Hodinářův učeň

(festivalový název)

Pohádka

Česko / Slovensko, 2019, 102 min

• Bozvav

Velmi jsem se na tuto pohádku těšila, nicméně moje těšení vyšlo v niveč. Začátek vypadal, stejně jako v ukázkách nadějně, Bohužel tím to skončilo. Zmatečné jednání všech postav, prorocké sny o jejichž naplnění se usilovně snaží dva ňoumové a jejich snahu mařící zanedbaná ghotička. Prokletí, které kde se vzalo, tu se vzalo. Morana, co by smrtka , prostě des běs. Připočtu li naprosto nesympatickou ústřední dvojici v dospělosti, Preisse opět hrajícího hamižného stárnoucího vykuka (jinou roli v pohádce už pro něj proboha nikdo nemá?) tak jako celek dost slabota. Upřímně jsem je měla chuť zabít všchny už v polovině, snad kromě toho psa, ten jediný mě neiritoval. Hudba nevýrazná a unylá, výprava průměrná. Chyběl humor, a nějaké to poučení. Za mne jedna a půl hvězďule. PS: dcera ani nedokukala s tím, že je to kravina.(15.12.2019)

Hodně jsem si přál, aby se mi Hodinářův učeň líbil, už jen pro velmi dobré herecké obsazení. Přání se mi tak úplně nesplnilo, na pohádku se mi sice nedívalo špatně, ale celý příběh až příliš často drhnul o dno. Fakt se mi nechtělo věřit například tomu, že by spolu deset let vyrůstali chlapec a dívka, kteří by si poprvé promluvili o vzájemných citech až o zásnubách. Něčím takovým už dneska nelze oblbnout ani ty děti, kterým je pohádka hlavně určena, děti totiž mají internety a ví evidentně mnohem víc, než si scénáristka/ režisérka myslí. Absolutně mi neseděl Michal Balcar jako Urban, na druhou stranu udělala Jana Plodková spoustu kladných bodů. Škoda, že si tvůrci víc nevyhráli s příběhem, tahle pohádka měla potenciál.(30.12.2019)

Podařená česká pohádka, kterých je za poslední roky velký nedostatek. Co se týče hereckých výkonů, tak musím pochválit V. Preisse, M. Krobota a J. Žáčka. Naopak co nebudu chválit je herecký výkon J. Plodkové, která těžce přehrávala. Chyba je to především režisérky, která jí měla říct, že tohle už je moc. Jinak, ale spokojenost.(26.12.2019)

Od českých pohádek moc neočekávám. O to příjemněji mě Hodinářův učeň překvapil. Tvůrci sami po projekci připustili, že kdyby měli víc času a peněz, mohli by být přinejmenším triky dotaženější (nepřesvědčivě digitální hmyz nám na druhou stranu hned zkraje dává najevo, že se nacházíme v neskutečném pohádkovém světě). Filmu by prospělo také dramaturgické pročištění, aby nebyl tolik upovídaný a doslovný (i na film pro dětí příliš), měl větší spád a neprodělával tolik tonálních proměn (mezi fraškou a melodramatem, s hororovými scénami jako z Morgiany, ze které jedna klíčová scéna cituje, a jednou muzikální vsuvkou). Po doladění těchto nedostatků by šlo o jeden z nejlepších porevolučních příspěvků k pohádkovému žánru. Také ve stávající podobě jde ale o dostatečně přesvědčivý důkaz, že u nás lze natočit pohádku bez pitvoření, ostentativních genderových stereotypů a rezignace na větší myšlenkovou hloubku (a morální poselství, týkající se v tomto případě zejména chamtivosti a strachu z jiného) a propracovanější filmovou řeč (dynamizace vyprávění střihovými sekvencemi, nikoliv nahodile rozzáběrování, různý vizuální styl pro jednotlivé postavy - světlem zalité záběry s Laurou vs. Urbanovo kráčení krajinou po vzoru romantických básníků, vtipné vizuální citace z jiných filmů - krom Morgiany taky dům s očima z Tatiho Mého strýčka). A Jana Plodková v roli zlé sudičky přehrává tak nádherně, že doufám v její spin-off (po vzoru Zloby s Angelinou Jolie). 70%(13.8.2019)

Jména Plodková, Plesl, Neužil, Krobot stačila, abych se po dlouhé době vypravil na tuzemskou pohádku do kina. Zvlášť představitelka zlé sudičky si film ukradla pro sebe kreací, při níž jsem si vzpomněl na Deppa v prvních Pirátech z Karibiku. Dvojka by se mohla jmenovat Hrobníkův učeň (herzovský pohádkový horor) a trojka Prezidentův učeň (horor říznutý politickou satirou).(22.8.2019)

• - Tvůrci už při psaní mysleli na konkrétní herce a jejich schopnosti, především na svérázné bratry v podání Václava Neužila a Jaroslava Plesla. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)

• - Při svatbě Laury (Dana Droppová) a jejího ženicha byl použit skutečný farář, takže vše je autentické. (Duoscop)

• - „Spolupráce s herci, jako je pan Preiss či Éva Bandor, kteří hrají mé filmové rodiče, pro mě byla obrovská škola. Učila jsem se od nich a sledovala jejich přípravu. Navíc mi oba ochotně radili. Skvělá zkušenost,“ svěřila se pohádková Laura a studentka herectví Dana Droppová. (SONY_)