Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

tomeek

Dokonalé. Nenapadá mě jiné slovo. Film, který vás na hodinu a půl dokáže upoutat jenom dialogem si nezaslouží míň než pět hvězd. A dal bych klidně víc. Skvělé herecké výkony všech 12ti mužů by se měly promítat jako instruktážní film o herectví všem dnešním rádoby hercům a herečkám ze všech těch ordinací a pojišťoven. Bezchybné. Not guilty. ()

czejny

Jestli někde čumí z filmu mistrovství ve scénáři tak okatě jako v tomto filmu, dejte mi to vědět. Dokonalý film - napadá vás bezprostředně po jeho zhlédnutí. Avšak děsivě geniální na tom je, když si uvědomíte, že za celým tím úspěchem stojí 12 mužů natáčených v jedné místnosti. Tím posledním hercem se ale stává sám divák, protože díky skvělému vykreslení charakterů se mu před očima souběžně s děním na plátně mohou odehrávat jednotlivé životy každého z hlavních hrdinů. Povrchním pohledem se to jeví jako tuctová detektivka, ale povrchně snad ani na tento film nahlížet nelze. Díky těm 12 panáčkům uprostřed malé místnosti nevidíte jen 12 osob, ale otevírá se před vámi hned celá paleta lidské společnosti. Snad nikdy jsem neviděl, že by měla nenápadná bouřka v pozadí filmu tak velký symbolický rámec, kdy deštěm pročišťuje nejen vzduch, ale postupně je smývána i špína z obviněného chlapce z chudinské čtvrti. Závěrem nezmínit výborného Henryho Fondu by byla téměř urážka, nicméně tentokráte zůstává v pozadí jak on tak George Voskovec, protože po celých 96 minut je v popředí dění úžasný scénář. ()

MJMilan

Dvanáct rozhněvaných mužů je mezi filmy opravdu raritka, když nepočítám remaky. Je opravdu jen málo filmů co rozhodně stojí za podívání a přitom se z 95% nachází v jedné místnosti s 12 herci v jednom zátahu a pouze s jedním problémem k řešení. Avšak ten problém není ledajaký - vyřešit ho energicky a rychle by znamenalo, že by o život během pár minut přišel třeba nevinný člověk. Tento problém dává do pohybu myšlenky, bohužel jen jednoho člověka, který má asi jako jediný nějaké to svědomí a snaží se rozhodnout ve prospěch tohoto svědomí a nikoli ve prospěch svých naléhavých kolegů. Henry Fonda má tedy za úkol jediné - probudit svědomité jednání i u svých kolegů.... ()

Splasher

Člověk z toho cítí tu naivitu 50. let (nejen filmovou). Docela by mě zajímalo, jak by to natočil pan Forman se svýma nehercema. ()

mr.filo

Tento vynikající film je důkazem toho, že aby byl film skvělý, tak nejsou potřeba bohaté a barevné scenérie, propracované kostýmy a nebo drahé speciální efekty. Stačí prostě výborní herci..... Přesto, kdyby by film potěšil výrazným překvapivým (a logickým!) závěrem udělal by mi více radost. ()

misulka03

Tak dlouho jsem se tomuto filmu bránila s přesvědčením, že film v top 10 mě určitě zklame. Ach, jaký byl můj omyl....film, který je soustředěn do jedné místnosti, jedné scény a přesto obsahuje tak mnoho. Mě naprosto dostal!! ()

Courtemanche

Určitě zajímavý počin o tom žádná, ale takhle by to zahrál i křeček. Říct na cokoli tady že je mistrovský, se nedá. Jen ten nápad. 3,5/5 ()

vesper001

Spravedlnost je sice slepá, ale tentokrát rozhodně není němá. Osamělý rytíř Davis s heslem „nesuďte, abyste nebyli souzeni“ se neváhá postavit ani rozhněvané jedenáctce. Jak jedinec dokáže zacvičit s přesilou, jsme viděli (a někteří možná i četli) v Grishamově Porotě, tohle je ale mnohem silnější kafe a mě pořádně rozbrnkalo. Nejzajímavější je, že na začátku vás nejvíc zajímá, jestli je ten pubertální vágus vinen nebo ne, a na konci jste hlavně zvědaví, jestli vyhraje Henry Fonda a na váguse zvysoka kašlete. ()

andrii

Na ostří. Slova na meči. Až po posledního porotce v místnosti. Za zavřenými dveřmi. S otevřenými okny a myslí se usnést, verdikt vynést, musí. Jednohlasný. Jasná svědectví a důkazy se postupně, s ubíhajícími minutami, ale rozkližují. Jejich úkolem, rozčísnout, co je a není... pravda na miskách vah. Stav věci a situace uvnitř ostatně korespondují i s venkovním počasím (horko, dusno, bouře, vyčištěný, svěží vzduch, úleva po dešti úvah...) Poučná záležitost "povinnosti občana." Efekt názoru. Soudnost charakteru. Pochlapení se na místě. Výlučná příležitost pro pány herce. I kvalitní hlasy české. ()

CinemaRanger

Legendární konverzační snímek z dob, kdy filmy byly ještě filmy a stačilo, když se odehrávají v jedné místnosti. Obrovský kus poctivé filmařiny. Perfektní herecké výkony, hodně zajímavý a výborný děj, promyšlený scénář, parádní práce s kamerou,... A takhle bych tu mohl jmenovat úplně všechno a myslim, že postačí, když napíšu, že je jedná o KLENOT KINEMATOGRAFIE! Tleskám a děkuji za krásně prožitý večer s tímto filmem. ()

Cedr

Asi nejvíc nadčasový film co jsem viděl. Perfektní. Mistrovské herecké výkony. Mistrovské všechno... a to celé prakticky v jedné místnosti. Jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

Triple H

Asi ukážkový príklad minimalistickej, komornej drámy. Jedna jediná miestnosť, výborné herecké výkony a Lumetova réžia= to je kombinácia, ktorá ani po rokoch nezlyháva. Scéna, v ktorej Ed Begley dá naplno priechod svojím predsudkom a všetci ostatní postupne povstávajú a otočia sa mu chrbtom je vynikajúca. ()

Mona07

Jedna místnost, dvanáct mužů, jeden případ, dvanáct měnících se názorů. Tohle se opravdu povedlo. 9/10 ()

Vraccas

No prostě nádhera. Suprový spád, film nikde nenudí a je srovnatelný s rozpočtově dražšími filmy. Děj odehrávající se v jedné místnosti je velmi neobvyklý a je radost se na to dívat. Škoda jen menší naivity, která neškodí...Každého patriota potěší herecká účast George Voskovce:-) ()

chelseaman22

Panejo! Tak dokonalost sama. Jedna místnost a jedna neuvěřitelná zápletka. Snad ta nejlepší zápletka, jakou jsem kdy viděl. Každý z dvanácti "porotců" Nám dává nahlédnout do své duše. Můžeme si říct, že každý je úplně jiný: Ale i ten nevíce tvrdohlavý se dokáže zbavit předsudků. 100% ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film