Kde rozhoduje síla nad myšlenkou, je třeba bojovat jiným způsobem... Osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, inspirovaly režiséra Anthonyho Manna k natočení jeho idealizovaného životopisu. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera Roberta Kraskera i dechberoucí hudba Miklóse Rózsy. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena. (Česká televize)

jasiska

Priveľkú dĺžku by som filmu El Cid ľahko odpustila. Veľkolepá hudba a výprava, legendárne herecké obsadenie a klasický príbeh mi veľmi pomohli si ju nevšímať. Čo už je však horšie, je rozlezlý záver filmu. Jednak mení históriu a jednak je strašne nudný a pre mňa aj nepochopiteľný. Odhliadnuc od konca je to však krásny film, akých až tak veľa nie je. ()

Prochy38

Velkolepé, epické, oslnivé, místy i dech beroucí. já byl prostě nadšený! Ono těch rytířských velkofilmů moc natočených není. Ale tenhle vede určitě. Ch. Heston exceluje a táhne vlastně celý film. Předlohu neznám, jen jsme se o ní ve škole učili. Nejslabší ve filmu je bohužel S. Loren. Krom hloupé role jí to ještě ani neslušelo a za ty roky jako jediná ze všech nezestárne. Nevím, nesedla mi tam. Celkově ale na tak dlouhou stopáž bezchybné.... ()

Rozjimatel

"Keby ľudia vedeli, aké je vyhnanstvo, všetci by boli vyhnanci."     Historický veľkofilm s ohromnou výpravou a skvelými hercami v titulných rolách (statočný a spravodlivý Charlton Heston a pôvabná, milujúca i nenávidiaca Sophia Loren). Dnes už to určite nie taká bomba ako v dobe svojho vzniku, film je pri svojej dĺžke miestami trochu fádny, do očí občas udierajú teatrálne prejavy účinkujúcich, dialógy plné naivity i naivný scenár. Dosť dlho mi trvalo, kým som na takúto maškarádu dokázal pristúpiť a začal sa konečne baviť (veď ide predsa o sfilmovanú legendu). Pár vecí by som ale na filme určite vyzdvihol, a to výbornú hudbu (Maďar v Amerike skomponoval dosť slušnú španielsku hudbu), pôsobivo stvárnenú súčasnú lásku i nenávisť v jednom srdci v podaní krásnej Sophia Loren  a napokon zaujímavé historické reálie (vždy sa rád dozviem niečo nové). ()

aLPaC

Velkovýpravné historické dobrodružství, jaké se už dnes jen stěží natočí. Heston v roli Cida je velmi přesvědčivý a i když Loren jsem viděl v lepších rolích, jako Jimena byla si myslím též dobrou volbou. Škoda té doby, kdy cenzoři ještě vládli a tak absence krve či realističtějších bojových scén zamrzí. ()

mira007

Středověký španělský hrdina z 11. století v americkém velkofilmu, který je pro mne už moc starý, ale na druhou stranu je pro mne ohromující vidět, jak se v dobách před vynálezem digitálních efektů točily velkofilmy, to totiž byly velkofilmy v ryzím slova smyslu - tisícihlavé masy komparzu, velkolepé lokace, kostýmy... jo je to zajímavé, ale podruhé to nedám. ()

Brejlil

Dílko z producentské dílny Samuela Bronstona, tentokrát ze španělských dějin. Vždycky jsem měl pocit, že ze všech Bronstonových pokusů je tento nejpovedenější, zřejmě proto, že je první. Co mi ale nesedlo, to je herectví Charltona Hestona, dnes působí dost prkenně. Dobývání Valencie je ovšem pěkné a vzdělanější vlastence potěší Herbert Lom v roli démonického muslimského vládce. ()

Mr.curry

Tříhodinový snímek plní vše, co se od něj očekává - když jsem se po skončení rozpomínal, co se vlastně událo, přišlo mi až neuvěřitelné, že se to vešlo do jediného příběhu. A 1961? Nebýt naoranžovělých obličejů, ani bych to nepoznal - tradiční historická podívaná jak má být. ()

Vesecký

Už poněkolikáté (Bitva u Thermopyl) musím znovu opakovat, že tehdy Američané tyhle velkofilmy udělat uměli, aniž by se člověk po tři hodiny byť jen chvíli nudil. Samozřejmě výborný výkon Ch. Hestona a S. Lorenové. Množství statistů, přehledný děj (možná to od diváků chtělo trocha znalosti španělské historie), vycházející z národní španělské legendy s pravidvým základem, to vše dojem umocňovalo. Jediným slabým místem bylo, že všechny vnitrozemské scény byly natočeny na jednom na jednom místě s několika skalami, kterých si divák musel všimnout, ať to mělo být uprostřed země nebo na pobřeží u Valencie- ()

Narciska

Hrdinský epos je ztvárněn tak, jak velela doba. S důrazem na velkou výpravu a slavné tváře. Jak krásně se skvěli Sophie Loren a Charlton Heston, ti, co jim stáli po boku či vinou osudu i proti nim, však byli odkázáni ke všednosti. A Maurové, herci nevysokých kvalit, kterým orientálního nádechu nedodávalo nic víc než silné líčidlo kolem očím a zahalená ústa, byli nedůstojnými byť hrozivými protivníky. A mimo to až vtipními figurkami. Toto zvtárnění středověké legendy tak už dneska málokoho oslní.. ()

BOURQUE

Veľmi krásny a dojímavý príbeh o živote najväčšej španielskej hrdinovi. Charlton Heston ako El Cid a Sophia Loren ako Jimena: k tomu , čo táto dvojica predvedie vo filme, nemám ani najmenší komentár – famózne herecké výkony. Hudba je veľmi dobrá a bojové scény sú taktiež celkom v poriadku. Záver je priamo silne geniálny a neprekonateľný. Jedine, čo mi osobne vadí, je práca kameramana a strih, ktorý sa podľa mňa nepodaril zvládnuť na sto percent. P.S.: Keby aspoň 1% ľudí by sa choval tak, ako El Cid, tak by sme mohli žiť v úplne inom svete. Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

drankeryth

Dalsi velkofilm s Charltonom Hestonom, ktory som mal moznost vidiet na DVD. Aj tento film ma obrovsku dlzku minutaze, kde to bolo premyslene do najmensieho detailu, aj ked tych bojov tam nebolo prilis moc. Pocas plynutia casu som vo filme nepostrehol ziaden velkolepy boj dvoch velkych armad, ale pri konci filmu sa nieco take odohralo. Najprv som si myslel, ze boj o Valenciu nastartuje konecne poriadnu akciu, kde to bude dychat spravnym feelingom adrenalinu napumpovaneho do zil vtedajsich bojovnikov. Na moje prekvapenie stacil jeden mensi predslov od Cida a utok katapultov, ktore strielali chlieb za hradby murov Valencie. Potom nastal nepatrny boj Cidovej armady a obrancov Valencie, ale len v takom malom boji, co ma aj sklamalo. Lepsi boj prisiel pri vylodeni Arabov na pobrezie Valencie. Tu uz bolo nasadene do bojov uplne vsetko a malo to dobre grady pri subojoch medzi dvoma znepriatelenymi stranami. Po zraneni Cida uz sa to len vlieklo do zaverecneho finale, kde uz len Cid prebehol okolo arabskej armady, ktora nic neurobila a len vystrasene utekala prec od neho, ze je vraj prizrak. Cakal som, ze sa chopia zbrani a zacne dalsi kruty boj o pobrezie, ale oni nic a len utekali ako splasene zajace. Skoda, ze ten boj nebol, ale to nevadi, pretoze film je prespikovany spravnymi dialogmi a hereckymi vykonmi, ktore vobec nezaostavaju za plynutim deja az do konca filmu. Aj tento film patri medzi uspesne, co sa tyka na poli historickom. ()

MickeyStuma

Dva roky po vzniku již zvukového filmu „Ben-Hur“ (1959) se Charlton Heston ujal role další historické postavy, tentokrát známé jako El Cid Campeador neboli El Cid, španělský vojevůdce a národní hrdina, pod jménem Rodrigo Diaz de Vivar. A jak už to ve své době bývalo, i tento další filmový epos je natočen v tradičním stylu historických velkofilmů s velkolepými scénami, vcelku dramatickým příběhem a hvězdným obsazením. Diváckou výtkou však není ani tak délka stopáže, jako spíše relativní nedostatek intrik v ději, jak už to u podobných filmů bývá. Přesto je zde lidská touha po moci poměrně dobře podrobena zkoumání a vyzdviženo agresivně manipulativní náboženství. Z technického hlediska je zajímavé, jak tvůrci zohlednili stísněné interiéry pro vizuální rozšíření opulence a honosné stavby. To se týká i válečných scén, v nichž jsou krveprolití a celková brutalita války zastoupeny rychlými střihy a brilantními zvukovými efekty. Dnes už to tak ani nevypadá, ale na počátku šedesátých let šlo z diváckého hlediska ještě o realistické bitvy. Filmová hudba Miklóse Rózsy už dotáhla k dokonalosti, zejména co se týče celkové atmosféry, ten zbytek. Technicky je tedy film zvládnutý na jedničku, o čemž svědčí i jeho nominace na sedm cen Oscarů, z nichž nakonec dva vyšly. Ať tak či onak, tento historický epos je zkrátka i více než šedesát let po svém vzniku i nadále působivým filmovým zážitkem. ()

Denny

V tomhle historickém filmu o středověkém španělském hrdinovi jsou jedny z nejlepších bitevních scén v dějinách filmu. Heston se hodí na hrdinské postavy. ()

Dárius

Židé byli za okupace svojí biblické země Římany vyhnáni,rozptýlili se po celém světě a zakládali celé kolonie.Jedna taková se nacházela v jižní části dnešního Španělska-tenkrát pod nadvládou Maurů.Sami židé před r.711n.l.-dokonce vyzývali araby aby vstoupili do Španělska,protože je zde pronásledovali křestané.Vzácný to ůkaz spolupráce židů a arabů-bohužel historický.A do tohoto historického období je přenesen tento ůchvatný film.PS.Zdroj historie-Marek Čejka,kniha Izrael a Palestina. ()

Fido

Historická klasika, která nám dnes už připadá "zastaralá" a možná "nemoderní" (ještě se tak přátelit s musulmany, že?),, ale ve své době naprostá špička a myšlenkově velmi inspirující. Standartní výkon Charltona Hestona a ještě lepší Sophia Loren, výborná výprava, hrdinské score Miklóse Rozsy. A také už konečně vím, odkud bral instpiraci pro dobývání Minas Tirith Peter Jackson! ()

RajAthen

Dobře natočený film. Heston zase hraje tvrďáka dějin a hraje ho opět přesvědčivě. Sophia povětšinou dosti otravný přívěsek a popravdě mě její "odhodlané" či naopak "rozrušené" pohledy velmi rychle omrzely. Film, jak je to pro tyto léta u tohoto žánru obvyklé, je fascinován masovými scénami a řada z nich působí spíše jako - "Podívejte, kolik jsme sehnali lidí.". Efekt se trochu láme v momentě, kdy vám záhy dojde, že dvě armády jsou hrány armádou jednou. Přesto je počet statistů obdivuhodný. Hlavní záporák Ben je správně šablonovitý a často nemá k dobré hlášce daleko. Zkrátka film, který dýchá rytířstvím, stejně jako 60. léty Holywoodu a kde je, na co se koukat. ()

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“