Odhalená stopa

• USA The Naked Spur (více)

Dopadnout vraha bylo jednodušší než jej předat do rukou spravedlnosti... Farmář Howard Kemp se vrátil z občanské války, aby zjistil, že jeho žena zatím prodala všechnu půdu a znovu se provdala. Z tvrdého vojáka je rázem zlomený muž, jenž si musí na živobytí vydělávat i nepříliš oblíbeným způsobem. Proto se vydává za hledaným vrahem Benem Vandergroatem, za jehož dopadení je vypsána odměna ve výši 5000 dolarů. Po cestě se k Howardovi přidává starý neúspěšný zlatokop a voják nedávno propuštěný z armády. Zločince dopadnou brzy. Dovést dopadeného vraha k šerifovi ale není tak jednoduché, jak si každý z nich představoval… Dramatický komorní western, odehrávající se uprostřed hor, natočil klasik americké kinematografie Anthony Mann, jenž má na svém uměleckém kontě výrazné tituly westernového žánru Winchester ’73, Muž z Laramie a Šerifská hvězda. Hlavní úlohy pod jeho vedením ztvárnily hollywoodské herecké hvězdy James Stewart, Janet Leighová a Robert Ryan. (Česká televize)

alonsanfan

Zajímavý psychologický western odehrávající se v překrásné přírodě a využívající i půvabu Janet Leigh, která ovšem v tomto snímku pouze problikává (byť v sexy chlapeckém sestřihu), aby pak zazářila v Hitchcockově Psychu. Karty jsou rozdané jasně, desperád, na kterého je vypsaná tučná odměna a jeho půvabná společnice proti třem "klaďasům" zkrachovalému farmáři, postaršímu lovci kožešin a vojákovi propuštěnému s ostudou z armády. Všichni mají velkou motivaci shrábnout celou částku odměny, ale desperád se nemíní dát lacino a chytře využívá i slabého pohlaví. ()

Adiemus

Psychologicky zajímavé, ale jinak nuda. Nejvíc mi vadily odpudivé škleby Roberta Ryana a určitá předvídatelnost konce. A k tomu (pokolikáté už?) neadekvátní dabing. ()

Gromit

Odhalená stopa nabízí přesně to, co jsme si zvykli očekávat od westernů Anthonyho Manna s Jamesem Stewartem v hlavní roli. Napínavý děj, působivou atmosféru a dramatické zvraty. Jediný rozdíl spočívá v tom, že její hrdina (v tradičně vynikajícím Stewartově podání) je tak posedlý touhou po pomstě, že působí až takřka nelidsky. A už tato pozoruhodná skutečnost je dostatečným důvodem k tomu, aby si žádný westernový fanoušek nenechal Odhalenou stopu ujít. ()

PlysovyMacko

Kovboj Howie sa s nesurodou skupinou ludi snazi dostat banditu, aby celil spravodlivosti a ziskat zanho odmenu. Ten sa cely cas snazi utiect, provokovat ostatnych, vyvolavat konflikty a rozhadat ich. Jedina postava zeny, priatelky banditu sa snazi konat spravne, zatial co tuzi po lepsom zivote. Pribeh sa odohrava v horach a pacili sa mi zabery na zasnezene kopce a rozvodnene rieky. ()

curil

Moje srdeční záležitost. V tomto westernu se sešli opět režisér Anthony Mann, klasik žánru, a James Stewart, jeden z nejlepších představitelů osamělých a tvrdých mužů na rozhraní zákona. Film jsem viděl několikrát a nevynechám žádnou reprízu. Bohužel na DVD snímek nemám a ani netuším, zda už to u nás vyšlo. ()

ostravak30

První scénář pánů Sam Rolfe a Harold Jack Bloom a hned nominace na Oskara. Ve snímku sledujeme  Howarda Kempa, který se snaží dopadnout hledaného zločince a zkásnout za něj tučnou finanční odměnu. Sám požádá o pomoc nejprve stařík, následně i propuštěný voják. A je jasné, že jediná šance vraha, jak tuhle trojici rozdělit je útočit na jejich chtivost. Těžko hodnotit. Western má své dramatické a celkem působivé momenty, ale též místa, kde se pořádně nic neděje. Viděl jsem filmy lepší i horší. Anthony Mann zde přemýšlí o tom, co je morálnější, zda zločince předat spravedlnosti, ale vzít za to peníze nebo vykonat spravedlnost sám. Podobný námět jsem již viděl v jiných filmech, kde se vyskytuje stále stejný problém. Dopadnout viníka není tak těžké, horší je to dopravit ho na vzdálené míle na místo předání. Tady si režisér tak alespoň pohrává se vzájemnými vztahy, které se každou chvíli mění. ()

Amaranta

Spát u tohoto filmu bylo za trest, ta ženská, pořád jenom ječela. Když jsem se probrala poprvé a mrkla jsem na obrazovku, myslela jsem, že jde o Star Trek. Když podruhé, napadla mě Planeta opic. To jen takové malé srandy... ()

Winster

Paradni vidina odmeny....a J.S! Temna minulost a zlé vpominky na obcanskou valku. Nesouroda parta v kapse s propoustecimy papiry U.S Army...porad se vymýšlí kde jaka lest. Až na ten konec... ()

FilmFaktor

Je to viac psychologický thriller vo westernovom prostredí, než western ako taký. Zopár postáv, vynikajúci scenár a kvalitne rozpracované charaktery. Krásne nasnímané exteriéry Coloradskej prírody /skoro žiadne štúdiové zábery/ a maximálne gradujúca atmosféra. Jimmy Steward opäť dokonalý. Takýto typ filmu v dnešnej dobe už nie je šanca natočiť (z viacerých to dôvodov)... ()

PTuranyi

Dobrý western, ktorý je tak trocha osobnou drámou Howarda Kempa prenasledujúceho Bena Vandergroata kvôli odmene. Howard je okrem okolností ako dopraviť zajatého Bena spravodlivosti s pomocou nespoľahlivého vojaka a starého zlatokopa vystavený aj iným morálny voľbám pretože Bena sprevádza mladá Lina, ktorá necháva chladným snáď len starého Jesseho. Príbeh je produkčne dobre spracovaný, ale rana sa Howardovi podivne rýchle hojí. Možno len čas vo filme ubieha rýchlejšie ako sa zdá, po jednej noci s horúčkou a pár ďalších ho už zranenie až tak neobmedzuje. Postavy sú stvárnené uveriteľne a ani romantický záver nie je až taký kŕčovitý. 70% ()

Sopholojong

Na uvod zdolavanie skaly s "wanted" vrahom a jeho milenkou, pribratie sidekickov k tomu (uniformovany vojak a starecky farmar), povinny suboj so "zlymi" Indianmi, konverzacky pri ohni a v jaskyni, prebratie milenky, zloduchov twist, prestrelka a drama "zenska v nesnazich" pri dravej rieke, hrdinsky happyend... Vsetko s atributmi neskodneho patdesiatkoveho westernu - teatralne herecke vykony, staticka kamera, priemerna rezia, pateticky scenar, hrdinska hudba. Oscarova nominacia za scenar uplne mimo! ()

StaryMech

Chudičký děj "Pouhé ostruhy" (překlad chabý, ale smysluplnější než "Odhalená stopa"), ohýbaný podle  pravidel žánru, oživuje dobře odvedená akce. Mimořádný je na filmu jen způsob, jakým Mellor pod Mannovým vedením nasnímal textury jarních Skalistých hor - a nebe z technicolorového azuru. Ten obzvlášť potěší v době, kdy kinematografii sužuje tyrkysový vir. ()