jedna_vrana

Ak idete na Nolana, musíte čakať presne toto. Podfuk, pre mňa v tom pozitívnom zmysle. Všetko hralo dokopy, nenudila som sa, skvelé scény a hudba. Pôsobivý a inteligentný trhák, invenčné akčné scény. Puzzle poskladané z pôsobivých scén. Je jasné, že film je neuchopiteľný na prvé pozretie a že po odchode z kina si povieš, že si ho treba pozrieť ešte raz, ak chceš pochopiť. Možno ani to nepomôže. Ale bolo cieľom Nolana všetko naservírovať alebo ti len ponúknuť myšlienku? Nolan chce, aby si si ponamáhal myseľ a aby Ťa to hlavne bavilo. ()

Script

Co se týče mého hodnocení, tak jsem moc dlouho váhal jestli dám 3 nebo 4 hvězdy. Ve finále jsem se rozhodl přilepšit, kvůli áčkovému začátku filmu (scéna v opeře), thrillerující scéně na dálnici a souboji ve skladu obrazů. Docela mě zklamalo, jakým způsobem bylo vysvětleno fungování invertovaného času (že tam funguje i invertování samotných objektů). Celkově tam bylo dost věcí co mi tam neseděli, ale je to kvůli tomu, že to samotný autor tak trochu nedomyslel. Nebylo to až tak chytrý jak se to tvářilo. Závěr filmu byl rozuzlen tak, jak bych to napsal já, kdybych se na to nějak chtěl už vykašlat. Zároveň to končí tak, že to otevírá prostor na další díl (kterého se nedočkáme, protože Nolan točí jednorázovky). ()

kjakob

Nolanova genialita v případě Tenetu možná na oko tkví ve scénáři, ale podle mě je to ve skutečnosti naleštěný a hezky zabalený nápad jak přimět lidi, aby mu do peněženky hodili prachy za další návštěvu kina. Co se odehraje nemá totiž nikdo šanci napoprvé vstřebat. Někdo to bude vnímat jako úžasnou vlastnost tvůrce vymyslet něco tak složitého, že to musíte vidět ještě dvakrát. Já to vnímám jako úžasnou vlastnost tvůrce, jak vás donutit mu za film zaplatit trojnásobek :) ()

David.Darco

Musím sa priznať, že ma prvé recenzie tak trochu odrádzali. Napokon som sa však vybral do IMAXu (čo by mal určite spraviť každý kto má tú možnosť). Tenet je, minimálne v mojich očiach celkom vrúcny divácky film. Časopriestorový paradox a inverzia času by nemali byť ťažkou šifrou, minimálne nie pre Nolanových verných fanúšikov. Napriek tomu sa traduje, že film treba vidieť viac krát. Áno, treba. Ale nie z dôvodu neuchopitelnosti, či nemožnosti pochopiť fyzikálne zákony a hru s časom (alebo časmi?). Druhé zhliadnutie (aspoň tak predpokladám) by sa dalo prirovnať k opakovanému zhliadnutiu Shyovho 6th sense. A teda skôr detailnému pozorovaniu, nakoľko Nolanove ťahy korešpondujú, a čo ukrývajú. Napriek tomu chápem frustráciu diváckej obce. Tie najpodstatnejšie scény zahŕňajúce fyzikálne zákony a ich fungovanie zväčša frčia v pomerne vysokom tempe. Napriek tomu si myslím, že aj menej zdatný divák dokáže pri plnom sústredení film pochopiť. Čo sa týka "mindfucku" o ktorom som tu už pár krát čítal. Popravde neviem či by som ho označil za mindfuck aký poznáme napríklad z filmov ako je Shutter Island, Usual Suspects alebo Nolanovkami The Prestige alebo Memento. Rád by som k tomu povedal ešte čosi, ale nechcem prípadných budúcich divákov nijako spoilovať. Napriek tomu ma ale rozuzlenie potešilo. Či sa vám teda bude ľúbiť Tenet závisý najmä od toho, aké filmy pozeráte a aké filmy máte skutočne radi. P.S. - ak má niekto náladu na skutočne náročnú hru s časopriestorovým paradoxom. Odporúčam nemecký seriál Dark, ktorý diváka unáša omnoho ďalej za hranice komfortnej zóny ako posledná Nolanovka. ()

octopuska

Musím říct, že už dlouho se mi nestalo, abych se těšila na konec filmu, který měl úmorné tempo, i když se akčními scénami jen hemžil. Pánové jsou jistě u vytržení a cvrkají z toho do trenek. Nolan je velké jméno, ale také má nárok vybrat si slabší chvilku, to je pravda. Chtělo by to o 50 minut zkrátit, trošku urovnat překombinovanej děj a byla by to super podívaná. On má ty filmy náročný na sledování děje, ale co je moc, to je moc. Navíc mi to nesedlo, ani herecky. Hlavní černý hrdina, by potřeboval vyrůst asi o půl metru, aby se mohl Debicki koukat zpříma do očí. To i ten slizkej Pattizon byl stravitelnější a tolik mi nevadil. Ovšem novodobá americká inkvisice je neúprosná, takže pokud chcete točit, musíte film osázet, těmi utiskovanými, barevnými menšinovými chudáčky, poněvadž bílá barva, jaksi není v modě. A Branagh, ten byl úplně mimo mísu.Tam bych viděla nějakého pořádného, charismatického parchanta a napadá mě rozhodně Jason Isaacs. Takže pro mě celkem zklamání. ()

Idego

Nemusím akční filmy, resp. přijdou mi prvoplánově blbé, a ani v Tenetu to nebyly akční scény, co by mě nadchlo. Mindfuck je to ale slušnej, v rámci možností to dávalo smysl a dokonce bych i řekl, že to bylo chytrý, což je v tomhle žánru naprostej unikát. Neproseděl jsem půlku filmu nasranej demencí a nelogičností scénáře, kterej by, kdybych se v něm chtěl rýpat, místama samozřejmě skřípal, ale logický nedostatky se stejně jako jistá plochost a neukotvenost postav nebo absence širšího dějového rámce dokonale skryly jak v rychlosti, kterou to odsýpá, tak v originálitě a mindfucku. I klišé se tu drželo na snesitelné úrovni. Vytkl bych tomu jen pár konkrétních replik a bondovské téma superagenta myslícího pérem, padoucha, co chce zničit svět a jejich femme fatale, což je ultra cheesy stejně jako závěrečná scéna s Pattisonem. Ale přes to všechno to nenudilo ani neiritovalo a naopak sledovat to a zpětně rozklíčovávat prostě byla zábava. ()

Lamprea

Za mě jasná záležitost. Tohle je ten důvod proč fungují kina - v kině totiž Tenet povyšuje klasický sledování filmu na zážitek, který rozhodně není možný zažít u každýho filmu - dnes je tu cca 3 - 5 tvůrců, kteří jsou schopni být tu a tam na stejný technický úrovni a současně nabídnout progresivní přístup ala Nolan. Už jen proto je jasných 5*. Tenet je vizionářský dílo a přesně ten typ filmu, který posouvá celý filmový průmysl zase o kus dál (stejně tak jako ve svý době třeba Blade Runner, Matrix, Inception apod.). Jednoduše to co máte možnost vidět v Tenetu, jste bezpochyby nemohli vidět nikde jinde. Pochopitelně se tu dá najít a zpochybnit 100 + 1 věcí, který nemusí 100% sedět, nebo fungují čistě účelově, ale to je vlastně naprosto nepodstatný, jelikož jako celek vše funguje a hlavně si to na nic nehraje - už jsem několikrát slyšel, četl, jak se Tenet snaží působit chytřeji, než doopravdy je, což tak ve skutečnosti vůbec není - naopak Tenet je přesně tím, čím chtěl být a Nolan předkládá naprosto přesnou a precizní podívanou, která je naplánovaná do nejmenšího detailu, tak aby na konci krásně zaklapla. Myslím, že víceméně všichni jsou z Tenetu trochu u vytržení, ať už pozitivně, či negativně a je to právě proto, že bohužel v tuto chvíli je opravdu málo tvůrců, kteří by dokázali navodit takovýto zážitek. Viděno 2x v kině, z toho jednou IMAX a můžu říct, že pokud se to v budoucnu vrátí do kin, tak IMAX si dám mile rád ještě jednou. 5* ()

Remivsremi

Nikdy bych si nepomyslel, že tohle řeknu u filmu Nolana, ale první hodinu jsem se převážně nudil a druhou střídavě obdivoval a proklínal veškerý děj. Technologicky je samozřejmě snímek naprostá extratřída. Nolan a jeho tým se pohybuje v top klubu filmařů, který pravděpodobně dnes čítá pouhé jednotky. Kamera, střih, hudba jsou nepřekonatelné, ale to je jediné pozitivum Tenetu. Jedná se asi o nejsrozumitelnější Nolanové hrátky s časem. Když pochopíte dualitu tohoto filmu, která vás praští do nosu uprostřed, budete v obraze. I když tato dualita se ke konci snaží ještě jednou zamotat. Na konci jsem se však cítil rozčílený a celkem prázdný, protože jsem si nedokázal najít nikoho, komu bych fandil nebo jinak projevil přízeň. Přijde mi, jako by někdo tu nejdůležitější událost v historii odvyprávěl pouze v highlightech zobrazující jen důležitá data. Bez kontextu, přiblížení či objasnění, kdo měl jaký motiv a cíl. Jakoby vám komplexní problém vysvětloval někdo, kdo dokonale chápe jeho problematiku, ale musel ji někomu převyprávět tolikrát, že ho to už nesmírně štve a proto ze sebe vychrlí svou nastudovanou mantru a když se pokusíme nadechnout a na něco se zeptat, vybuchne vzteky, začne na vás řvát, že je to přece jasné a vy jste úplný idiot, když to nechápete a odejde z místnosti. Obdivuju, jak dokázali poskládat tuhle skládačku, bez toho aniž by se rozsypala pod rukama. Plánovaní každého kroku muselo být Heráklovým počinem a klobouk dolu, jak se jim to podařilo vše sestříhat. Výsledek mi však přijde bez duše. Studený, jak psí čumák. Je to taky recyklát předchozích snímků. Někdy je to úplný Batman, jindy zas Inception. Jako bych už většinu věcí viděl v předchozích projektech. Tenhle pocit jsem ještě u Nolana nezažil a sám jsem z něj překvapený. ()

Cedr

Nolanova Inception-like Bondovka se sama sráží tím, že zdejší Agent 007 má charisma na úrovni 007/100 a film táhne hlavní záporák a ex-upír. Rozhodně ale stokrát lepší než Dunkirk. ()

Triple H

Otázka: "Môže si muž zobrať za ženu sestru svojej vdovy?" Odpoveď: "Nie. Lebo muž sestru nemôže zobrať. Sestra za muža nemôže zobrať. Lebo sestra a to je...to je jej matka. Matka a sestra, to je jej mama. Lebo to je jej matka, sestra a otec, to je jej...otec. Lebo sestra a otec, to je jej otec a mama, to je jej mama." Takto sa v Aj múdry schybí svojho času jeden pán trápil s položenou otázkou a nejako podobne som sa cítil, keď som si Tenet pozrel prvý krát. Nolan svojej úchylke s časovými hrátkami dal voľný priechod a dej je tentokrát len zámienka na vrstvenie paradoxov, ciest časom a pod. Ústredný koncept je v zásade nezmysel, film to o sebe vie a preto jedna z postáv otvorene povie "Don't try to understand it. Feel it." V poriadku, Nolan ale ide trochu proti sebe, keď napriek tomu že od nás chce, aby sme sa "to" nesnažili pochopiť a len "to" precítili, trávi veľa času vysvetľovaním ako "to" vlastne funguje a snaží sa nám predať, že "to" je vlastne perfektne vymyslená, reálne možná vec. Možno tieto expozičné momenty mohol zoškrtať na minimum a viac pozornosti venovať postavám Washingtona a Pattinsona, ktoré v zásade (resp. minimálne na prvé pozretie) nemajú motiváciu či psychologické zázemie (napriek tomu že obaja hrajú dobre). Branaghov ruský oligarcha je miestami trošku smiešny, ale inak solídny zloduch a našťastie aspoň on, a predovšetkým veľmo príjemná na oko aj herecky Elizbeth Debicki, majú podarený dramatický oblúk. Natočené je to samozrejme špičkovo a bavil som sa výborne, čiže holt, ja slabšie miesta, odbité postavy a tak v zásade prepáčim. Ale už sme pomerne na hrane toho kam môže pán režisér svoju úchylku s časovými motanicami hrotiť, ak pôjde ešte ďalej (čo si ani neviem predstaviť), už asi skĺzne do sebaparódie. Ešte na okraj - je dobre, že do zabehnutého tímu pribudli nové tváre ako Washington, Pattinson, Debicki a Goransson - aspoň zaužívaný štýl uchopili po svojom a trochu ho osviežili. ()

Vitow

Tuhle recenzi píši zpětně až po shlédnutí Interstellaru a druhé karanténě (tedy vlastně pak i navazující třetí): Už jsem přišel na to kde je chyba ... Nolan a jeho snaha dělat sci-fi / uvěřitelné světy ... Když sepsal principy tohoto filmu na papír, tak se bez pochyby u toho ukájel celý večer. Takhle prostě film nemůže fungovat a je to jen zkoušení toho, co divák ještě snese. Největší výsměch do obličeje divákovi je věta ze začátku filmu: "Snažíš se pochopit jak to funguje? Tak to je zbytečné." Počátek a Dokonalý trik měli alespoň jen jednu nadpřirozenou featuru a nesnažili si sami sobě podkopávat nohy v průběhu filmu. ()

Motinski

Po prvom pozretí som ostal veľmi zmätený. (chvíľu som rozmýšlal nad 3* hodnotením) Skvelá akcia, hudba, JDW v hlavnej úlohe sadol, môj kôň bol ale Branagh. Furt sa niečo dialo a nedalo sa ani na chvíľu nudiť, technická stranka zvládnutá výborne ale to u Nolana nie je nič nezvyčajné. Dejovo som sa ale strácal, nedochádzali mi súvisloti a keď aj áno tak neskôr ako by bolo treba. Takéto hrátky s časom sme vo vysokorozpočtovom blockbusteri tvorenom hlavne pre kino ešte nemali. Musíte byť neustále v pozore aby ste to dali. Spracovaním má Tenet najbližšie asi k Inception, ale je 3krát tak zložitejší. Druhé pozretie je povinnosť. AKTUALIZACIA - Po druhom pozretí o niečo lepší dojem v príbehových zvratoch, pár vecí ktoré mi nedopli na prvú sa teraz ukázali jasnejšie, akčná stránka ma bavila trochu menej a možno by bolo najlepšie počkať pár rokov a vrátiť sa k tomu znovu. Ide o jeden z najambicióznejších projektov súčasnosti čo sa týka mainstreamu a veľa podobných vecí nebudeme dostávať často. Z režiserovej filmografie je ale Tenet zatiaľ najslabší kúsok. ()

filmmovier

Nejslabší Nolan. Tenet ani zdaleka nenadchne tak, jako jeho předešlé filmy a navíc už mi to přišlo přehnané. Podivné časohrátky, které v tomto případě už bohužel dokážou zaujmout jen málokoho. Navíc i ten děj (ačkoliv to samozřejmě není v Nolanovkách asi úplně podstatné) mi přišel řekněme méně zajímavý, než obvykle. Ztrácel jsem se v tom a vlastně jsem to ani nepochopil. Pravda sice je, že ke konci už jsem to moc nevnímal, ale za to nemůžu já, ale Nolan. Přesto si to čtyři hvězdy zaslouží. Herecky naprosto perfektní (Branagh je bůh). Režijně nedostižné. Vizuálně úchvatné. Super akce, fajn hudba... A to je asi tak všechno. Tenet prostě není ani zdaleka taková pecka jako (třeba) Interstellar, Počátek či Dokonalý trik. Ale z filmařského hlediska je to prostě pořád dokonalé. Problém je, že z toho diváckého už tolik ne. 75%. ()

Avathar

Dva a pol hodinová Nolanova onania nad vlastnou sofistikovanosťou a domnelou genialitou. Bude to stačiť? Niekomu iste. Postavy nula (a herci nemajú čo hrať). Sú to len figúrky na režisérovej šachovnici a nemajú v sebe ani iskru života, ich motivácie sú nevierohodné a plytké. Atmosféra nula. Dialógy nula (z 99 % čisto vysvetľovacie). Emócie nula. Nie som tiež taký frajer, aby som si nepriznal, že som nepochopil pravidlá fikčného sveta. To by ale bol najmenší problém. Omnoho väčší je ten, že Nolan mi ani nedal ŽIADNE podnety na to, aby som sa o to pochopenie snažil, resp. aby ma to zaujímalo. Veď ako sa skoro ukáže, môže sa tu stať prakticky čokoľvek. A postavy priamo povedia, že "to aj tak nedáva zmysel". Tak prečo ma to má trápiť? Všetky postavy mi boli ukradnuté a žiadna osudovosť sa nekonala. Nolan je síce famózny režisér, ale vskutku mizerný scenárista (absencia brata Jonathana je sakra cítiť). Technicky je to samozrejme bez najmenšej chybičky, ale pod tým hlasným rachotom je totálne prázdno. "Don't try to understand it. Feel it." Lenže cítiť tu nie je čo. Nolan sa vykráda a miestami už balansuje na hrane sebaparódie. Ale aby sme si rozumeli: hardcore fanúšikovia režiséra budú pravdepodobne veľmi spokojní. Stále je to špičkovo natočené a po tejto stránke tomu nemožno nič vytknúť. Pre mňa sa ale Nolan už asi definitívne vybral do sfér, ktoré ma proste nezaujímajú a rozpráva o nich štýlom, ktorý ma neoslovuje. A to absolútne ničím. Pripúšťam, že chyba je možno vo mne. To ale na mojom hodnotení nič nemení. Obrovské sklamanie. Dve hviezdičky sú možno pre takýto film, ktorý má mnoho nespochybniteľných kladov, príliš prísne hodnotenie, ale v kontexte toho, že Dunkirku či Interstellaru som dal 3* a zaujali ma podstatne viac, tak nemôžem inak. A mrzí ma to. ()

Ryuuhei

Málem jsem ohluchl a Nolan mi už leze na nervy. Hraje si na vlastním písečku a vůbec nemyslí na běžné diváky, kteří by i měli zájem myšlenku za jeho filmem pochopit. Ano, ve filmu je snaha věci vysvětlit, ale takovým stylem, že vám předhodí nějakou skutečnost, pár vědeckých teorií a dělejte si s tím, co chcete - třeba se pomátněte. Když jdu na film, chci jeho podstatu pochopit nejlépe hned, ne si připadat akorát jako největší intelektuální odpad lidstva a muset takový snímek vidět nejméně 3x a až pak se v něm trochu začít orientovat (jako třeba u Počátku). Ne, ne a ještě jednou ne! Jediné, co mohu trochu pochválit, jsou úchvatné akční scény, konkrétně třeba heist mise s letadlem, u které mě místy až mrazilo - ale jak jsem řekl na začátku, neskutečně mi to trhalo uši a budu rád, když to na mém už tak mizerném sluchu nezanechá následky. Jinak tu nebyla žádná snaha o přiblížení postav tak, aby diváka opravdu zajímaly a třeba se o ně i bál, nic. Prostě jen Nolanův mišmaš, nad kterým si budou čvachtat leda jeho oddaní fanoušci a další hyperintelektuální verbež. ()

Vlado666

V JelenovipivoneleJ nosí většina lidí roušky, aby mohli dýchat. Jak to jen Nolan předpověděl? Má taky obrácenou entropii? Po dvou zhlédnutích překladateli titulků vzkazuji: Masters in physics není doktorát z fyziky ()

Qitek

"Nesnažte se to pochopit. Prožijte to!" Zaznívá ve filmu od režiséra, u kterého jste byli doposud zvyklí používat mozek! Jenže co mám prožívat, když jsou mi postavy naprosto ukradené? Že někdo otočí proti směru hodinek časem? "Denzel Washingson" je příšerný prkno, Kenneth Branagh je až nesnesitelně komický záporák pronášející tak strašně bolavé repliky a emoce, až je to na studii pod hlavičkou "very bad villain." Akce bez "reverze" i s ní působí chudě, nezáživně a místama doslova komicky. Nolan nikdy nezvládal akční scény, ať si prská kdo chce jak chce. Vzpomeňme například úděsně odfláknuté davové scény v Dark Knight Rises, nebo poslední "sněžnou" třetinu v Inception ( kde mu záda krylo pouze prolínání dějových vrstev - ostatně jako vždy). V Tenetu Nolanovi nekryje nikdo nic. Vše je otravné, navrch směšné a nejhorší je, že se to bere smrtelně vážně. Nic moc jsem tentokrát neočekával, přiznávám. Trailery mě nechaly chladným, ale tohle je Nolanův fail na celé čáře. Ten film je uřvané namachrované děcko dělající ramena v padnoucím obleku. Nejde vůbec o to, jestli to chápete, nebo ne. Ptž nejhorší na Tenetu je fakt, že je příšerně nudný. A může si lokace měnit jak o život, ale pravdu to neskryje. Zájem o film upadá už po 30 minutách. Kamil Fila svým výrokem o tomto filmu musel spadnout z višně, ale rád odcituji jeho slova, jen je trochu poupravím. Přesně takhle si nepřeji, aby filmy vypadali. Je to slabé, vyčerpávající a komické. Komické ve své monstróznosti. Christophern Nolan urážející divákův intelekt v plné palbě. ()

Lachtaan

Když jsem ještě před tím, než se na jaře nad filmovým světem začala stahovat koronavirová mračna, u netflixáckého Extraction prohlásil, že letos pravděpodobně nedorazí akčnější film, netušil jsem, jaké mnou budou zmítat pocity po projekci Tenetu. Christopher Nolan, coby režisér s obrovským R, stvořil totiž dost možná akcí a neustálým pohybem děje kupředu nejsvižnější filmařský kousek, který jsem doposud zhlédl. A aby nešlo jen a pouze o další megafilm se špionážní tématikou, přihodil do ohně ještě řádně komplikovanou neotřelou zápletku, která v hlavě i srdci normálního smrtelníka nemůže být na první dobrou zcela pochopena. Průběh celého tohoto eposu se totiž na úkor honby za poznáním netradičního pohledu na fungování časoprostoru místy až překombinuje a já si tentokrát uděluji právo na brzké opětovné zhlédnutí a případnou možnost úpravy hodnocení. Jo a absence Hanse Zimmera vůbec neškodí. Hudba totiž kraluje celým 150 minutám! [viděno v Cinestar Plzeň 26.8.2020] ()

baruss

Nolan sa zbláznil. Vydržal by som to pozerať aj 10 hodín. Od tejto chvíle nechcem pozerať iné filmy, len Tenet. Neviem sa dočkať dvojky, trojky, mínus jednotky ()

Honzíno

Ano, Nolan si půjčuje u Bonda (jehož má evidentně v lásce, zároveň splnil sen všem liberálním bondofilům - dal nám konečně neohroženého agenta černé pleti), Harryho Pottera, Avengers, Kubricka, Happy Endu, sebe sama atp. Myšlenkou možná není nejoriginálnější. K postavám má velmi osobitý přístup, který spousta lidí nevydýchá. Já jsem si většinu jeho postav v posledních filmech dokázal oblíbit hladce (Hardy pilot spitfiru, Matthew jako pilot vesmírné lodi, v Tenetu zhrzelá manželka toužící po klidu s dítětem..), jen si k nim Mistr klestí cestu jinak a používá je důsledně šachovnicově, sloužíce vždy příběhu. Můžeme hledat spoustu záporů, ale záleží na úhlu pohledu a přístupu a hlavně touze po kvalitním příběhu. Pro mě je Tenet filmem na hranici geniality, kde Nolan píše nová pravidla pro vyprávění velkofilmů a odhaluje neskutečný nápad a v zásadě nový pohled na cestování časem a prostorem, jehož mistrovský koncept v rámci příběhu šroubuje do neuvěřitelně vymyšlené a promyšlené smyčky. Nolan ve většině svých počinů ukazuje jeho fascinaci časoprostorem (minispoiler: zde dělíce čas, prostor a hmotu od sebe!), science fiction a o kvalitní a originální příběh mu jde vždy v první řadě. Já jeho vášně sdílím, o to to mám s ním jednodušší. Tenet je brutálně napínavý, intenzivní, chytrý, zároveň vstřícný, fikaný, promakaný, vypiplaný, nadčasový. Tenet je perfektní film, který musím vidět znovu a je krásnou ukázkou toho, k čemu všemu Nolan tíhne a zároveň jak chce filmařinu posouvat dál. Naposled jsem byl v kině takto fascinován děním na plátně při Dunkriku. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana