Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

mirec88

Trochu príliš veľkého sentimentu tomuto inak skvostnému filmu trošku zaškodilo. Smutný, ale pravdivý je príbeh "amerického sna", ktorý hoci by najradšej každý žil, skutočnosť je úplne iná. Je to taká chuťovka. Chuťovka spojená s horkou pilulkou. Vyskúšajte a uvidíte aký bude výsledok. Film dáva skryté odpovede na otázky ako: "Čo skrýva naše vnútro? Prečo skrývame niektoré veci a navonok sa staviame proti tomu? Čo pre nás v skutočnosti znamená rodina, vzťah, deti, manželský partner? Dá sa ľahko nájsť iná práca, kde sa nebudete musieť šéfovi pchať do zadku?" Naozaj perfektné a príjemné pohladenie dušičky... ()

mcleod

Hezky natočený strašný film plný nejhoršího možného klišé. Ve filmu nevystupuje jediná normální postava, všechno jsou to šablonovité trosky nejhoršího kalibru. Jedna z trosek se vzbouří vůči své manželce-trosce a svému vlastnímu ubohému materiálnímu životu. Myslí si, že jeho vzbouření vede ke svobodě. Opravdu? Vede jeho řešení ke svobodě, nebo jde jen o povrchní řešení, které je v důsledku stejně materiální a nesvobodné jako jeho původní život? Jediná pravá svoboda je svoboda ducha. On si však zvolí řešení, které jeho ducha neosvobodí, ale naopak z něj učiní ještě větší trosku, než byl předtím... Kdyby si z toho aspoň režisér dělal srandu, ale on to představuje vážně, jako by to měla být nějaká výpověď dnešní doby (navíc ho podezřívám, že postava Kevina Spaceyho měla být z jeho pohledu pozitivní). Je to strašně depresivní film, na kterém nemohu najít jediné pozitivum, kromě toho, že to je zajímavě natočeno. Víc už se mi líbil film Všude dobře, proč být doma, který je sice, uznávám, povrchnější, ale aspoň je to satirická kritika podobných trosek jako v Americké kráse. ()

Koryntos

Co se stane, když pod pozlátkem dokonalosti, které nám nabízí konzumní společnost, objevíme v překrásném naleštěném jablku červa, který začne nahlodávat naši mysl, že nic není tak dokonalé, jak se na první pohled zdá. Jak se s tím vyrovnáme? Každý jinak. Ze svého úhlu pohledu, ať už z pohledu dospívající dívky, která tak jako tak má vše před sebou, nebo z pohledu manželů ve středních letech, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim ujel vlak. Film si svým pomalým odlehčeným tempem plyne, až ke katastrofě. Výborně zpracovaný snímek, kde exceluje Kevin Space. ()

Kali4

Včera jsem potřetí zhlédnul Americkou krásu. Inu, je to hezky natočený film, který je plný nezajímavých a nudných postav. ()

TheRoller

"Pamätáte si na tie plagáty, ktoré hovoria: 'Dnes je prvý deň zvyšku vášho života?' Nuž, platí to pre každý deň, až na deň, kedy zomriete." Film, ktorý dokonale vystihuje frázu "get a life". Úžasná Newmanova hudba, neprekonateľný výkon Spaceyho právom ocenení Oscarom a finále? Finále spôsobilo, že som zostal prikovaný k sedačke a s neprítomným pohľadom čumiac na titulky som sa nezmohol na nič iné, len dvakrát nasucho preglgnúť tú emocionálnu guču v hrdle. To sa mi stalo len pri veľmi malej hŕstke filmov. Som rád, že odteraz do tejto kategórii patrí aj Americka krása. ()

Autogram

Mám rád filmy, ktoré sú celkom iné, ako sa na prvý pohľad zdajú. Ako sa z riešenia rodinných problémov, obyčajnej nadržanosti a snahy o neveru vyvinie niečo celkom iné. Kevin Spacey dostal asi nejlepšiu úlohu v živote a jeho hysterická manželka za ním v ničom nezaostávala. A ten záver, ktorý je naznačený už na začiatku, je jedinečný. Ale pozor, netreba veriť všetkému, čo vyzerá samozrejme. –––– Dobre, nebudem sa správať ako blázon. Budem sa správať ako to, čo zo mňa chceš mať. –––– Treba obdivovať silu sebaklamu. ()

vyfuk

Příběh ze života. Spacey by se mohl poslouchat celý den a vůbec by mi to nevadilo. Jeho úžasný příběh se vybarvuje do barev nevěry, útlaku, štěstí, "nadrženosti", drog a sexu. Hezky zbarvený podtext hudby od Newmana, která podsvěcuje celý kontext, který Mendes a Ball dokázali vytvořit. Herecké výkony na stranách Spacey, Cooper a Bening byli přínosem, bez kterého by tento film ani tak filmem nebyl. Prostě celkově řečeno, úžasně propracovaný příběh, který se někomu může zdát jako každodenní a někomu zase jako přestupný rok. Film a zážitek, na který se nezapomíná. ()

Stasz

Dokoukáno před pár minutami, takže mám ještě z toho syrový aktuální pocit.. Naoko perfektní rodina, avšak doma to docela vře.. hysterická žena, dospívající dcera, která šílí ze svého otce a hlavní hvězda Kevin Spacey jakožto 40cátník co chytl druhý dech a nechce se stát otrokem společnosti / domácnosti.. chce prostě opět žít své sny, s čímž se jeho rodina nechce spokojit. ()

Kosmik 1

Když jsem film viděl poprvé, vzpomínám si, že jsem se dost nudil. Ono už to bude více než deset let, ale stále se nějak nemůžu dokopat se na něj podívat znovu. Bojím se nejhoršího, že bych musel hodnocení ještě více stáhnout. A raději to nechám tak jak to je. ()

ghatos

Strašně dobře natočený film, který nikdy nezestárne. Kultovní snímek o rebelovi, co se vzepřel strachu a systému živých mrtvol :) . 92%. ()

Jaro.Krafcik

Kedže až tak drámy nepozerám , tažko ohodnotím takýto film , ale 87% naznačovalo ze film môže byť kvalitný. A čo je vlastne tá americká krása ? Úprimne som si myslel že to bude ďalší obyčajný film o americkej rodine. Ale,hlavnú rolu hraje Kevin Spacey a hneď keď uvidí dcérinej kamarátke..roztlieskavačke "dudy" tak to je americká krása. Ale teraz vážne, skvelé Spaceyho predstavy pobavili. Silné témy ako vzťahy,nevera,kríza stredného veku. Ak by sa to tvárilo viac ako komédia bolo by to fajn. Ale takto ma film nejako emočne nenadchol . 3* ()

J.Lajner

„Nejpřeceňovanější film všech dob“ a rovněž „nejlepší film devadesátých let“. Rezolutní soudy některých dávných i soudobých kritiků vytvářejí kolem díla Americká krása ostré kontrasty, které ostatně cynicky odráží už samotný název filmu. Hledání ztraceného mládí, emocionální izolace, satirické obnažování tradičních amerických hodnot i analytická sonda do hlubin dysfunkčních rodin. Témata, s nimiž vrcholné dílo režiséra Sama Mendese operuje, nejsou zrovna příjemná, ale díky vytříbenému scénáři Alana Balla, který zde dokáže skvěle vykreslit charakter všech postav balancujících na hranici mezi parodií a prostým realismem, jde i s odstupem mnoha let o jedinečnou podívanou. Snímek Americká krása dokázal uhranout svět kinematografie především tím, že od něj vlastně nikdo nic dopředu nečekal. Kromě raketově stoupající hvězdy jménem Kevin Spacey sázel film spíše na neokoukané tváře, přičemž do té doby výhradně divadelní režisér Sam Mendes se nacházel na úplném startu své pozoruhodné kariéry. Přesto nám s naprostou lehkostí dokázal předložit pochmurné svědectví o tom, jak skutečně chutná život lidem, jež údajně prožívají americký sen. Lidem, kteří i přes to, že nepociťují materiální nedostatek, jsou nešťastní, nenaplnění a nespokojení. Více. ()

Narcis

Opravdu zajímavý a kvalitně natočený film s dobrými hereckými výkony (hlavně Kevin Spacey a Mena Suvari).Kevin se v tomto filmu opravdu se životem nes.... a dává to svému okolí najevo - prostě pohodář jak má být.Skvělým obohacením filmu je dvojice sportujících homosexuálů. Konec je opravdu tvrdej - zvlášť pro Kevina Spaceyho. ()

Almásy

taketo filmy mi v poslednej dobe cim dalej tym viac chybaju. hudba a vykony nemaju chybu. vlastne cely film nema chybu. ()

Collossus

Neuvěřitelně krásný film, ve kterém znovu a znovu nalézám spoustu věcí, které mi ukazují krásu na světě.Film, který mi rozhodně změnil život. ()

rubik1

Americkú krásu som videl po prvý krát ešte na základnej škole takže je asi jasné že ma nedostala tak ako by sa na takýto GENIÁLNY FILM žiadalo. S kamarátmi sme sa však o tomto filme minule bavili a všetci ho strašne ospevovali tak som si povedal že po nejakých šiestich siedmich rokoch je čas na osvieženie pamäti. A výsledok? Neskutočný film, naprostý undergroud a jedinečný kult. O Kevinovi Spacem radšej písať nebudem pretože to by bolo na dlho. Poviem len že toto bola jeho životná rola. K tomu všetkému ešte prirátam úžasný soundtrack a vynikajúci scenár a teraz už môžem len spokojne sedieť a rozmýšľať nad tým čo som práve videl. Myšlienky sa mi honia hlavou a ja sa cítim fajn. Vďaka AMERICKEJ KRÁSE !! ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)