Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

dubinak

Jojo Rabbit je zatím nejúžasnější snímek za rok 2020. Taika Waitit má neuvěřitelně osobitý smysl pro humor a přesto, že jsem z traileru měla pocit, že tohle musí být hrozná blbost, dokázal, že i tabu témata umí podat s grácií, miloučkým vtipem a zamilováníhodnými postavami. Roman Griffin Davis je asi nejroztomilejší dětský herec, jakého jsem dosud viděla a celou stopáž jsem s ním všechno prociťovala a brala ho v mysli skoro jako své dítě. Nenarazíte tady na vulgarity ani dvojsmysly, veškerý humor, který se tu objeví vás zahřeje u srdce a nikdy neurazí (pokud tedy nejste nácek). Netradiční pojeti nacistického Německa je tady hlavním táhlem celého filmu. Do paměti se mi ale také vryje kvůli nečekanému dramatickému twistu a my si uvědomujeme, že i když Taika zvládl tohle období obléct do úžasně komického kabátku, realita byla úplně jiná a málo lidských životů zůstalo ušetřeno. Ani si nevzpomínám, kdy naposledy jsem v kině brečela jak želva, ale zdejší malý hrdina a jeho roztomilý kukuč mě prostě v tu chvíli fakt dostal na kolena. Absolutně emoční horská dráha a filmařsky naprostá špička. Jojo si dost možná zaslouží místo v mojí topce a Taika zatím předvedl svůj nejlepší počin. ()

sir-dave

Noo přišel jsem o něco? Nee jen jsme trochu hajlovali s chlapcem, pak hajlovali s Vámi a samozřejmě hajlovali s Finklem. Další z řady převážně dětského náhledu na válku s trochou té Waitiho bizárnosti. Trailer mě navnadil na trochu větší úlet a více akčních scén, realita je více ukecanější mezi malým "náckem" a větší židovkou doplňovaná švihnutým imaginárním Hitlerem a živější stránkou na začátku a konci filmu. David Bowie v závěru překlopil misky vah do čtyř hvězdičkového hodnocení. ()

Lamprea

Silný 3*. Druhá polovina o parník lepší, než polovina první. Trochu paradoxně je mnohem zábavnější vážná linka, než ta komediální - ta sice nabídne pár opravdu dobrých fórů, ale většinu času mi přišlo, že to trochu láme přes koleno. Každopádně skvělá hudba a vynikající!!! Sam Rockwell, kamerka taky, ale až moc mi to připomíná filmy Wese Andersona. ()

elanius

Okrem výborného, potrebného a vysoko originálneho filmu ma samozrejme potešil aj nasratý verbal. Presne takto na nich treba. ()

Colby Sawyer

Taika v té nejlepší formě, která musí potěšit každého fanouška tohoto osobitého tvůrce. Na Joja jsem se velmi těšil a musím říct, že má očekávání zcela naplnil. Ať už jde komediální či dramatické výjevy ve filmu, tak Waititi to trefuje naprosto přesně. Celý film je vlastně demonstrací toho, že náckové jsou úplný idioti a divákovi to servírováno v černohumorné i satirické podobě, přesto když se člověk nad jednotlivými vtipy zamyslí, tak mu musí dojít, jak tragickou minulost vlastně reflektují a poukazují na neuvěřitelnou absurdnost nacistického režimu, jeho krutost, fanatismus a šíření nenávisti. Jojo se svým imaginárním kamarádem Adolfem táhnou film kupředu výbornými výkony, ale za mě to byly hlavě vedlejší postavy v podání Scarlett a Sama Rockwella, které tomuto snímku přidávaly širší rozměr. Rozhodně se jedná o fantastický počin, který se své nominace zaslouží a ukazuje, že Taika Waitit je fenomenálním tvůrcem. ()

agentmiky

Taika Waititi je fakticky borec. Doopravdy jsem nečekal, že se film vydaří až tak moc. Ano, trailery slibovaly zajímavou podívanou, ale výsledek se zdařil ještě o kus více. Musím ocenit hodně věcí. Tak zejména herecké obsazení se řadí mezi hlavní devízu celého snímku, ústřední klučina Roman Griffin Davis má před sebou zářnou budoucnost v Hollywoodu, takový špičkový výkon předvést ve 12 letech ? Smekám kloubouček.......Dále válí ve vedlejších rolích Scarlett Johansson (nominace na Oskara bezpochyby zasloužená), Taika coby imaginární Hitler ! (jako, na takový ztřeštěný ale zároveň funkční nápad jsem dlouho ve filmu nenarazil) a taktéž Sam Rockwell (jeho závěrečná scéna nemohla snad nikoho nechat chladným). Kromě všech těchto hereckých es těží film ještě z propracovaného scénáře do posledního detailu. Waititi dokázal ve filmu balancovat mezi dvěma žánry: komediálně laděná nacistická satira a vážné hutné drama, kde se ukazuje pravá tvář války (v jednu chvíli se budete řezat smíchy, v následujícím momentě přijdou na řadu slzy a smutek). A to se mu povedlo prostě neskutečně skloubit dohromady ve funkční celek. Závěr vás zasáhne silnou emocionální dávkou, protože tak dojemný konec dokáže každého diváka ohromit. Nemám slov, film mě zasáhl svou jedinečností do těch nejcitlivějších míst, a to o mnoho filmech říct nedá. Za mě dávám 95 % a světě div se, pro mě to nejlepší, s čím kinematografie uplynulý rok přišla ()

Kamkon

Když jsem byla ve Varech na "Without a Trace" a viděla z balkonu naživo Thomasin McKenzie, jak se stydlivě kroutí nohou a pisklavým hlasem (v tohle ji překonal jedině Casey Affleck - ano, on mluví i ve filmu, jako by mu někdo ždímal koule) vypráví o hraní v tomhle filmu a pak se dozvěděla, že hraje v (v tehdy uváděném jako válečný film) Jojo Rabbit, tak jsem věděla, že to chci vidět. Celkově je ten film průměrný dětský film s občas klišovitými obrázky a hluchými místy, s pár přesně mířenými super vtipy (vlčáci, blonďatí kloni, gestapo ala jehovisti) - ty se fakt povedly, jedním šokujícím momentem a krásným odkazem na "Život je krásný" a pohádkovým koncem nebo jen opojným útěkem před zoufalstvím? Nad průměr to vytahuje právě Thomasin (Roman by to sám neutáhl, ale je také talentovaný) - dokáže zahrát jak drsňačku (klidně bych si ji dokázala představit jako odbojářku), která má vlastně citlivou duši. Její mimika a výrazové herectví je neskutečně skvělé - a hlas má v naprosto normální poloze. Ne, Scarlett Johansson tady nepodává slabý výkon, protože tady o ní nešlo - nechtěla tady zastínit hlavní hrdiny, stejně jako nepřijela do Varů, protože nechtěla zastínit Thomasin, aby si to i Thomasin užila stejně jako Scarlett při prezentaci "Přízračného světa" ()

Dado

Vynikajúca tragikomédia, ktorá v priebehu necelých dvoch hodín dokáže výstižnou satirou poukázať na absurdnosť nacistického režimu a zároveň (čo si na filme cením ešte viac) vierohodne preniesť na plátno strach, utrpenie, ale i nádej ľudí zasiahnutých vojnou v odlišnom svetle, než v akom sa o to doteraz s väčším či menším úspechom pokúšali iní filmári. K jednotlivým aspektom filmu nemám žiadne vážne výhrady; zachytenie rozkladajúcej sa Tretej ríše v českých kulisách bolo dôsledné, herecké výkony zo strany ostrieľaných hollywoodskych tvárí i mladých nováčikov presvedčivé. Osobitnú zmienku musím venovať hudobnému sprievodu - nemecká verzia Bowieho Heroes zapasovala do záverečnej scény absolútne dokonale. (90%) ()

Trustme

Nejlepší scénář, nejlepší herci v dětských rolích a nejlepší česko-novozélandský protiválečný film, který mohl vzniknout až 74 let po druhé světové válce. ()

BarryLyndon

Tak jsem to nevydržel a musím přiznat, že Taika Waititi je jednoduše génius. Doufám že jednou bude mít status ranku Woodyho Allena nebo někoho podobného. Na Oscara za film nebo režii by nikdo nemohl říct ani popel. Srovnejte si to schválně s hloupočkým Už je tady zas. Tolik myšlenek a přitom třeba hajlovací scéna jedna z nejvtipnějších tento rok. ScarJo nominovaná zaslouženě. Vypadá to jako rozvernost, ale je to neuvěřitelně komplexní a mnohovrstevné dílo. Uplně jinde, než třeba letošní Tarantino. 10/10 ()

Johnny.ARN

Čakal som väčšiu pičovinu. Toto je len klasické židovské vyplakávanie a lovestroy na pozadí robenia si srandy s Ríše. Pritom sa tam dalo zasmiať len v úvode na tom kempe. Inak je to útok na city a karikatúra v jednom. A bez nemeckej techniky, hlavne že amíci jej tam majú jak nasranej. Nominácie absolútne mimo mísu. Rockwell však vie podržať aj takýto dríst. Súcitná 1 z 5 ()

Tosi

Zesměšňování fašistickejch ideálů je dobrej nápad a fakt jsem si chvíli myslel, že to bude nejsrandovější film roku. No, co stačí na chvíli, nestačí na celej film. Nesedlo mi to. ()

VasaX

A pak že se u nás netočí skvělé filmy! Waititiho humor mám moc rád. Jojo mi trošku připomněl estetiku '(ale ne symetrii) a styl filmů Wese Andersona. Jen je to vtipnější a tak nějak přirozenější a víc od srdíčka. Watiti se nedrží zpátky, ale ani zbytečně nepřekračuje přes čáru. Ví přesně co chce říct, kdy chce téma odlehčit a kdy ho zase prohloubit. A Archie Yates (Yorki) je nový Nick Frost. Jojo Rabbit je skvělá komedie a to čekání na ni se vyplatilo. ()

ivan bohatyr

Hodně kontroverzní film, různě se přelévá, občas komedie jindy nahořklé drama. Každopádně zajímavé, i když úplně mě to neoslovilo, ani jako komedie ani jako drama to příliš nevyniká a ten řekněme dětský pohled na nacismus nebyl úplně správný, třeba v The Boy in the Striped Pyjamas mi to přišlo výstižnější. ()

Qitek

"Život je krásný" vol. 2. Přes naprosté počáteční nadšení (asi prvních deset minut) přišla pak delší část, která začala zklamávat ve své chtěnosti (Waititiho přehrávající dětská verze Hitlera mě spíš iritovala, než bavila a kdykoli byl na plátně, spíš mě to nebavilo) - obrazové, příběhové, romantické a vůbec. Jenže pak jako by se všechno zlomí v jedné scéně (Viz od Merchantovi scény) a film začne takovým způsobem krásně fungovat po všech stránkách, že na mě dolehla vlastní křivda a předsudky vůči tomuto filmu. Do toho přijde ještě nečekanej moment, kdy jsem si tak zabrečel, že to kurva není ani možný. Věřím, že tohle je ten druh filmu, u kterýho při druhém shlédnutí půjdu na čistých pět. ()

terunka003

Barevné, ironické, utahující, výsměšné, dějové, dětské, naivní. Začátek jak od Wese Andersona, děj se nezadrhává, jede plynule svým tempem se vsuvkami spousty skvělých dialogů a odvážných činů (třeba házení granátů a postavení se židovské dívce). Taika Waititi si dělá velkou legraci z fanatických stoupenců Führera, Hitlerjugend i z Hitlera samotného. V poslední třetině děje ale ukáže, že to přeci jen byla válka, ve které šlo o lidské životy a legrace to v žádném případě nebyla. Dokonce se objeví i nějaký ten čin lidskosti a dobré vůle tam, kde byste to čekali nejméně. Herecky skvělé, doufám že malý Roman bude viděn dál, Sama by chtěl mít každý na své straně a Taika si zahrál lehce kýčovitě. Co do celku je to nesmírně zábavné, koukatelné, originální a osvěžující. "..na romantiku je čas vždycky.." ()

Mrkvič

Boží. Dlouho jsem se na film neodvažoval podívat, protože jsem čekal propadák. Trapnou podívanou, která vyčpí po čtvrt hodině. Jak dalece jsem byl od pravdy. Králíček první čtvrt hodinu baví. A nebýt herců jako Sam Rockwell, možná bych u filmu dlouho nevydržel. Když se ale na scéně objeví židovka, začne ta pravá podívaná. Thomasin McKenzie a její nepatrné úsměvy totálně rozjasnili film. Je fuk, že je okolo tolik hereckých es, když je zastínila jedna ušmudlaná židovka. Díky ní je druhá půle filmu moc moc kouzelná. ()

JustMeeKatie

Nebylo to úplně přesně takové, jak jsem si podle traileru myslela, přesto jsem se rozhodla hodnotit 5*. Myslím si, že jde o velice dobře zpracovaný film, který by se ve volných hodinách měl pouštět ve škole v hodinách dějepis. Kde jinde totiž najdete pohled na druhou světovou válku očima 10letého německého chlapce? PS: Bonusové body za výběr písní (nechyběl Bowie a "Komm, Gib Mir Deine Hand" mi bude asi dlouho ležet v hlavě). PPS: Stephen Merchant opět pobavil. Heilovací scény mě dostávaly asi úplně nejvíc. ()

SimpanzJi

Satirická podívaná se odehrává ve Třetí říši v době války. Malý Jojo se touží dostat do války, aby mohl být Hitlerovým strážcem, a proto se s kamarádem Yorkim dostává na výcvik Hitlerjugend, kde se má všechno naučit. Výcvik má na starosti skoro až hvězdná dvojice Sam Rockwell a Rebel Wilson, kteří vytváří opravdu skvělé kombo. Ostatně, kdykoli se na scéně objeví Rebel Wilson, převálcuje všechno ostatní. První část snímku je hodně parodická, na rozdíl od těch ostatních. To podtrhuje primárně sám režisér Waititi v roli imaginárního Hitlera (ač je sám tvůrce židovského původu), kterého si Jojo představuje v hlavě jako svého nejlepšího kamaráda. Expozice snímku je primárně založena na zesměšnění Hitlera a nacismu jako absurdní ideologie, která bohužel nemá hranic. Scénáristický bod obratu ale nastane ve chvíli, kdy Jojo doma najde ukrytou holku Elsu, o které zjistí, že je Židovka. V tu chvíli se poetika Králíčka Joja zcela změní. Zatímco byla první část parodická, pomyslná druhá část už silně zavání válečným dramatem a dostává se do více intimní roviny mezi samotnými představiteli, ať už jsou to rozhovory syna s matkou (skvělá Scarlett Johansson), rozhovory syna s Elsou anebo to ze všeho nejintimnější, rozhovory matky s Elsou. Právě to jsou chvíle, kdy se film absolutně mění a Waititi zkušeně přechází z parodie přes komedii až do dramatu. Žánrový rozptyl Králíčka Joja je tedy veliký, ale zároveň přesně vyměřený. Waititi už díky svým zkušenostem s dramatickou tvorbou přesně ví, kdy má která část skončit. Hlavní postavou se tak na chvíli stává právě matka, o které se divák dozvídá, že názory svého syna vůbec nepodporuje a svoji vlast momentálně nesnáší. Svěřit se s tím může jenom Else, kterou ona sama ukryla na své půdě, a doufala, že ji Jojo neobjeví. Vznikají tak zvláštní tajemství mezi čtyřmi postavami, které celý příběh vedou. Jojo a Elsa se spolu baví, protože se Jojo snaží zjistit všechno podstatné o židovské rase. Elsa a matka vedou konverzace o lásce, ale nesmí se to dozvědět Jojo. A to, že se Jojo sblížil s Elsou, možná i trochu zamiloval, což ale není schopný odhadnout, se zase přestává líbit imaginárnímu kamarádovi Hitlerovi. Casting Králíčka Joja je opravdu velmi povedený, a velmi úzce je spjat s jednotlivými (skvěle napsanými) charaktery, kterým jejich představitelé plně dostáli. Dá se skoro říct, že co postava, to skvost dotažený do dokonalosti, ať už mluvíme o hlavních rolích (především debutující dvanáctiletý Roman Griffin Davis, který už má na kontě nominaci na Zlatý Glóbus), tak o těch epizodních (například úžasně slizký Stephen Merchant). V hlavě vám rozhodně uvízne samotné finále, nebo spíše doznění snímku. Závěr se totiž obrací zpátky do příběhu a nechává hlavních dva hrdiny tancovat na tématickou píseň, která nechá celý snímek doznít až při závěrečných titulcích. Používá tak stejného postupu, který se například ve stejném roce objevil u norské Psychobitch Martina Lunda anebo, před pár lety, v Charlieho malých tajemstvích. S druhým jmenovaným filmem je Králíček Jojo spjat právě výběrem závěrečné písně. A s podobnými pocity, jako když končí Charlieho putování životem, za tónů písně Heroes Davida Bowieho končí i jedna z nejlepších filmových satir 21. století. ()

M.i.k.e

i když se Waititi drží trochu zpátky,tak je JoJo Rabbit zhruba do 2/3 opravdu vtipná a ne hloupá válečná satira,kde Waititi potvrzuje,že na tomhle poli opravdu umí.Pak ovšem přijde zlom,který jsem upřímně nečekal a kralíček prakticky z ničeho nic připomene,že se přeci jen jedná o film z války a v ní se nedějí hezké věci.Tím se potom kompletně změní nálada celého filmu,nicméně i to je Waititi schopný ustát a Kralíček díky tomu funguje i v emocionální rovině.Velkou zásluhu na tom má samozřejmě i obsazení.Roman Griffin Davis je vynikající,stejně jako opětovně okouzlující Scarlett Johansson,Sam Rockwell pak na poměrně malém prostoru potvrdil jak moc dobrý v posledních letech je a dokáže si pro sebe ukrást kus slávy i v malé roli...80% ()