Burákový sokol

• USA The Peanut Butter Falcon (více)

Burákový sokol, moderní dobrodružný příběh ve stylu Marka Twaina, sleduje Zacka (Zack Gottsagen), citlivého mladíka s Downovým syndromem, který uteče z domova s pečovatelskou službou, aby si splnil svůj sen a stal se profesionálním zápasníkem. Touží trénovat na zápasnické škole, kterou vede jeho idol The Salt Water Redneck (Thomas Haden Church). Zvláštní souhrou okolností se jeho cesty zkříží s Tylerem (Shia LaBeouf), místním výtržníkem a vyhnancem na útěku, který se stane Zakovým trenérem a spojencem. Společně cestují přes deltu řeky, vyhýbají se autoritám, pijí whisky, hledají Boha a loví ryby. Nakonec přesvědčí Eleanor (Dakota Johnsonová), přátelskou pečovatelku, která má přivést Zaka zpět, aby se k nim na jejich cestě připojila. (Cinemax)

nonick1

Shia LaBeouf, Burákovej sokol, brokárna a Nasolenej vidlák – to jsou poctivý čtyři hvězdy pro tenhle nenápadnej film s feel good atmosférou a dřevní  muzikou. ()

ink flo

I když je tam ta správná směs divností, kterou čekáte od indie komedie - svéráznej dowňák, wrestling zápasy, jížánský white-trash kulisy atd., tak to působí nějak kašírovaně a vykalkulovaně. Možná proto, že při snaze natočit za každou cenu "feel good" filmeček natolik osekali cokoliv co by zavánělo realističností, že z toho zbyde akorát velice nepravděpodobná pohádka o tom, jak se chudý Shia LaBeouf zamiloval do slečny ošetřovatelky a s postiženým klukem, kterýho si přivlastnili, žili šťastně až do smrti (nebojte, není to spoiler, scénář je tak průhlednej že všechny zásadnější dějový zvraty okamžitě odhadnete). ()

barteca

Milé, ale jednoduché až moc, herecky hlavně ve vedlejších rolích nic moc. A začínám být alergická na Lousianu, její močály a plesnivé stromy, točí se tam každý druhý film, viděla bych ráda plenéry třeba Virginie, Montany..... ()

Rockerman

Občas není špatné se podívat na film, který sice nemá bůhvíjaký příběh, ale je z něj cítit touha po svobodě. Hlavní hrdinové nebývají nějací andílci, většinou mají na svědomí nějakou lumpárnu, ale spojuje je právě sen prožít něco nečekaného a neobvyklého. A o tom je i tento příjemný film o nezvyklém a nesourodém přátelství. ()

animario

Taková milá vzpomínka na Americký nezávislý léta,jinak celkem klasická buddy road movie s nesourodou dvojicí,která bohužel nijak zvlášť nevybočuje z řady.Shia výbornej,přirozenej mizera z vidlákova,ten kluk hrát prostě umí.Čekal jsem ale víc,ve výsledku to ve mně nezanechalo žádnej pozitivnější dojem a to mi byl námět víc než sympatickej (dost to podojil i nezáživnej cz dabing). ()

Kingjiri

Feelgood biják se zajímavym námětem, kterej však málokdy překvapí, klišé mu nejsou cizí a s logikou si hlavu neláme (fakt by mě zajímalo, jak Tylera se Zackem spolehlivě vystopavala obyčejná pečovatelka z ústavu). Sledovat však hlavní hereckou dvojici byla velká radost a při zjištění, že Zacka hrál opravdu downowym syndromem postiženej Zack Gottsagen, jsem musel před jeho výkonem smeknout. Síla snímku neni v příběhu (ten toho moc zajímavýho fakt nepřinese), ale v reálnym důkazu, že i mentálně handicapovaný lidi maj světu co dát, za což musim přihodit třetí silnější hvězdu. ()

tomik99

Asi jsem dostal přesně to, co jsem od filmu očekával. Odpočinkový film dvou pobudů, co neví se svým životem – jeden, protože si za to asi může sám, druhý kvůli nemoci. Shia LaBeouf od do „Transformers“ pěkně vyspěl a tyto menší a pokornější role mu daleko více sednou. Dakota Johnson (částečně) dokázala, že umí také důstojně hrát a nemusí být ve filmu jenom sexuálním objektem. Navíc mi přišlo, že jí to tady mnohem více slušelo než v „Padesáti odstínech šedi“, kde tím sexuálním objektem byla od začátku do konce. Příběh je hořkosladký a částečně dost smutný. Lidi s Downovým syndromem to nemají vůbec jednoduché, ale je možná lepší, když se k nim chováte normálně, než jim neustále připomínat, co nemohou a mohou. Možná by se film obešel i bez party lovců krabů, kteří mi přišli v příběhu tak nějak navíc. Ale co už – hodinka a půl utekla jako voda a byl to příjemný film. ()

geek.ondra

2019 byl aspoň z mého pohledu pro Shiu silný rok. Po životním hraní v Honey Boy se dokázal skvěle prosadit i v téhle nadprůměrné a místy silné žánrovce. 7,5/10 ()

Razzor_82

Nasolenej Vidlák je bůůůh! Dobrá výprava a originální propojení potížisty s dobrým srdcem a mladíka s Downovým syndromem. Splnit někomu sen je krásné. Vše to působí přirozeně a Dakota tomu sekunduje jako milá a hezká pečovatelka. Film projedete na voru bez jediné chvilky nudy. Hezky to zahraje na city a já tomu uvěřil. 6/10 ()

LordMysti

Vůbec jsem neočekával že z tématu a i začátku filmu se může vyklubat příjemná a zajímavá podívaná. Svým způsobem pro mě velké příjemné překvapení a to u žánru filmu který není z mých oblíbených. ()

bearmeedek

Čekal jsem to lepší. Do půlky to bylo hodně suché, potom už to začalo dostávat příchuť, kterou jsem očekával od začátku. A konec zavání tak trochu pohádkou. ()

Pete

Burákový Sokol je jeden z těch amerických nezávislých filmečků, u kterých člověk ze začátku nasadí úsměv od ucha k uchu, což mu vydrží hodinu a půl. A to rozhodně není málo. K tomu opravdu tvrdému střetu s realitou tu naštěstí nedojde. Titulní hrdina má na cestě za svým snem v těchhle jižanských končinách velké štěstí na lidi s dobrým srdcem, Shia je sympaťák, Dakota krásná, a jakmile se objeví Nasolenej Vidlák, je vymalováno. ()

Tominni

Milé překvapení. Příjemný, poetický, lidský film, který vezme za srdce. Cesta Burákového sokola za svým snem a idolem wrestlingu. Kdo je padouch a kdo má dobré srdce? Hezké pokoukaní, asi jsem se nedíval na tenhle film naposledy. ()

PlysovyMacko

Shia pomaha postihnutemu chlapcovi na uteku splnit si sen byt wrestlerom. Dej nie je hutny, je o putovani do ciela. Pacilo sa mi ako ho Shia najprv odmietal a potom si ho vzal pod svoje kridla. ()

Alex126

Týpek s downem ve slipech uteče z léčebny a snaží si vyplnit svůj sen z videokazet– stát se profesionálním fake mlátičem lidí. K tomu mu pomáhá sympatický zabiják Transformerů. Aby toho nebylo málo, honí je Dakota z fifty shades, která se pak po fiftyshadovskou vykousne s Shiou a projižijou si skvělej románek. Je to celý dojemný a romantický a přitom trochu o ničem. Mně se to líbilo. (69%) ()