Rodině Novákových vládne pevnou rukou pedantický otec, který ji zatížil povinností včasných příchodů a vybavil řadou všemožných zákazů a příkazů. Zatímco manželka, redaktorka hádankářského časopisu, poslušně dodržuje režim, dcera Míša začíná přerůstat otci přes hlavu. Je tu ještě energická babička, deptající paní Novákovou zmatkem, který do rodinného života vnáší svými návštěvami. Není divu, že poté, co otec odjede do lázní, nastane pro všechny doma ráj. Zákazy mohou být porušeny, příkazy nevykonány a věci neuklizeny. Jenže jen do chvíle, kdy zvědavá manželka otevře dopis pro manžela a zjistí, že vzorný pedant má nemanželské dítě. Ráj se okamžitě mění v chaos. Přítelkyně paní Novákové radí oplatit nevěru nevěrou, babička začne podnikat rázná opatření směřující k jedinému možnému řešení, a to rozvodu. Navíc nic netušící pan Novák se z pravidelných telefonátů domnívá, že dítě, o kterém je neustále řeč, čeká Míša. Všemu nasadí korunu nejprve babička, která zahlédne Míšu s jejím chlapcem Tomášem, a poté Tomáš, který pojme vynucené seznámení s rodinou Novákových svérázným způsobem. A to ještě není všem překvapením konec. (TV Nova)

NJD

Na první pohled to vypadá jako průměrná socialistická komedie, ale jakmile si ten film jednou pustíte, tak zjistíte, že je všechno jinak. Podle mě se jedná o jednu z nejlepších českých/československých komedií vůbec. Korunku tomu dává neuvěřitelně vtipná postava Petra Nárožného a několik nesmrtelných hlášek: „Neříkej soustavně králíkovi kočka, já to prostě nesnesu.“ „Ty neumíš polykat? No tos mi neřekla, že tě doma nenaučili polykat.“ „Ty si chlastal a já se mám teď trápit s tímhle křápem?“ „Formuluj přesně! To není křáp, ale auto Trabant.“ ()

Skarface

Skvělá česká komedie ve které si myslím náramně zazářily jak Janžurová tak Nárožný i Bydžovská ale nejvíc se mi líbíla role "Hurvínka" -Miroslava Vladyky :D Nemělo chybu ()

Hepy13

Výborná dvojice Iva Janžurová a Petr Nárožný, který zde herecky vyniká se svým ''Formuluj přesně''. Odpočinková komedie s jednoduchou dopisovou zápletkou. Pamatuju si i Vladyku s kleštěma na zip :-) ()

petikacka

Tak tenhle film mám fuck ráda...Jedna z vlastností socialistických filmů je, že tam hráli sqělí herci, bylo to někdy vtipné a většinou nenáročné...Tento film je, ale hlavně díky Ivě Janžurové a Petru Nárožném, opravdu vtipný a vždy se na něj ráda podívám...Vztahy v rodině se nemění, akorát se mění doba...Za mě 85% ()

Petrus1

K tomuhle filmu mám prostě citovou vazbu. Milovala ho moje máma a já ho miluju taky, vždycky sme se spolu u toho tak strašně nasmály, že to ani nebylo možný. Takže pokaždé, když "Svetr" dávají, ho musím prostě vidět, i kdyby nevím, co bylo. Herecká nádhera v podání Péti Nárožnýho je neskutečná. S jeho "Formuluj přesně" bych ho teda asi brzo usmrtila! :-) Ano, přiznávám, že tento film má i slabší místa, ale já jdu vždy do kolen už u scény s Trabantíkem..."Tam je Žatecká, tam!". Další mrtvolná scéna pro mě nastává v okamžiku balení do lázní: "Neříkej soustavně králíkovi kočka, já to prostě nesnesu!... A dej sem tu kočku!" :-D U nás v rodině se ujala ale i hláška od paní Zázvorkové: "Nestůj nade mnou, vydýcháváš mi vzduch." O polykání dcerunky Bydžovské, raději pomlčím. :-) No, a jakéže ponaučení plyne z tohoto filmu? Netelefonujte tak náruživě. "Ty telefonisto!" No a ještě jedna...dámy, měly bychom si taky pořídit zálohy! ;-) ()

Pidzey

Film drží především vynikající obsazení které však nemám co hrát,jelikož je scénář velice slabý.Těch pár samostatných gagů a hlášek („Nazdar chlapče,co je to za chlapce.“)nezachrání.Nakonec to není taková tragédie,aby se na to nedalo koukat,viděl jsem i horší filmy. ()

pipapa

Na divadle je to určitě zábavnější v atmosféře přímého kontaktu herců s diváky. Pro film tento dosti nereálný a za vlasy přitažený námět není vhodný. Ani tehdejší herecká elita to nevytrhla. Jedna hvězda za moji oblíbenou Boženu Böhmovou. ()

BeranSon

Málo působivá, středně zajímavá česká komedie, která působí jako slušná kulisa pro rozhovor velice zdráhavý až nepříjemný, při kterém si zůčastnění nemají co říci a po velmi dlouhou dobu mezi nimi panuje tzv. "trapné ticho". Což velmi ubírá na výsledném pocitu z filmu... - 4/10 - ()

tranquill

"Já tomu říkám cucák, protože to nacucává benzín." Ano, i když se jedná o takovou "normální" 80-kovou komedii, vtip jí rozhodně nechybí. ()

Schlierkamp

Československá komedie plná nedorozumění o rodině Novákových, jejichž rodinné soužití je narušeno dopisem, v němž stojí informace o otcově nemanželském dítěti. Manželskou dvojici si zahráli osvědčení komici P. Nárožný a I. Janžurová, přičemž pan Nárožný zde předvedl své komediální umění na maximum. Jeho postavy se obvykle vyznačují puntičkářským až pedantickým stylem, avšak v tomto případě nabyly tyto jeho charakterové vlastnosti extrému. Nejzábavnější scéna je na počátku snímku, kdy dává své nezkušené manželce pokyny, jak uvést vozidlo do chodu, avšak v podstatě každé jeho objevení se na plátně a každá jeho replika je lahůdková. Do rodiny Novákových náleží také dospívající dcera Míša v podání Z. Bydžovské, jež má potíže přimět svého rebelského přítele M. Vladyku se jít představit rodičům, a také babička S. Zázvorková, aktivní a dominantní seniorka s mnoha moudrými zkušenostmi o vztazích mezi mužem a ženou, jež se nezdráhá dle svých potřeb uplatňovat na svém nesmělém manželovi Z. Řehořovi. Mnoho komických situací též vychází z jejich netradičního uspořádání domácnosti dané malým bytem, v němž jsou štafle, podivný patrový rozkládací stůl či sklápěcí manželské lože nezbytnostmi. Mám dojem, že zhruba v polovině dochází komedii Z. Míky dech, což je do značné míry dáno tím, že konzervativní pan Novák odjíždí do lázní a ztrácí se tak z hlavní linie snímku. Avšak díky P. Nárožnému v jeho oblíbené poloze, kterou dovedl k dokonalosti a také paní Zázvorkové, jejíž temperament a energie vyplnil hluchá místa bez Nárožného, nemohu hodnotit pouze průměrně. ()

Plechpetr

Peťa Nárožný nám už od první scény jasně naznačí, oč v tomhle filmu půjde. Samej smích a sranda. Děj trochu zvláštní, ale jinak fakt dobry, hlavně teda" Formuluj přesně!" ()

haWranka

Pro mě jedna z nejlepších komedií svýho času. Všichni členové rodinky hráli skvěle (aby ne, všichni zaběhnutý herci) a je tu spousta a spousta úžasných hlodů, scénář nemá chybu. A že pointa je pitomoučká? No a co, já se bavila. ()

FireTight

Neustále skvěle hláškující tatínek Petra Nárožného, flegmatická maminka Ivy Janžurové, rázná babička Stelly Zázvorkové a pár dalších postav, které z tohoto filmu dělají jednu z mých oblíbenějších českých komedií. Příběh sice není kdoví jaký zázrak a jde hlavně o konverzační humor, což někomu nemusí úplně sednout, ale když člověk v podobném (samozřejmě ne až takovém extrému) žije, dokáže ho pod stůl shodit jakákoliv věta. "Tam je Žatecká, TAM!" :D ()