Slunovrat

• USA Midsommar (více)

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci. (Aerofilms)

Baron Noktur

Bravúrne stupňovaná atmosféra stále viac a viac divnejšie pôsobiacich členov malej uzavretej komunity Švédov oslavujúcich letný slnovrat, priam excelentne napísaných a zrežírovaných 60 až 70% filmu, nádherná kompozícia kamerových záberov, kamerových náletov a použitých hrejivých farieb, bohovsky skomponovaná hudba. Skutočne, prvé tri štvrtiny filmu sú za 10/10. Lenže potom si divák uvedomí, že sa to vlastne ani nikde neposúva.MOZNY SPOILER. Hlavné postavy vlastne nezistia nikdy nič, divák necíti žiadne zadosťučinenie z odhalenia úchylných švédskych bastardov. Úmrtie vedľajších postáv - Američanov (a Angličanov) - príde . Aj keď postavy uvidia extrémne násilnú smrť dvoch starcov, až na dvoch z nich, sa nikto ani len neporúča utiecť, či zavolať políciu. To ich fakt presvedčili kecy starej Švédky o tom, že sú to proste ich tradície? Film sa doslova viac zaoberá o tom, ako mladá nadržaná Švédka chce dostať do postele fešného Američana, než aby bližšie rozvíjal narastajúce podozrenie hlavnej ženskej predstaviteľky. Ono sa to vlastne po tých 70% filmu ako keby sekne a všetko to budované zrazu začne stagnovať. Nastane nepochopiteľný prerod charakterov hlavných postáv (ktoré prežili), zistenie, že úvodné scény filmu nemajú so zvyškom absolútne žiaden súvis a nakoniec ešte neuspokojivý záver, ktorý nechá na jazyku diváka nechutný pocit. KONIEC MOZNEHO SPOILERU. Film nie je v žiadnom prípade pre slabé povahy, tie Slnovrat v žiadnom prípade nerozdýchajú. Ari Aster sa ale od takej polovice mal podľa mňa uberať o niečo iným smerom. 7/10 ()

Dave Lister

Rozhodli jsme se zajít na film Slunovrat. Jsem zvyklý na taškařice Davida Lynche i na emočního ždímáka Larse von Triera. To co nám předložil režisér zmíněného filmu, to byl velmi, velmi podivný trip na sever Švédska. Když říkám podivný, tak tím myslím podivnější než podivný. Snímek je bezesporu originální a svým pojetím i jedinečný, kde forma i obsah mají jedno společné. Nic bizarnějšího jsem velmi dlouho neviděl. Po slibném začátku, kdy tíživá a mmch. vynikající hudba na vás doléhá ze všech stran a již v prvních záběrech víte, že sledujete něco výjimečného. Po celkem pomalé a klidnější části začne něco, co se dá nazvat psychedelicko uchylná a ujetá šílenost. V několika scénách, které vyvolají absolutní pocit hnusu, záhy střídá velmi intenzivní smích a za další chvilku vám také velmi rychle ztuhnout rysy. Sečteno a podtrženo, kdo má rád novou vlnu podivných hororů a originalitu daného žánru, na film rozhodně běžte. Kdo máte rád spíše klasickou hororovou linii, vás toto dílko bavit nebude. Kdo dává přednost televizní zábavě, dělejte že film neexistuje a v době promítání tyto kina obejděte obloukem a běžte raději na Toy Story 4. ()

mvukotic

Na druhýkrát oveľa lepší dojem. Hlavný problém Slnovratu je škatuľka horor. Neberte to ako horor, vykašlite sa na žánrové schémy a očakávania, užívajte si atmosféru a vizuál. Skúste sa vžiť do jednotlivých postavičiek, nenechajte si ujsť projekciu na veľkom plátne a dostanete zaujímavý a výnimočný cinefilný zážitok. ()

John80

Neskutočny blud film, ktorý nemozno označiť ani za horor Typek privedie svojich kamarátov ako obete do osady, kde sa prevadzaju chore a zvrhle rituali, zbytočne zdlhava stopaz ,film, ktorý stačí raz vidieť a nikdy viac, nechapem to hodnotenie... ()

Franc1s

Ari Astera budu rád sledovat v další tvorbě, protože už s Děsivým dědictvím mě odrovnal, viz recenze. No a tady u Slunovratu se opět ukázaly jeho nápady,vize a traumata u rozchodu. Originální kousek a ukázka toho, že i za slunce to může být pořádnej horor :D Ani mi nevadilo, že to bylo tak moc roztahané, bavilo mě koukat na všechny ty barevné výjevy, tripy a runy.. 8/10 PS.: Občas mi šel i mráz po zádech. ()

Jilda15

Zvyky jsou důležité. Nazismus. Gore. Nevěřím tomu co vidím. Bad trip. Lidská zkaženost. Posednutí kolektivním nevědomím. No, Ari Aster fakt není v pořádku člověk. Ale tohle si musím pustit ještě jednou. Jakoby vzal to nejlepší z Hereditary, Witch a Get Out a ještě tomu znásobil znepokojivost a nepříjemnost. Prostě nádhera. Tak krásně špatný pocit jsem dlouho neměl. ()

Shaleman

Ari Aster je můj nový nejoblíbenější tvůrce. Zatímco nás v Hereditary vzal na dokonalou projížďku skrze symboliku k branám Pandemonia, zde nám runami a legendami Skandinávie zpodobňuje psychedelickou procházku rozpadem nefunkčního vztahu. Vyšperkovaný obraz, výtečná Florence Pugh (na jejíž kariéru se budu muset v budoucnu zaměřit), nekonečný slunečný den a fantastický servis severské mytologie a symboliky, dělá ze Slunovratu jedno z mála příjemných překvapení tohoto roku. A já se bál, že zůstane jen u Jokera. Skoll! ()

kukkik

Velice bizarní podívaná.. Většina filmu je zkreslená narkotiky, většinu scén provází psychedelická hudba. Chování postav je iritující svojí nelogičností, což mohlo být celkem snadno změněno kdyby se na to tvůrci více zaměřili. Nebál jsem se, takže jako horor zklamal, nebyl jsem napjatý (jelikož pointa je jasná už chvíli po začátku filmu), takže i jako thriller zklamal. Jediné, co je z filmu znát je zmatení, pocit hnusu a pěkná kamera. To je ovšem dost málo a v kombinaci s úmornou stopáží je výsledkem film, který hodnotím 2/5 ()

Hashirama

Ari Osteoporóza, to je fakt pašák. Příběhem sice na branku netáhne, protože pokud člověk viděl alespoň jeden film o nějaké laskavé uzavřené komunitě, tak je mu jasné, co se bude dít. Ale Ari Osteoporóza, to je fakt pašák, a rozhodně k této látce nepřistupuje jako nějaký nedoučený kuchař/číšník z Platinum Dunes, naopak předvídatelnou dějovou kostru ověnčuje vzletnými metaforami, vizuálně střídmými, ale opojnými žaluziemi, které spolu se skvělou a neortodoxní kamerou vytvářejí kýžený a pod kůži zalézající dojem návštěvy stáda zfanatizovaných postihů. Jsou to právě neotřelé scénáristické nápady a jejich vizuální podání, co dělá ze Slunovratu už na první pohled velmi prémiový produkt. Samozřejmě podpořený skvělými herci a dokonalou Florence Pugh, kterou úplně miluju. ()

Mngwa

Já vlastně vůbec nevím, jak mám tohle zhodnotit. Jsem ohledně tohoto počinu zcela rozpolcená, na jednu stranu to ve mě zanechalo opravdu silné dojmy, což je dobře. Nebaví mě filmy, na které se podívám a řeknu si, jo tak jsem to viděla, dobrý a hned poté se mi vykouří z hlavy. Je to asi jeden z nejujetějších filmů vůbec a po dosledování ve mě vířily všechny možné pocity, nejvíce by přítomný "wtf efekt". Co se každopádně filmu vytknout nedá je zapomenutelnost. Na tohle zcela jistě nezapomenu. ()

Tirkus

Ari Aster se rozhodl místo laciných triků a stupidních jumpscares pomalu budovat velmi hutnou a nepříjemnou atmosféru za denního světla a podařilo se mu to přímo dokonale. Z malé komunity zdvořilých vesničanů se pomalu vyklube šílený kult a bezmocnost postav šla cítit i přes obrazovku. Skvěle je vyobrazen toxický vztah mezi hlavní dvojicí a jak děsivě dokáže kult zmanipulovat člověka, který na tom zrovna není psychicky dobře. Děsivá atmosféra smíchaná s drsnou brutalitou a hodně divnými nahými scénami vyústí ve skutečně mrazící finále, na které budu vzpomínat ještě dlouho.  Film se určitě nebude líbit každému. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po dlhej dobe. Veľmi podarený film. Horor, ktorý sa 95% času odohráva cez deň. Režisér A. Aster sa tentokrát rozhodol preskúmať deväť dňový rituál. Film má 147 min . Príbeh je zaujímavý a dobre spracovaný. Charaktery postáv sú tiež veľmi dobré spracované. Taktiež musím pochváliť kameru sú tu pekné zábery na prírodu. Máme tu ukazaních niekoľko smrti, ktoré sú celkom zaujímavé. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. Film rozhodne nie je pre každého. ()

mira.l odpad!

Když jsem po pár minutách odhalil tempo, kterým se "tahle věc" prezentuje, tak jsem sice naprostou většinu týhle tortury viděl s rychlostí přehrávání 110 nebo i 120%, ale i tak to bylo strašný. To je tak neuvěřitelná sračka o skupině nějakých vyjebaných novodobých hipíků, že to snad ani není možný. Další "film", o němž absolutně nemám ponětí, proč jsem ho stáhnul. Florence Pugh?? Nejspíš. Jiné, lepší vysvětlení, mě nenapadá. ()

Psycho.R

Do sebe zahleděný. František Fuka z toho byl tehdy nadšen, tak jsem si říkal ze to bude fakt dobrý, většinou má pravdu, ale tohle se tak strašně snaží být meta, az to bolí. ()

st3f0o

Príjemný filmík pred spaním to som vychytal, na druhú stranu budem mať nad čím premýšľať počas zajtrajšej cesty do Škandinávie. ()

Dandy95

Myslím, že klíčem k filmu je slovíčko "empatie", možná "podpora", ale co kdo si v tom najde, budiž tomu veselo. Opět po Hereditary se vrací Ari Aster s brilantní kamerou, hudbou a režií. K tomu mu pomáhá parádní ansámbl herců, kde jsou všichni naprosto skvělý a Will Poulter je perfektní comic relief. Nějak moc ale nevím co říct k příběhu. Osobně si myslím, že je Midsommar divácky malinko víc přívětivější než Hereditary, i když tady je mnohem víc grafické brutality než v předchozím snímku (a taky mnohem víc pindíků a pipinek). Někoho může odradit dlouhá stopáž, mně ten film ale utekl jak voda. Určitě se mi to líbilo, ale zatím to jsou tři. Uvidím, jak se mi to rozleží. *UPDATE* Tak se mi to rozlezelo na čtyři. Je to fakt zajimavej halucinogenní výlet na sever Švédska a i když jsem čekal o malinko víc, tak si u mě určitě Ari Aster potvrdil místo jednoho z nejzajímavějších režisérů současnosti! ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu