Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Velká výpravná pohádka o chlapci, jehož touha napravovat lidskou špatnost byla silnější než moc samotného pekla... Kořenářka Apolena nalezne v žitném lánu odložené novorozeně. Vezme ho k sobě a dá mu jméno Žito. Ten vyroste v mladíka s citem pro právo a čest, a proto - než by sloužil u krále jako výběrčí daní a zrazoval tak svou spravedlivou povahu - skončí v jeho stájích. Tam se seznámí s královou schovankou, princeznou Adélkou. Kromě princezny najde ale v Žitovi zalíbení také čertice Filištína, která se rozhodne získat jej stůj co stůj. Nabídne mu proto bohatství a moc, ovšem nic z toho by nenabyl poctivou cestou. Navíc, na vysněnou Adélku si začne myslet i králův správce Neklan. Odolá Žito svodům a nástrahám pekla? I přes to, že by to znamenalo nebezpečí pro Apolenu s Adélkou? (Česká televize)

(více)

Recenze (587)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Zdeněk Zelenka získal peníze na na české poměry řemeslně důstojnou pohádku (kostýmy, CGI efekty), avšak dodal zcela tradiční štědrovečerní nedotažený mišmaš, u kterého si mohou dospělí dosyta "zaWTFovat" a zasmát se na místech, kde to nejspíš v plánu nebylo. To je v podstatě jakýkoliv záběr s Pavlem Křížem, kterému bohužel nebylo souzeno ztvárnit věrohodného zloducha - ale není to jeho vina, na bázi tohoto scénáře to byl úkol značně nesnadný, zvláště s kostýmní výzdobou, která mu byla jako Neklanovi přidělena. Nechápu, kdo poradil panu Zelenkovi, že by se měly v Žitovi objevit nějaké písničkové vsuvky - je to spíše směšné než jakkoliv prospěšné - ale je pravda, že při prvních ukázkách jsem si dělal legraci, že se na tomto filmu určitě minimálně hudbou musel podílet Daniel Landa. Výsledek rozhodně po stránce příběhu a práce s postavami vypadá, jako kdyby se urodil v době vrcholícího Landova období "Žito 44 a král jižních elfů". Nezbývá než si přát, aby tvůrcům někdo odebral jejich filmařské flinty a naházel je do žita;) 40% ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Já trošku přemýšlím, jestli je normální na štědrovečerní večer, kdy jsme pravděpodobně všichni se svými nejbližšími, zapnout notase nebo datlovat do phone názory na pohádku, jestli třeba není lepší sdílet svůj čas s těmi lidmi, se kterými jsme u jednoho stolu papali salátek a kapříka a jediný jabko na stole by mělo být to rozkrojený, ale jak zde vidno, mnozí to takto nevnímají. To jen taková štědrovečerní miniúvaha u stědrovečerní pohádky, které se spíše nepovedla. Uplně nejvíc mě iritovalo, že snad všichni herci kouleli očima jak kdyby měli nějakou oční epidemii. Nebo se snad na FAMU uči, dobrý herecký výkon znamená, koulet očima, koulet očima a zase jenom koulet očima a na stěně ve FAMU vysí místo prezidenta Hurvínek. Tady se píše výpravná pohádka, ale některé záběry jsou tak kulisové, že už lacinost nemohla dosáhnout nižší úrovně. A ty hudební vložky ?? To snad pan Zelenka nemohl myslet vážně. No příběh jako takový mě zásadně nevadil, až do konce mě zajímalo jak se to ze žitem bude vyvíjet navzdory hloupě napsaným postavám, zejména král se choval jak blbec z Xeenemünde. Vyslovený pozitiva sklízí jen princezna, protože byla přirozeně krásná a nechovala se jak vebloud v iglů. Pevně doufám, že se dožiju v ČR toho, že zde v oblasti filmu skončí kamarádšofty a vše se posune na vyšší level, bez toho se tady prostě nehneme z místa a nebo budeme čekat až Jirka Strach natočí Anděl páně 3, jiný varianty nevidím. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Velký špatný. Zdeněk Zelenka prostě neumí točit dobré české pohádky, to ať se na mě nikdo nezlobí. Stejně tak i obsazení tu nebyla žádná hitparáda. Mladí jsou v tomto případě prostě mladí. Nevím, v tom bych vysloveně negativum nehledal. Herecky tu ale jediný, kdo má váhu, jsou Pavel Liška a Tatiana Vilhelmová, kteří si ty čerty užívali a scény s nimi byly jediné zábavné. To třeba Pavel Kříž přehrává, až to hezký není. A k tomu je navlečenej jak z Harryho Pottera. No a příběh? Ten byl zajímavej prvních dvacet minut a po chvíli jediné, co jsem z něj vnímal byly ty jediné dobře zvládnuté efekty, proti kterým teda nakonec nic nemám. Ale jako celek? Tak, jak mě Česká televize celý rok 2018 těšila, tak Štědrý den zkazila, jak mohla. Škoda no...tak snad příště. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Kouzelník Žitoječmínek s vysokým obsahem lepku. Primitivní nepovedený scénář, nevkusná hudební čísla a k tomu opravdu strašlivý casting, tak nesympatický hlavní hrdina už tu v televizní pohádce dlouho nebyl, asi od té doby, co pohádková maminka koupila Matěji Stropnickému zámek...ta fyzická i mentální podoba zeleného prince a přidrzlého odvedence byla až zarážející... Že se v pekle vždycky zamilují zrovna to těchto typů... PS: Primát nejhorší televizní porevoluční pohádky ovšem ohrožen nebyl, tam stále neochvějně kraluje Pokorného Slíbená princezna... :-( ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Nebyl bych tak příkrý, jako ostatní, celkem obyčejná pohádka, která ke konci nudí, jak se peripetie repetitivně opakují, naštvává, jak uslintaně hrají Liška a Vilhelmová čerty a rozesmává, jak všechen ten zmatek musí napravit "deus ex machina Bolek Polívka," aby to všechno mělo konec. 50%. A vzkaz režisérovi Zelenkovi: abyste názory diváků bral v potaz, musí vaši pohádku hodnotit, jak vy chcete, nebo jich má být milion a ne pět set? Většina má tedy pravdu? To přece nemůžete myslet vážně. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (4)

  • Natáčelo se na hradě Křivoklát. Točilo se 26 dní. (mar48)
  • „Je jeden z nejtalentovanějších herců mladé generace, hrál přesně to, co mu předepisoval scénář. Denis splnil úkol na 100 procent a jsem rád, že jsem ho objevil, a věštím mu velkou budoucnost,“ řekl o Denisu Šafaříkovi režisér Zdeněk Zelenka. [Zdroj: ahaonline.cz] (SONY_)

Reklama

Reklama