Kde rozhoduje síla nad myšlenkou, je třeba bojovat jiným způsobem... Osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, inspirovaly režiséra Anthonyho Manna k natočení jeho idealizovaného životopisu. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera Roberta Kraskera i dechberoucí hudba Miklóse Rózsy. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena. (Česká televize)

Manhatten

Téměř tříhodinový rytířský epos je skutečně tím pravým historickým velkofilmem. Ve světě španělsko- arabského napětí se konečně objevuje ten správný muž. El Cid. Aby skrze víru v přátelství, lásku a rytířské ideály zachránil co se dá. Charlton Heston je skutečný tvrďák, který ví co a jak a úspěšně dovádí svou bitvu, plnou zrady a sterilních a chvílemi nudných akčních scén až do úplného konce. Výprava je skvělá a Sophia Loren též. Jen je to někdy už trochu moc. ()

deLaFere

Film v žádném případě není historicky přesný, ale příběh je tak skvělý, že to absolutně nevadí. Cid je pro mě asi nejoblíbenější snímek ze série amerických velkofilmů šedesátých let. Charismatický Heston, krásna Sophia Loren, úžasné reálie a především perfektní příběh. Velmi dobré dobové vyobrazení rytířské cti či vztahů mezi Araby a křesťany, paradoxní je v kontrastu se snímkem, že Španělé Maury nakonec stejně ze své země vyhnali. Pokaždé se u tohoto eposu výborně odreaguji a jsem přesvědčený, že pět hvězd je naprosto zasloužených. ()

Rodin

Charlton Heston je tím nejlepším Cidem, kterého si lze představit. On totiž působí dojmem absolutně a bezvýhradně kladného hrdiny, který ve svém bydlišti nepotřebuje ani sanitární zařízení, nebť se nepotí a nemusí nikdy na záchod, dokonce ani neví, co by měl v koupelně dělat. Nepleťte se, já ho prostě miluji, a i když si myslím, že jeho nejlepší role patří do Planety opic (sorry, Ben Hure), tohle byl biják, ve kterém dokázal upozadit i skvostnou Sophii Loren. Prostě jak tu píše Kulmon: TENTO FILM CHCI VIDĚT ZNOVU! V mém případě by to bylo aspoň podesáté. ()

Tormentor665

Tohle jsou filmy, jaké se dnes již nenatočí. Když si vzpomenu třeba na takovou 1683 nebo Jindřicha IV., tak musím takovéhle rozvláčné a svým způsobem velkolepé eposy vychvalovat až do nebe. Ještěže žiji 200 metrů v podzemí! ()

Amonasr

Ač historické velkofilmy nejsou právě můj šálek kávy, tato nádherně zpracovaná pohádková legenda mě doslova okouzlila a na tři hodiny přikovala před obrazovku. Vše bylo namícháno v dokonalém poměru - láska, čest, odvaha, zrada, bojové scény, noblesa i prostota. Ani jistá nezbytná melodramatičnost nebyla vysloveně přehnaná. Více než příjemná podívaná, při které čas běžel téměř nepozorován. ()

kubilov

Jako je El Cid neoddiskutovatelným španělským středověkým legendárním hrdinou, takový je i velkolepý filmový opus Anthonyho Manna ze zlatého období Klasického Hollywoodu, který kladl důraz na pořádně rozmáchlou a velkolepou výpravu spolu s úderným heroizujícim příběhem, čímž Cid bezpochyby je. Velký příběh o jednom mocném člověku, který se hluboko v průběhu Maorské okupace Španělska (300 let po začátku a 400 let před koncem) povznesl nad problémy a spojil oba znesvářené světy proti ještě hrozivějšímu a nebezpečnějšímu protivníkovi, za což sám zaplatil životem, stal se však legendou a symbolem nejen samotné reconquisty, ale i prakticky každého španělského boje za cokoliv a pro cokoliv. Charlton byl přesně ten "hero" typ a Sophia zase ten záhadný typ osudové ženy. Veliká záležitost, avšak při tříhodinové stopáži se samozřejmě nedostatky jen nesnadno přehlížejí. ()

mac000

El Cid je jedním z největších epických filmů své doby. Jako rytíř se Rodrigo Diaz držel skutečných křesťanských principů. V době nelítostných bojů mezi dvěma vírami daroval život muslimovi, který se za to stal jeho spojencem. Společně zachránili Španělsko před invazí. Odměnou za to bylo obvinění z velezrady a vyhnanství. Přesto se postavil za svého krále znovu, když jej bylo zapotřebí… Nezapomenutelná je závěrečná scéna filmu, kdy tělo mrtvého El Cida je připevněno do sedla jeho koně a postaví jej do čela armády spolu s králem. Když armáda nepřítele spatří El Cida, věří, že duch El Cida se vrátil z říše mrtvých. Je příliš vyděšená, neschopná boje a tak král Alfonso vítězí v rozhodující bitvě “ ve jménu Boha a Cida”. Úchvatný 70 mm film s velkolepou výpravou. ()

MirkaP

60. léta a jejich velkofilmy, pojem sám o sobě. Jako vždy - fascinující grandioznost, ale dlouhé a rozvleklé, navíc dobově nepřesné. ()

ostravak30

Budu se opakovat, ale prakticky všechny historické filmy 50. a 60. let se vyznačovali především výpravností. Na to skoro kladli větší důraz než na děj samotný. Cid není výjimka. Nedokážu posoudit nakolik je film skutečně výstavou pravdomluvnosti, ostatně o Cidovi jsem slyšel prvně, ale vypadá dobře. Bohužel se za mě nepodařilo dotáhnout, aby vizuální rozdíl mezi Charltonem Hestonem (v té době mu táhlo na 40, ale vypadal starší) a Sophií Loren (jí táhlo na 30). Nějak mě k sobě nepasovali. Cid se navíc asi pro běžného Evropana stane zajímavým snad jen tím, že bojoval proti rasismu a za náboženskou svobodu. Ve stínu jiných slavných a opěvovaných hrdinů asi zůstane. Nicméně je tento snímek zajímavá paralela s americkými šedesátými lety, kdy se právě o rasovou svobodu černoši snažili. Cid kromě výpravnosti nabízí i velmi povedené herecké výkony, ale trochu zkritizuju tu délku, kdy si nemyslím, že by ve všech sto dvaasedmdesáti minutách vyprávěli všechno, co bylo důležité. ()

Bumerang

Klasika epického velkofilmu. Historicky dost nevěrehodné, ale na to se tady absolutně nehraje. Mann skládá jeden krásnější záběr za druhým, davové scény jsou režirovány opravdu precizně a ta hudba... Nemá chybu! Charlton Heston je chlapák k pohledání a Sophia Loren krásná jako květ :-) Nikdy nezapomenu na scény, kdy Cid nutí krále přísahat, že nezavraždil bratra a na obléhání Valencie. Podle mne, vedle Ben Hura historický velkofim č.1! ()

pavliCZECH

Jo, na to jsme se koukali, když jsme byli malí. Už to dlouho v televizi nedávali, mám takový dojem. Chtěl jsem být samozřejmě jako Rodrigo - El Cid a mít po boku krásnou Ximenu - nikdo jiný než Sophia Loren. ()

CZECHYa

3 hodinový epos o hrdinovi, kterého se nepřátelé polekali, i když už byl dávno mrtev. Velkolepý film, škoda jen že už dnes se takovéto filmy netočí. ()

carl.oesch

No tenhle film od dětství miluji, Cidovu smrt jsme vždycky v kině obrečel a když si ho pustím dneska, mám z něj stále stejnou radost, i když vím, že tak, jak je to podáno ve filmu to až zas tak nebylo. Na rozdíl od Pádu říše římské je zde ale těch fabulací podstatně méně. Ale to nevadí - onen konec, kdy se nechá Cid připoutat na koně (vlastně poručí, aby jeho tělo na koně připoutali, protože odmítne lékařský zákrok, který by mu možná zachránil život, ale nemohl by velet svým vojákům v protiútoku) a jak se praví v podcastu - vyjede z brány historie do legendy mně dneska zlepšuje vědomí, že Cid přežil a kromě dvou tradičních dcerek měl ještě syna (kterého ovšem přežil) a že ona svým způsobem rozhodující bitva, která definitivně zlomila moc Arabů a Maurů na Las Navas de Tolosa proběhla až roku 1212. Naopak, pravdivé je, že El Cid získal Valencii i to, že za jeho života se islámští agresoři pod vedením Jusúfa vydali do Španělska, aby zlomili stále úspěšnější reconquistu severních křesťanských států. Nicméně onen El Cidův královský pán a nepřítel Alfonso byl Jusúfem poražen na konci jedenáctého století a definitivnš bylo nebezpečí (byť křesťané se zbavili muslimských agresorů až vlastzně dobytím Granady na konci století patnáctého) zlomeno právě až onoho památného roku 1212. Charlot Heston ty hrdiny nějak tak uměl a Sophii Lorenovou není potřeba chválit, v jejím případě je to standard, neviděl jsme jí hrát ve filmu, kde by nebyla vynikající. Skvělá je i hudba M. Rózsy a nutno konstatovat, že ačkoliv se jedná o tříhodinový film, není zde žádná nuda, prostoje a akčnost ať už soubojů (s Jimeniným otcem) a především s aragonským rytířem o sporné město, nebo bitevní scény patří k tomu nejlepšímu, co se podařilo natočit. Nicméně, těch pět hvězd je za dětství, kdyby ch chtěl, asi bych dokázal lecos najít, co by onu pro mně dokonalost přece jen narušilo, ale i se zcela jasným odstupem bych méně jak čtyři nedal..... ()

pafka

Epicke vypraveni s obrovskyma scenama a davama lidi, kteri jsou skutecni a fakt to dobre funguje. Stary, ale uzasny film s mnoha zvraty a osudovymi scenami. ()

cimrman2. odpad!

Spoilery Ani naparáděný mrtvý Cid na koni mě nerozhoupal k tomu abych uštědřil víc jak odpad! Monumentální životopisňáky z této doby (kolem 1960) mě začaly přitahovat. U Kleopatry i u Quo Vadis jsem se někdy částečně ale přesto bavil, poněvadž zde byl vždy někdo sympatický. Tak tady nebyl vůbec nikdo a co víc hlavní kapl nekapl je mi extrémně proti srsti. O Sophii Lorenové toho moc nevím snad jen to, že má v Římě hezký byteček s výhledem na Kapitol co však vím je že svou "krásou" mě rozhodně neuhranula a herectvím již vůbec ne. Do toho bitvy bez jediné zachycené kapky krve a celkově dlouhé a nudné. ()

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“