Pyramida hrůzy

Pyramid of Fear

Young Sherlock Holmes and the Pyramid of Fear

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

Tak inteligentní, zábavné a místy napínavé, že by mistr Doyle ani nemohl nic namítat. Jedno z nejvyspělejších a filmařsky nejlepších dětských dobrodružství, v němž se naprosto samozřejmě snoubí klasické amblinovské motivy se slavnou detektivní osobností, která nemá tak daleko k Indiana Jonesovi (ta podoba s Chrámem zkázy nemůže být náhodná). Krásné přelomové efekty a perfektní hudba. Vyznění milostné linie mě tedy nepěkně překvapilo (byť mělo svůj důvod s ohledem na pozdější Sherlockovu náturu) a záporáka lze odhadnout příliš brzy, ale ten dobrodružný viktoriánský feeling je zkrátka špickový. 85%(22.3.2020)

Bál som sa, že pôjde o podobný kúsok ako bol veľmi nepodarený mladý Indiana Jones. Ale po prvej vražde a na tú dobu fakt namakané efekty som pomaly začal odhadzovať predsudky. Mladý Sherlock je zamýšľaný ako pocta tejto postave i samotnému autorovi jeho dobrodružstiev. Sherlockove deduktívne schopnosti šlapú na plné obrátky a s výbornou zápletkou a prímesou milých detských vtípkov ide o nadpriemerný zážitok.(13.9.2010)

Well, well, well (jaky by řekl Jan Werich v jedné své povídce). Tento snímek by mě možná zaujal, kdyby mi bylo nějakých 9-12 let a vtipy, které nejsou vůbec vtipné, by mi v tom věku potrénovaly bránici, ovšem dnes jsem na poněkud jiné úrovni (co se humoru a vkusu týče) a tak nemohu hodnotit lépe. Začátek filmu byl docela pomalý, strnulý, nudný až trapný a dobrodružně-akční druhá půlka to již moc nezachránila. Skvělé byly scény v pyramidě, hudba v týchž okamžicích, ale toť tak vše. Stejně jako nemám rád příběhy mladého Indiany Jonese, tak nemám rád příběhy mladého Sherlocka Holmese a obecně filmy, v nichž hrdinové, které známe jako dospělé, se prezentují jako mladí či dospívající. Snad se něčeho podobného nedočkáme v případě Jamese Bonda (Mladý James Bond v akci, Mladý James Bond a dobrodružství v Paříži, apod.).(16.7.2013)

Rok 1985 můžeme ve filmografii společnosti Amblin Entertainment, ale i v rámci osmdesátkových filmů pro děti a mládež označit za rozcestí. Od ledna do prosince tehdy společnost uvedla do kin čtveřici snímků "Fandango", "Rošťáci", "Návrat do budoucnosti" a "Mladý Sherlock Holmes". Zatímco prostřední z nich se staly enormními hity, které nasměrovaly či upevnily trendy nadcházejících let, první a poslední bohužel u diváků propadly, byť dnes platí za malé kulty a generační ikony. Na rozdíl od "Fandanga", které cílilo na mladé diváky na hraně dospělosti, "Young Sherlock Holmes" měl oslovit kategorii, které se dnes říká tweens. Snímek o eskapádách mladických verzí slavného mistra dedukce a jeho věrného asistenta měl nakročeno stát se proto-Harry Potterem (angažmá Chrise Columbuse na prvních dílech filmových potterovek pak ukazuje důvtipnost producentů). Stejně jako hity nového tisíciletí také tento film mohl stavět na kontinuitě zájmu svého publika, neboť řada dětí klasické příhody Sherlocka Holmese četla a nyní měly dostat variace svých oblíbených hrdinů aktualizované pro dobu dospívání. V popředí tak stojí motivy vztahů ve škole, první lásky i ambice zanechat první vlastní otisk ve světě. K tomu navíc připočtěme koncipování filmu jako variace na ikonické dobrodružky s Indym Jonesem, což se projevuje v opulentních dobrodružstvích druhé poloviny. Je otázkou, proč svého času film neuspěl. Na jednu stranu lze říci, že na rozdíl od Harryho Pottera neměl mladý Sherlock až tak velkou sílu kontinuity, kdy by s ním jeho cílové publikum vyrůstalo a mělo k němu vyloženě úzký vztah. Nebo možná jen tvůrci předběhli dobu, eventuelně se vydali na pole špatného média, když uvážíme úspěch "Mladého Indiana Jonese" v televizi na začátku devadesátých let. Na druhou stranu lze část nepřijetí snímku směřovat na vrub až přílišné zatíženosti předlohou, která paradoxně film svazuje v rozletu do jiných směrů. Faktem každopádně zůstává, že stejně jako "Fandango" spíše stálo na konci zádumčivěji či melancholičtěji pojatých mládežnických snímků, tak i neúspěch "Mladého Sherlocka Holmese" na mnoho let zařízl akční dobrodružky pro odrostlejší mládež.(18.5.2014)

Film, ze kterého jsem jako děcko byla naprosto odvařená, a který se mi dokonale vypařil z hlavy, dokud jsem o něj nezakopla při prohlížení CSFD. Okamžitě jsem zapátrala na webu a výsledkem je, že jsem se na mladého Sherlocka Holmese mohla podívat znovu po (?) dvaceti letech (tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)). Prožitek už samozřejmě není tak silný jako v dětství, cynická dospělácká mysl se pochechtává nad dětinskou logikou příběhu, ale bez výhrad chápu to své někdejší nadšení. Kombinace detektivky, horroru a dobrodružství, se špetkou humoru a romantiky, v atmosférických kulisách viktoriánského Londýna, je nesmírně poutavá i po tolika letech a oplývá (na svou dobu) překvapivě solidními efekty. Pro mladé diváky jasných 100%. Dospělý kromě logických nesmyslů dost možná také neocení jednoduchost dialogů, a mně osobně navíc nebyl ani jeden z trojice hlavních vystupujících puberťáků sympatický, ikdyž připouštím, že Holmes i Watson typově odpovídali. Pro odrostlé publikum tedy takových hezkých 65%, z nostalgie i 75%. Zprůměrováno na kvalitní čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju: pro děti se zálibou v napětí jednoznačně špičková záležitost i v současné době!(1.6.2009)

• - Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)

• - Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)

• - Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)