Pyramida hrůzy

Young Sherlock Holmes

Sherlock Holmes: Pyramída hrôzy

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

Ako dieťa som to miloval. Bohužiaľ, poriadne to vypáchlo, dnes už je to veľmi ťažkopádne a zápletka (na konci dovysvetľovaná Watsonovým voice-overom) nie je ktovieako logická. Rozhodne ale body za počet mŕtvol a tragický záver - dnes by na niečo také žiadny "film pre mládež" nemal gule. Skvelá hudba!(26.11.2012)

Pyramida hrůzy pod taktovkou hvězdné sestavy. Režisér Barry Levinson a scénárista Chris Columbus na počátku svých kariér a k nim Steven Spielberg jako producent. Všichni mají v sobě klus dětské naivity, kterou právě Mladý Sherlock Holmese dokonale vystihuje a současně vzdává hold autoru "předlohy" ACD. Herci nejsou žádné hvězdy, ani se jimi nestali, ale odvádí skvělou práci a stejně jako celý film působí velmi sympaticky. Hodně pěkná mi přišla hra stínů v obraze a práce s nimi, tady si Levinson aspol zaslouží poklonu. Dětská naivita není vůbec na škodu, efekty jsou skvělé a já se skvěle bavil. Mimo to třeba hudební motiv pro egyptskou pyramidu je opravdu úžasná hudba. Hledat tady Harryho Pottera je trochu hloupost, když Columbus všechny své scénáře píše prakticky identicky a ikdyž něco hledat, tak Mladý Indiana Jones je tu jak vyšitý. Chybělo jen cestování po světě:). PS: ještě jedno jméno na závěr, Stephen Norringhton, tehdy ještě jako supervisor přes speciální efekty:))(20.3.2010)

Spielberg dobře věděl, proč sem strkat producentské prsty. Do té doby, než se přijde na velkou akci (nechci napovídat), je film opravdu skvělý. To finále pokazilo hodnocení, ale nikoliv celkový dojem z filmu, který může být směle označen za předchůzce Harry-Potterovské mánie. Sice tu jde o literární hrdiny Arthura Conana Doylea, ale ten s filmem ani námětem nemá nic společného a jména Sherlock Holmes a John Watson mohla být klidně nahrazena jinými. Viktoriánská Anglie má i přes ateliérové záběry své kouzlo a prostředí britské chlapecké školy s učitely zastupujícími dobro a zlo se objevilo dávno před Bradavicemi. Všimněte si, kolik jen společných prvků s dílem Rowlingové se tu objevuje (starý ředitel, zlý učitel, spolužák Malfoy, krásná skorospolužačka, oživlé předměty, létání). Líbily se mi triky (v tom zase měl prsty Pixar), scénář, postavy a samozřejmě i původní dabing z Barandova. Odposlechnutý rozhovor mezi Watsonem a Holmesem, čas 1:30: W: A co uděláme s Rathem?__ H: Kde je?__ W: Je pryč!__ H: Policie si ho už najde...(28.10.2013)

Harry Potter. Bez kouzel a bez košťat. Holmes určitě v mnohém inspiroval J. K. Rowlingovou při psaní o našem slavném čaroději. Vždyť i Watson připomíná malého, i když buclatějšího, Radcliffa. Ale zpět k Holmesovi. Příběh je napínavý i když trošku předvídatelný a nedovolí vám vydechnout. Trikové scény od ILM jsou na velice vysoké úrovní (první kompletně digitálně vytvořená postava skleněného rytíře) a halucinogení scény dodnes budí respekt. Po herecké stránce si nemám nač stěžovat a hudba (hlavně chorály v pyramidě) mě chytla za srdce. Holmes je jako dlouho ztracený klenot žánru dobrodružných filmů a mě těší že si cestu ke mě nakonec nějak našel. P.S. Potitulková scéna opravdu stojí za to. :-)(17.1.2010)

Bol som zvedavý ako na mňa film zapôsobý po vyše 20.rokov keď sme chodili do kina na všetko zo západu. A musím povedať, že je to skvelé natočené, nie len na tu dobu. Film hravo strčí do vrecka aj väčšinu dnešnej produkcie. Pri sledovaní som si aj ja vzpomenul na H.Pottera. Je to ako keby S.Holmes prišiel vyšetrovať do Bradavic.(7.1.2010)

• - Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)

• - Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)

• - Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)