Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

filmmovier

Zas tak dokonalé, jak se povídá, mi to nepřišlo, ale i tak je to zatraceně vtipné a všichni herci jsou jako tradičně absolutně dokonalí. Snad jen ten Svěrák by si zasloužil větší prostor. Jeden z nejlepších českých filmů pravděpodobně ano, ale jsou i lepší. I přesto je Vesnička nezapomenutelná, protože má všechny klíče k úspěchu - a Svěrákův scénář také nikdy nezklamal, takže je vše v pořádku. 80%. ()

A.L.E.S.

Plným právem si tento Menzelův film zaslouží tuto příčku. A je to taky jediný film, kde lze vidět všechny tři Rudolfy rodu Hrušínských. A snad každému utkvěly v paměti nezapomenutelné hlášky. Ta se bude opakovat a opakovat a opakovat..., dokud se to zřejmě nenaučíme nazpaměť. ()

farmnf

Bůh ví, co daleko po naší smrti bude znamenat tento opravdový velkofilm...Zabili Bradleyho...Přijedeme do Berouna a von řekne Beroun...To podávání rukou je odporný zvyk, na západě už to zrušili...Po žních k Turkovi. A na závěr fakt! Hrušinský hrál roli Mudr. Skružného, není to tam vyřčeno ale je to ve scénáři. ()

Sfinkter

Nezapomenutelná klasika, nejlepší postavou pro mě je žárlivý Čepek, nejlepší scénou pak Lír u doktora Hrušínského. ()

Mirokukii

Menzelova režie + Svěrákův scénář = filmové veledílo. Nejoblíbenější český/československý film. Osud Otíka silně prožívám i po x-tém shlédnutí. Úsměv na tváři neztrácím po celou dobu sledování, a díky Hrušínského poezii si u filmu i krásně odpočinu. Spoustu skvělých vedlejších postav a jejich epizod. Mnoho, mnoho hlášek a nezapomenutelných scén. ()

Mrkvič

Nikdy jsem film moc nemusel, ač jsem v něm měl také své oblíbené hlášky. Musím ale uznat, že je dokonalý. Herci, postavy a celé prostředí si skvěle sedlo. Film nemá žádné slabší místo. Pořád se sune kupředu a neztrácí ani na kvalitě a intenzitě vtipných hlášek nebo situací. Nejlepší kombinace Svěrák/Menzel. ()

Lachtaan

Legendární česká podívaná s geniálním Mariánem Labudou a ohromně pohodovým průběhem, který právě v jistých momentech zařídil onen pocit, kde jsem začal pochybovat o výjimečnosti celého díla. Na to jak si Vesničku mnozí vychvalují jako nejlepší českou komedii, mohu já argumentovat mnoha lepšími a hlavně vtipnějšími kousky naší bohaté kinematografie. ()

Johnny.ARN

Videl som, ale aby som sa na tom nejak pobavil, to sa povedať nedá. Mám pocit, že opäť funguje len spomienkový optimizmus. Obyčko film o rozdieloch mesto vz. dedina, kde dedina je tá super a krásna a mesto to zlé a škaredé som zlými, zákernými ľuďmi. Do toho polodement, družstvo, podvádzačky, ale dedina je super. Kto sa na tom baví, fajn, ale nerobte z toho zbytočný kult. 3 z 5 ()

xerno

Zase tak dobré to nebylo, je to sice sranda, ale ... ... ale, holt to má nějaké ale a rozhodně si nemyslím, že to patří na 23. místo na csfd. ()

Zdeňka

Doufám, že jste se všichni pobavili a pokochali. Já tedy určitě, gumový punčochy jsem měla, otáčela jsem se jedině celá a nakonec jsem přece jen vstala - sice se mi nechtělo, ale když už běžely závěrečné titulky, tak jsem musela. Nic jedu do Pelhřimova, protože v Tatrách trpím průjmama. ()

gjjm

Tak já to taky ohodnotím. Tak dobře hodnocený je tento film jejspíš proto, že lidi z města se rádi opájejí vesnickou atmosférou. Já vás (coby člověk přes deset let žijící uprostřed venkova) ubezpečuju, že tak idylická rozhodně není (prakticky jediné věrohodné vystižení skutečné venkovské atmosféry jsem našel v povídce H. P. Lovecrafta The Dunwich Horror, jen tak mimochodem). Vesnička je vtipná filmová bukolika o normalizační české vesnici. Nevadí mi, že prakticky nemá děj, vadí mi, že si z ní lidi pamatují jen pár hlášek (opravdu dobrých, musím říct), ale ne spoustu zbytečných hluchých míst (třeba prakticky všechny sekvence se Zdeňkem Svěrákem, scény, kdy János Bán jede do města aj.). Pozitivem jsou vynikající herecké výkony a hodně promyšlená atmosféra. Ne že by to bylo špatné, ale tak úžasné to taky není. ()

drederik

Srdeční záležitost. Viděl sem to snad už 30x, mám jí na DVD a stejně pokaždé, když Vesničku dávají v televizi tak se na ní s radostí a chutí podívám. ()

lennyd

Psal jsem to už mockrát, a musím to napsat znovu - scénáře od Zdeňka Svěráka nemají absolutně chybu, a je vcelku fuk, kdo se jich ujme po režisérské stránce - ať Svěrákův syn Jan, nebo třeba Jiří Menzel, jako v případě Vesničky. Ač celkový příběh je vcelku o ničem, tak obsahuje desítku malých osudů propletených stovkami hlášek a vtipů, které - ať chcete nebo ne - v našem národě zlidověly (To neděláš dobře s těma sirkama, Jaromíre nebo Víš co, zajeď si do Pelhřimova, ať víš do čeho jdeš). I přes výborné české obsazení (Marián Labuda, Rudolf Hrušínský (1, 2, 3), Libuše Šafránková nebo Petr Čekep) filmu vládne výborný János Bán. Stejně jako se Rudolf Hrušínský kochával při cestách krajinou, já se kdykoliv pokochám shlédnutím tohoto filmu... ()

anli

Dalsi z rady filmu dua Sverak&Menzel,ktere by se daly prakticky nazvat narodnim pokladem.Absolutne skvely Sverakuv scenar,mistrovska Menzelova rezie a vynikajici herci davaji dohromady jeden z nejlepsich filmu 80-tych let,ktery vubec nic neztraci na svem kouzlu i po tolika letech,prestoze si v nem rikaji soudruhu a pracuji v JZD,coz vetsina lidi dnes ani nevi co je.Inu je videt,ze slo skvele filmy tocit i tenkrat.Jasne a strediskove plne hodnoceni. ()

geklon

pane doktore, vy ste se zase kochal.......ano kochal. A kochám se kdykoliv se na tento velekus bez jedinného kazu podívám, ať už na celý anebo jen kouskovitě....... ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr