Odhalená stopa

• USA The Naked Spur (více)

Dopadnout vraha bylo jednodušší než jej předat do rukou spravedlnosti... Farmář Howard Kemp se vrátil z občanské války, aby zjistil, že jeho žena zatím prodala všechnu půdu a znovu se provdala. Z tvrdého vojáka je rázem zlomený muž, jenž si musí na živobytí vydělávat i nepříliš oblíbeným způsobem. Proto se vydává za hledaným vrahem Benem Vandergroatem, za jehož dopadení je vypsána odměna ve výši 5000 dolarů. Po cestě se k Howardovi přidává starý neúspěšný zlatokop a voják nedávno propuštěný z armády. Zločince dopadnou brzy. Dovést dopadeného vraha k šerifovi ale není tak jednoduché, jak si každý z nich představoval… Dramatický komorní western, odehrávající se uprostřed hor, natočil klasik americké kinematografie Anthony Mann, jenž má na svém uměleckém kontě výrazné tituly westernového žánru Winchester ’73, Muž z Laramie a Šerifská hvězda. Hlavní úlohy pod jeho vedením ztvárnily hollywoodské herecké hvězdy James Stewart, Janet Leighová a Robert Ryan. (Česká televize)

Freemind

První jiskry blížící se revoluce, která zrušila image westernu coby prostoduchého filmu o pistolnících a Indiánech. Ústřední linka - eskorta zloducha na šibenici - je výchozím bodem nejen pro dramatické scénky, ale hlavně pro psychologické potyčky a morální dilemata všech zúčastněných. Je to sice stále chlapská záležitost, Indiáni a ženy zde slouží jako pouhé kulisy, ale postavy jsou velmi precizně načrtnuty a je opravdu potěšení sledovat, jak se tento příběh vyvíjí. Plusem jsou strhující krajinky, mínusem burácivá, orchestrální hudba. Rozhodně TOP20 nejlepších westernů. ()

kaylin

Minimum přestřelek, minimum akce, hodně konverzace a jen pár herců. Přesto natočil Anthony Mann jeden z nejlepších westernů (anebo alespoň ten, který se mezi nejlepší snadno zařadí), protože pochopil, že i western může být o lidech a že to s nimi bude fungovat. James Stewart výborný v roli nepříjemného chlapa, což bych před filmem nevěřil. ()

YURAyura

10/10 Bravo! Zadna pozitivni postava, jen tipicky zistne lidske vlastnosti. Parada. Neurvaly Ralf - pro me zatim teprve treti film s nim - Dirty Dozen + Kiss me deadly, Psycho lasicka Janet do sve role teprve doroste a vykozi se, Robert je charismaticky presvedcivy vudci vsem, a James to neni ten typicky usislany jizan a la Mirek Dusin. Mala napoveda pro mistni pseudoDB: chybejici clanek petice zlatokop je Millard Mitchell ;]] ()

Dont

Podle mého názoru jeden ze slabších westernů Anthonyho Manna, ale možná je to jen můj subjektivní dojem, protože mi nesedly postavy, zejména hledaný Ben v podání Roberta Ryana a vlastně i Janet Leigh v roli ženy, která vůbec neví, co chce. I ta lest se zlatou žílou byla až příliš průhledná, než aby se na ni starouš nechal takhle lacino nachytat. ()

kinderman

Ukázkově exteriérový western patří k těm nejlepším, které spolu A.Mann a J.Stewart natočili. Nádhera a zároveň drsnost horské krajiny a psychologické napětí mezi všemi pěti postavami (víc jich tam opravdu není) dramatického příběhu tvoří dokonalou jednotu a mistrovský kousek filmařiny. ()

Martin741

Reziser Anthony Mann /Raw Deal 1948, Cyd a Spartacus/ natocil slusny western o farmarovi Howardovi Kempovi, ktory po prichode domov z obcianskej vojny zistil, ze jeho zena sa znovu vydala, a mimochodom, komplet ho vykostila od penazi a majetku. A tak ju podla mna treba poslat do prdele a ujst od nej co najdalej. James Stewart tocil v 40., 50., a 60. rokoch svoje najlepsie filmy, az neskor v druhej polke 60. rokov Stewart hlasil ustup zo vsetkych pozicii a stiahol sa. Potom mohli vzniknut "westerny" ako Firecreek. No nic, rezia je vyborna, pribeh strhne, Janet Leigh bola skvela a par scen stoji za zapamatanie. Dialogy su na urovni a scenar k filmu ma hned zaujal, ba dokonca aj tempo sa najde : 77 % ()

Topco

Tá ambivalentnosť postáv a krásne scenérie ma naozaj bavili! James Stewart tradične skvelý + obstojne mu sekundoval Ryan vo svojej typickej, zlodušskej polohe! ()

zette

Na dobry western moc dobrodruzne, to co u Vinnetoua funguje, tady me spise otravovalo. Postavy me nezaujaly a Stewart se mi do role kovboje taky moc nehodi... ()

Mylouch

Licitace a odhalování karet účastníků cesty z divočiny do Abilene divokým krajem uboze šavlookých indiánských střelců. Vizuálně zvládnuté pojetí a ♫ Kaperova střízlivě romantická velkostudiová hudba s dramatickou přesvědčivostí (a s režijním nápadem ešusové tancovačky) jen částečně zpestřuje a spíše posiluje westernové stereotypy divadelně statických scén. Uznání za akční horolezecké a útočné využití ostruh. 2-3* ()

senor

Westerny se Stewartem režírované Mannem jsou v podstatě docela podobné, tenhle je spíš z těch lepších. Stewartův hrdina je zde snad nejvíce nervní a nejméně odpovídá klasickému westernovému klaďasovi. ()

Jizni Tlapa

Lehká nadprůměrnost, postrádající něco, čemu se říká "frajeřina s kolty proklatě nízko". Poměrně přímočará dějová linka, přestřelka s indoši a "ta holka" z Psycha jsou tím nejlepším, co tahle westernňárna fanouškovi nabídne..snaha odlišit se, "sviňáckým" charakterem hlavních aktérů přišla poměrne nazmar... ()

pytlik...

Ten pseudomorální závěr to totálně zazdil... Kdyby byla slečna odkojená Babičkou, věděla by, že správná hospodyně přes plot i pro pírko skočí, natož aby si nechala utéct takový žok peněz. ()

KarKulA

Nemohu říci že by se jednalo vysloveně o špatný western, ale nemohu ani říci, že by se jednalo o kousek, který by mě nějak zvláště nadchnul. Určitě se ve filmu dalo najít několik originálních momentů a zajímavá postava ústředního záporáka (Robert Ryan), který obratně manipuluje se svými vězniteli a kolem kterého se celý příběh točí, jako celek to ale pro mě postrádalo výraznější atmosféru a konec působil tak nějak šablonovitě. Ani Stewartovi postava zlomeného Howarda Kempa podle mě ne až tak sedla - i když své udělal asi i dabing (měla jsem tu čest zhlédnout tento kousek na ČT2 - ale čert to vem, hlavně že je napadne něco takového dávat). ()

Han22

Další Mannovsko-Stewartovský western a jeden z prvních, kterému jsem opravdu přišel na chuť. Stewart hraje cynického lovce odměn, kterému se podaří v divočině chytit vraha. Protože mu pomůžou jeden zlatokop a jeden voják a vrah cestoval s dívkou, vydává se tato pětice do města vyzvednout odměnu. Cesta je to dobrodružná, místo prérie nebo jiných westernových propriet opět sází na lesy, skály, řeky a vůbec divočinu. A především je to zajímavá psychologická hra - vrah umí hrát dobře na city a intrikovat, jeho dívka hledá lásku u hrdiny, který není vůbec hrdinský, ale zajímají ho jen prachy. A ani jeho parťáci nejsou svatí - voják byl vyhozen z armády, znásilňování nebo vraždění mu není vůbec cizí, starý zlatokop je pro vidinu zlata ochoten obětovat cokoliv. Výborně napsané a zahrané postavy tomu dávají hloubku, aniž by film ztrácel spád a proto dávám za 4*. ()

Zagros

Odhalená stopa je dobrý western, který dává přednost dialogům a hraním si s psychologií postav, před akcí a klasickou přestřelkou. Během děje povětšinu času sledujete pět postav, které se setkávají víceméně náhodou. Jeden hledaný vrah, po něm pátrající zlomený muž, hledač zlata, uprchlý voják a ztracená a zmatená ženská. Potupně dozvídáte o jejich minulosti, poznáváte jejich charakter, odhadujete jejich osobnost a hádáte, zda u nich zvítězí morálka a svědomí, nebo touha po penězích a snaha o vlastní prospěch. Hodně cením toho, že postavy nejsou černobílé. Na každé z nich je něco dobrého a něco špatného. Samy někdy mají problém se rozhodnout, na jakou stranu se přiklonit. Umně napsané postavy byly i výtečně obsazeny a herci do svých rolí sedli náramně. Příběh sám o sobě je poměrně jednoduchý, což není v rámci žánru výtka. Přesto velké myšlenky a hluboký přesah hledejte jinde. Odhalená stopa si zaslouží slušné tři hvězdy za fajn westernový večer. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "This chief's daughter you was holding hands with, was she willing?"     Westernová klasika zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Film, ktorý ma ako "zaznávateľa" klasických amerických westernov veľmi príjemne prekvapil. Zrejme budem musieť svoj negatívny postoj k nim zmeniť, keďže evidentne zďaleka nie všetky sú vyslovene tupé (s topornými hereckými prejavmi) a nie všetky sú nakrútené v štýle Johna Forda. "Odhalená stopa" je nezvyčajne pestrofarebný western odohrávajúci sa v malebnej scenérii divokej horskej krajiny, ktorou zaujímaví a charizmatickí hrdinovia putujú na svojej strastiplnej ceste s neustálou hrozbou smrti. Tým najdôležitejším z pätice hrdinov je Howard Kemp (výborný James Steward, neobvykle drsný a vážny), ponížený a zlomený muž, ktorý sa snaží o aspoň čiastočné prinavrátenie stratenej cti (ktorej symbolom je jeho bývalý ranč). Jeho priamym protipólom je Ben Vandergroat (Robert Ryan), lump so zlovestným úškrnom, za ktorého by chcel Howard získať finančnú odmenu ("He's not a man, he's a sack of money!"). Medzi oboma mužmi (a v podstate aj medzi ostatnými postavami) je skvelo zobrazené psychologické napätie, čo je zrejme najsilnejšou stránkou filmu. Postavy sa ustavične navzájom doberajú s úmyslom získať nad tým druhým psychickú prevahu, vedú sa tu rôzne intrigy, takže ani terajší dočasní spojenci si nemôžu byť medzi sebou istí. A popri tom tí z hrdinov, ktorí majú aspoň aké-také svedomie, riešia svoje morálne dilemy.     "Why should you care?" "I don't. I'd done it for a dog if he was suffering." "Thank you." "You're welcome." ()

Mikino00

Další western potvrzující slova lepší mrtvý než živý, nebo zabij je dokud můžeš a nebudeš mít problém. Časem nudí a hodně mi vadila ta otravná ženská. ()

kkarx

Další psychologická klasika od dua Mann/Stewart, tentokrát odehrávající se jen v přírodě a téměř bez komparsu. ()