Čarodějky z Eastwicku

• slovenský

Čarodejnice z Eastwicku

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1987, 114 min

Všichni tu vychvalují Nicholsona (samozřejmě bezkonkurenčně nejvěrohodněji zahraná postava Satana/Ďábla v kinematografii), či trio hlavních představitelek. Osobně mě však nejvíce uchvátila Veronica Cartwright. Její doslova vtělení do ďáblem posedlé, náboženské fanatičky bralo dech a nervy zároveň, takovým způsobem, že by její filmový osud posvětil, snad i sám Ježíš Kristus.(27.12.2010)

• BoPo

Problémom tohto snímku bola pre mňa ústredná trojica herečiek. Nebavili ma. A druhým problémom bolo že som začal od polovice filmu nudiť. Jediné čo môžem pochváliť je kreácia na démona v podaní Jacka Nicholsona. Tie percentá v hodnotení by mali ísť čo najskôr o dosť nižšie, aby zbytočne nenalákali niekoho ďalšieho.(13.6.2011)

Je to jenom zábava, ale zároveň to půvabně překračuje hranice žánrů a mile politicky nekorektně zobrazuje věčný a věčně nerozhodnutý boj nejen mezi mužským a ženským elementem, ale taky mezi hedonismem a prudérií. A jsou tam krásné baby a Nicholson a hořící cello a dobře dávkované vulgarismy a je to skvěle nastříhané. A byl to historicky první film, který jsem viděl v pražské Alfě na 70mm projekci s prostorovým zvukem – všechny ty deště a bouřky zněly tak neuvěřitelně věrohodně a muzika tak plně… Nemluvě o tom, jak jsem chtěl ve scéně s vlasteneckým projevem okřiknout chlapa v řadě vpravo pod sebou, ať nezívá tak nahlas, ale pak jsem si uvědomil, že ve skutečnosti zívá děcko na plátně. A vůbec, trochu ze sentimentálních důvodů, ale dostane to ode mě plný počet.(24.11.2012)

Režisér Miller má neuvěřitelný záběr od filmů typu Happy Feet až po Mad Maxe ;) Tohle je ale jeho skvost 80. let, Jack Nicholson hraje naprosto famózně a všechny tři dámy jsou bezchybné. Kontrast odpudivého a naprosto neodolatelného Ďábla v maloměstském zapadákově je veselý a mrazivý zároveň a vytváří jednu z nejnápaditějších a nejsložitějších společenských satir v příjemném komediálním hávu.(25.7.2012)

Všeho moc škodí, aneb brutálně přeplácaný mix komedie, satiry, hororu, thrilleru a kdo ví čeho ještě. Žánrově prakticky nezařaditelný film, který se vyhýbá jakékoli škatulce (což je sice plus), ale přílišný důraz na všechny články filmu (vizuální efekty, vypružené dialogy) ruší celkový požitek a stahuje tak tento výtvor do průměru rychlostí nadzvukovou. Nejde ani tak o to, o čem, ale jak. Herecky ovšem bezpochyby velmi silné - především Jack Nicholson předváděl výtečný výkon, avšak ani přes jeho nesporné kvality jsem některé reakce rádoby okouzlených žen nevěřil. Nic proti režijní kreativitě a pestrosti, avšak toto dílko v mých očích překračuje hranici akceptovanosti (to jest vysoké hodnocení). A to jsem ještě nezmínil, že několik scén bylo věru zbytečných/zdlouhavých.(16.11.2006)

• Cher