V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. (Česká televize)

Michalsafr

Film vynikající, dabing polských postav dost strašný. I tak jeden z nejlepších snímků, který u nás minimálně v 90. letech vznikl. ()

Kivis

Pohlcující atmosféra, prvotřídně zpracované téma křivdy, nespravedlnosti a lidské (podle mě nejen české) povahy. Silný zážitek, který zcela po zásluze patří do zlatého fondu. Tenhle snímek nemá slabinu a nejspíš bych jej dokázal hltat i o deset, dvacet minut déle. Až mi bylo líto, že už to skončilo. ()

OtaPlk

Opačny ekstrem, jaky byl u teho filma SEDUM. Slunko jak na sahaře a hic jak u nas ve fabryce, jak v letě navlečeny v monterkach robim ze žhavym železem. To sem potem tež oroseny, jak dveře od chleva. Kery by se divil, že hned po šichtě valime do Orlika na tři stejnak orosene (aji štyry). Špicovy film hlavně k vuli tym polakam, co tam učinkuju. Ešče mi tam sedi Zaprtek. Tož ten to tym statkařum dal isto vyžrať, ale až po filmě, bo do ňho se to už nevlezlo! A dobře im tak, bo tacy panbičkaři a chovali se horši jak hovada. Najsmutnějši na tem je, že fura takych pobožnych je taka i včil, i když im farař v kostelu vali do paly ine kliny. A ešče sy myslu, že su cosik lepšiho než ja neznaboh. ()

Beaka9

Tenhle kousek mě míjel celých 20 let. Viděla jsem ho poprvé v prosinci 2017 a nechápu, jak mi mohl tak dlouho unikat. Film není o ničem jiném než o lidských povahách. O lidské chamtivosti a nesnášenlivosti. O tom, že třísku v oku druhého vidíme, ale trám ve svém oku ne. Film tak přináší svědectví o tom, že v lidech je nenávist k jinakosti zakořeněná odjakživa. A je jedno, jestli je to kvůli jiné víře, národnosti či něčemu jinému. Paralela do současnosti je více než zjevná. ()

DK197

Jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděla - názor utvořen bez předešlého vědomí o hodnocení na čsfd. Na první pohled minimální, ale zajímavá zápletka, silný morální apel a ukázka "lidství". Skvělý hudební podkres a práce s kamerou i úspornými dialogy. Není co dodat. ()

zeleznak

Je to postavene na vybornych hereckych vykonech vsech snad az na Barťáka. Scenar i dialogy solidni, i kdyz ne dokonale, pekna kamera. Pohladilo to v kontextu vsech dalsich ceskych filmovych debilovin. 4*. ()

Royaldell

Fuj, fuj, fuj. Film o lidské společnosti, ze kterého vám bude psychicky špatně. Proč já se dívám na takový filmy a pak ztrácím víru v lidstvo? ()

Bragi66

Pokus o baladu, která nemá hloubku. Je to pomalý příběh, kde se moc mluví a moc dejmá u kříže. Vyobrazení doby není moc přesvědčivé a o nějaké syrovosti nemůže být ani řeč - je to jen povrchní vypočítavá filmařina. Je třeba ale připočíst nějaké +body za výpravu a herecké výkony. ()

grandir

Nechala jsem si na premiéru hezkých "pár" let času, ale mě, bohužel, Sekal "nerozsekal". Pořád jsem čekala, kdy že "TO", tak pověstné a vychvalované, přijde, leč ke mně to tedy nedorazilo. Dle mého názoru silně přeceněný film, nepřesvědčivé, nějak jsem jim to nevěřila, zalité sluncem, jak reklama na máslo Zlatá Haná, ale upocené, jak umělým potem během natáčení hojně zkrápění statkáři. Často zoufale přehrávající herci, až mě to v některých momentech rozesmálo, což jistě nebyl záměr. Hudba občas jak z indiánky. Vzhledem k tomu, že jsem vydržela až do konce, tak za 3, oceňuji pár dobrých momentů a myšlenek, finále a závěrečnou pointu. ()

johael

Přemýšlím, proč si ten film tak rád pouštím. Nedostižný příběh? Naléhavost sdělení? Nalezení pravdy o nás samých? Ne. I když ani to není špatné. Tak co? Perfektní atmosféra. Léto z obrazovky přímo sálá. Jste tam. ()

Pascale

Nádherný film vykreslující dobu, bez příkras. Bez namalovaných žen, s centimetrovými linkami na víčkách, s veškerou upřímností a syrovostí doby a lidské zloby i naturálnosti. Název, i důvod, filmu je vysloven už v prvních minutách. Je to jasně daný úkol, smysl všeho. Obilí, úroda, hojnost, krásné počasí, život... to vše je dáno do kontrastu se Sekalem. Silný film o lidské zlobě a o nenávisti a o nutnosti někho zabít... Jakkoli mám ráda Boguslawa Lindu, tak tuhle skrz na skrz negativní roli hraje opravdu výborně! Je to příběh nemanželského syna, pro něhož být bastardem, určovalo vše... Všechnu jeho nenávist, veškerý důvod... ho zabít. Zároveň je to film o lidské malosti, zbabělosti a pokrytectví! ()

Peregrina

na Sekalovi jsem byla poprvé na SŠ se třídou na povinném představení v kině. Pamatuji si, jak jsme se bouřili, že bychom šli raději do hospody než do blbého kina....a kino jsme opouštěli s mlčením a v totálně rozloženém duševním stavu. Ten film má hodně do sebe. Nevím, jestli jsem divná, ale já Sekala chápala. Odvržený nemanželský parchant, ímrvére bitý, poslaný do polepšovny, vysmívaný - jen se mstil tyranům a nebýt té vsuvky, co vše páchal ve Španělsku, tak bych ho měla i ráda...Jura Baran mi přišel nevýrazný, měli jeho roli více rozvést, např. přítomnost manželky a dětí atd...ovšem Boguslav Linda v roli Sekala předčil všechna očekávání. Vlasta Chramostová excelovala, a nevím, proč se zapomíná v komentářích na Záprdka - ten hrál taky excelentně. Syrový studený film na pozadí teplého léta na slunné Hané - dávám palec nahoru. Škoda, že se takovéhle filmy už netočí. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi