Epizody(4)

Čtyřdílný televizní film Přítelkyně z domu smutku vznikl podle stejnojmenné literární předlohy Evy Kantůrkové. Román, napsaný na počátku osmdesátých let, byl inspirovaný autorčinými zážitky po zatčení z politických důvodů z roční vyšetřovací vazby v ruzyňské věznici. Bylo to místo, kde měl být člověk pomocí promyšleného systému zbaven své důstojnosti, ale byla to také příležitost zažít příběhy přátelství a solidarity, které nakonec učinily vězeňský život snesitelnějším. Ve své knize, kterou sama nazvala románem - pravdou, dosáhla autorka mimořádné působivosti. A tu neztratila ani jeho čtyřdílná adaptace, na níž se podíleli vedle Evy Kantůrkové jako spoluscenárista i Václav Šašek, režisér Hynek Bočan a řada skvělých českých herců. Film získal v roce 1994 na MTF v Cannes Velkou stříbrnou cenu v kategorii seriálů a Velkou zlatou cenu za herecký výkon Ivany Chýlkové. (Česká televize)

ssarka

jeden z posledních velmi kvalitních seriálů...herecké výkony mistrovské,téma vážné,kterým se opravdu dotýkali věcí nedávno minulých bez patosu...poprvé jsem to viděla již na základní škole,samozřejmě jsem nechápala obsah,ale dodnes vidím Bohdalovou se dvěma cigaretama v puse..:D dneska obsah chápu a líbí se mi to o to víc ()

Hombre8

Působivě zpracovaný mini seriál s minimalistickou výpravou, která je ale kompenzována velmi dobrými hereckými výkony prakticky všech hlavních protagonistek. Není to jen o útlaku politických vězeňkyň, ale hlavně o lidem a o tom, jak se v daném prostředí chovají. Spíš než drama bych tomu tím pádem dal přívlastek psychologický film. Tedy seriál. ()

D_Cooper

Bezpochyby jeden z nejlepších českých seriálů. A bravůrní herecké výkony. Důkaz jak skvělé herečky u nás máme. ()

Brandon7

Při sledování tohoto seriálu vás postavy vtáhnou přímo do děje. Depresivní atmosféra vězení je všudypřítomná, takže se určitě nejedná o pohodový seriál na nedělní odpoledne. Každá z postav je perfektně vykreslená a nezapomenutelná. Ale tři herečky zde opravdu excelují - Jiřina Bohdalová, Helena Růžičková a samozřejmě Ivana Chýlková, která se snad pro tuto roli narodila. ()

eba

Seriál, který je zvláštní prostředím v jakém se odehrává a vskutku plejáda výborných českých hereček v čele s Ivanou Chýlkovou a úžasnou Jiřinou Bohdalovou v roli Helenky. A výborně zahrála i Emma Černá jako bachařka. Opravdu velice podařené. ()

kriplozoik

Nevím, čím to je, ale tato kratší série z vězeňského prostředí, točená na technologii videa z přelomu 80. a 90. let a v podstatě minimalistická co do výpravy, nákladů a prostředí má něco, čemu soudobé komerční české seriály s milionovými rozpočty ať už České televize nebo jejích komerčních konkurentů nesahají ani po kotníky. ()

marketcsfd

skvělá plejáda českých hereček a vynikající výkon Ivanky. Scénář i režie výborné. Dneska už by tohle nikdo nenatočil. Vypadalo by to nejspíš jako Káínek :/ ()

marcelita

Naposledy jsem ho viděla jako asi 16nactiletá holka a dost na mě zapůsobil svojí syrovostí a excelentnímy výkony našich skvělých hereček.Už ho hodně dlouho nedávali a je pravda,že bych se s chutí na něj podívala dospělíma očima. ()

00Michelle00

Úžasná podívaná zachycující hrůzy a bezmoc z vězení. Naskytuje se nám nové pojetí celého prostředí (snad každý zná nějaký film s vězením v USA...) a hlavně můžeme zachytit mnoho citů nejenom hlavní postavy, ale i jejích spolunocležnic. Co se mi nelíbí je otevřený konec, ale ten nemám ráda nikdy... Slabších, ale zasloužených ***** ()

Mountain

Výjimečná minisérie z ženského vězeňského prostředí z dob socialismu, jaký tu nikdy nebyl. Předtím, ale bohužel ani potom. Psychologická sonda různých povah, osobností a hlavně tragédií z dob, kdy se trestalo mnohaletým vězením i za takovou prkotinu, jakou si dnes už ani nedovedeme představit. Seriál vznikl krátce po revoluci a tak se vlastně jedná o jakési zadostiučinění s minulým režimem, což dokládá případ hlavní hrdinky. Tu si z respektem zahrála Ivana Chýlková a vskutku úctyhodně. Podala tady nejlepší výkon v dramatické seriálové tvorbě. Kolem ni se vystřídala plejáda známých hereček, ale určitě všechny zastínila Helena Růžičková. Přiznám se, že jsem v ní chvílemi viděla Škopkovou, ale to bylo způsobeno jen jejím herectvím. Tolik osudů v jednom počinu se jen tak nevidí. Byly však podány citlivě a hlavně srozumitelně, což je veliké plus. Září z toho sice ponurá televíznost, ale takhle vynikající scénář a dokonalé pracování si zaslouží úctu. ()

Investman

Hodně skvělej filmoseriál. Přehlídka absolutních hereckých skvostů. Trio Bohdalka, která hrála sebe samu, Růžičková a Chýlková nemá konkurenci. TOP: Dnes je to osmnáct let co mi umřel muž... Odpověď: Co děláte proti molům? :D ()

Amedeo

Velmi působivý příběh z chladného prostředí Ruzyňské věznice. Tenhle seriál měla moc ráda moje maminka a dlouho jsem jej neviděl. Vynikající herecké výkony, výborně natočené, má to atmosféru. Běhá mi z toho ale mráz po zádech. Příběh o tom, jak přežít a nalézt spojence v místě, jehož hlavním úkolem je zbavit člověka lidské důstojnosti a postavit jej na okraj společnosti. Velký obdiv všem lidem, kteří neztratili víru v sebe a svou pravdu. ()

huspenina33

Dávám plný počet, protože si to nic jiného nezaslouží. Zkurvený komouši. Ať se na tohle podívá každý, kdo by chtěl snad jenom se usmát na komouše a přejde mu úsměv do šklebu. ()

grifina

Pro mě naprosto zásadní porevoluční seriál. V minulosti jsem jej měla možnost vidět několikrát a pokaždé na mě působil velmi silně a emotivně. Znovu jsem si připomněla, jak skvělé máme herečky. A že se jich tady objevilo! Před výkonem Ivany Chýlkové klobouk dolů. Určitě jedna z jejích osudových rolí. Seriál mimo jiné vnímám i jako memento pro dny budoucí... ()

zucchini

Navzdory tristnímu vězeňskému prostředí jsem si při opětovném zhlédnutí tohoto seriálu uvědomil, že situace v českých věznicích 70. a 80. let se hodně lišila od sovětských kriminálů první poloviny 20. století. Výslech rozhodně nebyl nijak příjemný, ale obešlo se to bez mlácení a brutálního psychického nátlaku. A objevovaly se tam zřetelné náznaky lidskosti. Připadalo mi to jako taková o něco přísnější vojna... ()

shakened

Kvalitní herecké výkony, statická kamera, umakartová výprava.Přenést tehdejší herečky do aktuálního technickými možnostmi nabitého tvůrčího prostředí, mohl vzniknout parádní seriál. ()