Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

shudeee

Film o tom, že nestůra se nepromítá vždy do zevnějšku a hlavně o tom, že zevnějšek nereflektuje vždy osobnost pod ním. Film o tom, jak strach z neznámého často přeroste v nenávist, na které se někteří lidé neostýchají bohatnout. Silný příběh o muži s úděsným osudem, ale i o tom, jak se mu nakonec dostalo pochopení. ()

Filmárik

Neskutočne emocionálne nabitý film od začiatku až do konca.Po fantasmagóriách ako Mullholland drive alebo Lost Highway(ktoré sú samozrejme novšieho dáta) týmto Lynch e u mňa dokazuje že je schopný natočiť aj "normálny" film so súvislým pochopiteľným dejom o neľahkom osude človeka.John Hurt a Anthony Hopkins - klaniam sa. ()

Barak

Na Lynche docela netradiční - přímí, logický a hlavně pochopitelný příběh. Johna Hurta tu budete poznávat horko těžko, nicméně se Sloním mužem budete rozhodně soucítit. Krásný, emotivní příběh, plný lidskosti, který zanechá velmi hluboký dojem - pravda, mohl by být o něco kratší.... (Určitě nejlepší Lynch - z těch, co jsem viděl....) ()

BadCough

Je to jeden z prvých Lynchových filmov, ktorý sa mi dostal do rúk, zatiaľ je pre mňa ako režisér ešte neznáma veličina. Musím povedať, že si postavil laťku vysoko. ()

Biopler

Zo začiatku veľmi dobre rozohraná vecička, Hopkins však predvádza "iba" svoj štandard. Plusom je atmosféra 19. storočia, tá je navodená výborne. Nemôžem sa však ubrániť celkovému dojmu, že film až príliš hrá na city a že to rejža veľmi prepískol. Moc pritlačil na pílu a to nemusel, teda nemal. ()

dandislav1991

Další film, za který by měl dostat Anthony Oskara, já nechápu proč ho ti akademici tak zavrhují a nejsou ochotni mu dát další sošky, vždyt jeho styl je nenapodobitelný!!! a ještě 3x !!! abych zdůraznil svoje rozhořčení! ()

actor-SP

Je neskutočné, čo Lynch dokáže. Tentoraz sa pustil do ťažkého témata, kt. vzládol bravúrne. Film je krásny a pritom dojímavý. Nesnie so sebou jedno veľké posolstvo a aj práve preto je to krásny umelecký zážitok. ()

katmandzoo

Sloní muž je film s veľmi smutným príbehom o človeku, ktorý sa narodil znetvorený, a ktorého spoločnosť pre jeho vzhľad odmietala a zavrhovala a brala ho len ako atrakciu, na ktorú sa môže pozerať, keďže nič ohavnejšieho v živote nevidela..tento sloní muž však v skutočnosti nie je zlý človek, ktorý sa snaží ľuďom pomstiť preto, že sa z neho vysmievajú, ale naopak je to veľmi citlivý človek, ktorý veľmi trpí, a ktorý túži len po jednom: byť milovaný a mať priateľov..tento film vo mne zanechal veľmi veľa, je v ňom pekne poukázané na to, ako si často krát človek neváži to , čo má, teda zdravie, lásku a priateľov.. ()

ClayGirl

Moc krásné, trochu sentimentální (ale hezky, ne tak protivně jako Pilcherová) , člověk má celou dobu jistotu, že si všichni udrží své tváře, dobří zůstanou dobrými a vše se zase v dobré obrátí. Na film se dá dívat i s citlivým člověkem, který nesnese typická dramata k zamyšlení (násilí, sex, psychicky náročné události, příliš složité myšlenky). Pusťte to klidně i babičce, popláče si a užije si happyend. ()

Al44...

Film dle skutečné události. Film s velmi okrajovým a nekomerčním tématem. Navíc je natočený velmi precizně a určitě vede diváka k zamyšlení. Velmi dobrá atmosféra přispívá ke kvalitě tohoto díla. Celkově je to tak trošku netypický Lynchův film - nicměně rozhodně patří k jeho nejlepším počinům. ()

denisavary

Film o lidském utrpení, sobectví, krutosti...Člověk se nemá soudit podle vzhledu, protože i ten sebekrásnější člověk může být ta největší zrůda po sluncem..velice dojemný, ale krásný příběh o bytosti, která všechnu svojí ošklivost zazdila čistotou svého srdce. Je to film, který bude patřit mezi mé "filmové zážitky"... ()

longercz

Dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal, nakonec ale když jej zrovna dávali v televizi, tak mě od začátku připoutal do sedadla a už mě nepustil. Úžasné. ()

Joppo88

Neskutočne silný príbeh o ľudskej hlúposti, predsudkoch a pravej kráse, ktorú len ťažko zbadať v zrkadle... Krása srdca ďaleko predčila krásu tváre. Na zamyslenie. ()

bubblebobble

Keď John Merrick sedí v salóne so ženou Dr. Trevesa a rozpráva jej o priateľstve, to je pre mňa asi tá najdojemnejšia scéna akú som kedy videl. Od tej chvíle sa pre mňa tento film stáva požieračom papierových vreckoviek. Nepotrebujem sa hrať na falošne súcitiaceho. Nie každý musí byť sloní muž, aby ho ostatní s radosťou vystavovali na posmech. ()

anitae

Už alespoň vím, že filmy Davida Lynche nejsou to pravé ořechové - Sloní muž je u mě úplně o ničem, opět jsem se zmýlila, když jsem viděla zdejší hodnocení. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce