Pyramida hrůzy

Pyramid of Fear

Young Sherlock Holmes and the Pyramid of Fear

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

Všetko je presne na svojom mieste a práve nejaký moment prekvapenia v tomto rodinnom filme mi chýbal k vyššej spokojnosti. Tvorcovia ale odviedli profesionálnu až pedantnú prácu s látkou a namixovali ju....s Chrámom skazy. Navyše nie som úplne stotožnený s castingom, ale ani nie vyložene nespokojný. Večná škoda, že som film nevidel pred 20 rokmi, bola by to dnes pekná nostalgická záležitosť ku ktorej by som sa raz za čas vracal. Pozerať takýto film z akéhosi nadhľadu, keď vás už nemôže v staršom veku emocionálne skutočne zasiahnuť, nie je ono.(3.7.2016)

První velký případ slavného detektiva Sherlocka Holmese. Nenapsal jej Sir Arthur Conan Doyle a je to tak trochu fantasmagorie. Ale kupodivu vcelku podařená a ta atmosféra Londýna 19. století na mne skutečně dýchla. A taky je dost vidět, že scénář napsal Columbus, pozdější režisér Harryho Pottera. Jeho rukopis se nezapře.(11.4.2010)

Spielberg dobře věděl, proč sem strkat producentské prsty. Do té doby, než se přijde na velkou akci (nechci napovídat), je film opravdu skvělý. To finále pokazilo hodnocení, ale nikoliv celkový dojem z filmu, který může být směle označen za předchůzce Harry-Potterovské mánie. Sice tu jde o literární hrdiny Arthura Conana Doylea, ale ten s filmem ani námětem nemá nic společného a jména Sherlock Holmes a John Watson mohla být klidně nahrazena jinými. Viktoriánská Anglie má i přes ateliérové záběry své kouzlo a prostředí britské chlapecké školy s učitely zastupujícími dobro a zlo se objevilo dávno před Bradavicemi. Všimněte si, kolik jen společných prvků s dílem Rowlingové se tu objevuje (starý ředitel, zlý učitel, spolužák Malfoy, krásná skorospolužačka, oživlé předměty, létání). Líbily se mi triky (v tom zase měl prsty Pixar), scénář, postavy a samozřejmě i původní dabing z Barandova. Odposlechnutý rozhovor mezi Watsonem a Holmesem, čas 1:30: W: A co uděláme s Rathem?__ H: Kde je?__ W: Je pryč!__ H: Policie si ho už najde...(28.10.2013)

Wingardium levio… Ehm, elementary. Je více než paradoxní, že zrovna Columbus měl prsty ve výrazně lepší adaptaci potterovek než když měl pod palcem jejich regulérní filmové adaptace. Od vizáže postav přes průběh až po atmosféru, hudbu i styl. A to dekádu před vydáním Kamene mudrců. Jinak je to přesně ta dětská dobrodružná jízda jakou by jeden od produkce ze stáje Amblinu čekal, která navíc skvostně zachycuje esenci těch nedetektivních šestákovějších Holmesových příhod. Jestli něco vyčítat, tak snad jen úděsně otravné (o to více že i zbytečné) vyprávění starého Watsona a finále, které navzdory emocím a hmatatelnému nebezpečí oproti zbytku filmu poněkud drhne.(22.8.2018)

Film, ze kterého jsem jako děcko byla naprosto odvařená, a který se mi dokonale vypařil z hlavy, dokud jsem o něj nezakopla při prohlížení CSFD. Okamžitě jsem zapátrala na webu a výsledkem je, že jsem se na mladého Sherlocka Holmese mohla podívat znovu po (?) dvaceti letech (tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)). Prožitek už samozřejmě není tak silný jako v dětství, cynická dospělácká mysl se pochechtává nad dětinskou logikou příběhu, ale bez výhrad chápu to své někdejší nadšení. Kombinace detektivky, horroru a dobrodružství, se špetkou humoru a romantiky, v atmosférických kulisách viktoriánského Londýna, je nesmírně poutavá i po tolika letech a oplývá (na svou dobu) překvapivě solidními efekty. Pro mladé diváky jasných 100%. Dospělý kromě logických nesmyslů dost možná také neocení jednoduchost dialogů, a mně osobně navíc nebyl ani jeden z trojice hlavních vystupujících puberťáků sympatický, ikdyž připouštím, že Holmes i Watson typově odpovídali. Pro odrostlé publikum tedy takových hezkých 65%, z nostalgie i 75%. Zprůměrováno na kvalitní čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju: pro děti se zálibou v napětí jednoznačně špičková záležitost i v současné době!(1.6.2009)

• - Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)

• - Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)

• - Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)