poster

Pyramida hrůzy

 • Česko

  Mladý Sherlock Holmes

 • USA

  Young Sherlock Holmes

 • Slovensko

  Sherlock Holmes: Pyramída hrôzy

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

 • helljahve
  ****

  Bol som zvedavý ako na mňa film zapôsobý po vyše 20.rokov keď sme chodili do kina na všetko zo západu. A musím povedať, že je to skvelé natočené, nie len na tu dobu. Film hravo strčí do vrecka aj väčšinu dnešnej produkcie. Pri sledovaní som si aj ja vzpomenul na H.Pottera. Je to ako keby S.Holmes prišiel vyšetrovať do Bradavic.(7.1.2010)

 • Radek99
  ****

  Popravdě řečeno, tenhle mladý Sherlock Holmes nemá s klasickým Sherlockem Holmesem, tak jak ho známe z knih Sira Arthura Conana Doylea, tedy se Sherlockem v nejlepších letech, téměř nic společného... A možná to tkví v tvůrcích - film produkoval Steven Spielberg, scénář napsal Chris Columbus, který o mnoho let později režíroval první dva z příběhů Harryho Pottera, jenž má také s mladým Sherlockem Holmesem společného více, než by se na první pohled mohlo zdát - mimo věku (a směřování ke stejnému cílovému divákovi) také atmosféru viktoriánské Anglie 19. století, přesahy do mysteriózna a fantasy, spíše dětské (respektive chlapecké) pojetí dobrodružného prožitku (různé ty létající stroje, atraktivní celoškolní hry, navíc svět pyramid a orientu a tajných bratrstev...), usazení do klasického anglického internátního ústavu nebo hlavní záporná postava a její napojení do struktury příběhu. Úsměvné (a Spielbergovsky typické) jsou drobné detaily ze Sherlockovské ikonografie a jejich postupné a zdánlivě nahodilé zjevování se v chronologii snímku (které je samozřejmě završené v závěru scénou, kdy Sherlock byl již ,,zrozen" seskupením všech jeho nezbytných propriet). Každopádně tenhle film velezkušeného amerického režiséra Barryho Levinsona ocení spíše mladší a dětský divák, pro dospělého je zápletka lehce odhadnutelná a celý příběh příliš průhledný... Podobné filmy: Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a tajemná komnata(31.3.2009)

 • Djkoma
  ****

  Pyramida hrůzy pod taktovkou hvězdné sestavy. Režisér Barry Levinson a scénárista Chris Columbus na počátku svých kariér a k nim Steven Spielberg jako producent. Všichni mají v sobě klus dětské naivity, kterou právě Mladý Sherlock Holmese dokonale vystihuje a současně vzdává hold autoru "předlohy" ACD. Herci nejsou žádné hvězdy, ani se jimi nestali, ale odvádí skvělou práci a stejně jako celý film působí velmi sympaticky. Hodně pěkná mi přišla hra stínů v obraze a práce s nimi, tady si Levinson aspol zaslouží poklonu. Dětská naivita není vůbec na škodu, efekty jsou skvělé a já se skvěle bavil. Mimo to třeba hudební motiv pro egyptskou pyramidu je opravdu úžasná hudba. Hledat tady Harryho Pottera je trochu hloupost, když Columbus všechny své scénáře píše prakticky identicky a ikdyž něco hledat, tak Mladý Indiana Jones je tu jak vyšitý. Chybělo jen cestování po světě:). PS: ještě jedno jméno na závěr, Stephen Norringhton, tehdy ještě jako supervisor přes speciální efekty:))(20.3.2010)

 • Dexter1
  ****

  Bál som sa, že pôjde o podobný kúsok ako bol veľmi nepodarený mladý Indiana Jones. Ale po prvej vražde a na tú dobu fakt namakané efekty som pomaly začal odhadzovať predsudky. Mladý Sherlock je zamýšľaný ako pocta tejto postave i samotnému autorovi jeho dobrodružstiev. Sherlockove deduktívne schopnosti šlapú na plné obrátky a s výbornou zápletkou a prímesou milých detských vtípkov ide o nadpriemerný zážitok.(13.9.2010)

 • tron
  ***

  „Odkiaľ beriete všetky tie hlúposti, Holmes?“ – „Z tamtých nápisov na stene oproti, pán policajný kapitán.“ Ako priznávajú tvorcovia v úvodných titulkoch, nejedná sa o adaptáciou žiadneho z románov sira A.C. Doylea (už preto, že spisovateľ Holmesa a Watsona prvý raz spojil až keď boli obaja dospelí muži). Režisér Barry Levinson a producenti Steven Spielberg, Kathleen Kennedyová a Frank Marshall a scenárista Chris Columbus síce fantazírujú a mystifikujú, ale zároveň v prvej polovici prejavujú úctu voči Doyleovmu svetu, takže ma rovnakou mierou rozosmiali, ako dojali, napríklad scény, kedy si mladý Watson v antikvariáte „náhodou“ kúpil fajku alebo keď si Holmes „len tak zo srandy“ nasadil nemožnú baretku. Prvá polovica má krásnu anglickú atmosféru, vrátane poctivej produkcie (výprava, kostýmy, Spielberg tradične nič nepodcenil, filmy z jeho produkcie VŽDY VYZERALI DOBRE). Nechýba láska, humor ani dedukčné Sherlockove schopnosti. Bohužiaľ, druhá polovička ma nadchla menej – a kvôli nej nedávam 80%, ktoré som na začiatku chcel. Druhá polovica je zdĺhavá, dialógy a práca s postavami ustupujú do úzadia a stáva sa z toho, nuž, „klasický Spielberg“ (akcia, naháňačky, šermovačky... poznáte to). P.S. Film drží revolučné historické prvenstvo: „oživený rytier“ zo sklenej maľby je prvá počítačová „ľudská“ postava v dejinách kinematografie.(29.4.2010)

 • - Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)

 • - Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)

 • - Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace