Dycky Sunderland

• Velká Británie Sunderland 'Til I Die
Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, (2018–2024), 11 h 42 min (Minutáž: 31–53 min)

Série(3) / Epizody(17)

Tenhle dokumentární seriál sleduje anglický fotbalový klub Sunderland během sezóny 2017–18, který se snaží po sestupu vyhoupnout zpátky do Premier League. (Netflix)

Pajky3

1. série Fotbal mám rád a anglická liga je moje oblíbená, i když musím přiznat, že Sunderlandu jsem nikdy nefandil. První série začíná pop sestupu klubu do druhé ligy a načrtává pozitivní atmosféru, kde se všichni těší na to, jak si klub vybojuje návrat do první ligy. Místo toho však přichází rozklad klubu v přímém přenosu, kdy se nedaří vůbec nic a zabředá se stále do větších a větších problémů. Jako dokument to funguje skvěle, protože to je něco, co chcete sledovat. Pro fotbalového fanouška povinnost, pro ostatní jistě zajímavé zpestření. Náhled do fungování fotbalového klubu je unikátní a atmosféra dokreslená fanatickými diváky je prvotřídní. Fotbal v Anglii je něco, co je třeba zažít. 2. série Přišel sestup do třetí ligy a nový majitel klubu. V očích fanoušků to vypadá na spásu, otázka však je, jestli to dokážou hráči podpořit výkony na hřišti. A i když to od nich není taková tragédie jako předešlou sezónu, tak tomu pořád něco chybí a k cíli se nedaří dostat. Musím uznat, že mě druhá série bavila o něco míň, ale pořád je to jako celek solidní pokoukání. Nevím, jestli má Netflix v záloze i další řadu, ale vzhledem k tomu, že následující sezónu hodně ovlivnila a vlastně i ukončila pandemie, tak si ani nedovedu představit, že by se nyní se seriálem pokračovalo dál. I když bych jim ten postup o ligu výš přál a rád bych se jednou podíval na to, jak se jim všechno daří. Mimochodem Football Manager patří mezi moje oblíbené hry a vidím Sunderland AFC jako skvělou výzvu pro každého hráče. 3. série - Zčistajasna se po letech na Netflixu objevila třetí série a i když má pouhé tři epizody, tak to potěší. Působí to jako rozloučení s celým seriálem, i vzhledem i k úplnému zakončení. To může pro ty, kteří si Sunderland oblíbili, působit jako škoda, když se jim konečně začalo dařit a podařilo se vrátit o ligu výš, ale alespoň to má své zakončení. ()

Splasher

Pamatuju si, že jsem Černejm kočkám sestup z Premier League přál. Pro mě hodně nesympatický tým (hráči a herní systém nikoli fanoušci či majitelé). Seriál ale začíná až jejich počínáním v Championship, kterou jsem sledoval jen okrajově (hlavně Fulham s Jokanovičem, Mitrovičem a Kalasem), ale i tak jsem potíže Sunderlandu zaregistroval. ___ Nechci spoilovat, ale musím zmínit ten výbornej kontrast, kdy se nepodaří udržet nadějného hráče a jsou rádi za 1,5 mio eur z Francie, aby následně vysázeli 3 mio za mnohem horšího útočníka. ()

Cedr

To co měl být klasický feelgood inspirativní příběh se velmi rychle zvrhlo v depresivní trainwreck plný zklamání a mizérie. Dokumentaristé nechtěně narazili na zlatou žílu. Vhodné pro nadšené fanoušky sportu, ale i nezúčastněné škodolibé zvědavce, kteří se budou tetelit blahem syrovým pohledem do zákulisí (ne)fungování fotbalového klubu. ()

Marrdaa

Když fans nosí na zápas za zápasem peníze a srdíčko, ale klub jim zpátky navrací ani jedno. Smutný ale ohromně milý dokument o Sunderlandu AFC a hlavně jeho neúnavném dvanáctém hráči, kteří v předešlých dvou sezónách spadli o dvě ligy a potácí se v problémech. ()

ghatos

Vynikající rozbor jednoho klubu, který je na klouzačce do neštěstí. To vše ještě dostává trochu jiný rozměr, když vidíte, kdo koupil teď nedávno Newcastle...86%. ()

ganz

Depresivnější věc jsem dlouho neviděl a to jsem nedávno viděl Trumpův projev. Trainwreck jako víno. ()

VAC0

Jakožto fanoušek Arsenalu dokážu minimálně částečně pochopit frustraci vycházející z tohoto dokumentu, která až téměř fyzicky bolí! Super počin. ()

Tjaden

Dvě sezóny strávené v přítomnosti managementu, hráčů a především za hrob oddaných fanoušků červeno-bílo-černého Sunderlandu. Fotbalového klubu s krásným stadionem, jehož letitá přítomnost v elitní Premier League byla jedním z mála důvodů k hrdosti a radosti pro obyvatele dělnického města z ekonomicky uvadajícího severovýchodu Anglie. V posledních letech je však vše jinak - klub se ocitl až ve třetí lize a musí řešit doslova existenční problémy ... Dokument je natočen opravdu skvěle - od podmanivě sestříhaných zápasů až po nahlížení do soukromí hlavních protagonistů či dramatické peripetie týkající se například hledání dostupných hráčů v posledních minutách přestupního období. Rozhodně nemusíte být fanouškem "Černých koček", aby vás seriál dokonale vtáhl. ()

borec999

Povinnosť pre každého fanúšika futbalu. A pre fanúšika anglického futbalu dvojitá. Fascinujúci náhľad do fungovania futbalového klubu na vrcholovej úrovni očami manažérov,trénerov,hráčov,funkcionárov, fanúšikov a mnohých ďalších. Perfektne zostrihaný, atraktívne spracovaný, s množstvom emócií, napätia aj futbalových momentov priamo zo zápasov. Osobitnú pozornosť si Dycky Sunderland zaslúži najmä kvôli tomu, že Netflix nešiel cestou spracovať podobný dokument o veľkoklube(Chelsea,United,Liverpool) ale zameral sa na priemerný či skôr až podpriemerný klub. Na prvý pohľad by každý povedal, že to bude nuda ale opak je pravdou a myslím si, že dokument má svoje nezameniteľné čaro najmä vďaka tomu, že nesledujeme sezónu plnú výhier ale boja o záchranu(1.séria), kde sa všetko pomaly rúca, každý jeden bod je vzácny a aj miestami obrovská snaha jednoducho nestačí. Kto hral niekedy futbal, ľahko pochopí. Ešte väčším prekvapením ako 1. séria je, že 100%ne fungovala aj séria druhá a ja osobne by som sa nebránil ani 3.,4, a ďalším. Season Reviewy takejto kvality by som mohol pozerať každý jeden rok. PS pre fans anglického futbalu: Karma Sunderlandu vrátila ich 10 ročné počíňanie v PL kde sa viacmenej každú sezónu iba zachraňovali a viackrát vyviazli takmer zázrakom aj s úrokmi. No aj tak mi ich bolo v konečnom dôsledku ľúto :( 100% ()

Hanys_

Po dvou sériích se nám tady rýsuje silný příspěvek do žánru sport-doku. Nejlepší je samozřejmě nic o Sunderlandu posledních sezón nevědět, pak je to někdy thrillerový zážitek._Update 2024 - Znovusledování prvních dvou sérií už taková paráda nebyla (prostě když ten moment nevědění je pryč...), navíc S3 je fakt spíš do počtu (něco ve stylu, tak tady ji máte, když jste ji tak chtěli). Přes to všechno ale sympatický počin. 7.5/10 ()

Sasanka20

Seriál, který jsem hrozně dlouho odkládal. A to hlavně z toho důvodu, že jsem celou dobu věděl, jak dopadne. A věděl jem, že to nebude happy end. Upřímně ale říkám, že takový konec jsem nečekal. Bylo to hrozně silný. Mám rád opravdu hodně snímků se sportovní tematikou, ale tohle je strop. ()

f7r

První série mne moc nenadchla, i když se mi začátek zdál fajn, ale bohužel se pak vše řešilo jen docela povrchně (posily, hledání trenéra... atmosféra kolem klubu pak byla podána taky dost černobíle), nicméně druhá série mne vtáhla do "děje" hned v úvodní epizodě, celé je to charismatičtější a malinko víc do hloubky (ale tak akorát) a ke slovu už se naštěstí tolik nedostávají "hospodské kecy" (i když se jim bohužel taky nevyhneme). (Ale teda... který *** vymýšlel překlad názvu a následně to vnutil i do seriálu jako "překlad" chorálu?!) ()

kuckaAFC

Povinnost pro fotbalové fanoušky, ale věřím, že může být zajímavé i pro lidi mimo fotbal. Druhá série mi přišla lepší než první, vedení klubu více zasahuje do děje a jejich kroky dávají smysl, což jsem v první sérii postrádal. Věřím ve třetí sérii, současná sezona by taky stála za analýzu. Čistě z fotbalově-nerdského pohledu bych vytknul, že se vůbec neřešil prodej Joela Asoro v létě 2018, který byl jednou z postav první série vedle Joshe Majy, kterému je věnováno hodně prostoru. Obecně mi trochu chyběla zmínka o konci kariéry kapitána O'Shey a o osudu dalších hráčů, kteří nepřežili letní čistku. Dále skoro ve druhé sérii nemluví odchovanec a kapitán Honeyman, což je škoda, ale zase chápu, že se třeba už nechtěl tolik podílet. Stejně tak se divím, že štáb více nesleduje už od první sezony americké křídlo Lyndona Gooche, také odchovance a dodnes hráče SAFC. ()

TheSpearCZ

Ještě než tu začnu cokoliv rozebírat musím zmínit, že intro, které má Sunderland 'Til I Die je vůbec prvním intrem, které jsem neměl odvahu skipnout, protože to je něco opravdu krásného a emocionálního.. A tím je i samotný seriál, který když páni kluci z Netflixu přijeli natáčet, tak asi očekávali velkolepou jízdu za postupem zpátky do Premier League a ono ejhle naopak napínavý boj až do posledních kol o setrvání v Championship. Líbí se mi, jak je tu realisticky zobrazený management celého klubu, od majitele "záporáka", který do toho už nechce tankovat peníze a přináší krizi, až po kuchaře a správce hřiště, kteří kvůli této krizi mohou přijít o práci a v neposlední řadě samotných hráčů, jejichž výpovědi mě až šokovali a ukazují ten kontrast lidských povah, kdy tam jsou srdcaři co bojují vyloženě za klub a na druhé straně frajeři, kteří jediné co chtějí jsou jejich týdenní miliónové výplaty a co nejrychleji zmizet do jiného týmu, protože tam kde teď jsem se zrovna nedaří. Další věcí jsou fanoušci Sunderlandu, kteří jsou ti pravý "supporters", ale i těm někdy jednoduše přetečou nervy a sledujeme jejich boj s managementem. Co se týče sportovních seriálů a fotbalu jako takovém, tak je to rozhodně jeden z kategorie must-see. 1. série - 90% Druhá série nabrala nový nádech společně s příchodem nového (sympatičtějšího) managementu, který konečně doopravdy vypadal, že ve skutečnosti chce něco změnit ku prospěchu Sunderlandu. Snížil se tu počet epizod, což mně osobně vůbec nevadilo, naopak, každá epizoda je zajímavá a má co nabídnout. Taková epizoda, kde se do poslední chvíle řeší během přestupového období jestli dotyčného hráče seženou nebo ne mě dokázala absolutně strhnout. Paradoxně si myslím, že ty věčné a srdcervoucí smolné neúspěchy Sunderlandu přinesly pro seriál dobro, protože neúspěch je vždy silnější zážitek než by byl onen vytoužený postup, což samozřejmě neznamená, že bych jim postup nepřál, právě naopak. Rád bych viděl finální poslední sérii, kde se konečně dočkají, ale buďme realisti, šance jsou minimální. 2. série - 95% Díky tomuhle seriálu jsem začal po očku sledovat výsledky Sunderlandu a když jsem viděl, že se znovu dokázali dostat do Play-Off o druhou ligu, tak jsem se jednoduše musel dívat. No, a po samotném výsledku jsem opravdu doufal v poslední finální sérii, která by to celé ukončila a ta přišla. A Netflix tu překvapil, udělal to všechno ve třech dílech, což byl skvělý tah (i když já osobně bych sledoval klidně dílů patnáct), ale tady šlo jen o jedno a to dát fanouškům to, po čem celou dobu toužili a to se rozhodně vyvedlo. 3. série - 85%  ()

hazaba

Napínavý dokument popisující dvě fotbalové sezóny kdysi slavného klubu. Člověka to vtáhne a nepustí. Tak snad se z toho vyhrabou... ()

bery71

‘Football is the most important of the least important things in life' Napsal bych čí je to citace, ale ono se to moc neví, každopádně bych to radši neříkal v Sunderlandu. Tam se totiž nedaří ani těm postatným věcem ani fotbalu. A přestože se můžeme ohánět tím, že to je jen fotbal, tak ok, ale naděje a následné zoufalství těch fanoušků to nezmenší. Největší depresárna, kde "o nic nejde", co jsem kdy viděl. ()

Mara97

Jako fotbalový fanatik (a zejména toho britského od Premier League až po League Two) jsem přesně na něco takového čekal. I když jsem fanoušek Cottagers a Manchesteru, příběh pádu tradičního fotbalového týmu mě chytl, stejně jako asi musí i ostatní fanoušky dalších týmů, kteří mají prostě rádi fotbal. Už bylo natočeno mnoho sportovních filmů a dokumentů o velkých sportovních vítězstvích, jako poslední mě napadá Totální sezona v podání Slavie. Tady se ale jedná o pořádnou fotbalovou depku, která si na nic nehraje a ukazuje ty pravé fanoušky, kteří svůj milovaný klub nikdy neopustí. Člověku je až líto, že některá přední místa v Premier League zaujímají umělé kluby bez fanoušků (Manchester City), zatímco tradiční celky s normálním vedením a poctivým přístupem paběrkují mezi nižšími ligami. Je to smutné, o to více ale intenzivní a hezké, protože věřím, že se z toho Sunderland dostane - právě v tom je Anglie specifická, že týmy běžně pendlují z Premier League rovnou do League One a pak se dokáží hned vrátit zpět. Své by o tom již mohlo povědět mnoho týmů, teď mne napadají Southampton, Sheffield United, Bournemouth, Huddersfield nebo jako poslední Wolverhampton. Klidně se tedy může stát, že se Sunderland znovu vytáhne a za nějaké tři čtyři roky se v klidu může vyhřívat v horní polovině Premier League, jak tomu je v právě v případě Wolves. Obdivuji celý klub, že to s natáčením nevzdal ani ve chvílích, kdy jim dost teklo do bot, ono se totiž lépe točí to vše okolo, když se vám daří. Ale takhle zaznamenávat vaše neúspěchy a trápení, to je věc druhá - to se člověk potom ani nediví, že fanoušci na jednom zápase v po prohře 3-0 v poločase rozbili kameru. Výborný zážitek, který mi nahradil aktuální absenci fotbalu na celém světě, jednotlivé zápasy jsou dokonale a napínavě sestříhané. Jen škoda, že v první sérii bylo v Championship vypuštěno pár zápasů, jako např. ten předposlední s Fulhamem, jako Cottager bych se rád podíval na Craven Cottage i v tomto dokumentu. Šťastnou ruku měli také producenti, vybrali si tým, co zažíval velmi turbulentní časy a některé zápasy byly opravdu velkým dramatem, co by jen tak nikdo nevymyslel. Sám si pamatuji neuvěřitelné chvíle, jako když přišel Chris Coleman z úspěšné reprezantace Walesu na lavičku jako spasitel, ale všem bylo jasné, že si tím zničí kariéru, nebo příchod Willa Grigga, který je na ostrovech prostě legendou - jen bylo škoda, že to nebylo těch "28 this season" jak tenkrát ve Wiganu. Zejména v Championship měl Sunderland velmi dobrý tým, že bylo až neuvěřitelné, jak moc se jim nedařilo - vždyť tam hráli bývalí Fergusonovi svěřenci v Manchesteru O'Shea, Gibson, ale třeba i velmi známá jména jako Rodwell, Steele či Vaughan. ()

Dm1tr1j odpad!

Nielen, že je to o futbale. hre pre dementov, ktorú hrajú ženy s penismi ale ešte aj ten neznesiteľný severobritský prízvuk a ešte navyše v tomto celom nepodarenom dokumente poriadne tí packali ani nevyhrali. Prečo by krista niekto chcel sfilmovať toto? Prečo nesfilmujeme bezdomovca ako ostal bezdomovcom? Lebo je to kokotina - preto odpad. Keby sa dalo dám dva odpady ešte za ten futbal retardovaný. ()