Pyramida hrůzy

• Česko Mladý Sherlock Holmes (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

Malarkey

Když vidím ročník vzniku v hlubokých osmdesátkách a na postu tvůrců jména jako Barry Levinson, Chris Columbus nebo Steven Spielberg, tak prostě chtě nechtě musím být v pozoru. To snad ani jinak nejde. Škoda ale, že mladej Sherlock a budoucí dr. Watson byly tak strašný ucha, že bylo místy opravdu dost náročný se přes ten osmdesátkovej feeling prokousat. A to i přesto, že za jiných okolností ho ve filmech mám moc rád. Problém ale vidím asi v tom, že jsem tento film v dětství neviděl a koukal na něj poprvé až v dospělosti. V tu ránu má celý ten námět daleko jinou váhu a i když jsou pod ním podepsaní takoví tvůrci, je těžké si zvyknout na místy dost viditelnou naivitu, která radost během sledování opravdu neudělá. Natočeno je ale bezesporu kvalitně. Kdyby byl lepší a napínavější příběh, tak bych se nebál říct, že Chris Columbus už v osmdesátých letech věděl, jak natočit Harryho Pottera, o kterém tenkrát svět ještě ani neviděl. Ta podobnost atmosférou a prostředím je tady fakt neuvěřitelná. ()

Djkoma

Pyramida hrůzy pod taktovkou hvězdné sestavy. Režisér Barry Levinson a scénárista Chris Columbus na počátku svých kariér a k nim Steven Spielberg jako producent. Všichni mají v sobě klus dětské naivity, kterou právě Mladý Sherlock Holmese dokonale vystihuje a současně vzdává hold autoru "předlohy" ACD. Herci nejsou žádné hvězdy, ani se jimi nestali, ale odvádí skvělou práci a stejně jako celý film působí velmi sympaticky. Hodně pěkná mi přišla hra stínů v obraze a práce s nimi, tady si Levinson aspol zaslouží poklonu. Dětská naivita není vůbec na škodu, efekty jsou skvělé a já se skvěle bavil. Mimo to třeba hudební motiv pro egyptskou pyramidu je opravdu úžasná hudba. Hledat tady Harryho Pottera je trochu hloupost, když Columbus všechny své scénáře píše prakticky identicky a ikdyž něco hledat, tak Mladý Indiana Jones je tu jak vyšitý. Chybělo jen cestování po světě:). PS: ještě jedno jméno na závěr, Stephen Norringhton, tehdy ještě jako supervisor přes speciální efekty:)) ()

Cervenak

Ako dieťa som to miloval. Bohužiaľ, poriadne to vypáchlo, dnes už je to veľmi ťažkopádne a zápletka (na konci dovysvetľovaná Watsonovým voice-overom) nie je ktovieako logická. Rozhodne ale body za počet mŕtvol a tragický záver - dnes by na niečo také žiadny "film pre mládež" nemal gule. Skvelá hudba! ()

Radek99

Popravdě řečeno, tenhle mladý Sherlock Holmes nemá s klasickým Sherlockem Holmesem, tak jak ho známe z knih Sira Arthura Conana Doylea, tedy se Sherlockem v nejlepších letech, téměř nic společného... A možná to tkví v tvůrcích - film produkoval Steven Spielberg, scénář napsal Chris Columbus, který o mnoho let později režíroval první dva z příběhů Harryho Pottera, jenž má také s mladým Sherlockem Holmesem společného více, než by se na první pohled mohlo zdát - mimo věku (a směřování ke stejnému cílovému divákovi) také atmosféru viktoriánské Anglie 19. století, přesahy do mysteriózna a fantasy, spíše dětské (respektive chlapecké) pojetí dobrodružného prožitku (různé ty létající stroje, atraktivní celoškolní hry, navíc svět pyramid a orientu a tajných bratrstev...), usazení do klasického anglického internátního ústavu nebo hlavní záporná postava a její napojení do struktury příběhu. Úsměvné (a Spielbergovsky typické) jsou drobné detaily ze Sherlockovské ikonografie a jejich postupné a zdánlivě nahodilé zjevování se v chronologii snímku (které je samozřejmě završené v závěru scénou, kdy Sherlock byl již ,,zrozen" seskupením všech jeho nezbytných propriet). Každopádně tenhle film velezkušeného amerického režiséra Barryho Levinsona ocení spíše mladší a dětský divák, pro dospělého je zápletka lehce odhadnutelná a celý příběh příliš průhledný... Podobné filmy: Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a tajemná komnata ()

T2

Rozpočet $18miliónovTržby USA $19,739,575Tržby Celosvetovo $20,100,000║ Okúzľujúci príbeh zameriavajúci sa na dospievajúceho Sherlocka Holmesa a jeho priateľov pátrajúcich po záhadných vraždách je veľmi príjemným sústom kde zažijeme množstvo zábavy, dobrodružstva, dokonca aj akcie a neskutočne výborných trikov, trefne zafixovaných do deja. Neverím tomu že sa na tomto filme neinšpirovala Rowlingsová pre Harryho Pottera alebo aj samotný Chris Columbus(scenárista tohto filmu) pre nejaké tie scénky, postavička Johna Watsona je ako uliata podobizni Pottera. /80%/ ()

• Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)
  • Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)
  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)