Epizody(4)

Čtyřdílný televizní film Přítelkyně z domu smutku vznikl podle stejnojmenné literární předlohy Evy Kantůrkové. Román, napsaný na počátku osmdesátých let, byl inspirovaný autorčinými zážitky po zatčení z politických důvodů z roční vyšetřovací vazby v ruzyňské věznici. Bylo to místo, kde měl být člověk pomocí promyšleného systému zbaven své důstojnosti, ale byla to také příležitost zažít příběhy přátelství a solidarity, které nakonec učinily vězeňský život snesitelnějším. Ve své knize, kterou sama nazvala románem - pravdou, dosáhla autorka mimořádné působivosti. A tu neztratila ani jeho čtyřdílná adaptace, na níž se podíleli vedle Evy Kantůrkové jako spoluscenárista i Václav Šašek, režisér Hynek Bočan a řada skvělých českých herců. Film získal v roce 1994 na MTF v Cannes Velkou stříbrnou cenu v kategorii seriálů a Velkou zlatou cenu za herecký výkon Ivany Chýlkové. (Česká televize)

carl.oesch odpad!

Je zajímavé, že na záběry do kriminálů padesátých let jsme si museli počkat až se Sedláčkovým 20. stoletím a na film o komunisty zavražděné Milady Horákové asi budeme čekat ještě dlouho, tak ukázka onoho "nezměrného" utrpení, které nám tady soudružka Kantůrková prezentuje, stačily pouhé dva roky po tzv. sametové revoluci, ve skutečnosti jedné z těch zdařilých akcí STB. Inu, bylo potřeba udělat z lidí jejího typu hrdiny a ukázat, že největší zločiny a nejhorší zvěrstva se nepáchaly v padesátých letech, kdy mladá soudružka stejně jako většina ostatních disidentů - osvoboditelů patří k i díky rodinným vazbám ke komunistickému establishmentu, ale děly se až v sedmdesátých letech, kdy vrcholem útlaku bylo pár měsíců ve (v porovnání s 50. léty) fešáckém kriminálu...tvrdit, že lidem jako je Kantůrková vděčíme za svobodu je stejné jako oslava Rudé armády. A stejně je zajímavé, jak pro tyhle Kantůrkové, Dienstbiery nebo Kohouty začínají jejich životopisy až rokem 1968 (ačkoliv tyhle události byly jenom střetnutím mezi starými kádry a po moci dychtivými mladšími kádry a jelikož ty staré kádry byly stále ještě do morku kostí stalinistické, začali si ti k moci se deroucí včerejší fanatičtí mládežníci ohánět lidskými tvářemi a demokratizací. Když si přečteme Dva tisíce slov, není to nic jiného, než požadavek na výměnu kádrů z důvodu budování "lepšího" socialismu. Takže, milá paní Kantůrková, já nad tímhle tím vaším furt dokola omílaným opusem řeknu jediné, dostala jste jenom zlomek toho, co jste si zasloužila a věčná památka obětem (skutečným) režimu, který jste v mládí tak příkladně budovala. ()

natalanka

Každé každičké z holek a žen, které tady hráyi, vyjadřuji upřímný obdiv. Herectví Jiřiny Bohdalové je neskutečné a excelentní... to člověk hltá každé gesto i každý pohyb těla i ve tváři. Kdo viděl ví o čem mluvím. Každá přítelkyně z domu smutku je totální originál a jiný herecký počin. Každá se ho zhostila s takovou věrohodností, že z toho mrazí....:-) ()

J.Mayen

Musim uznat, ze se jedna o neobycejne dobry, cesky serial, na ktery se kdykoliv velmi rad podivam, bohuzel ziju v zahranici a na ruznych streamech (youtoube) je serial ve velmi spatne kvalite a cesky prijem nemam. Co bych tu pochvalil byly vyborne herecke vykony vsech kdo se ve filmu objevi, nevim koho pochvalit vic, Jana Bouskova skvele zahrala Andy, situace (flashbacky) ze jejiho kriminalniho zivota me spis rozesmivaly,ale bylo tak skutecne zahrane, ze si me touhle roli naprosto ziskala. Jirina Bohdalova, Helena Ruzickova, Ivana Chylkova naprosto skvele!! Michal Dlouhy tak uveritelne zahral zlyho prokuratora, ze z nej sel opravdu respekt a strach, v dobe mu bylo 22 let?? Uzasne zahrane, klobouk dolu!! A neopomenu ani ostatni role mladicke Ani Geislerovy, Simon Stasovy, Misi Kuklovy, Zdeny Hadrbolcovy nebo Ljuby Krbovy, bravo a klobou dolu pred timhle serialem. ()

Cibulka_C

Úžasný a zdrcující čtyřdílný seriál, díky němuž můžeme nahlédnout do ženské věznice za minulého režimu a sledovat osudy několika žen, které si za své zavření mohly buďto samy, nebo byly zavřeny neprávem - dobře, jenom jedna neprávem. 😕 Ale stejně, hrozně se mi tento nápad líbí. Postupně jsem si během každého z těchto čtyř “filmů” uvědomovala, jak těžké to za minulého režimu bylo, jak je každý člověk úplně jiný a že se vlastně všichni dokážeme přizpůsobit. Celou dobu mě hrozně fascinovalo a neustále jsem přemýšlela nad tím, že v té jedné kóji je jen jeden “záchod” - a co když máš střevní problémy a jsou tam s tebou třeba další dvě osoby? 💩 Na to, že je to dílo porevoluční… natočené po roce 1989, má úžasnou atmosféru, není to hovadina a má určitou myšlenku. - Nejvíc to asi vystihovala věta - “Řekněte svému manželovi, ať píše dopisy a ne romány, nemám čas to číst.” Úžasný výkon Ivany Chýlkové, která mě tu fakt překvapila a v mini roli i úžasný Pavel Nový nebo Vladimír Kratina, kteří taky stojí za zmínku. Takže all in all, doporučuju! 🙌🏻🤍 ()

Simako

Vynikající scénář, bezkonkorunčně!! Opravdu vinikající!!! Skvělá Ivanka Chýlkova...........co se tedy dá dělat.....!! Nezbývá než udělit za pět!!! ()

lizardking

Naprosto skvělý seriál.Moc jsem se na něj netěšil, adaptací děl známých disidentů bylo v 1. polovině 90.let jako much na moskevské tržnici za Gorbačova, a málokterá dopadla slušně. Ale tohle byl skvělý seriál. Nejlepší dílo v kariéře Hynka Bočana. Největší hvězdou seriálu je ale pro mne Helena Růžičková.Málokde měla takovou příležitost dokázat, jak skvělá byla herečka. Tady ji dostala a využila do mrtě. Jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů v dějinách české televize. ()

Emperor1

Herecký koncert zejména paní Bohdalové, Růžičkové a Hadrbolcové ... jeden z nejlepších českých polistopadových seriálů ... ()

Fjera

Seriál, na který se nezapomíná. Už jako dítě jsem ho s napětím sledovala a dosud se na něj ráda podívám. Jen málokterý dramatický československý seriál se s tímto může rovnat. Nejenom díky skvělé předloze. Velké plus je totiž brilantní výběr tehdejších špičkových hereček. ()

os10

Dobrý seriál, kterýmu ani moc neublížil přechod z knižního na filmové zpracování. Slušný herecký obsazení, co víc si přát?:) ()

Prusovka

Zajímavě zpracovné velmi ožehavé téma! Skvělé herecké obsazení!!! Dámy skutečně excelovaly a opovržení Michala Dlouhého bylo dokonalé! Mám ten seriál ráda! ()

Trescha

Asi to nejlepší co česká produkce nabízí z žánru vězeňského.Parádní herecké výkony všech zůčastněných.Vždycky rád shlédnu znovu. ()

migl

Tento seriál(všetky 4 diely) som pozrel na jeden záťah za jedno popoludnie a mám s neho veeeeľmi dobrý pocit. Ja som v poslednej dobe zaťažený na kvalitné seriály,no škoda že dnes sa už väčšinou kvalita netočí ale len komerčný brak:( Všetky role na čele s I.Chýlkovou sú podané presvedčivo až vynikajúco(J.Bohdalová,H.Růžičková),no k plnému počtu hviezdičiek mi tam niečo chýba. Môže byť že keď si to za čas znovu pozriem ,hodnotenie ešte povýšim ()

vade_mecum

Důvodem, proč dávám pět hvězdiček je především čin, který se mnohým jiným režisérům a scénáristům v historii filmu spíše nevyplatil, nicméně v tomto miniseriálu byl určitě šťastným řešením. Jedná se o vodopád, možná lépe řečeno ohňostroj, hereckých výkonů řady několika nejlepších českých hereček najednou. Svou roli zvládly kromě Chýlkové i Bohdalová a Růžičková, ale i ostatní dámy. Tvůrcům se podle mě docela slušně podařilo vystihnout atmosféru "za katrem". ()

iveta234

Jiřina Bohdalová a Ivana Chýlková naprosto úžasně ztvárnily svoje role...Děj popisuje dobu, jak se k lidem chovali ti "vyvolení". Když jsem to viděla poprvé, byla jsem v šoku jak to dříve chodilo....dávejme si velký pozor, abychom se velice rychle nevrátili do minulých dob....to by nebylo dobré!brrrr, ani radši nepomyslet! ()

Ajka13

Jeden z nejlepších českých seriálů, který se mi líbil mnohem víc, než jeho knižní předloha. Působivě zpracovaný konec. ()

Bohdy67

Jestli je Ivana Chýlková v tomto seriálu neuvěřitelně nadprůměrná,potom Jiřina Bohdalová impozantně exceluje... Její postava člověka dokázala rozesmát i v tak depresivním seriálu... Jistě i úžasná Helena Růžičková, velmi dobrá Blanarovičová,Boušková a další... ale postava Helenky, v božím podání Jiřiny Bohdalové, to je klenot české kinematografie :) 78% ()