Holčička Zazie přijíždí poprvé do Paříže a má jedno přání, tak veliké jak dokážou být jedině dětská přání, vidět pařížské metro. Jejím průvodcem a ochráncem při jejím pařížském pobytu je strýc Gabriel, který ji seznámí se svými přáteli, k nimž se malá Zazie chová s otevřeností a půvabem sobě vlastním. Takže, hurá do metra! Ale metro je zavřené, protože zaměstnanci stávkují a Zazie musí tedy vzít za vděk taxíkem Charlese, Gabrielova kamaráda. Ráno čeká strýce Gabriela nemilé překvapení: Zazie si vyšla poznat Paříž. A spolu s ní, jejím pohledem, poznávají Paříž a její obyvatele i diváci. Toto velké dobrodružství holčičky Zazie trvá třicet šest hodin a probíhá v překotném tempu a úžasné legraci.
Filmová adaptace slavného románu Raymonda Queneaua je ve filmu tím, čím je tento román v literatuře: je vynalézavá, směšná, plná gagů, s lehkostí i plnou vážností si pohrává s různými formami, zvuky, hudbou a barvami, stejně jako si literární text hraje se slovy, syntaxí a pravopisem. (oficiální text distributora)

nascendi

Už si nepamätám, či som skôr čítal knižku alebo videl film. Pamätám si však, akým veľkým dojmom na mňa obe podoby Zazie zapôsobili. Nečudo, že do dneška mal film podľa reminiscencií odo mňa plný počet bodov a nejaký čas bol dokonca v mojej Top 100. Ale pohľad seniora, vedomého si toho, že daný film vidí naposledy, je kritickejší, než obdivný pohľad mladého filmového nadšenca. Zazie je mimoriadny a v podstate žánrovo nezaraditeľný film. Louis Malle sa dokonale filmársky vybláznil a podarilo sa mu, aj vďaka Catherine Demongeot, preniesť atmosféru knižnej predlohy na filmové plátno. Filmu nesvedčala najmä jeho dĺžka, pretože každý experiment má svoju prirodzenú divácku únosnosť, ktorá bola v tomto prípade mierne prekročená a niektoré pasáže boli skôr na zívanie, než na zasmiatie. ()

Willy Kufalt

Fantasy komédia pre deti a mládež? A zýroveň experimentálny film s príbehom malého dievčatka uprostred obrovského veľkomesta snov? Na pozadí príbehu sa režisér Malle sa pohráva s pomerne originálnou zmes klasickej i modernej grotesky naprieč Parížom. Film síce zaberá Paríž z odvrátenej strany, ktorá zachytáva hlavnen preplnenie autami v obrovských dopravných zápchach a taktiež všadeprítomným smradom veľkomesta, ale prostredníctvom experimentov s nápadmi plnými detskej hravosti našťastie budí i pozitívne dojmy. Keď si po hodine sledovanie Zazie v metru poviete, že už viac bláznivé to nemôže byť, ostávajúca časť filme vás ešte niekoľkokrát dokáže presvedčiť o opaku!! Na môj vkus toho v čase blížiacom sa k záveru už bolo príliš, ale za mnohé skvelé či zábavné scény a za mladého Philippa Noireta tie 4 hviezdičky nakoniec dám. :-) ,,Čo chceš? To je nová vlna!" :o) (70%) (52 rokov filmu za 52 týždňov) ()

classic

Titulná postava v podobe Zazie, je jednak i akousi vizuálne vnemovou predchodkyňou Pippy dlhej pančuchy, čo sa konkrétne jazyka, ostrého ako britva, a jej odvahy, celkovo týka, a rovnako tiež i mladšou verziou Amélie z Montmartru, čo sa zase jej podoby s ňou priamo dotýka, a tak tým pádom vzniká, akýsi šialený, experimentálny počin s neuveriteľne frenetickým, groteskným, montážovým tempom, spracovaným na "godardovskú" nôtu, no zároveň aj nič pre mňa, keďže všetky tieto experimentálne: „hókusy-pókusy,” sú mimochodom úplne mimo môjho, racionálneho chápania, a tak by som totižto väčšinu z nich, iba nahádzal do jedného vreca, ďalej poriadne ich zviazal, kam v podstate zväčša patria...? • Hm..., som akosi dosť znepokojeným, pomaly ani k tomu nenachádzam dostatok vhodných slov, ktoré by vlastne mohli charakterizovať túto, uf..., mimoriadne divokú koláž naprosto bizarných záberov, trebárs ako vystrihnutých z tých najdivokejších, surrealistických, snových výjavov, kedy aj slávne/neslávna Mazacia hlava, je ešte oproti tomu hodne slabou náplasťou (v tomto prípade aspoň obstojne (za)fungoval príbeh), skrátka, momentálne sa cítim, ako by bola moja hlava čímsi/kýmsi nadobro vymazanou, čiže radšej by som sa mal týmto pokusným experimentom - širokým oblúkom dozaista vyhýbať, inak v opačnom prípade budem strašne pocitovo trpieť! • ...A síce sú tu taktiež všadeprítomné i prvky z „francúzskej novej vlny”, ako napríklad: ručná kamera, nakrúcanie v exteriéroch za použitia častejšej improvizácie, ale keď si to následne spojím s vyššie uvedeným „chaosom”, tak sa z toho vytvára práve len takýto rozporuplný výsledok, ktorý nemá so spomínaným hnutím, bohužiaľ takmer nič spoločného, teda okrem určitej formy. • A škoda, že sa v tomto filmovom guláši - objavil i predstaviteľ Gabriela, t. j. Philippe Noiret, ktorý, myslím si, že mal i oveľa naviac, než zo seba robiť iba totálneho idiota. A predstaviteľka hlavnej postavy, mi bola pre zmenu - neobyčajne protivnou. Apropo, zrovna od tohto režiséra, by som už vôbec neočakával takúto drzú šialenosť! ()

Padme_Anakin

Přiznávám, že mám poněkud jinou představu o roztomilé dívence, tuhle drzou holku bych velmi pravděpodobně ve své blízkosti nevydýchala. Jinak se jedná o solidní bizarnost se spoustou zajímavých nápadů, ovšem ve zrychleném pohybu se už vážně nenacházím. ()

Cimr

Důkaz o tom, že film může být myšlenkově naprosto prázdný, bez jakéhokoliv poselství a zároveň nenudící, obohacující, umělecký... Jediné co mi vadilo bylo to, že místy je to až moc popletené a člověk se v tom vůbec nevyzná. ()

fragre

Nevím, zda tento film má jiný smysl než taškaření, ale je mi to vlastně jedno. Ta krásná barevná a fantazií oplývající ztřeštěnost s oprsklou přidrzlou holčičkou (takovou francouzskou verzí Pipi punčochaté) putující pitoreskní Paříží (která je již jistě zničená turistickým a developerským ruchem) mne okouzlila a pobavila. ()

Gianni_B

První půlka hodně dobrá palba, druhá půlka už ale příliš nepřekvapuje a začíná nudit. Lední medvěd rulezzz! ()

Skip

Myslím, že tenhle film člověka buď chytne, anebo ho po pár minutách vypne. Mě chytl a prostě jsem si jen tak užíval tu docela roztomilou taškařici, kterou nám Louis Malle a Jean-Paul Rappeneau naservírovali podle Queneauova receptu. ()

janek85

Tak po delší době jsem zhlédl filmový klub a musím říct, že mě tento film hodně potěšil. Byl velice svižný, chvíli pomalý, chvíli rychlý. Ve většině scén byl viděl dobrý francouzský humor, skoro pořád jsem se smál. Taky by bylo dobré ocenit výkony herců, obzvlášť výkon malé holky, ten byl nadmíru vynikající. I hudba mi připadala k filmu dobrá. Z tohoto filmu mám velice dobrý pocit.83% ()

easaque

moderní groteska plná veselých a absurdních situací, jež se hodně podobají Tatiho filmům. Neposedná a hlavně drzá holčička s teplým strýčkem se proplétají barevnou Paříží. V tomto filmu zažijete spoustu legrace, teda pokud máte rádi hravou a střeštěnou zábavu. Sice tempo ke konci trošku polevuje, ale na čtyř hvězdičkách se rozhodně udrží. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Knihu znám, četl jsem z ní asi tři stránky a pak jsem ji nechal být s tím, že se autor asi zbláznil. No, tady to vypadá stejně. Absurdnost střídá další, něco jako příběh vlastně neexistuje, všechno je sled šíleností podobně jako Bláznivý Petříček. Akorát tady je to šílené trochu jinak. Zatímco u Bláznivého Petříčka byly bizarní dialogy, tady jsou bizarní obrazy a scény. První polovina je teda lepší než druhá, to je pravda, ale zase ten závěr, jak tam jdou všichni... To se ani nedá pořádně popsat, to se musí vidět, prostě to vypadalo, jako kdyby všichni byly na drogách. Občas jsem v tom viděl něco jako poctu Meliésovi (kvůli stop-motion vtipům, s tímhle Meliés na plátně kouzlil)Jen škoda, že tu jsou části, kde se moc mluví, až to nudí, jinak bych dal 5*. Takhle to bude jenom za silné 4* ()

Martin741

Vzdy som vedel, ze film Canicule 1984 bol nielen vo Francii obrovsky hit, a o tomto filme neviem nic, Oskar pise ze mimo Francuzsko neznamenal nikde nic, no a txa ja k filmu teda budem spravat. Mlade dievca je v Parizi, objavuje toto hlavne mesto Francie a nic ... este viem, ze tam hral aj pan Cernyet /Prohnili, Atentat v Parizi/, no zbvyok hercov siel potom uz uplne mimo mna. Kazdopadne nudny film, plany, v strede z dialogov su len vatovo plane plky, nepocuvatelne ...... v 3/4 som to vypol . 30 % ()

Machrovic

Posledních 15 minut (nebo kolik) ten film zbytečně zabíjí. I když musím přiznat, že ÚPLNEJ závěr, byl pro mě docela překvapivý. // "SPOILEROIDNÍ" HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Líbí se ti v Paříži? - Prdlajz dědku plesnivej. // Proč cheš být učitelkou? - Abych do pětašedesáti mohla buzerovat malé děti. // ... Tak budu kosmonaut. ... A budu buzerovat Marťany. // Anglický bomby zabíjely jen Němce. // Jmenuju se Pedro Přebytečnej. // Já jsem skutečná slečna. A navíc vdova. // Je radost vidět vás řídit. - Opravdu? // Nevíte která bije! - Čtvrt na pět. // Dospělé nesmíš týrat. // Kde je Albertina? - Pryč. - Jde se na cibulačku! // Tak to jste pitomec. - To se policajtům stává. ()

SeanLSD

Tretí Malleho film a zase natoľko odlišný, pritom stále perfektne kombinujúci klasickosť a originalitu! Nezaraditeľná a provokatívna dadaistická fraška, ktorej môžu jej streštenosť závidieť všetky bláznivé komédie, jej nenapodobiteľnosť mnohí avantgardisti a jej novoty väčšina tvorcov „novej vlny“... ___ Seriózny filmár Louis Malle si neváha po Queneauovom vzore robiť srandu zo seba, tradičnej filmárčiny i mladej generácie, do ktorej ho často, ale zrejme neprávom, zaraďujú. Ako v MILENCOCH vystihol priam esenciálne jadro francúzskej romantiky a vo VÝŤAHU NA POPRAVISKO dokonalú atmosféru noirovej kriminálky, v ZAZIE mimoriadne výstižne zvizuálnil buričského, revolučného ducha avantgardných hnutí a tvorivého chaosu, ktorý ich sprevádza, a zostal pritom dokonale svoj. ___ Môžu nastať rozličné prípady... Buďto teoretický divák pozná výnimočnú literárnu predlohu a ( nakoľko mať aspoň približne predstavu, čo od tohto filmu očakávať, asi nie je možné ) cíti zvedavosť, ako si tvorcovia poradili so spracovaním tak absurdne skvelého, ekvilibristického, jazykovo vycibreného a tematicky unikavého diela. Alebo netuší, o čo ide a potom musí nutne zostať totálne vyplieskaný – ak náhodou nezaspí od nudy ( čo sa mi samotnému prihodilo pri prvom sledovaní ). ___ Ťažko hodnotiť, do akej miery sa Mallemu podarilo preniesť do filmu čo najviac z originálnej treskutosti a sofistikovanej irónie Raymonda Queneaua. Hoci sú mnohé situácie skutočne úchvatné, technicky prekvapivé a tvorivo nápadité, že by ma to zas tak nejak strašne oslovilo, sa nedá povedať... Každopádne je to ale unikát, skutočne iniciačné filmové dielo Veľkého kolégia patafyziky, výnimočné a osobité, na ktoré nejde zabudnúť... už len preto, že sa mu nič iného nepodobá. ()

Cushing

Mám strašně rád první půlhodinu, pak se mi pozornost kamsi vytratí a ne a ne se vrátit. Možná je problém ve mně a ne v tom rozverném dílku (dítku). ()

noriaki

Zábavná zběsilost nepodobná ničemu co jsem kdy viděl. Malle si pohrál s obrazem, s postavami i se symboly, a natočil úžasný experiment zabalený do jednoho hektického dne malé holčičky v Paříži. Většina použitých gagů je sice vysloveně samoúčelných, ale tak imaginativních a hravých, že fungují i samy o sobě, bez jakéhokoliv pojícího příběhu. Režisér doslova plýtvá nápady, v každém záběru jich je bezpočet, až jsem uvěřil že francouzská metropole je pohádkové město s vlastními zákony a logikou. Byla by chyba nezmínit herce. Ve filmu jsou sice upozaděni perfektní formou, ale bez výborného výkonu všech zúčastněných by byl snímek stěží poloviční. ()

Zlín Film Festival s vůní  Francie

Zlín Film Festival s vůní Francie