Epizody(5)

Jeden z nejlepších a nejoblíbenějších českých seriálů, dnes už uznávaný jako klasika, vznikl v polovině sedmdesátých let. Znamenal novou kapitolu v historii našeho původního seriálu. Prozaik Jan Otčenášek a dramatik Oldřich Daněk, v té době oba již renomovaní tvůrci, označili své dílo termínem "televizní román". Dali tak najevo, že jím nejde o běžný, spotřební, zábavně - populární žánr, ale že míří k televiznímu dílu hlubšího záběru. Na vypjatých historických okamžicích let 1936 až 1945 sledují zvraty českého osudu i podoby českého charakteru. Ve scénáři našel zalíbení režisér, jehož jméno čteme na dlouhé řadě těch nejvýznamnějších seriálů od dob jeho počátků dodnes - František Filip. Přivedl před kameru celou plejádu hereckých mistrů všech generací: Miloše Nedbala, Karla Högera, Danu Medřickou, Janu Hlaváčovou, Vladimíra Menšíka, Jiřího Adamíru, Josefa Somra, Petra Čepka, Jiřího Hrzána, Jaromíra Hanzlíka, Slávku Budínovou a dlouhou řadu dalších.

Epizody:

1. Stěhovavá trafika
2. Bio Ilusion
3. Jízda do tunelu
4. Ďábelské ostrovy
5. Obvaziště Boccaccio

5. Barikáda ve vedlejší ulici - Přetočený poslední díl seriálu, doplněný o bojové revoluční scény (a s novými herci: Bohumil Švarc, Josef Čáp, Dana Syslová, Viktor Preiss, František Hanus, Vlastimil Hašek, Otto Lackovič a Jan Přeučil) a bez předčasně zemřelého Jana Libíčka. Po roce 1989 však tato verze odvysílána nebyla. (oficiální text distributora)

FOCKE_WULF

Zaujal mě týdeník pouštěný před filmem, komentující nálet na Prahu: "Útok na hlavní město protektorátu byl namířen výhradně proti civilnímu obyvatelstvu. Pumám padla za oběť řada nenahraditelných kulturních památek. Emauzský klášter, založený před 600 lety Karlem 4., jedna z nejkrásnějších staveb gotické Prahy, byl obrácen v sutiny. Škody v hustě obydlených čtvrtích jsou veliké. Stovky mrtvých a raněných, mezi nimi mnoho žen a dětí, vyhořelé domy a hluboké krátery svědčí o bestiálním vedení války Anglo - Američanů." Takhle nějak to bylo i podle mojí bábrle, válka se prej dala přežít, ale 14. února 1945 to bylo na Vinohradech apokalyptický, stěny rozlomených domů, požáry, mrtvý a zraněný lidi, všude zvířený prach.. ()

tančísvlky

český seriálový skvost , krásne vykreslenie postáv . Až z toho mrazí , neskutočné herecké obsadenie . Menšík v nezabudnuteľnej scéne s Hrzánom . Klobúk dole pred režisérom Filipom , nádherný seriál ... ()

Luxocculta

Velmi dobrý seriál se spoustou skvělých herců. Přišlo mi ale, že velké části z nich nedovolil ukázat jejich možnosti (Abrhám, Ráž, Vala, Moučka, Čepek, Rosůlková a mnozí další) a tak více než co jiného spíše jen doplňovali snovou sestavu. Pro mě byly vynikající první tři díly. Ten předposlední a zvlášť ten poslední mi oproti předešlým přišly místy zkratkovité, málo vysvětlené nebo nedořečené. S koncem seriálu se u mě bohužel nedostavil ten správný pocit dobře dopovězeného příběhu. Dát postavám a osudům lidí z jednoho domu trochu víc prostoru, byl by to klenot bez kazu. 80 % ()

Tiiso

Ať se člověk podíval na jakýkoliv slabší výtvor filmových a tv tvůrců z let minulých, měli prostě hodnékrát štěstí, kolik zde bylo skvělých herců a ty na malém prostoru dokázali rozehrát své čáry a kouzla. Není tomu ani zde jinak, protože opět protagonisté tento příběh posouvají někam výše. ()

Rodin

Pro mě je tohle nejlepší český seriál a zároveň jediný, na který se dívám při každé jeho televizní repríze. Tady snad nebylo malé role a František Filip si postavil už tímto dílem nesmrtelný pomník. ()

nerow

Seriál stojí pochopitelně především na brilantně napsaných a naprosto úžasně zahraných postavách. K tomu to zasazení do předválečné, válečné doby a vnikl z toho velmi podařený kousek na který se vždy rád znovu podívám. Hlavně role Jiřího Adamíra je nezapomenutelná. Ta mu opravdu sedla a mě naprosto odzbrojila. 85% ()

topi80

Natočit válečný seriál v podstatě na jedné pavlači? To už musíte mít pořádný scénaristický a herecký materiál. A ten tady k dispozici byl. Herci postavy nehráli, oni se jimi přímo stávali. A sám nedokážu říct, kdo mně přirostl k srdci víc. Zkoušený živnostník Vladimíra Menšíka? Mimochodem, ač pan Menšík tradičně vložil do této postavy všechen svůj temperament, jde tady o jeden z jeho nejpřirozenějších hereckých výkonů. Dobrácký legionářský kotelník Jiřího Sováka? Sympatická (a fakt moc hezká) domovnice Jany Hlaváčové? Podivínský Petr Čepek, který překvapil "strašením" v kině? Správný férový chlap Josefa Vinkláře, který svět vidí boxerskýma očima? Povýšený, ale v jádru dobrý glosátor Jiřího Adamíry? Nebo sympatická slečna instrumentářka? Povedená rodinka Nerudných? Mimochodem, hádka mezi Josefem Bláhou a Vladimírem Rážem o německou medaili je velmi komickým, ale současně dosti smutným znázorněním situací, které se rozhodně nemusejí vztahovat jenom k protektorátnímu období. Pokud jde u teenagerské role, potíže jsem měl jenom u Jiřího Hrzána, který svůj opravdický (nebo možná ještě vyšší věk) měl ve tváři zapsaný. Ale Jaromír Hanzlík se podobné úlohy zhostil se ctí. Tohle dílo je skvost a měl by ho vidět každý. Mimochodem, je tu ještě někdo, kdo v POSTAVĚ JIŘÍHO ADAMÍRY vidí dokonalý předobraz DR. HOUSE? ()

Stanix

Bezinvenční název příliš nenapovídá tomu, že by se mělo jednat o solidní podívanou napříč druhoválečnou dobou v Československu. Je tomu ale skutečně tak a v posledních dvou dílech, světe div se, dojde i na akční scény, což je u seriálu ČS seriálové tvorby v 70. letech prvkem opravdu nevídaným. No posuďte sami, dokážete si představit jak postarší Sovák s Menšíkem střílejí v ulicích na nácky? Já tedy doteďka ne. ()

DadysGirl

Me to prijde hrozne dojemny... Hodnotim to jako jeden z nejlepsich ceskych serialu... Jak pro dramatickou atmosferu, tak i pro hvezdne obsazeni... ()

Sigi-ACS

Zdaleka horsi komunisticka propaganda, nez mnohem zprofanovanejsi serial 30 pripadu majora Zemana, ktery je kazdemu normalnimu cloveku jen pro smich. ()

xxlch

Pavlačový hajzlík a život v jednom domě-dokonalá harmonie.Ještě k tomu plejáda českých super herců a je z toho dokonalý seriál. ()

kubas369

Jeden z našich nejlepších seriálů z nejsmutnějšího obdobý našich novodobým dějin. Na to v jaké době byl natočen se snaží o dost velkou objektivnost, která bohužel místama bere trochu roha ale jinak na tu dobu kloubouk dolů. Seriál naprosto dokonale vystihuje mentalitu "malého českého člověka". ()

Kajislav89

Tento seriál patří ke klenotům československé televizní tvorby. Vyskytuje se v něm ohromné množství pánů herců, kteří mu poskytli ten správný rozměr. Oceňuji zejména to, jak si tvůrci vyhráli s podrobným propracováním každé postavy. Divák tak během těch několika dílů získá pocit, jako by byl jedním z obyvatel domu, jako by byl onou pověstnou babkou na pavlači, která o každém všechno ví. Vždycky se mi velmi líbila úvodní melodie a ten táhlý záběr na Prahu. Propaganda se tu objevuje minimálně (i když znatelně), ale každý inteligentní divák se s ní snad dokáže nějak vypořádat. ()

offlineman

Skutečný koncert hereckých osobností, byť kolikrát v nepatrných rolích. Vyzdvihl bych nejvíc asi Josefa Vinkláře a Zdeňka Řehoře! ()

Fajt

Vynikající seriál. Využití celého hereckého potencilálu, který byl k dispozici a dobrý scénář jsou veledůležité věci, ale myslím, že v dnešní době by ani toto už nepomohlo k tak zdařilému výsledku, protože dnes všem chybí to nejdůležitější a to je DUŠE která se v konečném výsledku, vždy projeví !!! Nevím z jakého důvodu se dnešní CENZŮRA stále bojí uvedení dalšího dílu, (Byl jednou jeden dům-Barikáda ve vedlejší ulici) ve kterém jsou zobrazeny konečné životní osudy některých seriálových postav. Bylo natočeno, tak proč to nezveřejnit ??? když je ta "demokracie" !!! Malé faux pas, ve druhém dílu, při zásnubách Menšík dvakrát osloví Čepka "Dolfi" a potom se ho na pavlači ptá, jak se jmenuje !!! Obrázek u Šulcové byl napřed použit ve filmu "Homolka - tobolka" 1972 a později ve válečném filmu odehrávající se roku 1938 !!! Blbka. ()

Coliseum

Ty hospodský hovory... ty hovory patří k tomu nejlepšímu, co bylo před kamerou vytvořeno. A stačí k tomu pár herců a jednotnej záběr. Zbytek je pak jen geniální. ()

niska98

Obsazení snové. Profesionalita herců. Můžeme mluvit o historii, ideologii. Co mi případně vadilo jsou nevyřešené osudy některých postav (aneb dvě verze konce), ale tady hodnotím celkový dojem a příběh a ten je rozhodně za 5* ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip