Čarodějky z Eastwicku

• slovenský

Čarodejnice z Eastwicku

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1987, 114 min

Určitě se to stalo tak jakmile George Miller zahlédl Jack Nicholsona hned ho viděl v roli nějaké ďábla. No ono se ho podařilo v sunout to volné knižní adaptace a je to nádhera. Jack jako ďábel je snad nejohromitější z lidských ďáblů, kteří byly možní. Ani sám Al Pacino v "Ďáblově advokátovi" nebyl lepší. Za výkon Nicholsona dávám 4*. Film není ani tak dobrý a zas tak se mi nelíbil, ale jak si vzpomenu na ďábla Jacka tak musím chválit. Čarodějky taky fajn, ale ve velkém stínu Jacka.(14.8.2012)

Herecký koncert hned několik filmových hvězd. Tak se dá nazvat skvělé dílko o pekelném Jacku Nicholsonovi a jeho třech vyvolených. Rád bych tu upozornil na jednu věc, že být zapáchajícím, slizkým, vulgarním a přitom chytrým chlapem může být někdy daleko účinnější, než bát nažehleným libovým frajerem :-)(4.10.2007)

Čarodějky z Eastwicku jsou dobrým příkiladem šťastného setkání ambiociózního režiséra, štědrého producenta, několika filmových hvězd a kvalitní literární předlohy, které dohromady znamenají nejen ve svém žánru vysoce nadprůměrný film. V tomhle případě se podařilo skloubit komediální a hororový žánr tak, že jde o vzácně vyváženou kombinaci, která funguje ve všech směrech. V naší filmové produkci máme podobné téma zpracované v ryzí komedii Alena ze 40. let. Je všeobecně známo, že jednu ženu obvykle muž není schopen zvládnout a pokud se sejdou tři, pak je na ně i sám ďábel s celým peklem krátký. Jde vlastně o nadsázku na téma věčného soupeření dvou pohlaví. Celý film je navíc podbarvený vynikající hudbou a okořeněný špičkovým výkonem Jacka Nicholsona. Tři hollywoodské veteránky ukážou, jak rychle je možné se změnit z unavených žen středního věku ve vyzývavé dračice, a věčná dělnice amerického filmu Veronica Cartwright zase ukáže ve vedlejší roli výbornou studii tradičního amerického puritánství. Celkový dojem: 90 %.(12.11.2011)

Skôr ako komédia alebo fantasy na mňa Čarodejnice pôsobili ako alegorický psycho horor. Čo ženy skutočne chcú môže vedieť jedine diabol a mi máme možnosť vďaka Nicholsonovi sa to dozvedieť tiež. Nakoniec zistíme, čo potrebujú aj muži a že aj pán temnôt je len obyčajný chlap. Miller mal v ruke dva tromfy. Scenár s trefnými dialógmi a Nicholsona, ktorý ich asi ako jediný v Hollywoode mohol uveriteľne podať. Tenis je samozrejme nezabudnuteľný. Napriek bláznivej loptičke tu pôsobia výmeny uveriteľnejšie, ako v ľubovoľnom filme, kde sa alibisticky strihá z jednej strany na druhú.(29.3.2016)

Je to jenom zábava, ale zároveň to půvabně překračuje hranice žánrů a mile politicky nekorektně zobrazuje věčný a věčně nerozhodnutý boj nejen mezi mužským a ženským elementem, ale taky mezi hedonismem a prudérií. A jsou tam krásné baby a Nicholson a hořící cello a dobře dávkované vulgarismy a je to skvěle nastříhané. A byl to historicky první film, který jsem viděl v pražské Alfě na 70mm projekci s prostorovým zvukem – všechny ty deště a bouřky zněly tak neuvěřitelně věrohodně a muzika tak plně… Nemluvě o tom, jak jsem chtěl ve scéně s vlasteneckým projevem okřiknout chlapa v řadě vpravo pod sebou, ať nezívá tak nahlas, ale pak jsem si uvědomil, že ve skutečnosti zívá děcko na plátně. A vůbec, trochu ze sentimentálních důvodů, ale dostane to ode mě plný počet.(24.11.2012)