Hodinářův učeň

Watchmakerʼs Apprentice

(festivalový název)

Pohádka

Česko / Slovensko, 2019, 102 min

Už jsem si pomalu zvykal na to, že krásné České pohádky, jsou dílem minulosti, která je nenávratně pryč. S manželkou a 6-ti letou dcerkou jsme se rozhodly strávit odpolední čas v Choceňském kině, o kterém vím, že je velice dobře ozvučené a sedadla má lepší než v Cinestaru. Ale zpět k pohádce, opravdu jsem od ní nic nečekal, mile překvapen jsem byl hned od začátku, pohádka má vtip, který zde silně dávkují tři sudičky v podání dvou "potrhlých" komiků a mimořádný herecký výkon v podání Jany Plodkové, který mě bavil až do konce pohádky, ten "záporák" se jí mimořádně vydařil. I ostatní role jsou zahrány dobře a dějová linie neztrácí napětí ani vtip. 80%(25.8.2019)

Nové české pohádky mají u diváků vždycky těžkou pozici, protože je automaticky srovnáváme s klenoty, které byly natočeny od 50. do 80. let. Většina nových titulů bohužel neobstojí (o štědrovečerních televizních pohádkách ani nemluvím), najdou se ale světlé výjimky - Strachův "Anděl Páně" nebo "Sedmero krkavců" Alice Nellis. Jsem moc ráda, že "Hodinářova učně" můžeme zařadit k těm lepším kouskům. Funguje v něm totiž skvěle vážná i komediální rovina, romantickou dvojici ztvárňují dvě neznámé, přesto sympatické tváře, mnohem důležitější roli ale mají vedlejší postavy: trojice sourozenců - sudiček a zlý hodinář v podání dokonalého Viktora Preisse. Základní zápletka není složitá - mladík musí do světa, aby si zasloužil svou milou - nabalují se na ni ale originální motivy spočívající hlavně v hrátkách s časem a s tenkou hranicí mezi životem a smrtí. Velmi pěkná je i výprava a hudba. Budu se těšit na televizní reprízy.(25.8.2019)

Pokud bych se chtěl hnidopišsky rýpat v Hodinářově učni, určitě by se našly nějaké ty scenáristické mouchy, nicméně mně se toto tikající dobrodružství plné sudeb a soubojů zla s dobrem líbilo, aniž bych se měl nad čímkoli výrazně pozastavovat. Z hereckého obsazení mě nejvíce zaujali praštěná Jana Plodková a hamižný Viktor Preiss, avšak ani sudičkovské duo se nenechalo zahanbit, podobně jako ústřední zamilovaný pár, u něhož jsem ocenil přirozené a civilní herectví. Film obsahuje několik velmi zajímavých nápadů - hostinec, Živa/Morana, motýli/můry - jež nemají na poli českých pohádek obdob. Vedle toho musím ocenit nepřeslechnutelnou hudební stránku s tikajícím motivem a nádherně udělanou výpravu. V posledních letech člověk od českých pohádek moc neočekává - v tomto případě však šlo o milé překvapení.(28.8.2019)

Něco mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Pohádka je to rozhodně podivná, má zvláštní námět a zvláštní postavy, teď je ale otázka, jestli je to dobře nebo ne. Nejsem dítě, takže soudit, jestli se opravdu jedná o pohádku pro děti a nebo spíš o podivný film pro infantilní dospělé, nemůžu. Každopádně si myslím, že zrovna vražda by se v pohádkách asi objevovat neměla ... Možná to ale byla právě ta zvláštnost, která mě ve finále u obrazovky udržela. Jana Plodková, Jaroslav Plesl a Václav Neužil byli výborní, o zbytku hereckého obsazení to ale úplně říct nemůžu, ani Viktor Preiss mě tentokrát svým výkonem nijak neoslovil. Celkově mi Hodinářův učeň přijde hodně schizofrenní na to, že se jedná o pohádku, ale ve finále nemůžu říct, že by se mi film vyloženě nelíbil. Některé scény byly moc podivné i na mě, například celá ta pasáž s horou nebo scéna v nemocnici, ale například originální nápad s kukačkou se mi líbil hodně. Asi tomu dám ještě jednu šanci, ale zatím hodnotím třema hvězdičkama.(15.3.2020)

• Bozvav

Velmi jsem se na tuto pohádku těšila, nicméně moje těšení vyšlo v niveč. Začátek vypadal, stejně jako v ukázkách nadějně, Bohužel tím to skončilo. Zmatečné jednání všech postav, prorocké sny o jejichž naplnění se usilovně snaží dva ňoumové a jejich snahu mařící zanedbaná ghotička. Prokletí, které kde se vzalo, tu se vzalo. Morana, co by smrtka , prostě des běs. Připočtu li naprosto nesympatickou ústřední dvojici v dospělosti, Preisse opět hrajícího hamižného stárnoucího vykuka (jinou roli v pohádce už pro něj proboha nikdo nemá?) tak jako celek dost slabota. Upřímně jsem je měla chuť zabít všchny už v polovině, snad kromě toho psa, ten jediný mě neiritoval. Hudba nevýrazná a unylá, výprava průměrná. Chyběl humor, a nějaké to poučení. Za mne jedna a půl hvězďule. PS: dcera ani nedokukala s tím, že je to kravina.(15.12.2019)

• - Tvůrci už při psaní mysleli na konkrétní herce a jejich schopnosti, především na svérázné bratry v podání Václava Neužila a Jaroslava Plesla. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)

• - Herci Jakubovi Žáčkovi byla role psána přímo na tělo. (Duoscop)

• - „Moje postava je záporná, což je vděčná poloha. Mám ale vždycky pokušení v takové roli hledat i komiku a odlehčení, aby ji diváci nezavrhli úplně,“ svěřil herec Viktor Preiss. (SONY_)