku zejména Lily Gladstone. Velmi zajímavý krimi z divokého západu. Nesmím opomenout ani to jak Scorsese si poradil se závěrečnou scénou kde nahradil obyčejné titulky. ()

radjur

Skvělý filmek, i když se tam hodně mluví, nenudil jsem se, neuspávalo mě to a celé to uběhehlo celkem  rychle, nezdá se to, že to má přes 3h. Na konci potěšilo cameo režiséra který to i sám dovyprávěl a jeho oblíbený "boži úhel pohledu". ()

TheDarkChief

No jak bych měl začít... Opravdu silný, drsný a zvrácený zážitek. Myslím si že film ukázal krutou pravdu o světě a o tom jaký jsou lidi zatracený svině. DiCaprio podal fascinující a famózní výkon v roli může, kterej co si budeme je trochu jednodušší v hlavě a ani si vlastně neuvědomuje proč to dělá... Robert DeNiro je absolutně fascinující nechutný a krutý zmrd. Myslím si že oba dva se budou prát o Oscara, každý ve své kategorii. Film sám o sobě neukazuje žádnou přehnanou krev, ale ukazuje to jak brutální a hnusný je svět když se jedná o peníze... Při sledování filmu mi bylo ne jednou nevolno a vyvolával skutečnou úzkost. 3,5 hodiny dlouhá záležitost při který jsem byl napnutý jak kšandy a nezamouřel očka. Pan Scorsese se opět opravdu předvedl. Doporučuju se každému podívat i přes moje varování. 10/10 ()

Petbrab

Tady nejde dát nic jiného než plný počet. Skutečný příběh ze smutné části americké historie a začátku FBI. Herecký koncert DiCaprio, který vyzrál v jednoho z nejlepších herců na světě. Zdatně mu sekundují De Niro a Gladstone. I ostatní herci zahráli přesvědčivě.Tři a půl hodiny, kde každá minuta byla využita a vynikající netradiční závěr. ()

Piraka

Skorsejzý strajks egen! Technická stránka a herci jako vždy v u Martyho bez chyby, o tom žádná. Pokud čekáte plno akce a explozí, tak jste na špatné adrese. A pokud vám to přijde jako nuda tak musíte ještě dozrát.. Rád bych napsal něco co se mi nelíbilo a nezdálo - jako například stopáž kvůli které se tady tak brečí.. Ale i po jednom zhlédnutí těžko vidím něco jiného než americký moderní masterpiece.. Díky vy Jablíčkáři (ikdyž to neděláte z lásky k filmu) že jste tomu Marťanovi dali kapesný na jeho nápady a on mohl natočit tenhle skvost. True Cinema (six bags of popcorn) ()

elma

Za mne za 3 hvězdy a to jsem opravdu laskavý divák. Zdlouhavé, nezáživné. Asi je to ve mne. Když vidím to hodnocení. Ale opravdu je to hrozně nudný. Není to zkrátka můj žánr. Navíc  Leonardo DiCaprio opravdu vypadá jak dýně. Co se mu to stalo s hlavou. Kam se poděl ten rádoby krasavec? ()

Exzactly

Madonna Mia!! S permanentní erekcí jsem vyhlížel další snímek mého nejoblíbenějšího Martínka, který si tentokrát vzal do parády příběh, který mapuje tu část americké historie, o které jsem věděl úplné hovno. A možná to tak bylo lepší. Pro Scorseseho mám totiž slabost, jeho tvorbu miluju a pravděpodobně by se mi líbil i jeho případný čtyřhodinový film o létajícím uříznutém penisu. To však naštěstí nehrozí, jelikož ten autor je prostě zárukou kvality a létající penisy asi v hlavě nemá. Když totiž všude v okolí vidíte, jak jsou všichni udělaný do teplošů a teploušek v kostýmech komiksových pitomců, tak Vám skutečnost, že filmová legenda vytvořila 3,5 hodinový majstrštyk připomene, že film jako takový nebyl ještě úplně spláchnutý do hajzlu. Když do toho navíc obsadíte takové herce jako Leo, Roberto a Lily, tak divákům, jako jsem třeba já, naservírujete luxusní drama, které by si rozhodně nějakou tu sošku zasloužilo a rozhodně se na to podíváté ještě min. jednou. Příběh samotný je nechutný. Mapuje americké hyeny vysosávající původní rudé ebyvatelstvo, které zrovna mělo půdu na černém zlatě. A ty největší hyeny zde představují moji oblíbení herci. De Nira považuji jako nejlepšího herce všech dob, který si mě svou mimikou v obličeji získal napořád a role mocného žiďáka mu strašně sedla. Leo jako parazit byl vynikající a jeho výkon by sošku rozhodně zasloužil. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších výkonů jeho kariéry. Scorsese má prostě osobitý styl, který mi strašně sedí a já mu za jeho tvorbu moc děkuji. Těch 3,5 h. uteklo jako voda a já si užíval každou sekundu. ()

ilegal1983

Uz by som to znova nechcel absolvovat pretoze tie viac ako tri hodiny sa v tomto pripade vliekli.Od vrazde k vrazde sa sice nejde nezaujimavym dejom ale dost sa opakuju.Od zaciatku je cloveku jasne z ksichtov De Nira alebo Dicapria o co kraca a preto sa ani nema zmysel o tom rozpisovat.Pre mna to dopadlo tak 50/50 ani dobre ani zle a tak bude vypadat i moja vysledna znamka. ()

Enthlon

Scorseseho opus magnum tohto roku. Pre mladšiu generáciu asi ťažký film na sledovanie (pokiaľ vám prídu aj dvojhodinové Marvel filmy uťahané, tak tento film vás asi zabije). Film bol síce distribuovaný do kín, ale je vidno, že bol vytvorený primárne pre streamovaciu platformu, kedy si počas celej stopáže filmu môžete dať pár pauz (za 3 a pol hodiny ich pár stihnete). Film mal rozpočet 200 miliónov dolárov a je to vidno, kulisy sú nádherné a tá atmosféra 20. rokov 20. storočia je zachytená naozaj majstrovský (proste klasický Scorsese). Čo sa týka hereckých výkonov, tak DiCaprio podáva jeden z najlepších výkonov svojej kariéry, už len kvôli tomu ako dokázal stvárniť jednu z najviac úbohých a morálne odporných postáv, akú som kedy vo filme videl, sa toto dielo oplatí vidieť. De Niro ako vypočítavý a chamtivý hajzel s morálkou pod bodom mrazu, s egom s ktorým by mohol konkurovať aj niektorým súčasným politikom, no s tvárou milého starého pána, ktorý sa tvári ako sa každému snaží pomôcť, no opak je pravdou je taktiež skvelý. Lily Gladstone, ako hlavná hrdinka tohoto diela je tiež super a vôbec nezaostáva za svojími, pred chvíľou spomenutými hereckými legendami, naopak v niektorých scénach ich dokonca aj prekonáva, minimálne nominácia na Oscara musí byť. Scenárista Eric Roth spolu so Scorsesem dokázali úchvatne zachytiť jednu z najodpornejších a najmrazivejších kapitol novodobých amerických dejín. Síce mám ešte nejaké resty, čo sa týka tohtoročných filmov, ale nemyslím, že niektorý dokáže prekonať toto dielo legendárneho Martina Scorseseho, pre mňa osobne film roku. ()

Hexx

Jeden z těch filmů, které nedokáži s čistou hlavou ohodnotit a zrecenzovat, resp. má od každého něco. Tu od skvělého filmu, tu od nudného filmu, tu od zajímavého filmu, tu od bizarního filmu... a tak by se dalo pokračovat. S jistotou můžu jen říct, že délka byla šílená, ale tak nějak při zpětném ohledu zřejmě nezbytná, aby nám bylo s péčí a láskou režiséra představeno dopodrobna vše podstatné i do detailů a zejména toho, aby se nám snímek dostal "pod kůži". Božský Leo opět ve skvělé herecké formě, jeho ustavičná "pusa do praku", připomínající malé dítě, když mu vezmete hračku, zasmušilý pohled a depresivní grimasy, to pro mě byly dříve neviděné herecké "nové výkony". De Niro však nějak nezaostává a předvádí zcela rozporuplnou osobnost - na jedné straně moc po bohatství a co pro to je schopen všechno učinit, na druhé straně jako dobrák, skutečně milující místní indiány. Která z těchto vlastností u něj převládá, si každý jistě udělá obrázek sám. Co se týče samotného zobrazení tehdejší doby, tj. dvacátých let minulého století, zde je to dokonalý vizuální koncert a pastva pro oči - od detailů, po oblečení, auta apod., včetně historické zelené retro krabičky lucky strike v závěru na oponě! ()

jess20

Nic moc a nic novýho pod sluncem možná dobrý pro americký téma ale takových filmu už bylo ...DiCaprio hraje pořád stejně na Oskara to asi nebude to spíš dostane za vedlejší roli deniro ktery to zahrál opravdu bravurně.ale jinak škoda 3,5 hodin. ()

pezz

Podľa obsahu:"Neuveriteľný príbeh..." No je samozrejme je uveriteľný, a takéto neuveriteľné príbehy z územia USA pokračujú 155 rokov po celom Svete a nie len páchaných na indiánoch. Títo scenáristi a réža Vám predkladá v podstate dokument podľa skutočných dejín a to ostatné včítane hercov je z podstaty deja irelevantné. Bol som asi po 25 rokoch v multikine (12 sál po 200 sedadiel, sobota 11,00 h.), kde ma vytiahla moja polovička a mal som šok, sedíme pred začiatkom filmu cca 8 minút a sme tam len my dvaja, film začal a stále len my dvaja, som sa obával, že to zrušia, no AI pracuje bez nejakej zásady záujmu divákov a tržieb multikina, asi po 8-10 minútach sa dostavili ďalší až 4 diváci. To ma celé ukľudnilo lebo som sa obával žrútov popcornov a zemiakových lupienkov, suštenia balíčkov s cukríkmi, nič z toho!! Našťastie žrúti 2 kg popcornov a coca-coly zero išli s rodičmi na nejaké detské kreslené postavičky asi tiež z USA produkcie. Typickým príkladom a paralelou je pravdivý dokument (je aj v DTB ČSFD) "Havaj, cesta ke kořenům (2022)". Tak to keď si pozriete (archív ČT2), uvidíte že som mal pravdu v tom pokračovaní genocídy, no už na týchto ostrovných indiánoch, vrelo odporúčam!! V roku v lete 2023 na Havaji zúrili požiare, no horeli len domy na pozemkoch domorodcov, megavily boháčov, medzi inými i hercov ako Samuel Jackson, Julia Roberts, Lady Gaga, Willa Smitha, spomeniem aj neherca Jeffa Bezosa a rade ďalších multimilionároch, tie zostali "požiarmi" nedotknuté. Čiže trocha iná a nová americká metóda získavania lukratívnych pozemkov pre klientelu. Anexia Havaja v 1959 USA je v poriadku? takmer polovice územia Mexika v roku 1946 (Nové Mexiko) je tiež v poriadku? Dnes 2022-23 je v kurze anexia Krymu RF, kde žije 70% Rusov a 26% Krymských kozákov a cca 4% ostatných (a je to Krymská autonómna republika), genocída na Donbase sa prekrúca na mýtus. Kedy už uveríme aj skutočnej pravde aj keď od tvorcov USA, alebo potom je Mexico, Hawai tiež mýtus? Kedy už začneme vnímať čo nám chcú niektorí statoční? tvorcovia týchto filmových diel povedať. Keď som videl na tom veľkom plátne hlavných aktérov, nejak ma prešla chuť hodnotiť ich výkony, nejako v tomto filme prehrávali (přehrávali), prekvapil ma ne/záujem o **** film, no sedel-i som tam 3 hodiny v kuse a toto utrpenie mi povedalo, že už do multikina nepôjdem. Tak ak po tomto historicko- dokumentárnom scenári ľudia nepochopia, že to nie je western, ani dobrodružný ani dráma ani triller, no nepochopia, ..... a zabudnú, občania majú všeobecne krátku pamäť a to aj vyhovuje týmto USA globalistom, oni vlastne ani už neskrývajú túto metódu ako "šíriť slobodu a demokraciu po celom Svete", postupne no za 155 rokov už metodicky slušne pokročili, už sú aj v Európe a nie len s filmami. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD