Pozoruhodný pokus načrtnout věrohodný portrét nacistického důstojníka, velitele koncentračního tábora, se dotýká protikladných stránek jeho osobnosti - na jedné straně starostlivý, pečující o rodinné blaho, na druhé straně bezcitný nacista, uplatňující bez zábran vyhlazovací politiku. Právě tento člověk, podmanivě ztvárněn Olegem Tabakovem, se ujme třináctileté Emilky z Moravy určené na převýchovu; jejíma očima se pak díváme na vnucenou rodinu, na složité utváření vztahů k člověku, jenž se k ní snaží chovat laskavě. Děvčátko prochází bolestným poznáváním pravé skutečnosti. Během svého pobytu v Německu se snaží nezapomenout na svůj skutečný domov a věří, že se ještě jednou ve svém životě setká se svou maminkou a vrátí se... (oficiální text distributora)

LucyW.

Körner. Mám ještě něco dodat? Snad jen s čím kdo zachází, s tím také schází. Nejraději mám tu scénu, kde Emilka plave v moři. ()

Vesecký

Viděl jsem ten film aspoň potřetí a nelituji toho. Vladimír Körner je zárukou výborného scénáře, který dovede příběh vygradovat, několik drobných schématičností mu odpustím. Film ovšem udělali dva skvělí herci - mladičká Mirka Součková a suverénní klasik sovětského herectví Oleg Tabakov. Příběh děvčátka, které je po ztrátě rodičů odvezeno na převýchovu do Východního Pruska, kde si jej vezme za vlastní velitel koncentračního tábora. Doma milující a citlivý manžel a otčím, jako by byl v protikladu ke své manželce, upoutané trvale na vozík, v koncentráku bezohledná lidská bestie a stvůra... Takoví byli mnozí, třeba takový Goebbels. Mistrně svou roli sehrál i Vilém Besser v roli učitele, který je nucen proplout tím pekelným soustrojím nacismu. Míla Myslíková se ocitla v nezvyklé roli, zato Janě Andresíkové přímo "sekla". Maskérsky skvěle vytvořená tvář Kuckuckové po mrtvici, kterou byla postižena hrůzou z bombardování. A scéna ze sběrného tábora uprchlíků u západních spojenců. Snad jen nepřirozeně působily německé dialogy, které byly zčásti české a zčásti německé... Jasných pět hvězdiček! ()

Horak

Pomerne zdarily snimek zachycujici osudy ceskoslovenske divky, ktera je za valky odvlecena do Rise. Jeji prevychovy se ujme sef koncentracniho tabora, ktereho ztvarnil velmi verohodne Oleg Tabakov. Film mne utkvel v hlave z detstvi a ani po letech neztratil nic ze sve pusobivosti. ()

docmen

Film se dost podobá později zpravovanému Pramenu života (2000). Rozdíl je v tom, že tady čiší z převychovávané dívky Emilky daleko větší nenávist k němcům, kteří jí zabili rodiče. ()

zdeny99

Kukačka v temném lese je válečné drama o holce z Moravy, která byla poslána na převýchovu do Německa. Rovnou skončí v rodině, jejíž hlava je vůdcem blízkého koncentračního tábora. Sama možná ani netuší, kdo její otčím je. Doma vzorný otec, v práci nemilosrdný nacista. Horší to již má se svojí macechou, která ji coby cizí dítě nemůže vystát. K jakékoliv agrese vůči té mladé holce jí brání jen to, že je tělesně postižená, a tak si na svém vozíčku nemůže vyskakovat. Sama holka poznává, jaké to je být mezi rodilými Němci a je takovou tou kukačkou. Moc toho nenamluví, i tak její podání hovoří samo o sobě. Tak jako její otčím, i v ní se projevuje to druhé já a na konci filmu vrcholí. Jen se to rozjíždí pomalu, stejně jako celý film, aby poslední půlhodina připomínala rychlík a závěr byl doslova famózní. Vynikající role Olega Tabakova v hlavní roli a podle mě opomíjený film, který má své kvality. [1571. hodnocení, 62. komentář, 79%] ()

bery71

Je to hezky, citlivě a všímavě natočeno. Herci hrají přesvědčivě a nepřehrávají. Kamera je velmi poutavá a film není zbytečně dlouhý. To jsou všechno klady. A film sám o sobě skutečně hezký je. Bohužel jeho téma nedovoluje jakákoliv dějová zpestření a může se stát, že film nebude bavit. Film je to umělecký a dějově věrný, není ale zábavný. ()

drankeryth

Nacisti, jedno dievca a dramaticky pribeh o prevychove tohoto ceskeho dievcata na nemecky sposob myslenia jej povahy. Vsetko to malo svoje caro a celkom ma to aj zaujalo. Surovost hlavnej postavy v roli nacistickeho dostojnika prilis moc neukazovali, ako zaobchadza s menejcennou rasou. Sem tam aj troska ukazali, ako si napriklad robil srandu s jedneho zajatca, ked okolo neho strielal. Najviac priestoru dostalo to dievca, z ktoreho sa postupne stala tiez taka povahovo chladna, co nakoniec len hrala. Film vobec neni pre typkov, ktory maju radi filmy, kde je film najviac sustredeny na strelbu a vybuchy bomb. Toto je uplne ina sorta filmov, kde sa to toci v zanri drama, ktora sa odohrava pocas neradostneho obdobia z druhej svetovej vojny. ()

MickeyStuma

Dramatický snímek s poetickým nadhledem o převýchově třináctileté Emilie a začlenění do jedné německé bezdětné rodiny v Německu v období 2. světové války sleduje i jinou podstatnou věc. Nacistický důstojník, velitel koncentračního tábora Kukuck, který si Emilii koupí a příjme za svou, je člověk s vlastní protikladnou stránkou své osobnosti. Na jedné straně se snaží být milujícím otcem, na straně druhé však uplatňuje vyhlazovací politiku. A tak příběh sleduje jak osudové počínání Emilie, tak osud onoho nacisty. I přesto, že se tvůrci právě kvůli poetičnosti vyprávění vyvarovali přílišného násilí a zrůdností páchaných na dětech, lze snímek považovat za velice zajímavý. Hlavně názorně ukazuje co že to byl ten tzv. Lebensborn (Pramen života) založený už 12. prosince 1935 Heinrichem Himmlerem. Pro zajímavost, Jana Andresíková ztvárňující postavu Frau Höpfner si roli takovéto dozorkyně zopakovala v TV snímku na stejné téma ´Uloupené dětství´. ()

Kakho-oto

Opět jeden z řady povedených českých filmů s tématikou druhé světové války. Vladimír Körner je mistrem scénařů k historickým a válečným filmům. Pozoruhodný výkon ruského herce Tabakova, zajímavé téma filmu o násilné převýchově neněmeckých dětí s arijskými rysy v nacistických rodinách, pozoruhodné chování fanatického nacisty k cizímu dítěti, zajímavá role V. Bessera (antinacistický učitel vyučující v duchu nacismu, který občas řekne dětem dvojsmysl, aby pak nadšeně na samém konci války rozbil Hitlerův obraz se slovy :"Empor zu Licht!"), neméně výborná role Míly Myslíkové - fanatická nacistka (něco ve stylu Vilmy Cibulkové a další české herečky ve filmu Lebensborn). Film hodně připomíná snímek Lebensborn, na kterém se Körner rovněž podílel. Mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, upřímně řečeno nevím, proč tomu nedávám pět hvězdiček. ()

Lucas87

Jsem velice překvapen tímto koprodukčním filmem, který vypráví o české dívce, která prošla rasovými zkouškami, prošla převýchovou a následně byla umístěna do rodiny velitele KL, pohled na tyto události není dětský ani dospělý, a ten konec byl zdařilý, prostě na tenhle film se dá dívat až do konce. Nevidím na něm žádnou chybu, ale určitě bych si ho nepouštěl během krátkých intervalů, tak 2 x do roka maximálně. ()

Amonasr

Námět typický pro Vladimíra Körnera, určitě zajímavý, ale zpracování je zde poněkud schematické, málo emotivní. Jiné filmy podle jeho scénářů se mi líbí víc, připadají mi propracovanější i sugestivnější. Nevím, do jaké míry to bylo ovlivněno třeba režijním vedením. Každopádně je ale přínosem, že Körner i zde nasvítil méně známé aspekty zrůdné snahy Němců o poněmčování (nejen) českých dětí, kterým zavraždili rodiče a které se jim k tomu zdály rasově vhodné. Skvělý ruský herec Oleg Tabakov si zde střihl další z rolí německého důstojníka, zřejmě i proto, jak se v podobné proslavil v kultovním sovětském seriálu Sedmnáct zastavení jara. Ani jeho výkon však tentokrát nestačil snímek výrazněji pozdvihnout, což v případě tak geniálního herce asi nebude úplně jeho vina. ()

Pitryx

Dosti mi lezly na nervy některé úseky, ale jinak je to natočeno velmi dobře. Britská vlajka v závěru překvapila, tedy že to prošlo. Přece, jen a jen sovětská armáda byla ta nej. V každém případě hodnotím jako nadprůměrný film. ()

MyrnaAlec

Před dávnými časy nás na tohle nahnali na ZŠ. Zpětným pohledem jsme to nemohli pochopit, zpracování je překvapivě dobré a Oleg Tabakov v roli Herr Kukucka vynikající. ()

Prubner

Zajímavé, nevšední téma i příběh. Škoda, že si autoři více nepohráli s hlavní postavou Emilky, ta je psychologicky nedostatečně propracovaná a ani herečka nepředvedla moc přesvědčivý výkon. Ale Tabakov je skvostný a hodně filmu pomohl. ()

Blackadder

Vladimíra Körnera mohu a narozdíl od "Říkali mi Leni" není dílo tak tendenční. Když k tomu přičteme výkon Olega Tabakova, který své "dvě postavy" hraje bravurně.... stojí za to film vidět. ()

Nonna

Příznám se kajícně - mistrným hercem Olegem Tabakovem jsem byla dosud trestuhodně filmově nepolíbená a díky Kukačce hodlám tento stav změnit a vyhledat další jeho dílo. S vizáží milého obchodního úředníčka a takhle zahrát - už je to měsíc, co jsem film viděla a stále se při vzpomínce na toho skrčkovitého, vilného, bestiálního a zároveň ukradenou dceru milujícího gestapáka nechutí oklepu. Ten jeho sladký, téměř chlapecký úsměv, přecházející do děsivé linky sevřených rtů je nezapomenutelný. Stejně tak na mě zapůsobila jeho nenávistná a životem zhrzená německá žena. Dílo celkově má obrovskou atmosféru. Není uspěchané. Vypovídá. A hodně drsně. Scéna z náletu, scéna z vraždy v koncentráku, chlípná scéna při výběru dítěte z ústavu, nebo i jinde většinou vlídná Míla Myslíková v roli kruté vychovatelky, celé je to deprimující - a přesně to takové téma vyžaduje. Kukačka je film, na který se nezapomíná. ()

harycek

Viděl jsem to jako mladý , ale dost to na mne zapůsobilo a zůstalo to ve mě až do nyní, když jsem na tento snímek náhodou narazil!!!P.S. dost mě tam zaujal Oleg Tabakov!!!! ()

Ricci

"Pozoruhodný pokus načrtnout věrohodný portrét nacistického důstojníka, velitele koncentračního tábora" - se nějak nepovedl... Nelze nechat hrát Rusa s typickým slovanským obličejem Němce. V tomto filmu se nedá moc uvěřit žádnému z protagonistů. ()