1:23:45 (E01) (epizoda)

1:23:45

Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2019, 59 min

Zatím dobré, uvidíme jak dál. Chybí mi ruština, ale chápu... Doufejme, že v dalších dílech uvidíme rekonstrukci řetězce chyb, který obsluha udělala a osvětlení pochodů v reaktoru, které pak následovaly. Pokud by to pokračovalo po politické lince, bylo by to pro mě málo. I když politika v případě Černobylu sehrála obrovskou roli. Těším se na další díl. PS. Zářivky na velíně byly jiné a ovládací panely také... 😉(8.5.2019)

Jako dneska si pamatuju, že jsme tehdy, pár dní po havárii, museli povinně se školou do prvomájového průvodu. Přitom ten radioaktivní mrak šel přes celou Evropu. Tenkrát i hodně pršelo, takže jaká asi byla ta voda co padala? Bolševici tím manifestovali sami sobě, že je bezpečno a nic se neděje. Jen pak v létě rostly tříkilový hřiby, rodilo se o hodně víc postižených dětí, než kdy jindy. Svině rudý.(17.5.2019)

Již od prvních ukázek u mě panovalo to neochvějné tušení, že Chernobyl bude bezprecedentně velmi žhavým kandidátem na post nejzdařilejšího seriálového počinu tohoto roku. Od prvotních minut na diváka totiž silně sálá čirá ponurost jež je s touto událostí - jednou z nejhrůznějších v moderních lidských dějinách - tak netknutě a úzce spjatá, včetně jejích náležitých motivů - zmar, strach, bezmoc, nejistota, a nevědomost nebezpečí, samozřejmě samotnou radioaktivitu nevyjímaje - a doslova i vy jakoby cítíte, že vámi prostupuje a je vám z ní pomalu ale jistě patřičné nevolno... Minisérie pod vlajkovou lodí HBO jsou vždy vynikající premisou tohoto média, poněvadž po celičkou dobu stopáže jsem nezavřel hubu nad pečlivostí s níž je tato expoziční část složena. Přestože nesmírně důkladné autenticitě ubírá anglické znění namísto toho ruského, nemám žádné zásadní výtky jež by mi kazily celkový (ke všemu pak tak velice silný) dojem. Toto je konečně další ze seriálů, u něhož budu chcípat blahem nad tím, jakou poctivou filmařinu v podstatě nabízí. Verdikt: 97%(12.5.2019)

Nejsem si jistý, jestli jsem už někdy viděl tak silný úvodní díl seriálu. Nemyslím si. Nechávám stranou, jak to bylo doopravdy a jak si filmaři případně vypomohli, protože mě absolutně dostala atmosféra první epizody. Ten pocit strachu, marnosti a deprese byl téměř hmatatelný, tohle byl fakt silný zážitek.(17.8.2019)

Havárii v Černobylu si pamatuji. Rusové ji přiznali s donucení a naši papaláši o ní informovali neochotně a ve velmi zlehčujícím duchu. Před Československem se malý, mírně radioaktivní mráček rozdvojil a naše území prakticky nezasáhl. Tak určitě...soudruzi! Viděla jsem zatím dva díly a jsem ohromená. Nedívá se na to dobře, člověk má chuť odvrátit oči, zacpat si uši, nevidět tu hrůzu, ale přesto je to famózní. Dávám pět hvězd, protože víc dát nejde.(14.5.2019)

• - Název epizody odkazuje na čas, kdy došlo k výbuchu. (Duoscop)

• - Spoiler: Valerij Legasov (Jared Harris) spáchá sebevraždu 26. dubna 1988 v 1:23:45, tedy na vteřinu přesně dva roky po výbuchu v černobylské elektrárně. (Skalda1989)

• - Podle šéfky českého Úřadu pro jadernou bezpečnost by se radiační popáleniny hasiče při doteku s grafitem projevily za několik desítek hodin, nebo dokonce dnů. (Malda26)