Hop - a je tu lidoop

• angličtina Monkey's Playtime
Československo, 1977, 87 min

Rybář Fuksa vyloví z řeky láhev a prodá ji vedoucímu hostince Mertovi, který vzápětí zjistí, že její obsah je poněkud neobvyklý. Je totiž příbytkem džina, který chce svého majitele učinit šťastným a jediným slůvkem dokáže splnit každé přání. Merta toho samozřejmě využije k hromadění majetku. Stejně si počíná další vlastník, chamtivý řezník Tureček. Ten se navíc rozhodne každého, kdo se mu jen trochu nelíbí, proměnit v šimpanze. Zázrakem nabyté bohatství poznamená také Turečkovu dceru Blanku, což se vůbec nelíbí sympatickému Ondrovi, o kterého dívka stojí víc než o svého nápadníka Viktora, syna odklizeného Merty. Její otec má ovšem s Ondrou jiné plány. Chce se mu pomstít za to, že se od něj nenechal okrást, a nastraží mu léčku. Ve zmatku, který tím vyvolá, se však rozbije džinova láhev a on se přestěhuje do jiné. Shodou okolností do té, kterou si domů odnese Ondra. Nechá se džinem proměnit ve štěně a odnést Blance. Může tak být stále s ní, aniž by o tom dívka věděla. Ta se již začíná probouzet z opojení bohatstvím a hledá jiné hodnoty. Zdá se, že džinovo přání učinit svého pána šťastným se konečně naplní. (TV Nova)

vk252

... jedna za Krumlov a jedna za Větrovce se Slunéčkovou, smolící "občanské upozornění z místa bydliště" :-). ()

hracickax

Džin z kouzelné lahve (J.Kemr) plní každé přání svého majitele. Film kritizuje maloměšťáctví a touhu po penězích - řezník, hostinský(Vinklář a Somr). Teď však netouží po penězích jen blázen - nebo se mýlím? Opravdu se za těch čtyřicet let tak změnil svět? Satira, která za tu dobu ztratila svou kritičnost. ()

KITTbx

Když to bylo poprvé ke koukání, byl jsem ještě děcko a líbilo se mi to a kouknu se na to i dnes. A nestydím se za to. ()

starr64 odpad!

Tak jsem se dnes odhodlala mrknout na tento "skvost" naší tehdejší kinematografie s tím, že třeba změním názor. Nestalo se tak. Strašný film, ale na druhou stranu se zde krásně ukazuje jak se pěkně kšeftovalo s masem atd. A tito lidé, kteří tehdy šidili sedí dnes na vysokých postech naší politické scény a nebo jsou to bohatí podnikatelé a kšeftaři. Tato doba tehdejším šejdřířům a vekslákům prostě přeje - smutná to doba. Takže z tohoto hlediska je dobré se na film podívat. ()

waxtrax

Pokud byste si odmysleli, že je tento film barevný a reálie sedumdesátých let, tak vám vyvstane čirá komunistická agitka z padesátých let. Režisér a scénárista v jedné osobě jaksi zamrzl v době budovatelských černobílých propagačních hnusů. Pár jasně definovaných zlořádů toužících po penězích a zboží ze západu proti chudákovi poctivém chlapci který touží po pravdě poctivosti a lásce. Západní luxusní zboží je zobrazeno jako zdroj zla. Krásnou ukázkou výchovnosti filmu je udavačská scéna, kdy zlý Vinklář ve sklepě vlastního domu mluví na prázdné láhve v regálu, sklepním oknem z ulice jej sledují uvědomělí hodní Lohinský s Lábusem, jeden se zeptá druhého "neměli bysme to hlásit" a za chvíli už k domu přijíždí policie (VB). Nebýt herecké elity, která tomu dává hereckou úroveň , by tohle zasloužilo odpad. ()

Kelinej

Nevadí mi, když se u komedie nesměju, ale jen usmívám. Tady však nepřišel ani úsměv, jen pocit trapnosti. A netuším, zda útrpné pohledy Josefa Kemra byly dramaturgickým záměrem, či jeho reakcí na scénář. Oceňuji jen námět. Miloš Macourek si jej ale měl radši nechat pro nějakou Vorlíčkovu pohádku nebo skutečnou komedii. ()