Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

Kmotr76

Od této české klasiky jsem teda čekal víc. Pár vtipných a nezapomenutelných scén tam sice je, ale bavil jsem se mnohem víc u Jáchyme, hoď ho do stroje. ()

noriaki

Spolu se Skřivánky na niti nejlepší Menzel, spolu se Spalovačem mrtvol nejlepší Hrušínský a spolu s Marečku, podejte mi pero nejlepší Svěrákův scénář. Čistě subjektivně, pochopitelně. Vesničku mám z českých komedií asi nejradši. Pro mě je to jeden z mála filmů, který by mohl pokračovat věčně. A pokud bych v něm mohl prožít alespoň prázdniny, tak bych se vůbec nezlobil, přestože osud postav není nijak pohodový ani bezstarostný. Možná právě proto jsou všichni tak plní života a jakési vnitřní krásy, až to člověk musí obdivovat. ()

pytlik...

Psát komentáře k tomuhle filmu je zbytečné stejně, jako nosit dříví do lesa, sovy do Athén, nebo jako to, co Helena Vondráčková provedla v rozhlasovém pořadu "Tady to znám", kdy poučovala Pavla Vítka o Řitce. Přitom musí být každému jasné, že Pavel je s tímhle místem velice důvěrně obeznámen, že. Proto napíšu jen to, co se mi na téhle skvělé komedii od nikdy nelíbilo: a) Otíka mi bylo líto b) Hrušínského doktor byl nevyčerpatelnou studnicí příšerných klišé a děsivé rozšafnosti(by mě třeba fakt zajímalo, jestli zcestoval celou planetu, že může říct, že "máme ty nejkrásnější holky na světě"). ()

Master19

Dlouho jsem tuto klasiku neměl rád. Zdálo se mi to jako laciné zesměšňování mentálně zaostalých lidí. Později, poté co jsem (asi :-) dospěl, se na mě vyhrnulo spousta krásných postaviček střediskové obce. Obyčejné příběhy prostých jezeďáků jsou tu, s přidáním bezvadného humoru, povýšeny až na Olymp Československé komedie. ()

Flooyden

Skvělé spojení scénáristy Z. Svěráka a režiséra J. Menzela nemohlo přinést nic menšího než krásný film. A skvělé herecké obsazení jej posunulo mezi absolutní extratřídu. ()

nevermore

Špička, opravdu. A vtipné jsou zejména dobové reálie, jako kupříkladu písnička Šoumen Michala Davida hrající v části při kolotočích :) ()

sahe

Pán doktor se zas kochal... Nebo počítání výdrže ve vodě... sůl do polévky atd. atd. atd. toho by bylo moc co je dobrého, vtipného :-) ()

Tomesh

Bezkonkurenčně nejlepší český film. Nadlidská pohoda. Miluji, když Rudolf jede probouzející se jarní krajinou svým embéčkem a recituje básně. Mám moc rád pivo ze sedmého schodu a v Pelhřimově žádné krematorium není. Stále cítím lítost nad Otíkem v pražském paneláku. V širých letních lánech poslouchám skřivánky a vyhlížím Štefana. Nikdy nevracím vypálené sirky zpátky do krabičky, a taky se mi vždycky líbila brunetka - paní učitelka. Pod vodou vydržím 4x déle než Petr Čepek a sousedovi jsem sice autem plot nezbořil, ale ohnul značku. A konečně stále sleduji své hrábě a čekám, kdy mi rozkvetou! ()

Aven

Mě prostě tenhle film nijak skvělý či vyjímečný nepřijde. Hrušínský je skvělý, ale to lze říct o všech jeho filmech. ()

sskrblik

Hrušínsky alias doktor poeta, Labuda alias člověk z lidu, Otík a atmosféra venkova. Pěkný film z lidového prostředí a nestárnoucí Československá klasika. ()

hroubek

Mám rád český humor, protože je náš a má v sobě zvláštní kouzlo.Pan Menzel to kouzlo uměl nejenom najít, ale i vytvořit.Postavy v jeho filmech jsou neuvěřitelně působivé a člověk se v nich i poletech ztotožňuje.Nádherná komedie se spoustou dnes už zlidovělých hlášek. ()

VanTom

Nádherně milý, obyčejný, lidský, poetický obraz české socialistické vesničky. Pro mne také jeden z nejcitovanějších filmů plný báječných hlášek ("Chlapi, nelejte to pivo z oken, podívejte se, jak vypadám!", "No to jste družstevníci?", "Je to trochu cestopisný a trochu erotický.", "Važ si jí, přišla mě na dvaapadesát korun." a desítky dalších). Také se mi moc líbí to závěrečné, nenápadně propašované pomrknutí: "I pod rudou hvězdou si poskočíme!" ()

Sany33

Česko-Slovenská klasická komédia, ktorá sa radí medzi klasiky tohoto žánru v danej kategórií a množstvo ľudí ho považuje za kultovú záležitosť. Nechápem! Naozaj nechápem prečo? Jedná sa o vskutku priemernú komédiu s priemernými hereckými výkonmi o živote na dedine, ktorý mne teda vôbec nie je cudzí a množstvo rádoby vtipných situácií skutočne vyplýva z reality venkovného života. Priznám sa, občas som sa na niektorých situačných veciach zasmial ale na to aby som tomu dal plné hodnotenie to naozaj nebolo. O hereckých výkonoch sa ani nedá hovoriť aj napriek tomu, že sa vo filme objavili naozaj vynikajúce herecké mená. Ale uznajte sami, toto sa hrá samo a netreba sa ani veľmi snažiť. 55% ()

fabecc1222

Jedna z našich nejlepších komedií, která však ale kromě legendárních a zlidovělých hlášek a nespočtu geniálních scén nabízí i podle mého trefný pohled do tehdejší společnosti. Krásně vybalancováno mezi poněkum romantickým pojetím vesnice, a jemnou kritikou tehdejší společnosti. ()

lykan9

Za mě se jedná rozhodně o jeden ze dvou nejlepších českých komedií. Vesničko má středisková jsem viděl už asi 100x a nikdy mě neomrzí. Legendární hlášky, skvělí herci a velká sranda. Prostě topka. ()

cross

Nepřekonatelná tuzemská komedie, s nepřebernou dávkou úžasných vtipů i nezapomenutelných hlášek. Vše je navíc zabaleno do krásně poetického kabátku a doprovázeno nádhernou hudbou. Nemám slov... ()

ABCD Marta

Láska, přátelství, zklamání a nespočet jiných věcí natočeno takovým citem, jaký se v dnešní době nevidí. Nesmrtelné hlášky, nezapomenutelné herecké výkony všech představitelů a kupa humoru dělají z tohoto snímku nejlepší českou komedii všech dob. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr