Hodinářův učeň

Watchmakerʼs Apprentice

(festivalový název)

Pohádka

Česko / Slovensko, 2019, 102 min

Podařená česká pohádka, kterých je za poslední roky velký nedostatek. Co se týče hereckých výkonů, tak musím pochválit V. Preisse, M. Krobota a J. Žáčka. Naopak co nebudu chválit je herecký výkon J. Plodkové, která těžce přehrávala. Chyba je to především režisérky, která jí měla říct, že tohle už je moc. Jinak, ale spokojenost.(26.12.2019)

Najít v českých pohádkových vodách něco nového, snad i originálního, vypadalo v minulosti jako neřešitelná věc. Tvůrci se vždy opatrně přikláněli ke klasickým příběhům, ve kterých figuruje peklo, králové vdovci, princezny, namyšlená princátka a charakterově silní i morálně zdatní chuďasové, kteří si nakonec vždy přišli na své. UČEŇ nabízí trochu něco jiného, v krásném a dokonale podchyceném prostředí, ke kterému není potřeba zámek, ani hromada noblesních šatů na jedno použití, nám vypráví příběh obyčejných lidí o jejich síle, ale i slabostech, jakou je třeba chamtivost. Nelehké putování, zdánlivě nesplnitelné úkoly, nadpřirozené postavy, pohrávající si s lidskými osudy a hlavně láska, jež dokáže zlomit vše. Režisérka Rudolfová se tímto tak trochu vrací ke kořenům českých pohádek, ke kterým toto vše patří, stejně jako špetka hororového nádechu a přesto, že to Janča Plodků trochu přeháněla, já byl spokojen a snad i mile překvapen, tím pádem jsem i v hodnocení shovívavější...nadějně pracující tvůrci tu stále jsou, před i za kamerou. [Kino Citadela - Litvínov](16.8.2019)

Uspokojivá rozprávka, ktorá baví a má trochu hlavu a patu. Veľa ťaží z hercov, ku príkladu Preiss bol bravúrny, Plodková sice trochu prehrávala ( ale tu vidím skorej problém réžie než samotnej herečky ) a super dvojky Neužil - Plesl, ktorá tiež niekedy mohla ubrať zo svojich taškaríc. Hlavné postavy milé, takže spokojnost.(25.12.2019)

Hodně jsem si přál, aby se mi Hodinářův učeň líbil, už jen pro velmi dobré herecké obsazení. Přání se mi tak úplně nesplnilo, na pohádku se mi sice nedívalo špatně, ale celý příběh až příliš často drhnul o dno. Fakt se mi nechtělo věřit například tomu, že by spolu deset let vyrůstali chlapec a dívka, kteří by si poprvé promluvili o vzájemných citech až o zásnubách. Něčím takovým už dneska nelze oblbnout ani ty děti, kterým je pohádka hlavně určena, děti totiž mají internety a ví evidentně mnohem víc, než si scénáristka/ režisérka myslí. Absolutně mi neseděl Michal Balcar jako Urban, na druhou stranu udělala Jana Plodková spoustu kladných bodů. Škoda, že si tvůrci víc nevyhráli s příběhem, tahle pohádka měla potenciál.(30.12.2019)

Něco mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Pohádka je to rozhodně podivná, má zvláštní námět a zvláštní postavy, teď je ale otázka, jestli je to dobře nebo ne. Nejsem dítě, takže soudit, jestli se opravdu jedná o pohádku pro děti a nebo spíš o podivný film pro infantilní dospělé, nemůžu. Každopádně si myslím, že zrovna vražda by se v pohádkách asi objevovat neměla ... Možná to ale byla právě ta zvláštnost, která mě ve finále u obrazovky udržela. Jana Plodková, Jaroslav Plesl a Václav Neužil byli výborní, o zbytku hereckého obsazení to ale úplně říct nemůžu, ani Viktor Preiss mě tentokrát svým výkonem nijak neoslovil. Celkově mi Hodinářův učeň přijde hodně schizofrenní na to, že se jedná o pohádku, ale ve finále nemůžu říct, že by se mi film vyloženě nelíbil. Některé scény byly moc podivné i na mě, například celá ta pasáž s horou nebo scéna v nemocnici, ale například originální nápad s kukačkou se mi líbil hodně. Asi tomu dám ještě jednu šanci, ale zatím hodnotím třema hvězdičkama.(15.3.2020)