Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

ivan_drago

Herecký koncert všech zúčastněných a neskutečně brilantně rozehrané konverzační drama, velmi upocené... Chce to opravdové mistrovství k podání něčeho tak napínavého na tak malém prostoru... ()

karlik4801

Pro mě rozhodně překvapující film, který jsem přeskočil. Upozornil mě na něj známý, tak jsem mu dal šanci. Nelituji těch 96 minut, protože byli úžasné. Tak malý film a přitom tak velký. Řeknu vám, osmička přesvědčila i mě. Tohle je jeden ze starších klenotů, který by si měl pustit každý, kdo se aspoň trochu zajímá o rozbor filmu. ()

Gothar

Krásna ukážka toho, že aj 50 ročný film má čo povedať a že stále dokáže zaujať. Dej sa odohráva v jednej miestnosti a aj vďaka tomu nemá hluché miesta a plynie k záveru. Ten je očakávaný, ale cesta k nemu je výborná hlavne vďaka dusnej atmosfére a prepracovaným dialógom. Povinnosť pre každého fanúšika drám a krimi filmov. 90 % ()

Dado

Toľko neskutočných hereckých výkonov v jedinom filme sa skutočne len tak často nevidí, presnejšie sa to nevidí takmer vôbec. Dvanásť rozhnevaných mužov je filmom, ktorému k vysokým hodnoteniam bohato stačia práve skvelé výkony ľudí pred kamerou skombinované s perfektne premyslenými dialógmi. Scenár je navyše obdivuhodný aj v tom, že i napriek pomerne krátkej stopáži dokáže vykresliť všetkých 12 členov poroty tak šikovne, že po skončení filmu dokáže divák bez akýchkoľvek problémov niekoľkými vetami opísať charakterové črty každého jedného z nich. Vo výsledku tak ide nielen o nesmierne kvalitnú, ale zároveň prakticky nestarnúcu snímku, schopnú vďaka tejto prednosti zaujať i tých, ktorých mnohé svetoznáme filmové počiny, často i s neskorším rokom výroby, znechutili práve svojou technickou zastaranosťou. (95%) ()

Yesqward

Brilantné... pravdepodobne najlepší scenár ku filmu vôbec, bez jednej chyby, spolu s úžasnými, presvedčivými hereckými výkonmi... 100% ()

filmmovier

No pane jo... Takhle napnutej jsem byl podobně naposledy byl u Svědka s Linem Venturou (a to už je pěkně dlouho). Skutečně strhující a intenzivní filmový zážitek, kde je každé slovo, každá věta, neskutečným potěšením. Diskuse dvanácti brilantně hrajících chlápků o vině a nevině jednoho mladíka obviněného z vraždy se začíná odvíjet velmi, velmi pomalu, až nezajímavě, ale čím déle trvá a čím více argumentů přibývá, tím se prohlubuje i zážitek. Odehrává se to v reálném čase, nehne se to z té jedné malé místnosti a scénář je tak excelentní, že se téhle podívané vyrovná málokterý film (opět koukám na tebe, Lino). Skvost a absolutní filmová dokonalost, kterou nestačí vidět jednou. Dvanáct rozhněvaných mužů je hodina a půl naprosté filmové perfektnosti, a to po stránce režijní, herecké a samozřejmě i scenáristické. Síla je ve slovech a opravdu málokterý film dokáže tak uhranout a vtáhnout do děje, obzvlášť, když tam vlastně ani žádný není. A navíc je to, sakra, černobílý, a to tomu taky hodně dalo, stejně jako ten cigaretový kouř. Naprosto a zcela zaslouženě v TOP10 nejlepších filmů. 100%. ()

Lachtaan

Tak prachobyčejné, až se stalo kultem. Tím je zcela nenáročné, avšak intenzivní soudně laděné drama Dvanáct rozhněvaných mužů, kde postava s tváří charismatického Henryho Fondy dokázala během několika desítek minut drsného napětí mezi všemi zúčastněnými přesvědčit své okolí o správnosti osobního názoru. A to jsem na celém snímku obdivoval asi nejvíce. Ani ne tolik jeho filmařské zpracování, jako hraní si s lidským umem řečnictví, přesvědčení, polemizování a vyvozování důsledků. ()

Helmutek

Jak málo stačí k tomu, aby svět byl trochu míň podělanym místem. Nebo jak moc? Stačí jenom, aby každej, byť je jen malym kolečkem v monstróznim soukolí společnosti, uměl ty svý přidělený zoubky použít a využít. Neposrat se, když jedenáct (nebo sto nebo tisíc nebo milion) dalších dělaj něco, co mně v pořádku nepřijde. Ptát se, hledat, nepřistupovat k věcem dogmaticky a nebrat je černobíle... Pak je sice davová psychóza jedna věc, často ale může stačit jeden jedinej, kterej zůstane stát tam, kde má, a ono to zafunguje. Podstatný ale je, že Davis s ostatníma porotcema mluvil, naslouchal jim, argumentoval - všechno s respektem a úctou, nepohrdal jima ani pro místama evidentní omezenost; možná i proto to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo - což by mělo bejt obrovskou školou pro všechny z nás, kdo často maj sebespravedlivě přezíravej spasitelskej komplex v evangelizování těch "hloupějších". Eh. Tohle je asi nejtěžší životní výzva vůbec - umět bejt aspoň v tý svý svěřený oblasti tim jednim z dvanácti, kdo se zachová správně a to způsobem, kterej ostatní nejen pochopěj, ale kterej můžou i následovat. Mě by jen zajímalo, kolik takovejchhle svatejch a na jakejch místech je třeba k poražení masy strhávajících zlopolitiků a obchodníků s teplou vodou Zemana, Babiše, Okamury, Trumpa a dalších. A jinak - film je koncentrovanou esencí toho, proč je špatně nejen trest smrti, ale i ten pitomej porotocovskej systém plnej obyčejnech "slušnolidí" s okamžitym názorem, na čemž bohužel (malej detail) vždycky závisí život někoho dalšího. ()

Johnny.ARN

A toto je presne ten film, ktorý si zaslúži byť v rebríčku najlepšie hodnotených. Presne ten film, ktorý vás chytí a nepustí. Presne ten film, z ktorého herectvo len tak srší. Vie ako má začať, vie akú má mať minutáž, vie ako robiť s emóciami, napätím, ako dať priestor všetkým zúčastneným a pritom si držať vysoký štandard dynamiky a spádu. Ni rozťahané pičoviny a väzniciach, bežcoch a židoch. Toto má ten správny náboj, postavy, posolstvo a hlavne udalo to smer všetkých moderných drám zo súdnych sieni. Kedykoľvek znova! 5 z 5 ()

uhlajz

Skvělý film. Mívám problémy se staršímy filmy, ale tenhle je natolik nadčasový, že uplynulých 50 let nic nezměnilo na jeho síle. Dokonalá ukázka toho, že nic není černé nebo bílé a že když dá hlavy dohromady více lidí, vznikne daleko více úhlů pohledů a můžete zjistit, že ten váš nemusí být vždy správný. ()

BS

Vynikající drama odehrávající se na tak malém protostoru, že snad ani není možné aby bylo tak VELKÉ :)) ()

Micro41CZ

Nemám slov. Takhle si představuju film o hrdinovi. Člověk stojící v bezvýchodné situaci, kdy jako jediný pochybuje o vině obžalovaného, se postaví proti všem ostatním a díky své inteligenci, víře ve spravedlnost a lidskost bojuje za záchranu jeho života. Není důležité, byl nebo nebyl-li obžalovaný skutečně vinný, podstatnější byl přístup lidí, kteří ho soudili. Charaktery každého z dvanácti porotců. A právě mezi nimi se našlo tolik přetvářky, laxnosti na úkor lidského života a povrchnosti, až člověk jen nevěřícně kroutil hlavou. Zajímavé je, že ze začátku je film točen prakticky jako divadelní představení, kdy první záběr v místnosti trvá něco přes šest minut. Až pak dojde k prvnímu střihu (dále už je střihů mnohem více). I fakt, že se prakticky celý snímek odehrává v jedné místnosti, svým způsobem k divadlu odkazuje. K divadlu, kde k nejcennějším atributům patří právě herecké výkony. A ty zvládli protagonisté na výbornou! Není pochyb, Dvanáct rozhněvaných mužů se řadí k mým nejoblíbenějším filmům. ()

danoo

Nechcem sa opakovať, a preto nebudem znova ospevovať presvedčivosť debutu Sidneyho Lumeta. Zaujímavá je skôr otázka, prečo jeho dráma (azda najlepšia) obišla bez Oscara. Odpoveď nemusíme dlho hľadať. Treba si uvedomiť, že rok 1957 bol rokom silných filmov a to hlavne pre európsku kinematografiu, vznikli snímky ako Feliniho CABRININE NOCI, Malleov VÝŤAH NA POPRAVISKO, Bergmanove LESNÉ JAHODY, Kalatozišviliho ŽERIAVY TIAHNU a konečne Leanov MOST CEZ RIEKU KWAI, ktorý bol svojou naliehavosťou a monumentálnosťou „oscaroidnejší" než americká konkurencia. ()

gjjm

Asi není mou povinností popsat, jaký tenhle film je, ale vysvětlit, proč jsem nedal pět hvězdiček. Netvrdím, že to není špičkové soudní drama a mistrovská ukázka toho, že na dobrý film nejsou potřeba exteriéry atd. atd. Jenomže těch dvanáct rozhněvaných mužů je od sebe k nerozezání. V podstatě s výjimkou Fondy, starce a hulváta, je to jednolitá masa lidí bez povahového rozlišení a místa v příběhu. A když si po hodině a půl pletu jednotlivé postavy, nemůžu tomu prostě dát plný počet hvězdiček. Je to možná moje chyba, ale přijde mi to takové chladné, bez náboje. Možná působivé i tak, ale Michalkovova verze se mi líbila víc. Tohle je takové ušlápnuté. P.S. Včera (27/01/09) jsem slyšel rozhlasovou inscenaci původní hry. Žádnou z uvedených vad neměla. ()

Zdeňka

V jedné místnosti se sešlo dvanáct mužů, kteří měli rozhodnout o vinně mladého života. Dvanáct herců, kterým se v rukou objevil bravurní scénář a oni svoji roli zvládli na výbornou. Dvanáct odlišných názorů, kteří se přeci jen rozhodli k určité shodě. ()

kurcatovium

K tomuhle filmu jsem přistupoval se značným despektem. Jednoduše jsem nevěřil, že by nějaký "rozhovor" v chudém interiéru mohl být něčím zajímavý, a tak jsem čekal hodinu a půl nudy. Jak moc jsem se ale mýlil! Výborně napsané a neuvěřitelně strhující, strhující o to víc, co jsem zhlédnutí oddaloval a film si ztotožňoval s nudou. Tleskám! ()

Thommie

Jedinečnost tohoto filmu spočívá v tom, že nejde o zážitek, ale o zjištění, co všechno je možné ve scénáři dokázat. Všechno stojí na bezchybných hereckých výkonech, které doslova šokují. Vpodstatě je jedno, o čem ten film je, dokonce si myslím, že ani nemá pointu. Všechno je v tom, ukázat vrchol filmařského umění a to se tvůrcům jednoznačně povedlo. Dokázali, že hranice scénáře může být zase posunuta o něco dál. ()

Raven0

Výtečné konverzační drama s vybroušenými dialogy, krásně civilními hereckými výkony, napjatou atmosférou... A to vše zabaleno do neuvěřitelně minimalistického pojetí, kdy se takřka celý film odehrává v jedné jediné místnosti. ()

Chris Masters

Většinou po zhlédnutí filmu si dám tak den pauzu abych se rozmyslel jak ohodnotit, ale v tomto případě se rozmýšlet nemusím.Vynikajicí film se skvělým scénářem a hvězdami jako Henry Fonda a Jiří Voskovec.Myslel jsem si, že staré a černobílé filmy nestojí za nic, ale opak je pravdou.Jednoznačných *****. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film