Nad kolébkou novorozeného Urbana stojí tři sudičky: dva dobří duchové osudu mluví o bohatství a lásce, zlá sudička o chudobě a nekonečných strastech. Čí sudba bude silnější? Z Urbana se brzy stává sirotek, kterého se ujme lakotný mistr hodinář a vezme ho do učení. Když Urban dospěje, zamilují se do sebe s hodinářovou dcerou Laurou a svatba je na spadnutí. Mistr proto pošle svého učně do světa s úkolem hledat bájné hodinky, které umí varovat před smrtí. Nikdo neví, jestli hodinky vůbec existují, ale pokud je Urban nepřinese, Laura se jeho ženou nikdy nestane. Hodinářův učeň se tedy vydává na dalekou cestu plnou překážek a úkolů, které musí překonávat statečností, hodinářským umem a dobrým srdcem. Láska k milované Lauře ho žene vpřed, zatímco v patách má své tři sudičky, dvě pomáhají a jedna škodí. (Bontonfilm)

Black-star

Pohádkový příběh ušitý na míru dnešní době a přesto si zachováva prvky kouzelného dramatu... Plodková překvapila a předvadla dechberoucí výkon. A celkově je toto počin velmi osvěžující vzhledem k tomu co česká produkce v posledních letech chrlí. Takže spokojenost - pojďme se toho držet i do budoucna. ()

Inozuka

No, nevím ... nebyl to zas až takový shit jako jiné moderní pokusy o pohádku, ale že by Hodinářův učeň udělal díru do světa se říct nedá. Jediné, co mě fakt pobavilo nebo donutilo k pozornosti byla pěkná Dana Droppová jako Laura a hospodská scéna s Krobotem. Vzhledem k fantastickému obsazení dost málo ... ()

ANTYCHRYST

Nová pohádka.. Pro mě spíše filmová pohádka.. Takovej novější stil.. Chybí mi tady taková ta klasická pohadkovost.. Plodkova má zajímavou roli.. Jako zlá sudička má v sobě dosti sex apealu.... Hlavní mužská role mi moc nesedí.. 55% takovej střed ()

denbrough

Zajimavy pocin.. fakt zajimavy... skoda, ze to je "pohadka".. misty to melo prvky stredovekeho hororu.. a Plodkova teda fakt top.. ()

MasterMagic

Hvězdička za kameru, exteriéry a také za to, že hlavní postava vypadá jako Shrek ve dvojce. Kdy se češi konečně naučí, že takhle se filmy prostě netočí? Z každého výstupu Plodkové se mi chtělo zvracet. Dívat se každý rok na tyhle cancy je vždy ta nejhorší část Vánoc. ()

kymla

Po dlouhé době povedená česká pohádka. Herci odvádějí solidní práci, musím vyzdvihnout výkon pana Preisse. Velice mě bavilo duo Neužil, Plesl. Příběh je poutavý, zápletka uvěřitelná. Opravdu stojí za to jít do kina :) ()

Sasulka3

Po dlouhé době nová pohádka, co má pěkný děj a dá se na ní koukat :). Co musim ale vyzdvihnout, tak ,,sudičky,, byla to vynikající vsuvka, co bavila celou dobu :) ()

PichyjePan

Líbilo se mi jak “promyšlená” tahle pohádka vlastně je. Bohužel je zbytečně natahovaná, což jí ubírá na zábavnosti a já už si říkal, že by mohla končit. Naštěstí to ta finální pointa trochu vykompenzovala. ()

miki68cz

Tak tohle jsem opravdu nečekal. Skvělý příběh, špičkový Preiss, Plodková, Neužil, Plesl. Pěkné triky, atmosféra příjemně graduje ve filmu je vtip i napětí. Úžasná doprovodná muzika. Tuto pohádku vám mohu vřele doporučit. ()

subic

První hodinu jsem čekal, kdy se tam něco začne dít, druhou jsem čekal, kdy už bude konec. Takže asi tak. 3/10 ()

johnny01

spoilery ... Příběh je povedený, ale zpracování se v mnoha ohledech nepovedlo. Předně herci. Viktor Preiss jako otec hraje famózně a rovněž obě hodné sudičky se povedly (chemie mezi nimi funguje perfektně a převleky jsou dokonalé!) a snad i ta obluda a její „krotitel“ (i když je to prostě pořád docent Hejl :D ). Ostatní postavy jsou velmi průměrné a pohádku velice kazí zlá sudička – příšerně zahraná, nesympatická a vůbec odrazující od pokračování ve sledování. Mladá, ale nevěrohodně nahrblá, celkově tupá, obrovsky přehrává, podivně mluví a zvláštně odsekává dialogy – to je problém i Urbana, jako když sledujete divadelní představení namísto filmu. Navíc Urban je celkově chladný, málo pracuje s hlasem i emocemi a celkově toho do herectví moc nevkládá. Celkově jsou mnohé dialogy nepovedené – čarodějka přece ne nutně musí mluvit jak dlaždič, a ještě k tomu jako mentálně zaostalý a s vadou řeči… a od hodinářova učně (jaká to rodina s významným postavením!) čekáte, že na otázku, jestli si dá pivo, odpoví nějak lépe než „jo“. V obecné rovině se nepovedly charaktery postav – děti si hrají a chovají se jako sourozenci, pak jsou oznámeny zásnuby, z čehož se Laura vyděsí, ale vzápětí se ukáže, že se oba milují – no cože? A pak se teprve poprvé políbí? Vedle způsobu provedení dialogů je problémem i jejich množství – povídka je neuvěřitelně užvaněná, snad všechen děj je zbytečně převypravován i v dialozích – hrůza. Nedostatkem je jedna z písní, která je přespříliš (a to již na první poslechnutí) podobná jedné z melodií z pohádky S čerty nejsou žerty. Dílčí výtky míří i k jednotlivým scénám. Začátek se nepovedl – není vůbec patrné, proč se ubíhání času zobrazuje zaškrtáváním měsíců v kalendáři. Po zaškrtnutí několika měsíců je záběr na rok 1882 a na kalendáři je něco o Česku – proč? Je přece naprosto nedůležité, kdy a kde se děj odehrává – přibližné zasazení lze poznat z filmu samotného (prostředí, kostýmy) – nadto film se tváří, že se odehrává více v minulosti. Po posunu času do budoucnosti je opět záběr na kalendář, odškrtnut 1 měsíc, ale neukázán rok! Když už se rok jednou ukázal, je velmi iritující, že divák neví rok, když ho viděl předtím. Přitom šlo zrychleným záběrem pomocí kalendáře (nebo ještě lépe, v duchu pohádky, pomocí hodinek) krásně naznačit posun do budoucnosti. Takhle si divák domýšlí, že Laura už je plnoletá, ale neví kolik, na dortu je hromada svíček, ale věk není zmíněn. Opět, bylo by to jedno, kdyby tam předtím neukázali rok 1882. Další část filmu pak jen divák čeká, až někdo psovi sáhne za obojek – to nešlo udělat, aby to bylo překvapení? Motivace postav je tedy slabá (s výjimkou otce), lásku jim moc nevěříme. Urban navíc místy působí trochu natvrdle, zejména to mytí zad, co to proboha je? To myje záda holkám na potkání, když má být zamilovaný? To ji nepoznal hned po hlase? U konce je náhlá změna názoru otce ve špitále a následný souhlas ke svatbě velmi nevěrohodná. A podivné je i probuzení Laury, kdy má na sobě fialovou rtěnku – absurdní. Celkově je to škoda, příběh je opravdu povedený – zakletá hospoda (i když je hospodský velmi letargický v tom, jak Urbana vyhazuje), flashback obludy (velmi povedené!), sluneční hodiny i závěrečná pointa – vše se povedlo. I scenérie a lokality byly hezké. Jenže to zpracování a zejména čarodějka to strašlivě kazí. () (méně) (více)

ostravak30

To je zase utrpení. Pohádka, ve které sice dominují herci ve svých rolích a jen díky nim je alespoň trochu snesitelná, je jinak snesitelná jen velmi těžce. Tak především se nedivím, že byl film nominován na Českého lva v kategorii masky. Ty jsou opravdu skvělé. Nejvíc pochopitelně u Jany Plodkové, která se zároveň ve filmu pořádně vyřádila. Její postava, ač záporná, přináší do pohádky jinak naprosto chybějící humor. Ten dodávají i další dvě mužské sudičky Jaroslav Plesl a Václav Neužil ml. a Viktor Preiss či Jakub Žáček. Odbočka: docela mě překvapilo angažování Miroslava Krobota, neboť ten v pohádkách nehraje. Obecně humoru je jako šafránu. K tomu chybí pořádná zápletka, lepší pohádková hudba či vtipnější hlášky jednotlivých postav. Od vstupu mladíka do hospody nastává nuda. A možná jste si všimli i něčeho dalšího. Objevuje se nám tu jeden nešvar. Filmaři velice často začali používat jeden typ hrdiny - nehrdina. Urban kromě slunečních hodin, které bez pomoci zkonstruoval, nedokáže sám bez pomoci vůbec nic. A je to v současných pohádkách jev čím dál častější. Tady jsem zaznamenal drobnou podobu s pohádkou Šťastný smolař. Kromě výše zmíněné rekovitosti hrdiny ještě nemocná dcera, čekající na záchranu. Ve Šťastném smolaři to byla zase matka. Dále není přesně vysvětlena funkce hodinek. Jak vlastně varují? Zatímco smrt má podobu hmyzu, ale přitom se jí stačí vyhnout pouhým zavřením okna? Hodinářův učeň je za mě nepovedný pokus o pohádku, kterou si diváci zcela určitě nezamilují. ()

Felisr

Na tak výpravný počin je to celkem průšvih. Hlavní dvojice bez chemie i bez sympatií. Představitel Urbana na mě působil poněkud zvláštním dojmem mladšího klonu Miroslava Hanuše. Plodková přehrávala i na pohádku, někdo z hodnotících děkoval za pohádku bez pitvoření, mě přišlo že ona se pitvoří nonstop. Preiss jako obvykle vynikající a dva sudičkáři zachraňovali co mohli. ()

kubilov

Na Vánoce 2020 se mi stalo, že jsem tuhle pohádku zahlédl v televizi. Přestože mě nebavila, schválně jsem jí dokoukal do konce. Ze zvědavosti. A je to teda blbina, co si budeme. V podstatě kromě postavy Miroslava Krobota, který je jako vždy famózní svým antiherectvím, je to plejáda otravného přehrávání v čele s nesnesitelnou Plodkovou. Podprůměrné až hrozné. ()