1:23:45 (E01) (epizoda)

1:23:45

USA / Velká Británie, 2019, 59 min

Veľmi silne spracovaný kvázi 5-dielny dokument o Černobyle. Neskutočne veľa dokumentov som pozrel, kadejaké fakty a fikcie na mňa z týchto dokumentov chrlili informácie a bol som tým unesený. No táto miniséria o jadrovej havárií ma dostala do kolien už od prvých minút. Dramatický začiatok vás hneď vhodí do deja a potom sa to už všetko stupňuje a stupňuje na takú úroveň, že sa na stoličke ani len nepohnete a ste s dejom filmu vžitý, ako keby ste boli priamo súčasť. Hudba do toho v určitých momentoch vháňa neskutočnú silu a núti vás si zasa v hlave premietnuť, aké to vtedy bolo strašné. HBO položilo vysoko latku, lepšie spracovanie o Černobyle ani nenájdete. Dusivá atmosféra tej doby a politická nenažranosť a pýcha, tieto veci tu veľmi dobre vidieť. Samozrejme krásne vyzobrazenie prostredia, dokonalá rekonštrukcia a v mojom prípade: "klobúk dolu pred tvorcom".(15.5.2019)

• bohhous22

Tímto způsobem by se měl učit dějepis, formou takových seriálů a jen ústně uvést v opatrnost či na pravou míru důležitá fakta nebo odchylky.Tak hnusna tíživá atmosféra vážení..... První díl jsem dával nadvakrát, protože jsem nevěřil nahypovanym recenzím a neunesl jsem to!!!Tudíž vim bezpečně, ze Chernobyl pozvolna attakuje pozici nejlepší minisérie vůbec!!! Uvidíme, co přinesou další díly!!! První tři....????Kam se hrabe Requiem za sen s Cestou dohromady tvl!!!(21.5.2019)

Trochu polopaticky, ale hrozně syrově a napínavě nastavené zrcadlo jedné z největších moderních katastrof a jejím bezprostředním okolmostem. Dusivou atmosférou a štiplavým politickým přesahem jsem se nechal ochotně pohltit a moc se těším (a současně s nervozitou vyčkávám), co uvidím příště. Po téhle epizodě jsem tam s nimi..(8.5.2019)

Uf, vůbec mi z toho není dobře po těle, ani po duši. Vzpomínky se vrátily, nikdo nic nevěděl. My pochodovali v povinném prvomájovém průvodu, učitel kontroloval docházku a mávátka. Spolužačka, která se ulila, se nám smála, že ona se opalovala u vody. Pak i jí tuhnul úsměv, když něco málo prosáklo do informací. Seriál má velmi autentickou atmosféru, záření cítím i přes obrazovku. Jsme prý černobylové děti, ztracená generace a něco na tom bude.(11.5.2019)

Vynikající záležitost. Nepřeháníme, když tvrdíme, že se jedná o jeden z nejlepších seriálů vůbec. Proč? Protože pracuje s autentickou látkou natolik autenticky, až z toho jde mráz po zádech. Vynikající zvuk a hudba, i herecké´výkony a takřka dokonalý hororový scénář, který ovšem popisuje pouze to, co se událo. Patřím ke generaci tzv. husákových dětí a jedná se proto i o osobní věc, která se mě více než týká. V seriálu je krásně vidět ta neskutečná tupost, která komunismus pomáhala držet na nohou. Idealismus a kariérismus průměrných - to bylo to, co tento obří zločin a marasmus udržovalo při životě. Pro mě osobně největší překvapení filmového života. Vydá za všechny hororové příběhy dohromady.(15.5.2019)

• - Název epizody odkazuje na čas, kdy došlo k výbuchu. (Bioscop)

• - Spoiler: Valerij Legasov (Jared Harris) spáchá sebevraždu 26. dubna 1988 v 1:23:45, tedy na vteřinu přesně dva roky po výbuchu v černobylské elektrárně. (Skalda1989)