Kde rozhoduje síla nad myšlenkou, je třeba bojovat jiným způsobem... Osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, inspirovaly režiséra Anthonyho Manna k natočení jeho idealizovaného životopisu. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera Roberta Kraskera i dechberoucí hudba Miklóse Rózsy. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena. (Česká televize)

Peťko

U nás málo známy film s Hestonom, ktorý sa mi pred rokmi proste vryl do pamäti. Posledná scéna, kde Rodrigo vyrazí na poslednú jazdu naproti arabským útočníkom je proste úžasná. ()

Scaevola

Snímek je skvělým příkladem hrdinské epiky v klasickém hollywoodském podání. Oproti podobným počinům však v žádném momentě nenudí a i intimní a poetické momenty podřizuje epice natolik, že ač jsem viděl verzi trvající přes tři hodiny, měl jsem pocit, že cosi ve skladbě scén chybí a že některé dílčí zápletky jsou zrychlené a nedostatečně podložené motivací postav. Rozhodně zaujaly bojové scény ať už osobní, či hromadné, které působí realisticky s až nemilosrdným naturalismem, přestože neteče krev, a množství komparsu oděného ve výtečných kostýmech je z organizačního a produkčního hlediska neskutečné. Jediným záporem tak je vedle místy chatrnějšího scénáře nevyužití potenciálně zajímavého střetu královy sestry s hrdinovou femme fatale, a také hlubší nepropracování ústředního protivníka, který kromě svého fanatismu nijak nevyčnívá nad ostatní generické válečníky protivné strany. Okouzlení Orientem ještě fungovalo. ()

Sunwheel

Ťažko sa mi verí, že Ben-Hur zhltol všetko možné z Oscarov a tento diamant zostal len pri nomináciách. Prakticky neviem čo tomuto historickému veľkofilmu chýba. Pri ňom mnohé moderné blednú závisťou, ktoré kamuflujú efektami a počítačovými armádami. Ale tá poctivá práca všetkých zúčastnených pred a za kamerou do dokonalého celku, ešte epickejšieho ako predloha z toho robí jednoducho čistú perlu filmového plátna! A tá HUDBA! ()

Heywood

Tak abych se za ty 3 hvězdy pomalu styděl, byť na 70% to vidím. Ale jakákoliv fanatičnost mě vždy brzdí a tady to byla fanatická oddanost králi, který byl hajzl a debil a to na mě nepůsobilo dobře, byť to tenkrát tak možná bylo. Navíc Lorenová v mnoha filmech jen pózovala a zde je to také tak. Oceňuji výpravnost, nádherné Španělsko, výborný výkon (jako skoro vždy) Hestona a přiznejme si, že takové filmy se dnes netočí. Ale délka na mě byla moc a tak zůstanu lehce pod hladinou obdivu. ()

zigy

propracované divadelní dialogy s raným 90tkovým dabingem, patos a hrdinství....ty bitvy měly docela říz, kolik asi bylo zranění? ()

PTuranyi

Štandardný historický veľkofilm s produkciou 60-tych rokov a dobrými hercami. Atmosféru stredovekého Španielska nevytvára len dobrá výprava a masové bojové scény ale aj intímne momenty v kamenných stenách hradov. Hudobná zložka však už je zúfalo zastaralá. Charltonovi Hestonovi role veľkých hrdinov sedia. Už mal za sebou rolu Ben Hura, takže úloha čestného, priamočiareho a nekompromisného rytiera je preňho ako ušitá, Sophii Loren ako Jimene zasa uveríte všetky jej cnosti aj túžby. 70% ()

dwarf

Rodrigo Diaz de Bivar je právě na cestě za nevěstou, ale zdrží ho potyčka s Maury, které zajme, ale pod slibem, že znovu nezaútočí na území Španělska, je propouští. Pro jeho krajany to je ale zrada. Když dorazí za svou nevěstou, je obviněn ze zrady - a to dokonce svým budoucím tchánem, prvním vojevůdcem krále. Oba muži se střetnou v souboji a Rodrizo vítězí za cenu smrti otce své vyvolené Chimeny. Chimena ho odmítá a slibuje mu pomstu. Charlton Heston tu hraje dalšího nezlomného muže, legendárního válečníka, který od Maurů získal přízvisko El Cid - Pán, který se nepoddá osudu ani králi a obětuje vše pro vlast. Krásnou Chimenu hraje Sofia Loren. ()

Dr.dogous

scénář 3 režie 4 herci 4 výprava 4 celkem 15 hodnocení 75% Cid, Rodriguéz, okusil hrdinou smrt a ještě posmrtně rozhodl bitvu s muslimy, Sofia Loren ho mrtvého připevnila na koně a postavila do čela armády a nepřátele se v panice rozutekli. A tu perníkové chaloupce znáte ?:-))) ()

kotrlak

Velkofilm dávnejch časů. Všechno hezký, ale nějak to zabili tím koncem, kterej mi přijde jak špatně zapošitej okraj hezkejch šatů - a to nejsem krejčí! ()

Kajagogo

V dobe môjho detstva mali vtedajší komunistickí mocipáni zvláštny zvyk. Vždy na Vianoce o polnoci dali v televízii nejaký dobrý film, aby ľudia nešli do kostola na Polnočnú omšu. Oficiálne sa to v ich reči volalo „Odpútavacia akcia“. A tak jedny Vianoce dali o polnoci film El Cid. Už ako školáka ma zaujalo, akí sú tí komunisti divní, keď ako protináboženskú akciu dajú film o udatných kresťanských bojovníkoch. El Cid (zo saracénskeho sayyid - pán) bol legendárny kastílsky rytier Rodrigo Díaz de Vívar s ďalšou prezývkou Campeador, ktorý udatne bojoval v rokoch rekonquisty proti Maurom, bol však zároveň ľudský a porazených sa nesnažil vyhladiť, ale zaobchádzal s nimi rytiersky. To zodpovedá aj historickým výskumom (keď som sa o to neskôr začal zaujímať), len motivácia bola mierne iná. Pretože Saracéni boli dobrí lekári, lekárnici, učenci, obchodníci i remeselníci (ktorí napríklad zvládali technológiu výroby vtedy strategickej damascénskej ocele), nemalo zmysel ich povraždiť, lepšie bolo ich zobrať pod „ochranu“ a pekne vypaľovať (raketíring). Tak mal milý Rodrigo Díaz de Vívar zo saracénov celkom slušný vývar (hovorovo česky vejvar). Notoricky známa scéna s tým, ako jeho mŕtvolu vysadili na jeho verného tátoša (česky oře) a postavili do čela vojska čím vyvolali paniku u protivníka najstaršie legendy nespomínajú, spracúva sa však u neskorších autorov. Sid je proste kvintesenciou všetkých rytierskych ideálov, je to hrdina bez bázne a hany. Pre zaujímavosť ešte doplním, že divadelná úloha Cida (v hre Pierra Coneille) bola parádnou úlohou môjho obľúbeného francúzskeho herca Gérarda Philipa (napokon bol k kostýme Cida aj pochovaný). ()

Sopholojong

Dalsia schematicka sandalovka, akych sa v 50's-60's natocili desiatky (Quo Vadis, The Robe atd.), plna prepalenych, afektovanych charakterov, patetickych dialogov a neinovativneho posuvania deja. Tieto "velkofilmy" vsak maju jedno, o com dnesne vyplachy mozu len snivat - hmatatelnost dekoracii, kostymov, masiek a kaskaderskej prace (zaverecna plazova lomenica). Ziadne CGI, len prave spanielske, alebo v studiu skutocne postavene repliky, realny komparz pri vojnovych vypravach v takmer nepristupnych terenoch, vynikajuce sermiarske/nozove fighty, o kostymoch (prevlada "krestanska" syta cervena) ani nehovoriac. A Sophia "taliansky dovoz do Hollywoodu s najvacsimi dudami" Loren ich ma najkrajsie - je rovnako pritazliva v ciernej robe, ako v tej bielej. Charlton Heston je pravdaze pozerske zlo (ten drsny "plnovous" v poslednej tretine mu ale pristane) a Genevieve Page otravna. Audiovizualne pekne (napriklad taka jazda moslimov na konoch po nocnej plazi s faklami za napinavej hudby Miklosa je paradnou scenou) pretavenie jednej znamej legendy, ale obsahovo to zostarlo uz v dobe svojho vzniku. 7 az 8/10 PS: Tie letiace sipy po dopade odrazajuce sa (velmi viditelne) od bojovnikov je teda poriadny prehmat. ()

surprise

Tolik komparzistů, tolik soubojů, tolik bitev a přitom taková nuda s topornými dialogy a slabou prokresleností postav, které jsou jen figurami v živém betlému. ()

Miroslav.Zac

Film z dob, kdy chlapi byli chlapi, o době, kdy chlapi byli ještě větší chlapi. Přemýšlím, proč se takové filmy už netočí? Byla to generační zvláštnost nebo jsme to posrali snahou být co nejdokonalejší, a lásku k filmu/umění jsme vyměnili za lásku k penězům? ()

Ed21W

Skvělá výprava, nádherné kostýmy a španělský hrdina. Děj je však příliš natahován a místy je nudný. Určitě mě El Cid více upoutal v šedesátých letech minulého století než dnes. Charlton Heston je ale dobrý. ()

DarthRag

Je to horší než Ben Hur, ale těch 5* si rozhodně zaslouží. Přestože to trvá tři hodiny, rozhodně to nenudí. Herecké výkony (zvláště ústřední duo Heston-Loren) jsou naprosto vynikající a chemie mezi Charltonem a Sophií je téměř bezchybná. Je to velkolepé, je to dobrodružné, je to romantické a tak úžasně filmové. Bitevní vřava není digitální a to je vše co u tohoto druhu filmu potřebuji ke štěstí. A jako třešnička na dortu je zde téměř dokonalá hudba Miklose Rozsy. ()

raininface

Nechápu, proč není tenhle film ve zdejším žebříčku 300 nejlepších historických filmů. Ale hlavně, že jsou tam komedie jako Slaměný klobouk nebo Alena. ()

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“