„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

kaylin

Prostě skvělá svěrákovina/smoljakovina, kterou jsem celou od začátku dokonce viděl snad až nyní. Ty hlášky jsou ale neskutečné a uvědomil jsem si, kolik jsem jich znal, aniž bych si pamatoval, že je to z tohoto filmu. Nádherná ukázka české hravosti, humoru a lehkosti. Opět něco, co se v dnešních českých komediích prostě nevidí. ()

slunicko2

Zlatý fond československé kinematografie. 1) Soudruhu profesore, je tu, prosím, nový žák, pravila mladičká Gábina Osvaldová o Tomáši Holém, který již ve svém panenském filmovém štěku byl stoprocentně svůj. Nepotěšil jste mě, ani já vás nepotěším, prohlásil nesmrtelný profesor Hrbolek (František Kovářík) a nikdo se nezasmál. Nikdo se nesmál ani Hujerovi, ani otci Sovákovi se synem (skutečným, nejenom filmovým) Smitzerem. Film běžel svým obvyklým klidným tempem a anglické titulky zprostředkovávaly jeho obsah přítomným cestujícím. 2) Ano, letěl jsem právě odkudsi kamsi s z Česka pocházejícími aerolinkami, nicméně obklopen cizinci, proto ty titulky. Reakce diváků byla jednoznačná - český nudný film s nepochopitelnými pokusy o vtip. Titulky, pravda, spoustu vtipů ignorovaly (jak taky přeložit Hujer, metelescu blesku?), ale ani to málo poctivě zprostředkovaných humorných situací nevyloudilo na tvářích spolucestujících žádné úsměvy. Asi ten český humor není pro každého. 3) Ostatně, já se taky nesmál. Bolelo mě z nepohodlných sedaček rozlámané tělo. Film jsem sledoval už asi po třicáté a ještě minimálně dvacetkrát ho v budoucnosti uvidím. Takže se ještě nasměju dost a dost... ()

topi

Tento film je důkazem toho, že se na něho dá dívat znovu, znovu, znovu, prostě donekonečna!! Ty hlášky všechny zlidověly a když film vidím v televizi v kterékoliv části, tak už se musím dodívat. To je prostě záruka filmů, které nikdy nezestárnou. ()

swed

Tahle komedie je postavena na nezapomenutelných hláškách a výborném figurkaření, kde má každá postava minimálně jednu možnost se blýsknout. Děj je celkem jednoduchý, ale znamenitě slouží komickým situacím. 9/10 ()

PogoJoe

Jeden z nejcitovanějších filmů. Jeden z mála, kde znám vždy scénu, která bude následovat a těším se na ní. Téměř každá scéna vypiplaná, vynikající herci ztvárňující geniální charaktery. Snad žádný zápor. Můj top ten. Já tenhle film a jeho humor žeru :-) ()

Derek

nadpriemerná komédia, ktorá ani po rokoch nestratila nič zo svojej vtipnosti. hlavnú zásluhu na skvelej zábave má predovšetkým scenár dua smoljak-svěrák, ktorí dokazujú, že pre nich nie je nič ťažké vytvoriť vtipnú (kultovú) hlášku. rozhodne stojí za pozornosť! ()

Aiax

Ach ty dokonalé, nenapodobitelné české komedie, které může člověk vidět dvakrát za rok a pokaždé se směje víc než předtím. Kde jsou kde jsou kde jsou, kam se poděly, odstěhovaly se, nebo umřely? ()

AlistairMir

Jedna z úplně nejlepších českých komedií a to prosím pěkně bez diskuzí. Smál jsem se skoro celou dobu, scének, které by si zasloužily status kultovní, je tu několik no a hlášky neuvěřitelného Hujera jako : UŽ JE ČAS nebo jeho švestičky ze zahrádky to prostě nemá chybu. Ale co mě do kolen dostane vždy je : HUJER METELESKUM BLESKUM. A ta třída : Sovák a jeho brouk hovnivál, Kemr a jeho školní řád, Hujer (co dodat) , Smoljak se Svěrákem a jejich věčné podávání školních pomůcek, Janžurka a její balící techniky atd. atd. atd. Češtinář je nejlepší postava učitele co jsem kdy viděl těsně následovaná mistrem Filipovským !! DOKONALOST... PS : Hliník je stále nepřítomen a Nárožný vyběhnuvší ze sauny to už bylo moc :-D ()

L_O_U_S

Komedie, která zlidověla tak, že slavnému Hliníkovi dokonce v Humpolci odhalili pamětní desku. V dětství se mi ale především líbilo ztvárnění průmyslového podniku. „Sejdeme se na hřbitově.“ … „Hujer, metelescu blescu!“ (24.) ()

Skip

Dnes již klasika české kinemtografie. Film plný inteligentního humoru, jehož hlášky již dávno zlidověly. Osobně neznám nikoho, kdo by se rád nepodíval na další a další reprízu. ()

corona

Film, ktorý môžem vidieť kedykoľvek, kdekoľvek a v akomkoľvek množstve, čo veta to perla, geniálne herecké obsadenie, pre mnňa jednoducho BEST!!! ()

Želik

No kto by povedal, že námet s večernou školou bude mať taký úspech. Ale niet sa čo diviť,keď sa toho ujme Lipský, Svěrák a Smoljak a pridá sa Sovák a Lohniský so svojimi švestičkami. "Hujer metelesku blesku" :) ()

Aleee89

Tohle je jedna z nejlepších českých komedií. Svěrák a Smoljak byli totiž úžasnou a asi nepřekonatelnou dvojicí s nápady a humorem, který se jen tak nevidí. A Lipský coby režisér rozhodně nic nezkazil, ba právě naopak. Sovák hraje skvěle. Má to vtip, šmrnc, je to srandovní, hlášky zlidověly. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám