Nad kolébkou novorozeného Urbana stojí tři sudičky: dva dobří duchové osudu mluví o bohatství a lásce, zlá sudička o chudobě a nekonečných strastech. Čí sudba bude silnější? Z Urbana se brzy stává sirotek, kterého se ujme lakotný mistr hodinář a vezme ho do učení. Když Urban dospěje, zamilují se do sebe s hodinářovou dcerou Laurou a svatba je na spadnutí. Mistr proto pošle svého učně do světa s úkolem hledat bájné hodinky, které umí varovat před smrtí. Nikdo neví, jestli hodinky vůbec existují, ale pokud je Urban nepřinese, Laura se jeho ženou nikdy nestane. Hodinářův učeň se tedy vydává na dalekou cestu plnou překážek a úkolů, které musí překonávat statečností, hodinářským umem a dobrým srdcem. Láska k milované Lauře ho žene vpřed, zatímco v patách má své tři sudičky, dvě pomáhají a jedna škodí. (Bontonfilm)

horskejvlk odpad!

Ano, prvních 15 minut to vypadalo velmi slibně ale potom...jedna ⭐️ za drahou výpravu, cirkus ala Lednice, Hostinec alias vodní tvrz v reálu rekonstruovaná nadšencem, hezká kamera ale toť vše. Jak to bylo blbý tak to bylo dlouhý. Scéna v hostinci byla jaksi urychlená-nepochopitelná, hodinářův učeň, Michal Balzar byl natvrdlej a unylej, dramaturgicky to bylo neukočírovaný pohádka-balada-horor-fraška prosím ráčíte si vybrat o scénáři ani nemluvě z Viktora Preise se stalo monstrum jen aby žil co nejdéle, režisérka to dorazila. Klady filmu je zjištění, že Plodková by mohla skvěle zazářil v dramatu od Viktora Iga le miserables nebo si střihnout nějakou žebračku či čarodějnice v hororu. Hororu tomuto žánru by se měla pro změnu věnovat Jitka Rudolfová. ()

korinek

Film má sice velkou reklamu, která budí dojem velikosti filmu. Očekávání bylo mnohem větší než samotný film. Postrádá to grády, šťávu. Pozoruhodný výkon Plodkové, nové herecké tváře v hlavních rolích. Druhý den jsem vlastně zapomněl, na co jsem se to díval. ()

modra.pani

100 lidí, 100 názorů. Nové české pohádky jsou toho jasným důkazem. Tvůrce se zkrátka nezavděčí všem. Námět nebyl vůbec marný, některé scény by zasloužily přepracovat. Plodková se dle mě zhostila role jedovaté sudičky perfektně. Laura se mi také líbila. Zato Urban mi tedy vůbec nesedl. Byl nemastný neslaný, téměř bez emocí a viditelně starší herec než postava Urbana. Ztvárnění Morany/Živy bylo skvělé. Nevím, proč zde někteří haní temnost postav(sudička, Morana) a mrtvého hodináře na konci. Stačí si vzpomenout na starší kusy: S čerty nejsou žerty(mrtvý mlynář), Panna a netvor (s Harapesem-tady je ta temnota úplně hmatatelná), Jak se budí princezny(zlá Melanie)...a když otevřete knížky s klasickými pohádkami, tam se to mrtvými postavami jen hemží. Sečteno a podtrženo:3* ()

EricNor

Slo to. Motivace a duvody hodinarovy cesty jsou vlastne jen ve smyslu - rozkaz znel jasne. Nijak pokyny neanalyzuje. Nejdriv jsem si myslel, ze se jedna o syna Mirislava Hanuse, ta podoba je zarazejici. Dale mi tedy na prvni pohled nepřišli Radovid a Rodovid jako kladni hrdinove. Asi to bylo tim, ze se hned mile neculili a byly to spis sarkasticti glosatori nez ocividni hodnousove. Plodkova je excelentni,triky v pohode a libilo se mi civilni vypraveni bez pitvoreni. A Bohdalka nebyla, coz je vyrazne plus. ()

darius1706

Já myslím, že obě letošní pohádky patří k tomu lepšímu, co se každý rok podaří v českém pohádkovém světě vykouzlit. Dle ohlasu osazenstva domácího kina, zejména toho malého, to prý bylo výborné. No, já bych nějaké výhrady měl, například tu obrovskou pasivitu hlavních postav, která by se dala vyjádřit snad jen spojením "kam mě kdo nasměruje, tam zrovna jdu". Jediné vzepření se osudu a zápornému otci bylo v podání hladovkující slečny. Ale je fér si říci, že takto pasivních postav jsme si užili i v minulosti, třeba i v pohádkách, které dnes označujeme za legendární. Včera jsem se tu rozkecal, dnes jsem již unavenější, tak se to pokusím zkrátit. Začátek dobrý, pak to také šlo, pak byla poměrně dlouhá vatová část, aby to dospělo k relativně přijatelnému a zároveň očekávatelnému závěru. Kladně hodnotím výkon pana Preisse, Jany Plodkové s Jaroslavem Pleslem a Václavem Neužilem, ostatní se nijak moc neprojevili, ale ani to nijak zvlášť nekazili. Je potřeba si, stejně jako u včerejší pohádky, férově říci, že to není pohádka, na kterou bych si za dva dny vzpomněl a vyhledával její shlédnutí, tudíž se do historie nezapíše. Takže suma sumárum - včera to bylo lepší 3 hvězdy, dnes jsou to horší 4, zejména kvůli nadšení mých dětí, když o tom přemýšlím, zvednu hodnocení včerejší pohádce. ()

McGuffin

Očekáváte, že Hodinářův učeň a sirotek využije svou titulní profesi ke splnění nadělených pohádkových úkolů, aby získal ruku své milé ze zámožné hodinářské rodiny? Chyba lávky. K prvnímu patří znalosti z ornitologie, ke druhému zámečnictví a ke třetímu znalost kostelních zdí. Kdovíjak, ale hrdina to vše i když vyučený hodinář má a svou vyvolenou získá. Mistrovský je ovšem nepřehlédnutelný povzdech čerstvě ovdovělé matky nevěsty nad projednáváním překvapivě značného dědictví. Proč že prý musela celý život tolik šetřit, když byli ve skutečnosti tak movití. Přitom si režírující scénáristka Jitka Rudolfová dává značnou námahu ukázat publiku přepych, ve kterém dcera vyrůstá, a odpovídající bohatství dalších nápadníků, kteří na ní mohou pomýšlet. https://www.macguffin.cz/ ()

waxtrax

Bohužel , celou jinak hezkou pohádku shazuje pitvořící se, absurdně přehrávající Jana Plodková - zcela nevhodně obsazená. Že je nezvládnutá režie, je pěkně vidět ve scéně hospodské rvačky a v zadrhávajících dialozích. Škoda ()

PowPow

Líbí se mi Viktor Preiss a Jana Plodková, námět z hodinářského prostředí, zajímavá stylizace a originální nápady. Jinak je ale děj na tu stopáž trochu řídký, humor (alespoň na mě) moc nefungoval a zbytek postav - hlavní hrdina se jen nechá vést a jeho milá je úplně pasivní - není moc výrazných. Jednotlivé epizody mohly být trochu lépe propojené, spousta prostředí i vedlejších postav se prostě objeví a zmizí, aniž bychom se o nich něco dozvěděli a celé to tak působí nepropracovaně. Zklamaný určitě nejsem, ale příští rok podle mě Hodinářův učeň zmizí z obrazovek a upadne do zapomnění, jako spousta jiných pohádek posledních let. ()

adaben

Z vánoční nabídky 2020 nových pohádek mi tahle filmová přišla nejvíc svěží. Přirozeně hodně to táhnul V.Preiss, ale i několik dalších herců byla ve svých rolích zajímavých (včetně J.Vyorálka, P.Štorkové v maskách) a slušné byly některé scény (hospoda s rvačkami) a některé triky. ()

Milonak

Taková prapodivná a celkem ojedinělá pohádka a to ať už příběhem samotným, tak provedením. A zároveň ve srovnání s pohádkami - respektive tou bídou - z posledních let aspoň koukatelná a chvílemi i zajímavá. Děj občas zmatený a nelogický, ale pěkná výprava a hezká princezna. ()

bonsetti

Viděno o vánočních svátcích, tak k tomu přistupuji benevolentně. Logika děje zde trochu pokulhává, ale je to pohádka, navíc na dnešní poměry nadprůměrná, tak přivírám oči a dávám za 3*. ()

topol999 odpad!

Rve mi to srdce, že musím dát odpad filmu, kde hraje vynikající Viktor Preiss, avšak opravdu to jinak nejde. Tohle byl humus!! ()

HanaFor

Pohádka? Spíš fantazie. Pro děti? Myslím, že vůbec ne. Asi jsem trochu ujetá, ale mně se to moc líbilo. Mělo to spád, nápad, bála jsem se, ale taky hodně smála. Herecky výborné, ale nejvíc mě dostala Plodková. Nedávno jsem si film pustila po delší době a opět jsem mu propadla jako při prvním shlédnutí. To byly postavy a postavičky! Za mě super. ()