Komentáře uživatelů k filmu (77)

 • Radek99
  ****

  Josef Mach jakoby se zhlédl ve francouzské či britské kinematografii, v níž má tento žánr předlouhou tradici, když hned svůj debut Velký případ a vzápětí svůj druhý film Nikdo nic neví natočil v duchu absurdní kostýmní frašky zbudované navíc na základech americké němé grotesky. Vyrovnat se s hrůzami druhé světové války smíchem, bláznivým humorem a parodií, to je věru osobitý přístup, který se ve Střední Evropě právě moc nepěstoval, narozdíl třeba od dvou výše zmíněných západních národů (ale důvod je nasnadě - válka byla pro Angličana či Francouze ve srovnání s protektorátní realitou přece jen menším traumatem). V kontextu doby a vývoje naší národní kinematografie je pak snímek točený v duchu francouzské či britské školy kostýmní situační komedie malý zázrak, rok 1948 přinesl snahám o podobně laděný projekt dogmatické stop a kodifikované zpodobnění druhé světové války bylo výhradně a pouze žánrem válečného dramatu (na Josefa Macha tak navázal až po předlouhých 50 letech Jiří Chlumský v roce 1997 snímkem Stůj, nebo se netrefím!). Veselohra postavená na síle komických gagů, záměn osob i věcí (pouzdro na basu atd.), komických nedorozuměních a opravdu skvělé ústřední dvojici Marvan - Filipovský, české mutaci Laurela a Hardyho. Po jejich boku vyčnívá i Eduard Linkers, který byl do role gestapáka (paradoxně byl ale svým původem Žid) obsazen již v animované fenomenální Vzpouře hraček a Hermína Týrlová přesně našla škatulku, k níž ho předurčovala jeho fyziognomie a které se až do svého odchodu z republiky nezbavil.(13.12.2012)

 • Bigfuckman
  ***

  Průměrná ničím zvláštním nevyčnívající komedie s velmi dobrým hereckým obsazením dvou hlavních protagonistů, kteří tu zcela jiste nechali pospávat svůj komediální talent.(27.3.2009)

 • Lewaso
  *****

  Udělat si srandu z právě skončené 2. světovky můžou snad jenom Češi. Navíc povedenou. Tramvajáci, kteří „zabili“ esesáka teď nevědí KAM S NÍM. Neruda se musel chechtat v rakvi, až mu víko odskakovalo...(16.10.2007)

 • pOne
  ***

  Nejvíc na celém filmu se mi líbilo, jakým způsobem zobrazil soudržnost českých lidí za dob SS časů ....(13.2.2009)

 • mira007
  ****

  Je to zábavné a vtipné, ale natočit něco takového dva roky po válce - to je síla.(19.8.2014)

 • miza
  ****

  Konečně někdo po dlouhé době oprášil tuto válečnou komedii.Já jsem ji snad poprvé viděl kolem roku 1970 a byl jsem unešen jejim humorem.Je opravdu u nás tak málo komedií s válečnou tematikou.A příště se budu dívat znovu.(10.2.2009)

 • brasek
  *****

  Úžasná komédia :-D(29.8.2009)

 • Kada80
  ***

  Filipovskej a Marvan jako vždy perfektní,ale viděl jsem lepší komedie pro pamětníky. 70%(7.8.2011)

 • Saxos
  ***

  Stopáží krátká, těsněpoválečná komedie, ve stylu němých grotesek, dělající z německých vojáků správné tupce.(29.3.2016)

 • harycek
  ****

  Výborná komedie o protektorátu!!(5.4.2017)

 • Chlo0opek
  ***

  Grotesky nijak zvlášť nemusím, ale na tuhle sem se dodíval a nebylo to úplně špatné. Poválečná tvorba - takže námět pojednávající o zbavování se fašisty asi nikoho tolik nepřekvapí..(9.2.2009)

 • macour
  *****

  Dnes jsem znovu viděl tento film /zhlédnutý asi už podesáté/ a zase jsem si vychutnal určité scény. Dobrodružství dvou pražských tramvajáků v podání J. Marvana a F. Filipovského, jak se snaží zbavit SA - manna, jehož roli zahrál E. Linkers /už jednou se zhostil této role ve filmu Vzpoura hraček/ se bude promítat určitě ještě za padesát let a lidé se budou bavit. Film je napínavý se spoustou honiček, groteskních situací a mohu jej vřele doporučit všem - nejen pamětníkům starých filmů.(26.2.2011)

 • Lion438
  ****

  Krásná groteska s válečnou tématikou. Čeští Laurel a Hardy potěšili, i přesto že se museli potácet v protektorátním zřízení. A klidně by stopáž mohla být delší.(17.2.2012)

 • Cascabel
  ***

  Ve své době hodně odvážně pojaté okupační téma. Moderní zpracování. Marvan v jedné ze svých nejlepších rolí (protože nepřehrává). Přestože fóry jsou občas skvěle ujeté, je to naštěstí daleko uměřenější než francouzské válečné komedie nebo naše pozdější Stůj, nebo se netrefím. Silné 3 hvězdičky.(11.3.2014)

 • desa
  *****

  naprosto geniální komedie s jednoduchou zápletkou, výborný Marvan s Filipovským, skvělá dvojice. bavil jsme se od zařátku do konce. překvapilo mne , že hned 2 roky po válce si dokázali dělat srandu z tak vážné věci.(2.5.2014)

 • ostravak30
  ****

  Kvalitních bláznivých komedií ve stylu pozdějších amerických a francouzských nebylo v naší historii mnoho. Tady je vše navíc okořeněno skvělým Marvanem a Filipovským a skvělým scénářem. Líbila se mi i hudba. Film nenudil, měl spád a mě vcelku bavil. Na tehdejší dobu si zaslouží velké hodnocení.(17.1.2018)

 • Plchavej
  *****

  Kdo by u nás dnes uměl natočit crazy komedii? Kolik jich v české kinematografii je? Pokud vím, jedna jediná. Skvělá legrace.(3.2.2018)

1 2 3 4 následující >>
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace