Slunovrat

• USA Midsommar (více)

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci. (Aerofilms)

HH

Dobře gradované - do půlky dokonce na 5 hvězd, pak následuje trochu sešup. Skvělá kamera a velmi slušně zahráno. I když je to hodně dlouhé, tak to překvapivě nenudí. ()

Rockerman

Folklórní představení k slavnosti slunovratu v nějakém švédském "prdelákově" se začíná dramatizovat, když se dva přestárlí členové zdejší komunity rozhodnou dobrovolně odejít ze života a to dost drastickým způsobem. Události pak naberou na grádech a vrcholí obětním rituálem. Samozřejmě pro "normální" lidi jsou zvyky této komunity zvláštní, ale uctívání koloběhu života je mi sympatické. Vždyť oč "humánnější" je zavírat staré lidi do starobinců, eldéének nebo hospiců a prodlužovat přežívání často v trýznivých bolestech, než dobrovolně odejít včas a přenechat místo mladším? Pozoruhodný film! ()

Rathalos

Hmmm,akurat som to dopozeral a este stale rozmyslam,ze preco je to oznacene ako horor,to ani nahodou,skor drama o nejakej chorej sekte,ktora nema nic na praci,len sa zaoberat ko*otinami,pri*ebanost ludi nema hranic,neskutocne pomaly a roztahany film,od ktoreho som ocakaval aspon nejake zvratenosti,brutalitu a trosku extremu,no samozrejme som sa ich nedockal,plusom je znepokojiva atmosfera i hudba,dalej herecky vykon Florence Pugh a zaver,vsetko ostatne stoji za jedno velke smradlave ho*no...:-) ()

GOREGASM

Ari Aster podruhé perfektní a možná ještě lepší než v Hereditary. Midsommar jako jeden z mála splní přesně to, co na rozdíl od většiny, jen naznačoval v traileru. A to, že půjde o hodně podivný a atmosférou sevřený film. Neokoukané herecké tváře, neokoukané lokace a jedna strašně moc pošahaná švédská komunita. Každému bylo samozřejmě od začátku jasné, kde bude něco špatně, protože si asi tisíckrát, předtím než šel do kina, přečetl, o čem to vlastně je. :-). Nicméně i s jasně vyloženými kartami umí Aster sehrát setsakramentsky napínavou a hlavně čím dál více znepokojující podívanou, u které vás, tak schválně kolikrát, napadne, že tohle od reality odtrženo být vůbec nemusí. Na mě osobně kromě fantastické kamery působí jako doslovný magnet skvělá Florence Pugh, jejíž tvář nejen v samotném finále dotváří perfektní zážitek z této velmi netradiční slavnosti. Někdy není třeba šokující pointa, ani demonstrace absolutního zla, aby jste docílili velmi mrazivého zážitku na šíji diváka. Z té midsommarovské přátelské nevinnosti běhá mráz po zádech jednomu konkrétnímu divákovi ještě teď. 100% ()

BOURQUE

Ari Aster, podobne ako u Hereditary, aj v tomto filme sa snaží vytvoriť niečo také, čo by som nazval ako „progresívny horor / thriller“. „Slunovrat“ čerpá z viacerých zdrojov (napr. umelecké a mysteriózne prvky), avšak ich kombinácia s hororom v mojich očiach nepreniesol očakávaný výsledok. Film a samotný príbeh je prezentovaný tak, akoby nepotreboval dynamickejšie prvky. Ale to je len prvý pohľad. So zvyšujúcimi sa polo-dynamickými scénami lineárne klesá divákova pozornosť (výnimku tvorí scéna, kde sa ukáže, že ako starý členovia „komuny“ predávajú svoje miesto mladým). Vo filme dominujú viac krásne prvky z prírody, ako herci. To sa miene zmení až na konci filmu, ale tu však spíš dominujú scény so silným obrazom (súlož, oheň). Postupné vyradenie jednotlivých členov skupiny z príbehu je jednoduchý a nechápem, že prečo tomu nevenovali ich kamaráti viac pozorností (mne to trošku nedáva logiku). Čo povedať na záver? A. Aster sa snažil natočiť jedinečný film, avšak si myslím, že nedokázal nájsť správnu rovnováhu medzi jednotlivými prvkami, ktoré vo filme použil. V tejto forme je to príliš dlhý a roztiahnutý. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Kulda24

Rozhodně zajímavý kousek, který se snaží být hodně ambiciózní. Kousek který se odehrává za dne a má hororovou až psycho atmosféru? Prosím víc takových snímků. Florence už jsem viděl ve snímku Outlaw King, tudíž jsem věděl, že ta holka má určitě co nabídnout. První polovina filmu, mě velice zaujala. Děj byl velice mysteriózní, tajemný a mě vysmátí lidé v bílém oblečení zajímali čím dál více. Ovšem pak se film přelomil v něco trochu jiného. Režisér upustil páru a nechal vládnout v hlavě svoji úchylnou polovičku. Vše nakonec vyvrcholilo rituální sexem doprovázeným vokály "nádherných žen". Nelíbilo se mi, že z pomalého tempa, režisér najednou opravdu zrychlil o mnoho otáček a během chvilky film končil rádoby uzavřeným koncem. Příběh, kterým si režisér léčil svoje rány po rozchodu měl možná spoustu skrytých vysvětlivek, ovšem rozhodně nebyl tak domyšlený jako rozvodový proces u soudu. 75% ()

FilmWave

Tak nějak se mi předchozí Asterovo kousek líbil víc. Opět super kamera, hudba, občas tam probleskne parádní vtípek nebo nápad. Ale ta story mi nedrží pohromadě a vlastně není moc komu fandit. ()

Raziel_cz

Mrtví příbuzní, afektovaná hrdinka, nazí důchodci a spousta jekotu a zírání – už podruhé. Musím tomu nechat, že na rozdíl od Hereditary mi tady umírající lidé nepřišli vtipní, takže to je asi plus. Oproti Hereditary to má ale taky dvacet minut stopáže navíc, mnohem rozbředlejší děj a chybí tomu jakákoliv aspoň trochu sympatická, inteligentní nebo proaktivní postava, takže to je zase mínus. Na jednu jednu stranu je fakt, že aby vás někdo s ksichtem Vilhelma Blomgrena úspěšně nalákal do Švédska studovat izolované komunity a vám nepřišlo divné, když se vám začnou ztrácet kamarádi, musíte být dost specifický charakter. Na druhou stranu, pokud se hrdinům dějí špatné věci bez toho, aby se s tím hrdinové vůbec snažili něco dělat, je to jenom frustrující torture porno. Z toho, že to má lepší hodnocení než Dan Stevens s břitvou, je mi dost smutno. ()

Lobotomas

Naprosto nelogické chování všech postav, jen aby odehráli svoji část v ději. Neskutečné kvičení a hučení, takže místo sledování snímku trávím více času laděním hlasitosti. ()

helloween93

Od Ariho Astera se mi nelíbilo ani Hereditary, tak jsem šel do Midsommaru s tím, co to zase bude za bizardnost. No, Aster nezklamal, film je hodně weird. Polovinu filmu je tam většina lidí na nějakym tripu a když tam pár skočí ze skály, celá sektářská komunita říká to je v pohodě, to je koloběh života. To byla jedna ze scén, co mi pobavila, spolu s tou úvodní sebevraždou, scénou s focením posvátné knihy a závěrečným zašitím do medvěda. Film hodnotím 2* protože tam dost věcí je naznačeno a není vysvětleno + záběry o ničem na stromy, které prodlužují už tak brutální stopáž. Symbolika, kterou ve filmu hledají hardcore fandové tohohle tvůrce mi taky nepřišla nic specialního. Nad ujetostí tohohle nápadu sem se u filmu párkrát zasmál a přišlo mi to asi lepší než rurinní duchařina Hereditary. 2* ()

Hapretor

chvílemi výborně atmosférické, v různých částech se dá něco pochválit ... ale celkově kravina, co nedává hlavu ani patu ... mučení diváka ... ta stopáž je neskutečná ... a chování hlavních postav je velmi nereálné ... to by museli mít iq tykve ... ()

P.J.2

Slunovrat není horor v klasickém slova smyslu a dokážu si představit že nám Evropanům, kteří jsou lépe obeznámeni se skandinávskou tradicí, nebude úplně vše tak neznámé a cizé, oproti Amíkům, kteří se při sledování musí cítit jako v jiném světě. Každopádně podívaná je to rozhodně nepříjemná (v příjemném slova smyslu), napínavá až do konce a pořádně suchá a naturalistická. Rozhodně je to to originálnější co jsem v poslední době viděl a rozhodně se nenudil. Možná si zkouknu i directors cut. Ari Aster umí vytvořit atmosféru i za dne a to se sakra počítá. ()

domirovec

Ari Aster to opět dokázal a zvládl mě udržet u obrazovky skoro tři dlouhé hodiny.. Midsommar buduje až, dovoluji si říct, podivuhodnou atmosféru, která ve mně vyvolávala první hodinu docela smíšené pocity. Film se však dost v různých částech roztahuje a zbytečně diváka napíná, i když ho nic nečeká. To se však začne v další hodině pomalu, ale jistě měnit. Kdybych se já totiž dostal někde do prdele světa, až někde do Skandinávských pohoří, kde kromě pár dřevěných budov není lautr nic, asi bych se v první půlhodině pobytu mezi lidmi, kteří jak později zjišťujeme, nejsou úplně normální a při smyslech, asi dočista zbláznil. A přitom ze začátku to všechno vypadalo tak pěkně. Sluníčko, na první pohled příjemní lidé a jejich zvyky a kultura. A i přesto půjde všechno brzy do kytek.. a to doslova. Ari Aster natočil další film, který mě dokázal na první pohled příjemně překvapit a postupně i docela nepříjemně konsternovat a vyděsit. 5/5 ()

CyriC

Filmařsky strašně precizně natočená vata. Většinu času se vůbec nic neděje a když se něco začne dít, tak vás to vlastně nemusí zajímat. Jsou ta jednoduše klasické stereotypy milionkrát ukázané v jiných filmech, které někdo natočil technicky velmi dobře, ale pořád je to něco, co už jste stokrát viděli. Absolutně nic vás v tom nepřekvapí, neznechutí, nevyděsí. ()

agassi68

Predvídateľný viac mysteriózny ako horor. 70% pohanského folklóru sa snaží navodiť stiesnenú atmosféru,  ale vy čakáte na ten zvyšok. Takže mi to príde ako keď idete do hypermarketu po rožky a musíte prejsť celý obchod.. ()

scarpz

Zklamání roku. Úžasný trailer a pár scén, ale to je tak všechno. Po první třetině filmu je to už jen zdlouhavá, nudná a nelogická píčovina. Jakoby Ari Aster měl v hlavě skvělou backgroundovou ideu, pár promyšlených scén, ale následně naprosto selhal v jejich propojení a snaze o dodání jakési celistvosti. ()

emdvojka

Atmosféra, napätie a vyzobrazenie rituálov zdrogovaných ľudí. Umelecké poňatie, Florence Pugh a jej tragédiou zničená postava. Zaujímavé prostredie, kde sa za asistencie krásnych slnečných dní odohráva zlomyseľný a nechutný vražedný kolotoč...To všetko sa mi na tomto filme páčilo. Horšie to už bolo z dialógmi a s chovaním postáv, ktorý na niektoré scény a veci okolo seba reagovali prinajmenšom sviežo. Ale gradovalo to postupne a pomaly a dokázalo to upútať na celú stopaž. A tým ako to bolo iné, si ma to celkom získalo i keď druhý krát by ma to už asi vôbec nebavilo... ()

Kingjiri

Stejně jako minule předvádí i tentokrát Ari Aster skvělou práci s kamerou a hudbou, takže výsledkem jeho snažení je opět funkční napínavá nebo mysteriózní atmosféra. Na to, že je tempo vyprávění pomalý a stopáž hodně dlouhá, nudy zase tolik nebylo. Ale obecnýmu nadšení recezentů i tak příliš nerozumim. Hlavně jsem postrádal něco "šokujícího", což bylo slovo, který se objevilo snad v každý recenzi. Spíš než hororem je totiž pro mě Slunovrat pokusem o psycho thriller, kterej se ještě tak trochu spolíhá na místama lobotomický chování postav (někdo se ztratil a pokud to vůbec přišlo někomu divný, spokojil se s chabym vysvětlenim ze strany člena sekty popř. svýho kamaráda). Finále a pointa se snaží být originálnější než minule, nicméně do kalhot jsem si z toho necvrnknul a spíš jsem si při závěrečnejch titulcích řikal "A to je jako všechno?". Třetí hvězda za filmařinu a atmosféru. ()

FanKalEl

Technická zručnosť a originalita hororu je tu úplne na mieste. Kritickým pohľadom si počína lepšie než predošlý film tvorcov, no viac sympatickejšie budovanie atmosféry a celkovo obsah pre mňa ponúka prekliate dedičstvo. ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu