Nikdy nezestárnou

• Velká Británie They Shall Not Grow Old (více)
Velká Británie / Nový Zéland, 2018, 99 min (Alternativní 95 min)

Uhrančivý snímek Petera Jacksona ukazuje filmový materiál z první světové války tak, jak jej ještě nikdo neviděl... Oscarový režisér Peter Jackson vybral archivní černobílé záběry každodenního života vojáků i civilistů a s pomocí moderních technologií je převedl do barev, které odpovídají dobové realitě. Ve svém unikátním projektu vybral archivní černobílé záběry staré více než 100 let a s pomocí moderních technologií znovu přivedl k životu ty, kteří mohou příběh války odvyprávět nejlépe – muže, kteří v ní bojovali. Po měsících strávených v archivech BBC a britského Imperial War Museum v Londýně vznikl film, v němž znovu a doslova v nových barvách ožívá každodenní realita v přední linii jednoho z největších světových konfliktů. Jaké postoje k němu zastávali jeho řadoví účastníci, co jedli, jak spali a jaký život vedli mimo válečné zákopy? Jackson sáhl do mlhy času, aby vrátil hlas těm, kteří byli navždy poznamenáni první světovou válkou. (Česká televize)

ostravak30

Nikdy nezestárnou je velmi zajímavý počin a od režiséra King Konga, Hobita či Pána Prstenů velmi překvapivý. Dokument nabízí barevné záběry z první světové války. Celá řada z nich není určena pro slabé povahy. A k tomu vzpomínky účastníků, které vrhají na válku úplně nové světlo. Dozvídáme se totiž, že okrádat své spolubojovníky či mrtvé považovali vojáci za normální stejně jako svou povinnost viděli v účasti ve válce. Podvádělo se s minimální věkovou hranicí stanovenou pro vojáka ve válce, ale také se nám přibližuje víc hrůza a děsuplné zážitky. Vojáky čekalo opravdové peklo a to nám taky popisují. Někdo dole napsal, že některé záběry by si zasloužily tichý pohled bez komentářů, s čímž souhlasím. Čt navíc uvedla dokument s titulky, čímž pořádně snížila zážitek z filmu. Já osobně jsem se soustředil na titulky, někdy se navíc mísily s těmi, které překládaly jednotlivé nápisy, někdy šly v rychlém sledu za sebou a jindy bílá barva titulků nešla na pozadí přečíst vůbec. To je ale věc české distribuce, celkově jde o velmi unikátní snímek a v podobném duchu by se mohlo pokračovat. ()

m.xFuck

začátek, byl jedno velké wow, záběry z výcviku atd. Super. Do toho autentické hlasy pamětníků atd, jak říkám paráda, ale pořád jsem dumal nad tím, kde jsem to už viděl... zde: Velká válka: 1914-1918 / 14-18, le bruit et la fureur (TV film) (2008) | ČSFD.cz https://www.csfd.cz/film/324479-velka-valka-1914-1918/prehled/ frantíci natočili v podstatě to samé, akorát místo autentických kolorovaných záběrů, použili záběry filmové a autentické černobílé (všechny filmy poctivě uvádějí a jejich výpis jsem kdysi napsal tady [ KEB @ 1.Světová válka aneb naši pradědové ] Takže závěr k dílu velkého Petera: Petere je to v pohodě, technická stránka věci a uroveň kolorizace famozní, ale mohl jsi být více popisný a více realistický. Sice ukazuješ nějaké mrtvoly, ale tu atmosféru všeobecné a hlavně všudypřítomné smrti jsi moc nezvládl (asi záměr). Navíc fotky jsou dost často lehce nekorspondující s popisem (ano pauzoval jsem si to a koumal detaily). Pro někoho, kdo se o velkou válku zajímá jen povrchně absolutní bomba, pro někoho, kdo se zajímá hloubějí zatraceně pěkně udělaný dokument, ale nic nového. poctivých 75% ()

solisoli

Dokonale vydarený dokument o skutočnej prvej bojovej línii, ktorú si nikto, kto ju neprežil nevie predstaviť. Prvá línia sa spája len s humornom, pretože nikto nevie doceniť čo sa za týmto pojmom skrýva. Hrdinstvo, dobrodružstvo, vyznamenania, pocit uznania a čo je najpodstatnejšie naivita a hlúpa vízia o väčšej osobnosti. Nakoniec z toho vznikne úplne iná skúsenosť v podobe narušeného charakteru a psychiky pre celý zbytok života. Tu v tomto dokumente je skutočná odpoveď, akú si môže ako tak civilizovaný človek predstaviť o čom je vojna a kto je za ňou. Škoda, že réžia pozabudla práve na protagonistov toho pekla. ()

moviepill

Za túto výpravu do temnej a krvavej minulosti si Peter Jackson zaslúži pochvalu, obdiv a veľké “Ďakujem!”. Citlivé reprodukovanie všetkých pozitívnych aj negatívnych aspektov Prvej svetovej vojny s dychberúcimi kolorovanými a ozvučenými autentickými zábermi priamo z frontu. “Na Západe nič nové” Vás dojme, “Nikdy nezostarnú” Vám vezme dych… ()

toomm

Jen těžko si lze představit, co vše museli vojáci v zákopech prožít. Tento dokument vám to však dokáže aspoň přiblížit. 80% ()

kockodan

Naprosto dokonalý dokument. Takhle má vypadat dokumentaristika. Přenese vás naprosto věrohodně do doby, ale i mysli lidí před 100 lety a to díky komentářům přímých účastníků na pozadí neskutečně bohaté plejády často neuvěřitelně surových ale zároveň hluboce lidských dobových záběrů. Všechny staré autentické záběry očištěné a zkolorizované technikou 21. století vás uvrhnou přímo do centra dění 1. světové války, od jejího prvopočátku, nevinného a naivního rekrutování teenagerů (některých na hranici 16 let), kteří brali nástup jako svou povinnost pro vlast a zároveň jako dobrodružství a vytržení z často nudných životů a podřadných prací které spousta z nich zastávala ve fabrikách, či službách počátku 20. stol. Staří pánové-veterání a přímí svědkové těchto nehorázně nechutných a nesmyslných lidských jatek, kteří celou podívanou komentují ve vzpomínkách na svá mladá léta a zážitky prožité přímo na frontě, dodávají autenticitu a ryzost kterou by tento masterpiece nikdy nedosáhl, pokud by byl sestaven pouze z dochovaných záběrů, a kdyby komentář, jakkoli fundovaný a propracovaný, četl nějaký zasloužilý umělec podmanivým herecky trénovaným hlasem. Klobouk dolů Peterovi Jacksonovi, a za mě absolutních 100%!!! ()

rigby

Výborný dokument zachycující snad všechny aspekty války. A ta před očima ožívá v luxusní podobě jako zcela barevná. A ukazuje nejen prvotní nadšení mladých kluků těšících se na dobrodružství, ale i skutečnou hrůzu první linie. Vše s komentářem přeživších a sestříháno tak, že divák ani nedýchá. Dobrá práce! ()

chup44

“Všetci sme tam sedeli počas celonočného bombardovania a nevedeli, čo bude ďalej a či vôbec prežijeme. Zrazu jeden vojak začal kričať a plakať, veliteľ začal kričať: Zastrelte ho! Okamžite ho zastrelte!” Jeden z najsilnejších filmových zážitkov v živote. Nie len, že by sa mal tento film povinne premietať na školách, ale aj všetkým tým debilom, čo sa v dnešnej dobe neustále sťažujú, ako sa majú zle... Keby sa dalo dať 6 hviezd, dám ich... ()

bonovox

Netradičný dokument, hlavne formou spracovania, nakoľko úvod je tvorený čiernobielymi zábermi a až po 25 minútach sa obraz plynule dostane do širokoúhlého obrazu a je to párada. Hlavný tromfom sú ale hlavne svedetctvá skutečných vojakov, ktorí zažili peklo I. svetovej vojny. Za celkové spracovanie je potrebné vzdať vďaku Jacksonovi, ktorý nám bez príkras predstavuje pocity vojakov bojujúcich vo vojne aj pre našu súčasnú generáciu. Vrele odporúčam každému. ()

jackalsc

Hodnotím zpracování. Je to opravdu odpal, když v kuse a tím myslím opravdu v kuse, bez přestávek mluví veterání celou hodinu a půl. Ještě díky nějakému akcentu někdy vůbec nerozumíte co daný člověk řekl a tak to někdy končí tak, že celou délku jen v kuse čtete titulky jak nějakou knihu. Trošku vydechnout by opravdu neškodilo. Nechat tam ten moment na zamyšlení, ukázat jen záběry, ať se na to divák vůbec stihne podívat. Ač pěkně zrestaurované záběry někdy můžou být, vyšumí to úplně vniveč když je ani nestihnete sledovat. Úplně trefně to podle mě vystihl uživatel Lischai. ()

serdehelan

Peter Jackson po dlhej dobe vytvoril niečo zaujímavé. Podľa filmu sa mi skoro zdá, že mnohí chalani sa do tej vojny vcelku tešili a aj keď boli celý čas v príšernych hygienických podmienkach a v boji často umierali ako muchy tak im to náladu a zážitok nepokazilo. Zvláštne... ()

Lefiath

Dokument, který díky svědectví veteránů a restaurovaným dobovým videím dává "civilistovi" šanci alespoň trochu pochopit, jak odporná záležitost válka je. Nejde tu o to, zda je to nějak unikátní, popravdě ta vizuální restaurace mi byla vcelku ukradená, ale ona svědectví a skvěle vygradovaná příběhová linie (pokud se to tak dá popsat) to povyšují na prvotřídní protiválečné dílo. Ať už zestárli, nebo nezestárli, nebudou zapomenuti. ()

Tomas_PO

Úžasné kolorizované zábery I. svetovej vojny, ktorých je oproti rozšíreným dokumentom z II. svetovej vojny vo všeobecnosti málo. Kolorizácia a spomalenie záberov konečne reálnejšie priblížilo realitu I. svetovej vojny, pretože skrz čiernobiele dobové zábery sa k autenticite divák vedel priblíži len ťažko. To všetko je komentované veteránmi, ktorí túto hrôzu prežili. A to nikto netušil, že ľudstvo sa nepoučí a príde ešte väčšia. Miestami ale prekvapili hrôzy aj tej prvej, keďže občas ju v porovnaní s druhou považujeme za priateľskejšiu. Spracovanie po technickej stránke úžasné, dokonalé. ()

ReactLotus

Máte radi Tolkiena, jeho tvorbu a fantasy celkovo? - Peter Jackson natočil 6 skvelých/úžasných filmov zo sveta Pána prsteňov a tie vám odporúčam si pozrieť.     Zaujíma vás "veľká vojna", máte radi tvorbu Petera Jacksona a dokumenty vás až tak nebavia? - Peter Jackson tiež vytvoril úžasný dokumentárny snímok o WWI, ktorý vás určite zaujme (aj napriek tomu, že to je dokument…).   They shall not grow old je tvorený z upravených dobových záberov a kresieb. Cez zábery sa posúva príbeh od začiatku až ku koncu vojny a pomedzi to do toho hovorí niekoľko ľudí, ktorí skutočne vo vojne bojovali a približujú, aký bol dennodenný život na fronte…   Začína to prekvapivo pomerne mierumilovne. Vojaci hovoria, ako sa do vojny celkom aj tešili, že výcvik bol v pohode, ani buzerovaní veľmi neboli, že nabrali skúsenosti do života a celkovo z toho divák nemá dojem, že by pozeral vojnový film. A potom, približne v polovici sa rozprávanie zmení. Začne sa hovoriť o tom aké (hrozné) boli boje, ako boli vojaci (z ktorých mnohí boli veľmi mladí) masakrovaní, do toho sú ukázané reálne zábery, ktoré ukazujú ako boli vojaci rozstrieľaní a zmrzačení. Rozprávači spomínajú ako videli svojich kamarátov umierať, ako museli zabíjať ľudí, proti ktorým prakticky nič nemali a spomínajú hrôzy vojen. Cítiť v ich hlase smútok a bolesť, ktorú v sebe nosia z vojny. Hrozne sa to počúva a díva sa na to.    Film nie je nejak skvelý, čo sa týka kulís, hereckých výkonov, atď. (pretože nič také tu ani nie je…😅). Film teda stojí iba na záberoch a všetkom čo rozprávači povedia. Jedna z najhorších udalostí ľudstva je vyrozprávaná veľmi zaujímavo a poučne. A to je pre snímok obrovská pridaná hodnota…   "There may be right on both sides, but I think war is horrible. Everything should be done to avoid war." ()

PTuranyi

Výborný dokument mapujúci spomienky britských vojakov bojujúcich v 1. svetovej vojne. Peter Jackson zvolil netradičný spôsob, keď príbehy vojakov pokrývajúce celé ich pôsobenie od nástupu až po návrat, zoskupené podľa časových etáp, sprevádzajú historické filmové zábery a fotografie bez toho, aby sme videli kohokoľvek z nich. Okrem všeobecne známych hrôz zákopovej vojny, delostreleckého ostreľovania, útokov cez ostnaté drôty pod guľometnou paľbou a všadeprítomnej smrti sa dozvedáme o ich pohnútkach, stave armády či najvnútornejších pocitoch aj počas voľných chvíľ. 90% ()

jizvoun

Okamžik, kdy filmové záběry přechází ze staršího do zrestaurovaného zobrazení, mi vyrazil dech. Vážně to je něco neuvěřitelného, člověka to dokáže vtáhnout dovnitř, to byla naprostá bomba. Současně s mrazivým vyprávěním vojáků v pozadí mi úplně naskakovala husí kůže. Fantastické dílo. Jediná škoda, že do toho nenacpali ještě pohled z druhé strany, to by bylo jasných pět hvězd. Jinak smekám. ()

Capri2016

Na začiatku to bol klasický čierno-biely dokumentárny film zo záznamu. Bolo zaujímavé pozorovať ako naivní mladíci išli do vojny, lebo to bol prejav hrdinstva a tiež chceli byť "pri tom". Ale potom keď začal prerobený farebný film, začína ako keby úplne iný príbeh. Tvrdá realita I. svetovej vojny - bombardovanie, streľba, zákopy, bahno, mŕtvoly, vši, zranenia, ale aj kamarátstvo a spolupatričnosť. Prerobený farebný dokument nás úplne vtiahne do diania I. svetovej vojny a divák sa stáva ako keby jedným z vojakov na fronte. Pocit smútku zo straty životov a zdravia v nezmyselnej vojne vás ešte dlho bude ťažiť. A to, že z práporu 600 vojakov prežilo iba 100 hovorí za všetko. Výborná práca s kolorovaním, ozvučením a strihom. Zaujímavý umelecký počin priekopníckeho režiséra Petera Jacksona, ktorý si takto spomína na svojho dedka. ()

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Co chystá Peter Jackson?

Co chystá Peter Jackson?

30.01.2019

Režisér filmových trilogií Pán prstenů a Hobit Peter Jackson se v posledních letech soustředil spíše na produkci. Nedávno si však odskočil k dokumentu, jeho film They Shall Not Grow Old spočíval v… (více)